جریمه سنگین بانک آمریکایی به خاطر نقض تحریم ایران و کوبا


جریمه سنگین بانک آمریکایی به خاطر نقض تحریم ایران و کوبا

بانک جی پی مورگان که یکی از بزرگترین بانک‌های آمریکا است، به خاطر نقض تحریم‌های ایران و کوبا به پرداخت ۸۸ میلیون دلار جریمه نقدی محکوم شد. این بانک از جمله نزدیک ۳ میلیون دلار وام به یک شریک بازرگانی ایران پرداخته است.

بانک جی پی مورگان دومین بانک بزرگ ایالات متحده آمریکا است. وزارت دارائی آمریکا اعلام کرد که با این بانک بر سر پرداخت ۸۸ میلیون دلار جریمه نقدی به خاطر نقض تحریم‌های بازرگانی علیه ایران و کوبا به توافق رسیده است.

خبرگزاری آلمان می‌نویسد که پرداخت این جریمه برای جی‌پی مورگان مشکل نیست، زیرا این بانک تنها در دومین سه ماهه سال‌جاری نزدیک به پنج و نیم میلیارد دلار درآمد داشته است.

اتهامات جی‌پی مورگان

یکی از اتهامات جی پی مورگان این است که در سال ۲۰۰۵ میلادی در حواله ۱۸۰ میلیون دلار به کشورهایی که مورد تحریم آمریکا هستند مشارکت داشته است. کوبا در شمار این کشورها است.

اتهام دیگر بانک بزرگ آمریکایی تامین یک وام تجاری ۲ میلیون و ۹۰۰ هزار دلاری برای بازرگانی است که برخلاف تحریم‌های ایالات متحده آمریکا با ایران داد و ستد داشته است.

به گفته سخنگوی بانک جی‌پی مورگان، اتهاماتی که به این بانک وارد شده، به موارد استثنایی مربوط می‌شود، اما سیاست این بانک همکاری با کشورها، موسسات و افراد تحریم‌شده نیست.

خبرگزاری‌ها از بازرگانی که با جمهوری اسلامی داد و ستد داشته و نزدیک به ۳ میلیون دلار از بانک آمریکایی وام تجارتی گرفته، نام نبرده‌اند.

ایالات متحده آمریکا برای مجبور ساختن جمهوری اسلامی به تجدید نظر در برنامه ‌هسته‌ای خود تاکنون بانک‌ها، موسسات، نهادها و افراد زیادی را تحریم کرده است. بانک‌های آمریکایی حق انجام معاملات بانکی با جمهوری اسلامی را ندارند.

بانک‌های خارج از آمریکا نیز، در صورت نقض تحریم‌ها، در داخل آمریکا مورد تحریم قرار می‌گیرند. این تحریم‌ها سرمایه‌گذاری‌های غربی را در صنایع ایران متوقف کرده و به بازرگانی خارجی جمهوری اسلامی نیز آسیب زیادی رسانده است.

assassin - ایران - ایران
خاک بر سر سران کشور ایران
شنبه 5 شهریور 1390

baran828 - ایران - تهران
88 میلیون دلار برای 3میلیون ؟!
شنبه 5 شهریور 1390

haghighatgo - آلمان - برلین
paypal هم در این بانک حساب بانکی دارد !
یکشنبه 6 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.