اگر یک مادر شاغل هستید...


اگر یک مادر شاغل هستید...

اگر شما یک مادر شاغل هستید، باید کمی روی زمانبندی‌های روزانه‌تان کار کنید و نگذارید که کمبود وقت، شما را فراموشکار یا بی‌دقت کند. ما به شما چند راه برای داشتن یک زمانبندی عملی و موفق را پیشنهاد می‌کنیم.

زن جامعه مدرن، میلی به خانه‌نشینی ندارد. برای اثبات توانایی‌هایش پابه‌پای مرد خانه کار می‌کند و به دلیل احساس مسئولیتش کارهای خانه را هم یک‌تنه به دوش می‌کشد. آمدن مسئولیت‌های تازه به زندگی زنان مدرن و از طرف دیگر حذف نشدن مسئولیت‌های قبلی، چند سال بعد او را خسته می‌کند، انرژی‌اش را کم می‌کند و باعث می‌شود که در هیچ‌کدام از2 وظایفش که می‌خواهد نباشد. در جامعه‌ای که یک پایش پشت خط مدرنیت است و یک پایش هم در زمین سنت، کار کردن و داشتن یک زمانبندی موفق کار آسانی برای زنان نیست.

اگر شما یک مادر شاغل هستید، باید کمی روی زمانبندی‌های روزانه‌تان کار کنید و نگذارید که کمبود وقت، شما را فراموشکار یا بی‌دقت کند. ما به شما چند راه برای داشتن یک زمانبندی عملی و موفق را پیشنهاد می‌کنیم.

روزتان را با خودتان شروع کنید
اگر نتوانید روز خوبی را برای خودتان بسازید، در کارتان هم موفق نخواهید شد. زنان شاغل دردسرهای زیادی دارند؛ آماده کردن بچه‌ها برای مدرسه و بسیاری وظایف مادرانه کارشان را دشوار‌تر از دیگر کارمندها می‌کند. اگر شما در گروه زنان خانه‌دار هستید، باید قبل از رسیدن به هر کاری کمی برای خودتان وقت بگذارید؛ یک دوش آب خنک بگیرید، کمی به ظاهرتان برسید؛ یک لیوان قهوه یا چای برای شروع روزتان درست کرده و بعد به دیگر وظایف‌تان رسیدگی کنید. با نیم ساعت زودتر بیدار شدن، شما می‌توانید روزتان را با آماده کردن خودتان شروع کنید و نه رسیدن به کارهای دیگران.


فردا را پیش‌بینی کنید
نگرانی از کارهای عقب‌مانده به آسانی می‌تواند روز شما را خراب کند. وقتی شما برنامه‌ریزی منظمی برای کار فردای‌تان ندارید، در لحظه لحظه زمانی که باید به استراحت اختصاص دهید، ذهن‌تان مشغول خواهد بود، درحالی‌که با این مشغولیت به نتیجه مثبتی برای کارتان هم نخواهید رسید. اگر نمی‌توانید مسائل کاری‌تان را به خانه نیاورید، بهتر است زمان کار خانگی‌تان را محدود کنید. شما باید چند دقیقه‌ای را برای برنامه‌ریزی کار فردای‌تان درنظر بگیرید. روی یک مبل دراز بکشید و چشم‌های‌تان را ببندید و چند دقیقه به فردا فکر کنید تا آنچه را که می‌خواهید پله‌پله در ذهن‌تان بچینید. اگر این کار هم به شما آرامش نمی‌دهد، وسواس‌تان را با دست گرفتن قلم و کاغذ برطرف کنید. سعی کنید آنچه را که می‌خواهید انجام دهید در فهرستی بنویسید و در کیف‌تان بگذارید و سعی کنید به محض تمام کردن آن فهرست، دیگر به کارتان فکر نکنید. خانه باید برای شما جای آرامش باشد و نه اضطراب کاری که 24ساعت خودش را همراه شما می‌کند.یک تنه پیش نروید
سعی نکنید همه کارها را به تنهایی بر عهده بگیرید. انجام تمامی کارهای خانه، بزرگ کردن بچه‌ها و انجام کارهای بیرون چیزی نیست که به تنهایی از پسش بر بیایید. شاید شما بتوانید همه این کارها را انجام دهید اما در چنین شرایطی یا به خودتان آسیب می‌زنید یا کارهای‌تان را نیمه‌کاره پیش می‌برید. مهم نیست که دیگر اعضای خانواده‌تان به‌خوبی شما آشپزی نمی‌کنند یا این‌که مثل شما از عهده آماده کردن صبحانه و غذای فردا بر نمی‌آیند. شما باید کارهای خانه را به تناسب توانایی و زمانی که هر فرد دارد، بین اعضای خانواده‌تان تقسیم کنید. یادتان نرود که شما هم مثل دیگر افراد خانواده سهمی از این کارها دارید، پس عادل باشید و کمال‌گرایی در این مورد را فراموش کنید.

مراقب خودتان باشید
خودتان را قربانی کارتان نکنید. شما به صبحانه مختصری که بدون فشار و عجله صرف شود احتیاج دارید پس تحت هیچ شرایطی از آن صرف‌نظر نکنید. اگر باید صبح زود سرکارتان حاضر شوید باید از شب قبل خودتان را برای همه چیز آماده کنید. قبل از خوابیدن چیزی برای صبح آماده کنید و چند میوه یا یک خوراکی ساده را برای خوردن در میان روز آماده کنید. شما برای آماده نگه داشتن ذهن‌تان به بدنی آماده نیاز دارید پس هیچ‌چیز را بی‌اهمیت ندانید.

نگاهی به تقویم‌تان بیندازید
چک کردن تقویم تنها برای یادآوری روزهای تعطیل و مناسبت‌های عمومی به درد نمی‌خورد. شما باید برنامه‌های‌تان را در تقویم روی میزی و تقویمی که در کیف‌تان می‌گذارید یادداشت کنید. قرار ملاقات‌هایی که در روزهای آینده دارید، برنامه‌های پزشکی یا تاریخ جلسه اولیا و مربیان کودکان‌تان و تمام چیزهایی که انجام‌شان برای‌تان اهمیت دارد را در این تقویم یادداشت کنید. شما باید هر روز بعد از برگشتن به خانه و هر صبح قبل از شروع کردن کارتان تقویم روزهای آینده را چک کرده و برای‌شان برنامه‌ریزی کنید.

کمی استراحت کنید
چند دقیقه استراحت کنید تا بتوانید در ساعات کاری‌تان بهتر کار کنید. چای کیسه‌ای یا قهوه فوری را روی میزتان داشته باشید و با یک لیوان آب جوش و درست کردن یک نوشیدنی گرم سعی کرده خستگی‌تان را کمتر کنید. هر 10 دقیقه یک‌بار چند ثانیه‌ای نگاه‌تان را از روی مانیتور بردارید. هر نیم ساعت یک‌بار از روی صندلی کارتان بلند شوید و با قدم زدن به کمرتان استراحت دهید. سعی کنید حواس‌تان به دقایق باشد و وقت استراحت‌تان از چیزی که باید باشد طولانی‌تر نشود.

وقت‌تان را تلف نکنید
بیشترین اتلاف‌وقت شما در صحبت‌هایی که هر لحظه با همکار بغل‌دستی‌تان دارید و تلفن‌ها و ایمیل‌های گاه و بی‌گاه می‌گذرد. سعی کنید زمانی مشخص را برای رسیدگی به نیازهای ارتباطی‌تان درنظر بگیرید. مثلا ابتدای روز یا پایان کار ایمیل‌های‌تان را چک کنید. مسنجرتان را راه نیندازید یا این‌که مقابلش بنویسید که مشغول کارهستید تا دیگران با درک کردن شرایط شما مزاحم کارتان نشوند. اگر نتوانید تعادلی میان این مناسبات برقرار کنید، در پایان روز با انبوهی از کارهای عقب‌افتاده روبه‌رو می‌شوید و نمی‌توانید در خانه هم از شر کار و فکر کردن به آن‌ها راحت شوید.

زندگی را متوقف نکنید
قطعا شما به غیر از کار اداری‌تان نیاز به رسیدگی به اتفاقات دیگری هم دارید. کارهای بانکی یا اداری‌ که باید به آن‌ها رسیدگی کنید یا دیدن دوستان و خانواده‌تان باید بخشی حذف نشدنی در برنامه شما باشد. برای کسی که نزدیک به 10 ساعت از روزش را در محیط اداره‌اش حضور دارد، رسیدگی به این کارها آسان نیست اما شما باید هر کدام از کارهای‌تان را در یک بعدازظهر از هفته‌تان انجام دهید. نگذارید که این موضوع به شما استرس وارد کند بلکه سعی کنید با برنامه‌ریزی آن را مهار و مدیریت کنید.

یخچال‌تان را خالی نگذارید
زمانه تغییر کرده. دیگر نیازی نیست که ساعت‌ها برای پاک کردن و شستن سبزی‌ها وقت بگذارید یا همیشه غذای‌تان را با مواد تازه درست کنید. برای یک زن شاغل چنین کارهای ساده‌ای شاید بسیار وقت‌گیر و حتی دست‌نیافتنی باشد. شما باید موقعیت خودتان را درک کنید و با صحبت کردن با همسرتان از او هم بخواهید که شرایط‌تان را درک کند. اگر شما کسی را ندارید که برای انجام برخی امور خانه از او کمک بگیرید، می‌توانید آرمان‌گرایی را کنار بگذارید از برخی مواد آماده استفاده کنید که هم همیشه مواد مورد نیازتان را در یخچال داشته باشید و هم با سرعت بیشتری غذای‌تان را آماده کنید.

آماده کار باشید
از شب قبل سعی کنید همه چیز را برای فردا صبح‌تان آماده کنید. لباس‌های‌تان را آماده کرده و به این‌که فردا قرار است چه چیزهایی را بپوشید فکر کنید. موبایل‌تان را قبل از خواب شارژ کنید. کمی پول نقد برای روز بعد در کیف‌تان گذاشته و مدارکی که برای کارهای فردا به آن احتیاج دارید را در کیف‌تان بگذارید. اگر فکر می‌کنید ممکن است برخی نیازهای‌تان را فراموش کنید، می‌توانید چک لیستی از احتیاجات‌تان را تهیه و نیازهای فردای‌تان را قبل از رسیدن روز قبل آماده کنید.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.