بابا لنگ‌ درازهای ماقبل تاریخ در مدل‌های سه‌بعدی


ملاقات با بابا لنگ‌ درازهای
ماقبل تاریخ در مدل‌های سه‌بعدی


دو گونه قدیمی عنکبوت دروگر یا بابالنگ‌دراز که بیش از 300 میلیون سال پیش در جنگل‌ها زندگی می‌کردند در مدل‌های جدید سه بعدی فسیل مجازی در مجله Nature Communications منتشر شده‌اند.

به گزارش سرویس علمی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، یک تیم بین‌المللی به رهبری محققان دانشگاه امپریال کالج لندن، دست به ساخت مدل‌های سه‌بعدی از دو گونه فسیل شده عنکبوت‌دروگر از راسته فرعی Dyspnoi و Eupnoi زده‌اند.

این موجودات باستانی پیش از دایناسورها در دوره کربونیفر بر روی زمین زندگی می‌کرده‌اند.

مدل‌های سه‌بعدی رونمایی شده، اطلاعات جدیدی را از چگونگی بقای این موجودات هشت‌پا با بدن‌های دکمه‌یی شکل یک سانتی‌متری در جنگل‌های آن زمان و چگونگی تکامل گروه عنکبوت‌های دروگر به دست می‌دهند.

دانشمندان دیگر پیش از این دریافته بودند که این عنکبوت‌ها در میان اولین گروهای ساکن زمین بوده‌اند که بدن آنها به شکل امروزی آنها تغییر یافته، در حالی که سایر حیوانات زمین مانند عنکبوت‌ها و عقرب‌ها هنوز در مراحل اولیه تکامل خود قرار داشتند.

به گفته محققان، مقایسه فسیل‌های سه‌بعدی گونه‌های عنکبوت دروگر با اعضای جدید این گروه‌ها، شواهد بیشتری از شباهت ظاهری گونه‌های قدیمی و مدرن فراهم می‌کند که نشان دهنده تغییرات کوچک اعمال شده طی میلیونها سال است.

مدل سه‌بعدی عنکبوت Eupnoi نشان داده که این موجود از پاهای بلند با انتهای خمیده برخوردار بوده که به خویشاوندان امروزی آن که از این انحنا برای حرکت بر روی برگ‌ها استفاده می‌کنند، بسیار شبیه است.

پیدا کردن باقیمانده‌های فسیل‌شده عنکبوت‌های دروگر به دلیل سخت بودن نگهداری از بدن نرم و ریز و شکننده آنها طی فرآیند فسیلی بسیار دشوار است از این رو تاکنون تنها 33 نمونه شناسایی شده‌اند.

farzad145 - ایران - شیراز
این عکس چه ربطی داره به مطلب؟
یکشنبه 6 شهریور 1390

Alborzi - ایران - کرج
عکس اشتباه !
یکشنبه 6 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.