حکم اعدام عامل ترور مسعود علیمحمدی صادر شد

حکم اعدام عامل ترور مسعود علیمحمدی، فیزیکدان ایرانی، صادر شد

پنج روز بعد از محاکمه متهم به ترور مسعود علیمحمدی، فیزیکدان ایرانی در دادگاه انقلاب، غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه گفته است که امروز یکشنبه، ششم شهریور حکم اعدام مجید جمالی فش صادر شده است.

محاکمه آقای جمالی فش روز سه شنبه، اول شهریور (۲۳ اوت)، برگزار شد. آقای جمالی فش که بیست و شش سال سن دارد به اتهام بمب‌گذاری منجر به قتل استاد فیزیک دانشگاه تهران، ارتباط با سرویس جاسوسی اسرائیل و نگهداری مواد روانگردان متامفتامین در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران محاکمه شد.

دادگاه به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی برگزار شد که در چند سال اخیر قضاوت پرونده های مهمی نظیر دادگاههای دستگیر شدگان بعد از انتخابات ریاست جمهوری را بر عهده داشته است.

دادستانی تهران پیش از برگزاری دادگاه اعلام کرده بود که آقای جمالی فش با چهار فقره اتهام شامل ترور، سفر به اسرائیل، شرکت در دوره های آموزشی سرویس اطلاعاتی آن کشور و دریافت یکصد و بیست هزار دلار محاکمه می شود.

عباس جعفری دولت آبادی، دادستان تهران در باره این پرونده گفته بود که آقای جمالی فش به این اتهامات اعتراف کرده و گفته است که یک بار برای اجرای ماموریت ترور، موتور حامل مواد منفجره را به مقابل خانه مقتول برده اما موفق به انجام طرح خود نشده بود و ترور آقای علیمحمدی در نوبت دوم صورت گرفت.

ترور علیمحمدی اظهارات متناقضی را در مورد گرایش سیاسی او در پی آورد

خبرگزاری فارس، در گزارش مربوط به محاکمه متهم پرونده ترور مسعود علیمحمدی نوشته بود که مجید جمالی فش در پایان جلسه محاکمه و در آخرین دفاعیات خود از ماموریت برای پنج مورد ترور دیگر هم خبر داد.

به گزارش فارس، او گفت: "قبول دارم کار اشتباهی کردم؛ از دادگاه می خواهم به این نکته توجه داشته باشد که من در ذاتم فرد جنایتکاری نیستم چرا که اگر اینگونه بود، پنج تروری که قرار بود بعد از این ترور انجام دهم، عملی می کردم."

ترور فیزیکدانان ایرانی

مسعود علیمحمدی در دی ماه سال ۱۳۸۸ (ژانویه ۲۰۰۹) هنگام خروج از خانه مسکونی خود در شمال تهران، بر اثر انفجار بمبی که گفته شد در یک موتور سیکلت جاسازی شده بود، کشته شد.

آقای علیمحمدی که هنگام مرگ پنجاه سال داشت، در رشته فیزیک تحصیل کرده و دکترای خود را در رشته ذرات بنیادی گرفته بود، در دانشگاه تهران تدریس می کرد و برای مدتی با مرکز تحقیقات فیزیک نظری ایران همکاری داشت.

با انتشار خبر ترور آقای علیمحمدی، گزارش های متفاوتی در مورد گرایش سیاسی احتمالی او انتشار یافت.

خبرگزاری فارس مسعود علیمحمدی را "یکی از اساتید ولایی" دانشگاه توصیف کرد و رادیو و تلویزیون دولتی ایران نیز با نام بردن از او به عنوان "دانشمند هسته ای" گفت که عوامل آمریکا، اسرائیل و استکبار جهانی مسئول ترور او بوده اند.

در همان زمان، یک سایت اینترنتی موسوم به "پایگاه اطلاع رسانی دانشگاهیان حامی میرحسین موسوی" نوشت که نام مسعود علیحمدی در میان اسامی جمعی از اساتید دانشگاه تهران و دانشگاه علوم پزشکی تهران دیده می شود که در آستانه انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری، با صدور بیانیه ای از نامزدی آقای موسوی حمایت کردند.

معترضان سیاسی تدابیر امنیتی در مراسم تدفین علیحمدی را نشانه گرایش او به دیدگاه مخالفان دولت دانستند

در این بیانیه، نسبت به شرایط اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و مدیریتی کشور ابراز ناخرسندی و نسبت به پیروزی آقای موسوی در انتخابات ابراز امیدواری شده بود.

با اینهمه، خبرگزاری مهر در همان زمان، به نقل از رئیس پردیس علوم دانشگاه تهران نوشت که مسعود علیمحمدی "یکی از اساتید برجسته فیزیک و دارای تالیفات متعدد بود اما فعالیت سیاسی نداشت."

مراسم تشییع جنازه مسعود علیمحمدی در روز ۲۴ دیماه دو سال پیش با حضور قابل توجه ماموران امنیتی و برخی محدودیت ها برگزار شد که به گفته مخالفان دولت، نشانه تمایل این استاد دانشگاه به منتقدان حکومت بود.

ترور مسعود علیمحمدی آخرین مورد از قتل استادان فیزیک در ایران نبود.

در نوامبر سال گذشته، مجید شهریاری، استاد فیزیک دانشگاه شهید بهشتی (ملی سابق)، در نزدیکی این دانشگاه هدف سوء قصد قرار گرفت و کشته شد و در همان روز، یک فیزیکدان دیگر در نزدیکی همین دانشگاه از یک سوء قصد جان به در برد و مقامات جمهوری اسلامی این سوء قصدها را نیز به عوامل بیگانه نسبت دادند و هدف از آن را تضعیف توان علمی کشور اعلام کردند.

فریدون عباسی دوانی، فیزیکدانی که از این ترور جان به در برده بود، در حال حاضر ریاست سازمان انرژی اتمی ایران را برعهده دارد.

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
برای توجه کسانی که شعار میدهند ایرانیان تحصیلکرده و متخصص به ایران برگردند و به کشور! خدمت کنند! خدمت کی؟ ملاها؟ که سرانجامش هم گلوله در پیشانی است. برید از جان خودتان مایه بگذارید.
یکشنبه 6 شهریور 1390

romano - ایران - تهران
برو بابا پس فردا هم با نام فش جمالی علی برو دوبی حالتو بکن تا سگ آز (سربازان گمنام امام زمان ) بیان خودکشیت کنن! دیگه از خود اژه‌ای هم تو این قضایا ملت ایران زرنگ تر شدن.
یکشنبه 6 شهریور 1390

black chador - امریکا - ولدن
البته مهم نیست که این فرد در موقع این قتل در ترکیه بوده اسرائیلی ها از نظر تکنولوژی بقدری قوی شدند که از تکنولوژی" بیم میی اسکاتی" استفاده میکنند.
یکشنبه 6 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.