دولت ترکیه املاک اقلیت‌های مذهبی را به آنها پس می‌دهد


دولت ترکیه املاک اقلیت‌های مذهبی را به آنها پس می‌دهد

دولت ترکیه املاک و مستغلات اقلیت‌های مذهبی را که از سوی دولت مصادره شده‌اند به آنها باز می‌گرداند. اقلیت‌های مذهبی از این قانون استقبال کرده‌اند اما ناسیونالیست‌ها نوک تیز پیکان انتقاد را به سوی دولت نشانه ‌گرفته‌اند.

نمایی از کلیسای سن پل در شهر تارسوس. دولت ترکیه در سال ۱۹۴۳ این کلیسا را به عنوان امدال عمومی مصادره کرد

بنا به حکم دولت ترکیه به تازگی خبر از پرداخت خسارت مالی به اقلیت‌های مذهبی در این کشور داد. در دستوری که کارشناسان آن را به لحاظ تاریخی با ارزش می‌خوانند.، دولت رجب طیب اردوغان اعلام کرد که املاک و مستغلات بنیادها و انجمن‌های متعلق به اقلیت‌های مذهبی که از سال ۱۹۳۶ مصادره و سلب مالکیت شده‌اند،‌به آنها باز پس داده می‌شوند یا معادل آنها غرامت پرداخت می‌شود.

رجب طیب اردوغان این خبر را روز یکشنبه (۲۸ اوت، ۶ شهریور) پیش از برگزاری مراسم افطاری که اقلیت‌های مذهبی نیز برای شرکت در آن دعوت شده بودند، اعلام کرد.

مصادره املاک همواره یکی از مهمترین مشکلات اقلیت‌های مذهبی در ترکیه که اینک شمارشان نزدیک به صد هزار نفر تخمین زده می‌شود، بوده است. از سال ۱۹۳۶ دولت ترکیه به دلایل مختلف از جمله آنچه که مقامات آن را "امنیت ملی" می‌‌خوانده‌اند، بسیاری از املاک متعلق به اقلیت‌های دینی در این کشور را مصادره کرده‌اند.

در این میان صحبت از ۱۴۰۰ قطعه ملک از جمله، کلیسا، مدرسه،‌بیمارستان، هتل، ساختمان‌های مسکونی و حتی مسجد است که برخی از آنها در بخش‌هایی از استانبول که قمیت زمین در آنها بالاست، واقع شده‌اند. چنانچه این املاک در این میان به شخص سومی فروخته شده باشد، خسارتی مطابق با قیمت بازار به مالکان اصلی پرداخت خواهد شد.

رییس دولت ترکیه به هنگام اعلام این خبر اظهار داشت که اروپا ارزشی برای صداقت ترکیه قائل نمی‌شود و در برابر این کشور قضاوتی نادرست دارد.

واکنش‌‌های موافقان و مخالفان

اعلام این خبر واکنش‌های منفی فراوانی را به ویژه در اینترنت به همراه داشت و وبسایت‌های متعلق به ناسیونالیست‌های ترک در تفسیرهایی مختلف این اقدام دولت را مورد نکوهش قرار دادند.

رسانه‌های ترکیه تخمین می‌زنند که مبلغ کلی این خسارات بالغ بر ۷۰۰ میلیون یورو می‌شود و گفته می‌شود که تنها در شهر استانبول بسیاری از املاک و قطعه‌های زمین بایستی به مالکان اصلی آنها برگردانده شود.

اوتمار اورینگ، کارشناس مسائل ترکیه این اقدام دولت اردوغان را "شجاعانه و در عین حال تعجب‌برانگیز" خواند. به گفته‌ی وی در سال‌های اخیر موضوع جبران خسارت به ویژه برای مستغلاتی که در این بین فروخته‌شده بودند، مورد مناقشه زیادی بوده است. گفته می‌شود، برخی عبادتگاه‌های معروف اما از این قاعده مستثنی هستند.

بنابر گفته‌ی اوتمار اورینگ احتمال داده می‌شود که کلیسای سن پل در شهر تارسوس متعلق به ارتدوکس‌های یونانی بوده باشد. طبق اسناد تاریخی قدمت این کلیسا به قرن ۱۲ میلادی باز می‌گردد و محل تولد پاول قدیس، از حواریون مسیح بوده است.

دولت ترکیه در سال ۱۹۴۳ این کلیسا را به عنوان اموال عمومی دولتی مصادره و در ابتدا از آن به عنوان انبار استفاده کرد. پس از مدتی این کلیسا به موزه تبدیل شد. اوتمار اورینگ می‌گوید هم‌اینک اقلیت ارتدوکس یونانی علاوه بر این کلیسا، چندین ساختمان در حومه استانبول و همچنین دو جزیره در تنگه داردانل در شمال غربی ترکیه را جزو املاک متعلق به خود دانسته است.

کلیسای ارمنیان نیز چندین کلیسا در آناتولی را متعلق به خود دانسته که از زمان قتل عام ارامنه در ترکیه در جریان جنگ جهانی اول فعالیت‌های چندانی در آن صورت نمی‌گیرد.

استقبال آلمان

در همین حال اریکا اشتاین‌باخ رییس کمیسیون حقوق بشر احزاب مسیحی و سوسیال مسیحی آلمان این حرکت دولت ترکیه را گام نخست برای حمایت اقلیت‌های مذهبی در این کشور دانست و از آن استقبال کرد. وی همچنین تأکید کرد که در نهایت تجربه عملی نشان خواهد داد که آیا این قانون از سوی ادارت و سازمان‌های دولتی در ترکیه اجرا خواهد شد یا خیر.

شورای مسلمانان در آلمان نیز از این اقدام دولت ترکیه استقبال کرد. به گفته‌ی علی کیزیل‌کایا، رییس این شورا این امری "بدیهی" به شمار می‌رود که به مسیحیان در ترکیه اجازه حفظ و نگهداری از میراث تاریخی‌شان را داد. حوزه جغرافیایی کنونی ترکیه نقش مهمی را در تاریخ مسیحیت داشته و از این رو کلیسا‌ها، صومعه‌ها و بناهای تاریخی و مذهبی متعددی از آن زمان به جای مانده است.

esfahan_20 - ایران - اصفهان
خوب قنائم در دین جل و نادان تازی حلال است
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

darkoob - ایران - تهران
زنده باد اسلام و دولت مردان مسلمان ترکیه و مردمان مسلمان ایران زمین
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
بنظرمن دولت ترکیه کاری عاقلانه وانسانی راانجام میدهد.اموال شخصی یاگروهی گرفتنش ازصاحب اموال جرم وگناه بزرگیست.افرین بردولتمردان ترکیه..اگرچه گروهی ناراحت میشوند.اماگروه بزرگ دیگری خوشحال واین عمل راتحسین خواهندکرد..
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

mashtit - انگلستان - منچستر
زنده باد ارمنستان واقللیتهای ارمنی .از بس حق ارامنه بدبخت را خوردن حالاحالاها باید پس بدن .
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

toran - هلند - لاهه
چرا این همه از ترکیه مینوسید? یک روز نوشتید که در ترکیه شهر هخامنشی پیدا شود, یک روز دیکر نوشتید که ان شهر پیدا نشوده از قبل کشف شوده? من از شما سوال می کنم که چرا این همه از ترکها می نوسید? یک روز نوشتید که ترکها به پناهجویانه سوری تجاوز کردن.چرا این اخبار فقط تو سا یته شما وجود دارد و در اخبار cnn,یا در هلند و جا هایه دیکر نیست? تازه چرا نوشته هایه من چاپ نمی شود? اکر این نو شتیه من چاپ نشود ان وقط می فهمم که سا یته شما دلخواهی است نه سایته ازاد.
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
mashtit.منچستر.همان ارمنستانی که همیشه ستون پنجم روسیه برای ایران وعثمانی بود??اگرارامنه قدرت داشتند.ملتهای همسایه راقتل عام میکردند.ظالمان دست کوتاه به ارامنه گفته میشود.یک سوال.تاکنون چه خدمتی به ایران وترکیه ازطرف ارامنه شده???مگردرزمان اندکی قبل ازمشروطیت.پسرامام جماعت تبریزرا مخفیانه گرفته وکشتند.برای ضربه زدن به یهودیان تبریز.وشایعه کردیدکه یهودهرشنبه ازخون مسلمان,,فتیر,,نوعی نان,,میپزد.ومردم عوام انزمان تبریزرابه جان یهودیان بیگناه انداختید.بایک تیردونشان.چرادرتبریزیهودی نیست.مثل سایرشهرهای ایران??یکی ازخدمات ارامنه.هنوز هم هیچ ایرانی باورنمیکنه ارامنه روسهارارهاکنند.وباایران باشند.یک ااقعیت رامیگویم وقضاوت رابه هموطنان میسپارم.درادامه....
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
بیش ازنیمی ازبدبختی ملت ایران ازروسیه وجاسوسان فارسی بلد ارامنه که مامور کا.گ.ب.بودنداست.اولا.چراشاه ملایان راازبین نبردوبعضی وقتهاخودرابه انهانزدیک میکرد???همه بخاطراحزاب ,,چپی,,که ازروسیه وبه کمک جاسوسی ارامنه درانتخاب افراد.چون شاه کشورهای زیرسلطه کمونیست رامیدید.ونمیخواست ملت ایران به سرنوشت انهاتوسط احزابی که مثل قارچ همواره باتوسط روس درایران سبزمیشدنددچارشوند.مجبوربودبه وسیله ملایان وتبلیغ اسلام راداشته باشد.دوم.جنگ وجنایتی که روسیه بارهابه ایران کردوبکمک ارامنه هیچ همسایه ای باایران نکرد.سوم.همین قرارداد اتمی بوشهر یکنمونه ازخیانت روسهابه ملت ایران چهاربرابرپول گرفتند.بازبامبول دراوردند.قراردادموشکی پول راکه گرفتندحالاگربه میرقصانند.دراصل ارامنه دشمن ,,زیرک,,ایران وترکیه بوده وهست.وخواهدبود.وسودی هم تاحال نداشتند جزضرر.جاسوسی درجنگ اول جهانی وحملات قبلی روس به ملت مسلمان ترکیه..انتظارداشتیدجایزه هم بگیرند.??
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
toran هلند.من هم مثل شما.واقعیت راگفتی.سه نظریه دراینموردهست.که همه میدانیم.ااگرچاپ شددراینده مینویسم.تاازادی سایت معلوم بشود.
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
ارامنه از اقلیت های خوب و ماهر و هنرمند ایران هستند و کسانی که از روی حسادت نمیتواننداینرا ببیند، به ناسزا گویی و افترا زنی روی میاورند.
جمعه 11 شهریور 1390

saljog - ایران - خوی
toran - هلند - لاهه . بعضی ها فکر می کنند ایران یعنی مساوی با ملت فارس . چون از ترکهای ساکن ایران که نصف جمعیت ایران را تشکیل میدهد .ترس دارند اگر ملاحظه کرده باشید همیشه موضع تهاجمی نسبت به ترکها دارند . از زمان دکتر مصدق به بعد نزدیک به 30 لهجه و گویش را در نواحی مختلف ایران نابود کرده اند . باید تجزیه طلبها حق داد. حق را با ملایمت در ایران نمی دهند باید با زور گرفت .
جمعه 11 شهریور 1390


toran - هلند - لاهه
toran - هلند - لاهه
عضویت شما به علت ارسال پیام های غیر اخلاقی به دیگر کاربران سایت , مسدود می گردد.
سایت ایرانیان انگلستان
شنبه 12 شهریور 1390

بردیای واقعی - ایران - تهران
saljog- ایران - خوی" چون از ترکهای ساکن ایران که نصف جمعیت ایران را تشکیل میدهد .. " یوخودان اویات قارداش! از خواب بیدار شو! من خودم از آذریهای ایران هستم و این حرفتو قبول ندارم که نیمی از ایرانیان ترک زبانند! در خوشبینانه ترین حالت 20 تا 25 درصد ایرانیها ترک زبانند! این آمار ساخته و پرداخته پان ترکیست هاست که برای تجزیه ایران و به طور مشخص آذربایجان تلاش می کنند، هست! دوستان آذری که آگاهانه یا نا آگاهانه در دام تبلیغات پان ترکیست ها اسیر شدن توصیه میکنم خام جفنگیات اونها نشن و بدونن برای بدست آوردن آزادی و رهایی از حکومت ستم، بهتره با سایر قومیتها ( لر، بلوچ، فارس، کرد، ترکمن، گیلک، مازندرانی، سیستانی و .. ) متحد بشن نه با پان ترکیستهای کشور جعلی آذربایجان ( آران و شروان تاریخی ) و ترکیه! اونا همه ایرانی ها با هر قومیتی رو به یه چشم میبینن و یه آذری ایرانی تا در فرهنگ اونا حل نشه همیشه یه خارجی باقی خواهد ماند. به امید آزادی و برابری برای همه ایرانیان اعم از کرد و ترک و لر و فارس و بلوچ و ترکمن و عرب و ...
شنبه 12 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.