احتمال گران‌تر شدن طلا؛ سکه به ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد


احتمال گران‌تر شدن طلا؛ سکه به ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد

برخی کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند روند رو به رشد قیمت‌ها در بازار داخلی طلا و سکه ادامه داشته باشد

مردمک : رئیس اتحادیه طلا و جواهر از احتمال افزایش دوباره قیمت انواع سکه خبرداده و یک کارشناس مسائل اقتصادی نیز گفته «تا زمانی که قذافی در لیبی دستگیر نشود، قیمت‌های کاذب، بازارها را آزار می‌دهد» و نرخ سکه در بازارهای داخلی به ۸۰۰ هزار تومان می‌رسد.

نادر هوشمندیار، کارشناس مسائل اقتصادی در گفت‌وگو با خبرگزاری «مهر» تحولات منطقه‌ای‌ و بحران در کشورهایی مانند لیبی و سوریه را از جمله دلایل «رشد کاذب» قیمت‌ها دانسته و گفته است تا موقعی که ثبات سیاسی در کشورهای منطقه برقرار نشود، روند افزایشی قیمت‌ها ادامه خواهد داشت.

این کارشناس مسائل اقتصادی، با اشاره به افزایش قیمت طلا و انواع سکه در هفته‌های اخیر، کاهش نرخ سود بانکی را یکی از دلایل خروج نقدینگی از بانک‌ها و سرگردانی آن در بازارهای کاذبی مانند طلا دانست.

محمد کشتی‌آرای، رئیس اتحادیه طلا و جواهر نیز از احتمال افزایش دوباره قیمت انواع سکه از صبح شنبه پنجم شهریور ماه خبر داده اما گفته است معلوم نیست قیمت‌ها تا چه حد بالا خواهد رفت.

آقای کشتی‌آرای پیش‌بینی کرده که تا ساعت ۲۴ امشب (جمعه چهارم شهریورماه) نوسانات قیمتی طلا وجود داشته باشد و احتمال داده که این نوسات از صبح شنبه حتی بیشتر شود.

او گفته است: شرایط بحرانی در اقتصادهای جهانی اجازه کاهش قیمت‌ها در باراز طلا را نمی‌دهد و آنچه مشخص است قیمت طلا در هر صورت صعودی خواهد بود.

طی یک هفته گذشته قیمت جهانی طلا با افزایش شدید روبه‌رو شد از مرز یک هزار و ۹۰۰ دلار در هر اونس نیز عبور کرد اما در روز پنجشنبه سوم شهریور ماه قیمت‌ها کاهش پیدا کرد و به مرز یک هزار و ۷۰۰ دلار در هر اونس در بازارهای جهانی رسید.

این تغییرات در بازار داخلی ایران نیز بی‌تاثیر نبود و افزایش شدید قیمت‌ها را در بازار سکه و طلا به همراه داشت به طوری که طی هفته گذشته قیمت سکه بهار آزادی حتی از مرز نیم میلیون تومان نیز گذشت.

در اواسط هفته و با وجود کاهش قیمت جهانی طلا باز هم قیمت‌ها در بازار داخلی ایران بدون تغییر باقی ماند.

در روز چهارشنبه، دوم شهریور هر سکه بهار آزادی با بهایی در حدود ۵۶۰ هزار تومان داد و ستد می‌شد و طرح قدیم آن حتی به قیمت ۵۷۰ هزار تومان نیز معامله شد. در چنین شرایطی رئیس اتحادیه طلا و جواهر از احتمال ادامه رشد قیمت‌ها خبر داد و پیش‌بینی کرد که قیمت‌ سکه حتی از مرز ۶۰۰ هزار تومان نیز عبور خواهد کرد.

اما این پیش‌بینی‌ محقق نشد و روز پنجشنبه بهای سکه در بازار کاهش پیدا کرد. در این روز هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید به۵۳۱ هزار تومان و طرح قدیم آن به قیمت ۵۴۵ هزار تومان فروخته شد.

قیمت هر گرم طلای ۱۸عیار نیز در روز پنجشنبه در نوسان بود و از ۵۳ هزار و ۴۰۰ تومان در صبح پنج شنبه به ۵۱ هزار و ۴۰۰ تومان در ساعات پایانی کاهش یافت.

آقای کشتی‌آرای گفته است که کاهش قیمت طلا در بازارهای جهانی در روز پنجشنبه موقتی بوده و هم اکنون (جمعه) قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی حدود یک هزار و ۷۶۸ دلار است که نسبت به روز پنجشنبه افزایش یافته است. این قیمت در ساعات پایانی پنجشنبه یک هزار و ۷۰۴ دلار در هر اونس بوده است.

به گفته رئیس اتحادیه طلا و جواهر، قیمت‌های داخلی انواع سکه و طلا نیز بستگی به وضعیت نرخ ارز و اعلام نرخ توسط بانک ملی دارد.

با این حال کارشناسان مسائل اقتصادی تحولات سیاسی و اقتصادی در منطقه خاورمیانه و بحران اقتصادی در اروپا را از جمله مهمترین دلایل رشد بی‌سابقه قیمت‌ها در بازار طلا می‌دانند و برخی نیز گفته‌اند که احتمالا تحولات لیبی نیز به این موضوع دامن زده است.

baran828 - ایران - تهران
نه ..........!چه حبابی !
شنبه 5 شهریور 1390

sia_sefid - ایران - تهران
آخ جون چه زود پولدار شدیما! اگه بشه 40 تا 360 تومن چقدر میشه؟؟؟ بزار سودش رو حساب کنم!! 14.5 میلیون به همین راحتی .. البته اینا باده همش .. میخوابه .. باید به موقع فروخت .. الانم اصلا دیگه سکه نمیفروشن تو بازار !! وضع خرابه .. نمودار اونس تو بازار جهانی دقیقا این شکلیه!! /\/\/\/
شنبه 5 شهریور 1390

Artosh - ایران - تهران
شما رو به خدا اگر میخواید طلا بخرید رو این سکه ها زیاد حساب نکنید. به نظر من این یک برنامه کاملاْ حساب شده هست برای نابود کردن قشر متوسطی که فکر میکنه اندک سرمایه اش رو بهتره در طلا سرمایه کذاری کنه. سرمایه گذاری در طلا همیشه خوب بوده. اما نه در این سکه ها که بیشتر از گرمشان پول سمبلش را میدید. برید شمش بخرید. نکنید این کارو .. هرچیزی میخرید سکه نخرید./ sia_sefid - ایران - تهران/ دوست عزیز نمودار اونطور نیست. به سمت بالاست. فقط در چند روز گذشته یه اصلاح قیمت داشتیم که این یک خیز برای حمله به سوی ۲۰۰۰دلار هست. اونی که شما نشون دادید یه Range هست. که اینگونه نیست در بازار..
یکشنبه 6 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.