هراتی ها دیگر سبزیجات خارجی نمی خرند


هراتی ها دیگر سبزیجات خارجی نمی خرند

مسئولان امور زراعت ,کشاورزی در هرات افغانستان می گویند در حال حاضر حدود ۹۵درصد سبزیجات مورد نیاز مردم در چهار فصل سال در همین ولایت تامین می شود.

در سالهای گذشته بیشتر سبزیجات مورد نیاز مردم هرات از کشورهای همسایه به ویژه ایران وارد می شد. مقامات محلی می گویند که تولید سبزیجات گلخانه ای عامل اصلی افزایش تولید این محصولات در هرات است.

تولید سبزیجات گلخانه ای چهار سال پیش رایج شد و در حال حاضر به گفته بشیر احمد احمدی معاون ریاست زراعت هرات، دراین ولایت بیش از ۱۳۰۰ مزرعه گلخانه ای سبزیجات وجود دارد که در چهار فصل سال محصولات تولید شده در این فارم های گلخانه ای وارد بازار می شوند.

در سالهای گذشته که مزارع (فارم های) گلخانه ای وجود نداشت، تولید سبزیجات تنها در فصل تابستان ممکن بود، اما حالا دهقانان در هرات می توانند، در چهار فصل سبزیجات مورد نیاز بازار را تامین کنند.

اقای احمدی می گوید برنامه ایجاد مزرعه های گلخانه ای ابتدا به ابتکار ریاست زراعت و به کمک شماری از موسسات کمک کننده بین المللی و داخلی آغاز شده، اما به گفته آقای احمدی، وقتی کشاورزان به منفعت استفاده از آن پی بردند، خود به ترویج بیشتر مزارع گلخانه ای اقدام کردند.

افغانستان یک کشور زراعتی است اما کشاورزان افغان هنوز به امکانات مدرن در زمینه کشت تولید و بسته بندی محصولات کشاورزی دسترسی ندارند. و این مساله سبب شده است تا کشاورزی در افغانستان بصورت سنتی باقی بماند.

فقدان امکانات کشاورزی مدرن و استفاده از روش های سنتی برای تولید محصولات کشاورزی، به شدت از میزان درآمد کشاورزان در افغانستان کاسته و اکثر جمعیت این کشور که کشاورز هستند، روزگار خوبی ندارند و با گذشت هر سال جمعیت بیشتری روستاها را ترک می کنند و به شهرها رو می آوردند.

کشاورزان هرات در سالهای گذشته، در زمینه کشت و تولید زعفران نیز تجربه و دست آورد خوبی داشته اند.

دولت افغانستان با رونق زعفران در هرات تلاش دارد با گسترش کشت زعفران به مناطق دیگر افغانستان، جلو کشت و تولید مواد مخدر را بگیرد. اما نبود سرمایه گذاری های بزرگ بخصوص در زمینه بسته بندی و صدور محصولات کشاورزی افغانی، سبب شده است تا محصولات این کشور هنوز از راه یافتن به بازارهای جهانی و حتی منطقه ای باز بمانند.

romano - ایران - تهران
اینکه چیزی نیست ما از چهارمین صادر کننده مرکبات جهان در دهه هفتاد به پرتغال خور پاکستانی تبدیل شده‌ایم. آی خلق الناس فارسی 1 نگاه می‌گنن، آی ملت لوازم آرایش چینی می‌خرن، آی زمین می‌فروشن تو داهات پراید سوار می‌شن کت ترکیه‌ای 25 تومانی هم می‌پوشن ته ریش مکتبی هم دارن لحجه‌هاشونم قایم می‌کنن، آی این خانمهای روستایی ایرانی گذشته فک و فامیلشون رو با این کارها انکار می‌کنند حال هم می‌کنند. آی جوونهای با اصالتمون تو زندان جون می‌دن خلقی از ملت ایران (نه همه) فکر می‌کنن آخ این بچه فقیره احمدی نژاد 40 تومن هم بهمون هر دوماه می‌ده تازه اینها هم فارسی 1 نگاه می‌کنن.
دوشنبه 7 شهریور 1390

yashainiran - ایران - ایران
جای بسی تاسف است که بعد از هدفمندکردن یارانه بیشتر گلخانه داران ایران ورشکست شده و گلخانه های خود را می فروشند در حالیکه قبلا محصولات تولیدی خود را به کشورهای همسایه صادر می کردند
دوشنبه 7 شهریور 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
خاک بر سر اخوندهای کثافت که کشاورزی ایران را نابود کردند
دوشنبه 7 شهریور 1390

Punisher - ایران - شیراز
برعکس / ایران داره کشاورزی رو نابود میکنه و برای بدست اوردن پورسانت خیانتها به این سرزمین میکنن و مایحتاج مردم رو از خارج تامین میکنن.
دوشنبه 7 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
جمهوریملایان,اقازادها,سپاه پاسداران ازطریق اسکله هایغیرمجاز.حتی چغندرهم واردکردند.ودراین چندسال برای کسب درامدچنان ضربه ای به کشاورزی ایران زدند.که همه روستاهاازگرسنگی تخلیه وحاشیه نشینی درشهرهابه حدانفجاررسید.وعمدتاهم شغل کاذب,قاچاق فروشی,خودفروشی ,دزدی,وناامنی رابه ارمغاناورد.بربنیانگذاراین حکومت لعنت.
دوشنبه 7 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.