سیب‌زمینی خرد شده را در آب نیاندازید


سیب‌زمینی خرد شده را در آب نیاندازید

سیب‌زمینی خرد شده را نباید در آب انداخت زیرا باعث می‌شود پتاسیم سیب‌زمینی از آن خارج شود.البته این کار برای افرادی که مبتلا به نارسایی کلیه هستند خوب است و حتی به آنها توصیه می‌شود که سیب‌زمینی را یک شب قبل پوست کنده و آن را خرد کنند و شب تا صبح در آب بگذارند تا پتاسیم آن کاملا خارج شود اما به افراد سالم توصیه نمی‌شود؛ چون در عین حال که در آب ریختن سیب‌زمینی سبب خارج شدن پتاسیم آن می‌شود، بر ویتامین‌های گروه B هم تاثیر گذاشته و سبب کاهش میزان آنها می‌شود.

سیب‌زمینی منبع بسیار خوب ویتامین C نیز هست و گرچه در حین پخت مقدار قابل‌توجهی از این ویتامین از بین می‌رود، با این حال مقداری از آن باقی می‌ماند. بنابراین ریختن سیب‌زمینی خرد شده در آب حتی سبب از دست رفتن مقدار قابل‌توجهی از این ماده مغذی می‌شود. به عبارت ساده‌تر ریختن سیب‌زمینی در آب به افراد سالم توصیه نمی‌شود زیرا ارزش تغذیه‌ای این ماده غذایی را پایین می‌آورد ولی همان‌طور که گفتم برای کسانی که به نارسایی کلیه دچارند، یکی از عادات غذایی مناسب است.

در رابطه با نحوه پخت سیب‌زمینی نیز باید گفت این موضوع بستگی به هدف ما از مصرف سیب‌زمینی دارد. برای یک فرد میانسال یا سالمند توصیه می‌کنیم سیب‌زمینی را به شکل آب‌پز مصرف کند. برای کودکان کم‌سن و سال مصرف آن به شکل پوره همراه با شیر و کره توصیه می‌شود. به طور معمول شیوه سرخ کردن آن به دلیل جذب روغن بالایی که دارد توصیه نمی شود .  نحوه  دیگر پخت  سیب‌زمینی، تنوری کردن است که برای انجام آن سیب‌زمینی را لای فویل در فر می‌گذارند.

فراموش نکنید که پوست سیب‌زمینی نیز منبع فیبر و ویتامین است. به همین دلیل مصرف آن توصیه می‌شود اما باید توجه داشت در این حالت حتما پوست سیب‌زمینی باید کاملا شسته شود زیرا خطر آلودگی با کودهای شیمیایی وجود دارد. در ضمن، اگر سیب‌زمینی جوانه زده باشد، حتما باید جوانه همراه با پوست سبز سیب‌زمینی تا جایی که خود سیب‌زمینی سبز رنگ شده است را جدا کرد و باقی را به مصرف رساند. یادتان باشد که این جوانه‌ها و قسمت‌های سبز رنگ سیب‌زمینی حاوی مواد سمی هستند که مصرف‌شان به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

سارا-تهران - ایران - تهران
اتفاقاً.همون سرخ شدش با کچاب فقط لذیذه
سه‌شنبه 8 شهریور 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
آخه اگه خرد کنیم و زیاد بیاد و و داخل آب نریزیم باعث سیاه شدن سیب زمینی میشود
سه‌شنبه 8 شهریور 1390

yashainiran - ایران - ایران
بیشتر ویتامین ها و پروتئین های سیب زمینی در زیر پوستش قرار دارند و با خرد کردن و سپس قرار دادن آنها در آب سطح تماس زیاد شده و بیشتر ویتامین هایش در آب حل میشوند
سه‌شنبه 8 شهریور 1390

pelle - سوئد - استکهلم
من که هر وقت با دوستم خواستیم غذا بپزیم و من سیب زمینی های سبز را دور میریختم جیغش هوا میرفت و میگفت تو کارت فقط اسراف در مواد غذایی است و هر چقدر سعی میکنم بهش بگویم که سیب زمینیهای سبز رنگ که در واقع سمی هستند را باید دور ریخت مگر بخرجش میره. امان از این سوئدی ها!!!
سه‌شنبه 8 شهریور 1390

Royan - المان - المان
طرز تهیه یه سیب زمینی پخته خوشمزه کف قابلمه را یه لایه کلفت نمک بریزید نزدیک یک اینچ بعد بقدری آب بریزید که همه نمک ها خیس بشوند و حل نشوند یعنی همه مرطوب بشوند بعد سیب زمینی ها روی آن جای بدهید و روی حرات ملایم با در بسته بگذارید تا بپزد.
سه‌شنبه 8 شهریور 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
pelle - سوئد - استکهلم سلام پله جان خوبی وااای دیگه صرفه جویی هم حدی داره نه به قیمت خطر انداختن سلامتی انسان عجب دوستی !!!. شما بهترین کارو کردی ..موفق باشی پله عزیز
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
yashainiran - ایران - ایران دوست عزیز زیر پوست سیب زمینی دقیقا کجاش میشه؟؟وقتی پوست کنیم دیگه آثاری به نام زیر پوست باقی نمی ماند !!!
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

pelle - سوئد - استکهلم
Fanoos* - ایران - شهمیرزاد -مرسی فانوس جان من خوبم ،امیدوارم شما هم هم خوب و موفق باشید . دو بار برایت درقسمت "توصیه‌هایی برای آرایش مو در منزل" ودرقسمت" موی شما خشک است یا چرب؟ "کامنت گذاشتم که ظاهرا ندید. به هر حال برایت بهترین ها را آرزو میکنم . بله فانوس جان بعضی از سوئدیها بقدری خسیس هستند که باور کردنش خیلی مشکل است با وجودی که دارای حقوق بسیار عالی هستند که به هیچ وجه نیازی به خساست ندارند ولی این بیماری بد جوری گریبانشون را گرفته . من یکی که با اینجور آدما اصلا حال نمیکنم و تحملشون اعصاب فولادی میخواهد .
چهار‌شنبه 9 شهریور 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
pelle - سوئد - استکهلم ... ...پله جان به نظر من هر کس پولداره خسیسه ..چون اصلا هیچ خرجی نکرده تا به این دارایی رسیده :dکه بنظر من اشتباست .. منم برای شما دوست عزیز بهترین ها رو خواستارم شاد باشید
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

felora - ایران - تهران
Royan - المان - المان . افرین به شمادرست کردم عالی میشه.
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

pelle - سوئد - استکهلم
Fanoos* - ایران - شهمیرزاد -فانوس جان ولی شما جوابم را ندادید که آیا آن دو کامنت من را دیده بودید یا اینکه!!!!!!بهرحال دانستنش بد نیست.
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
pelle - سوئد - استکهلم پله جان یه نگاهی به صندوق پیامتان بیندازیذ آنجا جواب شما رو دادم ...
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

pelle - سوئد - استکهلم
Fanoos* - ایران - شهمیرزاد-فانوس جان پیام شما را خواندم ،حق باشماست گاهی کامنت ها متاسفانه درج نمیشود .من متاسفانه وقت نمیکنم به پیامهای خصوصی نگاهی بیندازم چون حقیقتا وقت ندارم وفقط کامنتها را میخوانم ویا کامنتی مینویسم .امروز اولین بار به خاطرشما که گفتید پیام گذاشتید به آنجا سر زدم که دیدم چندتا پیام از دوستان آنجاست که البته دیگه قدیمی شده بودند.موفق باشید دوست عزیز.
پنج‌شنبه 10 شهریور 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
pelle - سوئد - استکهلم خواهش میکنم پله عزیز...درسته گاهی اوقات آدم حتی فقط سر خارندن رو نداره ..امیدوارم همیشه موفق و سلامت باشید
جمعه 11 شهریور 1390

felora - ایران - تهران
Fanoos* - ایران /pelle - سوئد - / کیه که سیب زمینی سرخ کرده دوست نداره ؟سیبزمینی هارو خلال کنین خیلی نازک نباشه وبریزین توی قابلمه ابجوش تا 3 یا4 دقیقه بجوشه وبعد ابکش کنین ونمک بزنین ودر روغن داغ با شعله متوسط سرخ کنین .عالییییییییی
جمعه 11 شهریور 1390

pelle - سوئد - استکهلم
felora - ایران - تهران-مرسی فلورا جان بخاطر ایده جالبتان برای سیب زمینی سرخ شده . شما دخترهای کدبانوی ایرانی در غذا پختن هیچ کس به پاتون نمیرسد و طعم غذاهای شما را هیچ غذایی در دنیا ندارد. امروز بعد از پایان کار رفتم یک بسته سیب زمینی تازه کوچولو خریدم که مخصوص تنوری کردن آنها در ماکروفر است که بین هشت تا ده دقیقه آماده است ، برای آدمای تنبل مثل من جون میده که دو روزه تعطیل شنبه و یکشنبه را استراحت کنم بجای ایستادن پای اجاق . شاد و موفق باشید .
جمعه 11 شهریور 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
felora - ایران - تهران سلام فلورا جونم همانطور که دوست عزیز ما پله عنوان کردن شما ایده جالبی رو در مورد سیب زمینی عنوان کردید ..من که خیلی خوشم اومد و اولین باره اینطوری شنیدم پس حتما امتحان میکنم و نتیجش رو به شما دوست عزیز و کدبانو اعلام میکنم خیلی لطف کردید به خاطر یاد دادن این شیوه سرخ کردن سیب زمینی ..
جمعه 11 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.