توافق اعضای اتحادیه اروپا برای تحریم نفتی سوریه


توافق اعضای اتحادیه اروپا برای تحریم نفتی سوریه

تظاهرات ضد دولتی در درعا

در جریان سرکوب اعتراضات در روز دوشنبه در سوریه شماری کشته شده اند و دیپلمات ها می گویند، در راستای واکنش به اقدامات حکومت بشار اسد در سرکوب خونین معترضان، اتحادیه اروپا یک گام دیگر به تحریم نفتی سوریه نزدیک تر شده است.

یک دیپلمات اروپای به خبرگزاری فرانسه گفته است که اعضای اتحادیه اروپا بر سر تحریم نفتی سوریه به توافق رسیده اند.

این دیپلمات که خواست نامش فاش نشود، همچنین گفته است:«اجماع سیاسی برای تحریم واردات محصولات نفتی از سوریه وجود دارد.»

یک دیپلمات دیگر نیز گفته است: تحریم های تازه بدون هیچ گونه مخالفتی مورد حمایت نمایندگان ۲۷ عضو اتحادیه اروپا حاضر در نشست بروکسل قرار گرفته است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، اتحادیه اروپا ۹۵ درصد نفت سوریه را می خرد که فروش این مقدار نفت، یک سوم درآمدهای حکومت بشار اسد را تشکیل می دهد.

دیپلمات های همچنین گفته اند: اعضای اتحادیه اروپا در رایزنی و گفت وگو در خصوص احتمال گسترش این تحریم ها به سرمایه گذاری در سوریه هستند.

اقدامات تازه اتحادیه اروپا در راستای فشار بر حکومت بعث سوریه برای پایان دادن به سرکوب های خونین اعتراضات این کشور است. اعتراضاتی که از ماه مارس آغاز شده و به گفته سازمان ملل متحد تاکنون دو هزار و ۲۰۰ کشته برجای گذاشته است.

اتحادیه اروپا تاکنون شماری از مقامات بلندپایه سوریه از جمله بشار اسد، رییس جمهور این کشور، را مورد تحریم قرار داده است.

اتحادیه اروپا همچنین سپاه قدس، نیروهای برون مرزی سپاه پاسداران ایران، را به اتهام پشتیبانی و ارائه تجهیزات و خدمات فنی به نیروهای امنیتی سوریه مورد تحریم قرار داده است.

شش کشته در اعتراضات روز دوشنبه

در همین حال فعالان حقوق بشر می گویند در جریان سرکوب معترضان در روز دوشنبه ۶ نفر به دست نیروهای امنیتی سوریه کشته شده اند.

گروه «رصد حقوق بشر سوریه» می گوید ۵ نفر از جمله یک کودک درجریان عملیات ارتش و نیروهای امنیتی در منطقه سارمین در استان ادلب کشته شده اند.

رامی عبدالرحمن، مدیر «رصد حقوق بشر سوریه»، به خبرگزاری فرانسه گفته است در جریان عملیات نیروهای اترش در سارمین ۶۰ نفر مجروح شده اند و تعدادی خانه نیز تخریب شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه در جریان حمله نیروهای امنیتی در به منطقه قرا در حومه دمشق نیز یک نفر کشته شده است.

طبق این گزارش در جریان حمله نیروهای امنیتی به قرا ۴۰ نفر بازداشت شده اند.

در همین حال، رجب طیب اردوغان، نخست وزیر ترکیه، گفته است: «در صورتی که حکومت بشار اسد سرکوب خونین معترضان را متوقف نکند، سرنوشتی چون رژیم های تونس، مصر و لیبی در انتظارش است.»

رجب طیب اردوغان که در برنامه ماهانه تلویزیونی خود صحبت می کرد، گفته است:«تنها راه خروج کنار گذاشتن سلاح و گوش دادن به خواسته های مردم است.»

نخست وزیرترکیه اضافه کرده است:«ما تاکنون شاهد سرنوشت کسانی بودیم که چنین راهی را انتخاب نکردند در تونس، در مصر، و اینک در لیبی.»

در همین زمینه، عبدالله گل، رییس جمهوری ترکیه، روز شنبه گفته بود که ترکیه اعتماد خود را نسبت به حکومت بشار اسد از دست داده است.
romano - ایران - تهران
هی الا ایهال کامنتورز لطفا فردا نگید مثل لیبی که ناتو پشت سرش بود سوریه هم تحریم و ناتو پشت سرش بود از تو حرکت از خدا برکت. قذافی اگر هم ناتو نبود تا دوسال دیگه سقوط می‌کرد لبیاییها بچه‌های عمر مختارن. این بابا هم اسد با ناتو بی ناتو می‌ره چون مردم قدرتشون رو که فلج کردن کشوره تحمیل می‌کنن هرچند متاسفانه چه جوانهایی در سوز تیرهای بی دادگاه باید صلات ظهر با فریاد جان خراش در آغوش خون غسل کنند و مادرها در خانه از غم فرزند گونه و سینه پاره کنند. اما زورگو می‌ره اگر مردم بخوان تاریخ زمین اینو می‌گه نه ناتو و انگلیس
سه‌شنبه 8 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.