کتیبه باستانی کردیر بزرگ‌ترین کتیبه خط پهلوی


کتیبه باستانی کردیر بزرگ‌ترین کتیبه خط پهلوی

«کتیبه باستانی کردیر» در مجاورت روستای سرمشهد درنزدیکی شهر کازرون به خط پهلوی نگاشته شده و از لحاظ اندازه، بزرگ‌ترین کتیبه پهلوی عهد ساسانی به شمار می‌رود.

«کتیبه باستانی کردیر» به دلیل واقع شدن در موقعیت خاص کوهی که بر آن حجاری شده در معرض مستقیم عوامل فرسایشی از جمله بارش باران، تابش شدید نور خورشید است. عدم محصور بودن این نقش نیز باعث دسترسی راحت هر بازدید کننده‌ای به آن شده که در برخی از قسمت‌های این کتیبه یادگاری‌ نوشته‌اند.

کتیبه باستانی کردیر که در مجاورت روستای سرمشهد در 80 کیلومتری شهر کازرون

نبرد بهرام دوم با دو شیر، کتیبه سرمشهد در کازرون

سطرهای کتیبه باستانی کردیر

بهرام دوم، پنجمین شاه ساسانی کتیبه سر مشهد در کازرون

وجود ترک‌ها، ورقه‌شدن بعضی قسمت‌ها، تداوم محو شدن قسمتی از سطوح و یادگاری نویسی‌ها عوامل فرسایشی این کتیبه می‌باشند

کتیبه سرمشهد در کازرون

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
امیدوارم یک باستان شناس میهن دوست هرچه زودتر از این نگاره ها و سنگ نوشته ها کپی بردارد که زمانی که این تازی های بربر وحشی دشمن ایران آنها را ویران کردند، بتوان کپی شان را ساخت و در موزه نهاد. ننگ بر این رژیم دشمن ایران و فرهنگ و تاریخ ایرانی، و بر ان ملایان ناقص عقل تازی پرست.
دوشنبه 7 شهریور 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
مرگ بر تازی
دوشنبه 7 شهریور 1390

Dara va sara - استرالیا - ملبورن
افرادیکه تو خارجن خیلی چیزا یاد میگیرن از این خارجیها. خاطرات من. یه روز داشتم اشغالها رو میرختم تو اشغالی. یه مرده داشت به اشغالا نگاه میکرد. بعد آمد نزدیک و دستشو کرد تو اشغالای من و داد و بیداد که چرا پلاستیکها رو با اشغالا قاطی کردم. او گفت. تو خارجی هستی و این کشور رو ترک میکنی ولی این پلاستیکها میمونه و کشور من..تو عجب موندم که چقدر به کشورش علاقه و احترام داره. حالا ما رویه کتیبه باستانی یادگاری مینویسیم و هیچ ارزشی براش قاعل نیستیمو هیچ حرکتی برای نگهداریش نمیکنیم...
دوشنبه 7 شهریور 1390

Dara va sara - استرالیا - ملبورن
حالا اگه یه امام زاده. یه ملا . یه عرب . انجا خوابیده بود. از زمینو زمان پول میریختیم و نون نمی خوردیم که اینجاشو طلا کنیم یا انجاشو طلا کنیم و چنان مواظبش بودیم که نگو...ولی چیزیکه نشون میده ما کی هستیم و از کجا آمدیم همینجوری زیر اوار بی توجهی داره از بین میره.تازه یه عده مسلمون ناراحتمیشن اگه توجهی بهش بشه.
دوشنبه 7 شهریور 1390

baran828 - ایران - تهران
انگار اونجا زمین وزمان قسم خوردن ایران نباشه اما بااین اوضاع آدم معنی معجزه رو میفهمه چون همه چیز در حال انقراضه ولی چجوری هیچ دگرگونی ای در حکومت اتفاق نمیفته؟!!!
دوشنبه 7 شهریور 1390

baran828 - ایران - تهران
راستی...........چند وقتیه دوستمون خوش باور حضور ندارن.خوبی خوش باور؟!
دوشنبه 7 شهریور 1390

Azadikhah - هلند - تکسل
امیدوارم از شر اخوند سالم بمونه.baran828 - ایران - تهران. درسته.احتمالا کارش زیاد شده.خوش باور یک پیامی بذار
دوشنبه 7 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.