ایران: هند چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از بدهی‌اش را پرداخت


ایران: هند چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از بدهی‌اش را پرداخت

ایران سالانه ۱۲ میلیارد دلار به هند نفت صادر می کند و به دلیل تحریم ها نزدیک به پنج میلیارد دلار به ایران بدهکار بوده است

شرکت ملی نفت ایران می‌گوید که هند تا روز جمعه چهارم شهریور (۲۶ اوت) چهار میلیارد و ۲۰۰ میلیون دلار از بدهی خود را به ایران پرداخت کرده و تا سه روز دیگر بدهی خود را تسویه می کند.

به گفته آقای قمصری چهار پالایشگاه بدهکار هندی در حال پرداخت بدهی های نفتی خود به ایران هستند و با توافق انجام شده بین شرکت ملی نفت ایران و پالایشگاههای هند حداکثر تا پایان ماه اوت یعنی سه روز دیگر تمامی بدهی های چهار پالایشگاه هند به ایران پرداخت خواهد شد.

بانک مرکزی هند، در ماه دسامبر گذشته، ارائه تسهیلات بانکی برای خرید نفت و گاز از ایران را متوقف کرد و از آن زمان دو کشور تلاش کردند واسطه‌ای برای انتقال چند میلیارد دلار پول نفت خریداری ‌شده پیدا کنند.

ناظران می‌گویند که عامل اصلی تاخیر در پرداخت حدود پنج میلیارد دلار از بدهی های نفتی هند به ایران، تحریم های آمریکاست که به خاطر برنامه اتمی ایران وضع شده است.

در هفته های گذشته، گزارش هایی مبنی بر توسل شرکت های نفتی هند به بانک های ترکیه برای پرداخت بدهی های معوقه خود به ایران منتشر شده است.

ایران با صدور سالانه حدود ۱۲ میلیارد دلار نفت به هند دومین تامین‌کننده نفت این کشور بعد از عربستان سعودی است.

هند یکی از بزرگترین مشتریان نفت ایران است و روزانه ۴۰۰ هزار بشکه از نفت ایران به این کشور صادر می شود.

با وجود مشکل انتقال پول نفت، آقای قمصری می گوید که صادرات نفت در ماه اوت ادامه پیدا کرده است و در ماه آینده میلادی یعنی سپتامبر نیز "روند دریافت بدهی های نفتی ادامه می یابد."

آقای قمصری تاکید کرده که ایران "هیچگاه نفت مفت به هیچ شرکت و کشور خارجی" عرضه نخواهد کرد چون ایران یک قطره نفت بدون مشتری ندارد.

در پی بروز مشکل انتقال پول نفت صادراتی ایران به هند، گزارشهایی در باره احتمال قطع صادرات نفت ایران به هند منتشر شده بود اما مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت می گوید که صادرات نفت به "پالایشگاههای خوش حساب هند" ادامه می یابد و به تازگی نیز "یک پالایشگاه نفت در دست ساخت در شمال هند هم به جمع متقاضیان خرید نفت ایران پیوسته است."

پیش از این، خبرهایی درباره احتمال انتقال پول خرید نفت هند به ایران از طریق بانکی در آلمان منتشر شد، اما دولت آلمان این گزارش‌ها را رد کرد.

مشکل پرداخت پول نفت صادراتی ایران وقتی بروز کرد که بانک مرکزی هند ارائه تسهیلات بانکی برای خرید نفت و گاز ایران را متوقف کرد. این تصمیم چند هفته بعد از دیدار باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، از هند اعلام شد.

این اقدام مشکلات عمده‌ای را در راه تسویه‌حساب ارزی مربوط به واردات نفت از ایران ایجاد کرد و باعث نگرانی در مورد توقف معاملات نفتی دو کشور شد.

دلیل توقف تسویه مبادلات ارزی ایران از شیوه معمول آن یعنی اتحادیه پایاپای آسیا، وضع تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه ایران به دلیل برنامه‌های هسته‌ای این کشور و فشار به هند برای محدود کردن تبادلات با ایران بود.

تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل متحد شامل فروش و صادرات نفت ایران نمی شود اما آمریکا شرکت‌های خارجی را از خرید کلان فراورده های نفتی ایران برحذر داشته و هشدار داده که آنها را تحریم خواهد کرد.

romano - ایران - تهران
کارمند شعبه نبود رفته بود مرخصی! خامنهای حاضر شو دارم میام
یکشنبه 6 شهریور 1390

sia_sefid - ایران - تهران
که چی؟ حالا نمیرسید چی میشد؟ جیب آخوندا سبک میشد؟ الان اینا چقدرش تو جیب مردم میره؟
دوشنبه 7 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.