سرو ابرکوه کهن ترین موجود ایران


سرو ابرکوه کهن ترین موجود ایران

سرو 4 هزار ساله‌ شهرستان ابرکوه دومین درخت پیر دنیا است که در تمام جهان به عنوان نمادی از زندگی و زیبایی معرفی شده است. با این حال هنوز هم خیلی از گردشگران، از وجود این جاذبه دیدنی در 120کیلومتری غرب شهر یزد بی خبرند. سرو کهن ابرکوه (ابرقو) بعد از درخت مسوسلاه، پیرترین ارگانیسم زنده در روی زمین است که در ایران به سرو 5 هزار ساله شهرت دارد. مردم ابرکوه می گویند سرو ابرکوه یکی از آن 12 درختی است که اصحاب رس می‌پرستیدند. اصحاب رس قومی درخت‌پرست بودند و به دعوت پیامبرشان اعتنایی نکردند تا عذاب الهی - که عبارت از بادهای سرخ و شعله‌ورشدن زمین زیر پایشان بود - دامنشان را بگیرد.

ده درخت از بزرگ ترین و کهن سال ترین درختان جهان با هزاران سال قدمت که سالانه هزاران توریست را به خود جذب می کنند، در ردیف میراث طبیعی جهان قراردارند که به تازه‌گی سایت چاینا دیلی اقدام به معرفی آن‌ها کرده است. در پی این معرفی سرو ابرکوه در مقام دوم درختان باستانی جهان قرار گرفته است.چاینا دیلی اخیرا درگزارشی ویژه معرفی ده درخت از باستانی ترین درختان جهان اعلام کرده است که سرو ابرکوه پس از درخت «مسوسلاه» با 4000 سال قدمت دومین درخت کهنسال در سرتاسر جهان است.

بنا به همین گزارش درخت مسوسلاه که کهنسال ترین درخت جهان معرفی شده، حتی از اهرام مصر هم کهن سال تراست. با این حال هنوز هم این درخت زنده است. این درخت در کوهستان های کالیفرنیا با دانه های کاجی مخروطی شکل اش بیش از 4800 سال سن دارد.

پس از مسوسلاه درخت مشهور «سرو ابرکوه» در استان یزد با 4000 سال قدمت دومین درخت کهنسال جهان و اورگانیسم زنده در روی زمین شناخته شده است.

درخت سوم درختی به نام «آلرک» در پارک ملی واقع درکشور شیلی است. این درخت 3600 سال عمر دارد. درخت چهارم نیز سروی است به با نام «درخت سناتور» که با قدمتی بیش از 3400 سال در کشور امریکا و در یک پارک ملی واقع ایالت فلوریدا قرار دارد و همچنان به حیات خود ادامه می‌دهد.

درخت بعدی یا درخت پنجم درختی است به نام «جاردین جانیپر» واقع در لوگان کنیون در اتاواست. این درخت هم 3200 سال قدمت دارد.

درخت ششم به نام «پاتریارکا» در فلورستا درکشور برزیل و در جنگل های منطقه آتلانتیک دارای 3000 سال سن است.

درخت دیگری به همین قدمت به نام «درخت مقدس آلیشن» در چین تایپه همچنان پس از گذشت سه هزار سال به زندگی خود ادامه می‌دهد.

«درخت شاه بلوط معروف به یک هزار اسب»، در نزدیکی سیسیل در کشور ایتالیا که کهن ترین درخت بلوط دنیاست و برای آن حدود 2000 تا 4000 سال قدمت تخمین زده‌اند.

درخت سرخ چوب از خانواده کاج درختی غول پیکر معروف به«درخت ژنرال شرمن» با 2300 تا 2700 سال قدمت نهمین درخت از مجموعه ده درخت کهنسال جهان است. این درخت در ایالت کالیفرنیا واقع در کشور آمریکای شمالی است.

درخت «جومون سوگی» نیز با 270 متر ارتفاع واقع در کشور ژاپن است. این درخت نیز دهمین درخت از کهن سال‌ترین درختان جهان شناخته شده است.

 

massoudoslo - نروژ - اسلو
ببرینش با هیزمش حلیم نذری درست کنید ! قبول باشه !!! از خود ایران کهنسال تر که نیست ، وقتی با کل ایران این میکنند با یه دونه درختش که دیگه تعارف و تاخیر ندارند .
شنبه 5 شهریور 1390

bardia.kaviani - سوییس - زوریخ
این اخوندا از چوبش ذغال درست میکنند و تریاک میکشند
شنبه 5 شهریور 1390

twelve - آریانا - شیراز
از جناب جنتی که کهن تر نیستن ایشون ....
شنبه 5 شهریور 1390

shahram khosh maram - ایران - تهران
من این سرو را دیده ام. خیلی عظیم هست واقعا قطورترین درختی هست که تا به حال دیده ام. متاسفانه هیچ حفاظی ندارد. خبر بالا خبر خوبی بود. امیدوارم توریستها را به این شهر جالب بکشاند البته به شرطی که به درخت اسیب نزنند و رویش یادگاری ننویسند. یادش بخیر. در اطراف ابرقو دهی را دیدم که مردمش در یک قلعه زندگی میکردند. خدا کند هنوز در ان دژ زندگی کنند.
شنبه 5 شهریور 1390

baran828 - ایران - تهران
چه جالب !معبودشون هنوز زنده اس ! خوشم اومد.
شنبه 5 شهریور 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
روایت هست زرتشت پاک سرشت ان را کاشته است
یکشنبه 6 شهریور 1390

alexxx - اتریش - وین
فردا میرن از ریشه درش میارن. چون قدمتش بیشتر از پیغمبر اسلامه. یعنی کفار این درخت رو کاشتن, ریشه اش ریشه کفره.
یکشنبه 6 شهریور 1390

angalinezhad - ایران - اصفهان
خبر کاملا اشتباهه واقای جنتی به خاطر تضییع حقوقشان از چاینا دیلی شکایتی به دیوان لاهه کرده اند (منبع خبر: خبرگزافی فارس)
یکشنبه 6 شهریور 1390

سارا-تهران - ایران - تهران
shahram khosh maram - ایران - تهران....دانشجو بودی اونجا؟. منم دیدم بیچاره مردم بومیش یک عالمه نخ و پارچه وقفل بستن بهش برای حاجت گرفتن دخیل بستن.
یکشنبه 6 شهریور 1390

rds128 - ایران - لندن
کهن ترین سرو در منطقه ای بنام مجن از توابع شاهرود است
یکشنبه 6 شهریور 1390

borzoopersia - انگلستان - بیرمنگهام
هم میهنان توجه بفرمایند. بابا ربطش به زرتشت و ایرانی ندهید چون این آخوندها ریشه درخت هم در می آورند و می گویند که نجس است. اصلا این درخت دانه و بوته و اصل و نصبش از مکه آورده اند و هیچ ربطی به ایران و زرتشت و ایرانی نداره. اصلا یزد شهری است که توسط سرداران غیور عرب متبرک شده است و ابرقو یا ابر کوه هم اسمهای مقدس عربی هستند. گویا حضرت محمد هم در سایه این درخت استراحتی طولانی داشته. هرکس به این درخت دست بزند این درخت با شاخ و برگ و خارش.......
یکشنبه 6 شهریور 1390

shahram khosh maram - ایران - تهران
سارا-تهران - ایران - تهران: نه ولی یکی از دوستام اهل اونجا بود و منم باهاش رفتم. دو روز حسابی منطقه رو گشتیم. یادمه یه دانشگاه ازاد داشت و مردم میگفتن فرهنگشون رو خراب کرده! البته همیشه توی شهرای کوچک وقتی دانشگاه باز میشه همین حرفا رو اولش میزنن. یه اب انبار خیلی زیبا رو دیدم. یک برج زیبا هم نزدیک شهر بود که 1000 ساله بود و مال زمان دیلمیان بود و سالم سالم بود. مردم رسوم جالبی داشتند. یه دیگ بزرگ بود که توی عاشورا هلیم درست میکردند. کسی که توش هلیم درست میکرد باید شب بعد اونو میذاشت پشت در یه خونه دیگه. هر جا میذاشت اون خانواده باید سال بعد برای همه هلیم درست میکردن. چه انارهایی داشت. خیلی خوش گذشت یادش بخیر. اونجا زندگی کردی؟
یکشنبه 6 شهریور 1390

shahram khosh maram - ایران - تهران
rds128 - ایران - لندن: من یکبار به مجن رفتم. سرو ابرقو خیلی بزرگتر هست. عمرش رو نمیدانم. مجن یه کم شبیه ماسوله بود. مردم میگفتند اسمش از جنت امده چون مثل بهشت هست. میگفتند بزرگترین باغش مال بنیاد هست. از اونجا رفتیم جنگل ابر ولی باران گرفت. مردم از یک ابشار زیبا صحبت میکردند که نشد ببینیم. یک روز خیلی برای مجن کم هست. شنیدم یک زلزله خفیف تازگیها اومده . یک روز هم رفتیم بسطام برای دیدن ارامگاه بایزید بسطامی,عارف بزرگ:" به صحرا رفتم, عشق باریده و زمین تر شده بود. " واقعا عالی بود. ثانیه به ثانیه اش توی ذهنم هست. میگفتند همانجایی دفن هست که در انجا عبادت میکرده. قبر یک نفر که میگفتند پادشاه افغانستان بود را هم دیدم. میگفتند امد قبر بایزید را ببیند و انقدر شیفته شد که پادشاهی را ول کرد و همانجا ماند و فوت کرد. بعد قلعه بسطام . منطقه شاهرود جدا دیدنیست. خیلی هم از سنگسر تعریف شنیده ام.
یکشنبه 6 شهریور 1390

Royan - المان - المان
borzoopersia - انگلستان - بیرمنگهام طنز قشنگی بود مخصوصا قسمت آخرش.
یکشنبه 6 شهریور 1390

سارا-تهران - ایران - تهران
shahram khosh maram - ایران - تهران. آره متاسفانه 2سال برا یه مدرک احمقانه.خیلی شهر بسته ایه فرهنگ آدماش خیلی قدیمیه ولی بعضیاشون مهربونن 8سال پیش بود که خیلی سخت گذشت ولی با این حال الان با دوستامون خیلی یادش می کنیم. کلاحکایت اینه که هر سال می گیم دریغ از پارسال
دوشنبه 7 شهریور 1390

+1
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟