گزارش صدا و سیمای ایران از دادگاه متهم به ترور مسعود علیمحمدی


گزارش صدا و سیمای ایران از دادگاه متهم به  ترور مسعود علیمحمدی

تلویزیون ایران اعترافات جمالی فش به ارتباط با موساد و قتل فیزیکدان ایرانی را پخش کرد

پنج روز بعد از محاکمه متهم به ترور مسعود علیمحمدی، فیزیکدان ایرانی در دادگاه انقلاب، غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه گفته است که امروز یکشنبه، ششم شهریور حکم اعدام مجید جمالی فش صادر شده است.

محاکمه آقای جمالی فش روز سه شنبه، اول شهریور (۲۳ اوت)، برگزار شد. آقای جمالی فش که بیست و شش سال سن دارد به اتهام بمب‌گذاری منجر به قتل استاد فیزیک دانشگاه تهران، ارتباط با سرویس جاسوسی اسرائیل و نگهداری مواد روانگردان متامفتامین در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد.

دادگاه به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد که در چند سال اخیر قضاوت پرونده های مهمی نظیر دادگاههای دستگیر شدگان بعد از انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده داشته است.

دادستانی تهران پیش از برگزاری دادگاه اعلام کرده بود که آقای جمالی فش با چهار فقره اتهام شامل ترور، سفر به اسرائیل، شرکت در دوره های آموزشی سرویس اطلاعاتی آن کشور و دریافت یکصد و بیست هزار دلار محاکمه می شود.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در باره این پرونده گفته بود که آقای جمالی فش به این اتهامات اعتراف کرده و گفته است که یک بار برای اجرای ماموریت ترور، موتور حامل مواد منفجره را به مقابل خانه مقتول برده اما موفق به انجام طرح خود نشده بود و ترور آقای علیمحمدی در نوبت دوم صورت گرفت.

 

ترور علیمحمدی اظهارات متناقضی را در مورد گرایش سیاسی او در پی آورد

خبرگزاری فارس، در گزارش مربوط به محاکمه متهم پرونده ترور مسعود علیمحمدی نوشته بود که مجید جمالی فش در پایان جلسه محاکمه و در آخرین دفاعیات خود از ماموریت برای پنج مورد ترور دیگر هم خبر داد.

به گزارش فارس، او گفت: "قبول دارم کار اشتباهی کردم؛ از دادگاه می خواهم به این نکته توجه داشته باشد که من در ذاتم فرد جنایتکاری نیستم چرا که اگر اینگونه بود، پنج تروری که قرار بود بعد از این ترور انجام دهم، عملی می کردم."

ترور فیزیکدانان ایرانی

مسعود علیمحمدی در دی ماه سال ۱۳۸۸ (ژانویه ۲۰۰۹) هنگام خروج از خانه مسکونی خود در شمال تهران، بر اثر انفجار بمبی که گفته شد در یک موتور سیکلت جاسازی شده بود، کشته شد.

آقای علیمحمدی که هنگام مرگ پنجاه سال داشت، در رشته فیزیک تحصیل کرده و دکترای خود را در رشته ذرات بنیادی گرفته بود، در دانشگاه تهران تدریس می کرد و برای مدتی با مرکز تحقیقات فیزیک نظری ایران همکاری داشت.

با انتشار خبر ترور آقای علیمحمدی، گزارش های متفاوتی در مورد گرایش سیاسی احتمالی او انتشار یافت.

خبرگزاری فارس مسعود علیمحمدی را "یکی از اساتید ولایی" دانشگاه توصیف کرد و رادیو و تلویزیون دولتی ایران نیز با نام بردن از او به عنوان "دانشمند هسته ای" گفت که عوامل آمریکا، اسرائیل و استکبار جهانی مسئول ترور او بوده اند.

در همان زمان، یک سایت اینترنتی موسوم به "پایگاه اطلاع رسانی دانشگاهیان حامی میرحسین موسوی" نوشت که نام مسعود علیحمدی در میان اسامی جمعی از اساتید دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران دیده می شود که در آستانه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، با صدور بیانیه ای از نامزدی آقای موسوی حمایت کردند.

 

معترضان سیاسی تدابیر امنیتی در مراسم تدفین علیحمدی را نشانه گرایش او به دیدگاه مخالفان دولت دانستند

در این بیانیه، نسبت به شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی کشور ابراز ناخرسندی و نسبت به پیروزی آقای موسوی در انتخابات ابراز امیدواری شده بود.

با اینهمه، خبرگزاری مهر در همان زمان، به نقل از رئیس پردیس علوم دانشگاه تهران نوشت که مسعود علیمحمدی "یکی از اساتید برجسته فیزیک و دارای تالیفات متعدد بود اما فعالیت سیاسی نداشت."

مراسم تشییع جنازه مسعود علیمحمدی در روز ۲۴ دیماه دو سال پیش با حضور قابل توجه ماموران امنیتی و برخی محدودیت ها برگزار شد که به گفته مخالفان دولت، نشانه تمایل این استاد دانشگاه به منتقدان حکومت بود.

ترور مسعود علیمحمدی آخرین مورد از قتل استادان فیزیک در ایران نبود.

در نوامبر سال گذشته، مجید شهریاری، استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی (ملی سابق)، در نزدیکی این دانشگاه هدف سوء قصد قرار گرفت و کشته شد و در همان روز، یک فیزیکدان دیگر در نزدیکی همین دانشگاه از یک سوء قصد جان به در برد و مقامات جمهوری اسلامی این سوء قصدها را نیز به عوامل بیگانه نسبت دادند و هدف از آن را تضعیف توان علمی کشور اعلام کردند.

فریدون عباسی دوانی، فیزیکدانی که از این ترور جان به در برده بود، در حال حاضر ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را برعهده دارد.


جهت نمایش ویدئو در یوتوب اینجا کلیک کنید.

جهت دانلود ویدئو اینجا کلیک کنید.

https://www.youtube.com/watch?v=fmo40ggkZjg

لینک دانلود مدیافایر

soheil_alman - المان - فرانکفورت
من اصلا نمیتونم باور کنم که چنین دادگاه عادلانه ای بدون ریختن قطره خونی از دماغ مجرم...برید خودتونو خر کنید اینقدر مردم را احمق حساب نکنید ...مرگ بر همه شما خائنین ایران.
دوشنبه 7 شهریور 1390

Don Mario - کلمبیا - بوگوتا
قربون یه جو عقل ، بمبی که میتونسته ۳۰۰ نفر رو بکشه باید چیزی از آن ماشین و آن مرحوم را باقی‌ نمیگذاشت و در ضمن همسر آن مرحوم که این خانم است در زمان سؤ قصد حضور داشته است و مجروح شد پس آن بمب آنچنان قدرت تخریبی‌ نداشته است و مورد دیگر آن که موساد میتوانست این جوان را به یکی‌ از اردوگاه‌های مخفی‌ خود در کشوری ثالث جهت آموزش ببرد تا ردی به جا نگذارد تا به این آسانی این مهره لو برود ، در کل ترور به هر شکلش حرکت غیر انسانی‌ است و تروریست باید به کیفر برسد ولی این داستان مشکوک به نظر میاید
دوشنبه 7 شهریور 1390

سید ابوالقاسم واعظ - جاکارتا - اندونزی
از دیدن سرنوشت سعید امامی دوم بسیار خرسند شدم. در ضمن دیدن زن استاد علیمحمدی (و همینطور زن دکتر فاطمی) تذکری است به کسانی که زنی نااهل دارند. قبل از اینکه طرف بعد از مردنتان به نام شما گند بزند طلاقش دهید.
دوشنبه 7 شهریور 1390

jasminfilms - انگلستان - لندن
به یاد بیارید مهدی نحوی عامل بمبگذاری حرم امام رضا. حالا اینجا رو ببینید..بیش از ۸ دلیل موجه هست که واقعیت این سناریو رو فاش میکنه در گزارش کامل برنامه شوک که ببینید حرف‌های ضدو نقیض فراوان در کلام مجید هست ضمن اینکه مدام آب دهنشو قورت میده .و گوینده با بازی با کلمات قدرت وزارت جوجه اطلاعات رو وانمود میکنه در این تردیدی نیست که دست همه این دستگاهائ امنیتی توی یک کاسه هست. چه اطلاعات ،چه موساد ،چه م‌ای ۶،و چه سیا؟.
دوشنبه 7 شهریور 1390

Dara va sara - استرالیا - ملبورن
کارهای اطلاعاتی جمبوری اس هالی مثل آقایه woopy تویه تنسی تاکسیدو . تویه چشم بهمزدن دستشو میکنه تو کمد و متهمو پیدا میکنه.یادمه تلوزیون نشون داد که بعد از بمبگذاری خیابونو شستن و جارو کردن و موتور و انداختنش ترک وانت و رقتن . حالا یکدفعه اعلام کردن طرفو گرقتنو اعدامشم دارن میکنن. اعدام هم که نقل و نباته.
دوشنبه 7 شهریور 1390

abiabi - انگلستان - لندن
این چه فیلم بود که نشان دادن اگر یارو زندان بوده چطوری تونسته زیر ابره برداره .این هم از اون دلقک بازیاشون هست . این یارو معلوم بود از خودشونه .
دوشنبه 7 شهریور 1390

abiabi - انگلستان - لندن
این چه فیلم بود که نشان دادن اگر یارو زندان بوده چطوری تونسته زیر ابره برداره .این هم از اون دلقک بازیاشون هست . این یارو معلوم بود از خودشونه .
دوشنبه 7 شهریور 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
باز دوباره خیمه شب بازی وزارت اطلاعات خامنه ای راه افتاد که?!!! احمقی این سناریو رو نوشت و احمقها هم باور میکنند. حالا خوبه که چند روز این داستانها رو حفظ میکنند و تمرین دارند وگرنه خنده بازار میشد.
دوشنبه 7 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.