فرزند دکتر سودبخش: پدرم را کشتند، چون حاضر نشد به دروغ بگوید قربانیان کهریزک بر اثر مننژیت فوت کرده‌اند


فرزند دکتر سودبخش: پدرم را کشتند، چون حاضر نشد به دروغ بگوید قربانیان کهریزک بر اثر مننژیت فوت کرده‌اند

دکتر سودبخش

کلمه : بهرنگ سودبخش به روز گفت که از پدرش خواسته بودند بنویسد قربانیان کهریزک بر اثر بیماری مننژیت فوت کرده اند و بیماران او که از جمله ازاد شدگان کهریزک بوده اند نیز مبتلا به مننژیت هستند. اما او حاضر نشد دروغ بگوید و کشته شد؛اکنون هم با گذشت نزدیک ۱۱ ماه از کشته شدن این استاد دانشگاه هیچ گونه رسیدگی به شکایت خانواده اش نشده است.

دکتر عبدالرضا سودبخش، استاد دانشگاه و رئیس درمانگاه عفونی بیمارستان امام خمینی ۳۰ شهریور ۸۹ در مقابل مطب اش ترور شد. بلافاصله بعد از ترور دکتر سودبخش، فرمانده نیروی انتظامی هرگونه ارتباط او با پرونده کهریزک و بازداشت شدگان کهریزک را رد کرد اما گزارش ها حکایت از این داشت که این پزشک متخصص بیماری های عفونی، تعدادی از کسانی را که در زندان مورد تجاوز قرار گرفته بودند معاینه کرده بود. همچنین تعدادی از بازداشت شدگان بازداشتگاه کهریزک که دچار بیماری های عفونی در مجاری ادراری و تناسلی شده بودند پس از آزادی برای درمان به او مراجعه کرده بودند.

اکنون بهرنگ سودبخش، فرزند دکتر سودبخش ضمن تایید این مساله می گوید: پدرم را کشتند چون حاضر نبود دروغ بگوید و دروغ نگفت.

متن کامل مصاحبه با بهرنگ سودبخش را در ذیل بخوانید:

آقای سودبخش ۱۱ ماه از ترور پدرتان می گذرد و در آستانه سالگرد ترور او هستیم پرونده در چه مرحله ای است؟

هیچ گونه بررسی نشده، هیچ فردی حتی به عنوان مظنون بازداشت نشده و هر چه هم که پی گیری کردیم فقط گفتند پرونده دارد جلو میرود و دیگر هیچ جوابی به ما ندادند.

همان ابتدا مدعی شدند که انگیزه قتل پدر شما شخصی بوده اما در این زمینه نیز توضیحی ندادند و کلا قضیه مسکوت ماند؟

بله . اما خودشان هم خوب میدانستند که اصلا مساله شخصی نبوده. ما هم اطمینان کامل داریم که به هیچ عنوان قضیه شخصی نبود. پدر من نه اینقدر مال و منال داشت که کسی به خاطر پول او را بکشد نه دشمنی داشت. تمام بیمارانش او را دوست داشتند و رابطه بسیار خوبی با بیمارانش داشت. حتی برای مراسم ترجیم او بسیاری از افرادی که می آمدند ما نمی شناختیم و وقتی خود را معرفی میکردند می فهمیدیم که بیماران پدرم بوده اند. پدر من انسان درستی بود او هر طور می توانست به بیمارانش کمک میکرد.حتی یکبار وقتی مادرم حساب و کتاب میکرد متوجه شد حدود ۱۲ میلیون از حساب کم است،از پدرم که پرسید متوجه شدیم یکی از بیمارانش نیاز داشته و پدرم حتی چک و سفته ای نگرفته و پول را به او داده. او از این کارها زیاد میکرد؛در اداره آگاهی هم ما گفتیم که اگر مساله این باشد که پدر من می بایست شاکی می بود نه کسی که پولی را گرفته و رفته. خود ماموران اداره آگاهی هم می گفتند این مساله نمی تواند درست باشد.

ما هم در اداره آگاهی گفتیم مطمئن ایم به هیچ عنوان قتل عادی و شخصی نبوده. جالب این است که در اداره آگاهی از من سئوالات عجیبی میکردند. من از هند برگشته بودم و سئوالاتی که میکردند درباره زندگی در هند بود. کرایه خانه چطور است؟ قیمت نان چقدر است؟ پول بنزین چقدر است و … یعنی انگار کسی بخواهد به هند سفر کند و اطلاعاتی نیاز دارد. سئوالی که مربوط به پدرم باشد اصلا نمی پرسیدند . تنها سئوالی که در این مورد کردند این بود که به کسی مشکوک هستید؟ من هم نوشتم به هیچ عنوان و مطمئن ام که شخصی نبود.

و بعد گفته شد که پرونده را از اداره آگاهی گرفته اند. پرونده پدرتان الان کجاست؟خبری دارید؟

ما هیچ خبری نداریم به هیچ یک از سئوالات ما پاسخ ندادند؛ برای هیچ یک از ابهامات ما جوابی نداشتند.

ممکن است توضیح دهید ابهامات و سئوالات شما چه بوده؟

نیم ساعت تمام دو موتور سوار که دو ترکه بودند بدون داشتن کلاه کاسکت در محل می چرخیدند و خیلی ها آنها را دیده اند. قیافه شان را دیده اند. یعنی این آدم ها اینقدر به خودشان اطمینان داشتند که بدون کلاه کاسکت و ماسک ویراژ میدادند و در محل می چرخیدند. بعد هم که از پهلوی بابا به او شلیک کرده اند. یعنی احتمال میدادند که پدرم جلیقه ضد گلوله دارد و جلیقه را برتن کرده باشد لذا از زاویه پهلو که جلیقه کاور نمیکند به او شلیک کردند. همین نشان میدهد که کاملا تعلیم دیده بودند. همان موقع یک تاکسی بوده که خیابان را برای ده دقیقه بسته بود اما مسئولین هیچ حرفی از این تاکسی نمی زنند و نمیگویند این تاکسی چه نقشی داشت، چرا خیابان را بسته بود و … پی گیری هم که کردیم گفتند دوربین های محل در ان ساعت کار نمیکردند. شما ببینید قتل و جنایت در همه جای دنیا اتفاق می افتد اما اینکه دوربین ها دقیقا ده دقیقه از کار بیفتد آن هم ده دقیقه ای که پدرم ترور شده، راننده تاکسی شناسایی نشود و قاتلان تعلیم دیده به راحتی بدون ماسک و کاسکت بیایند بکشند و بروند و ۱۱ ماه بگذرد و هیچ مظنونی هم بازداشت نشود واقعا در هیچ جای دنیا اتفاق نمی افتد. این قضیه دیگر کاملا معلوم است که کجا و چگونه تعلیم دیده بودند و …

فکر میکنید این افراد کجا تعلیم دیده اند؟ در اصل از کجا ساماندهی شده بودند؟

ببینید خیلی چیزها روشن است. این افراد صدا خفه کن داشتند برای اسلحه شان که جرم آن از داشتن خود اسلحه در ایران سنگین تر است چون جرم سیاسی به دنبال دارد و … اینقدر هم مطمئن بودند که نیم ساعت بدون کاسکت می چرخیدند و بعد هم که کشتند با خیال راحت مسیر خلاف جهت بلوار کشاورز را حرکت کرده و به راحتی رفته اند. بعد از ترور پدرم هم دقیقا تا ۷ دقیقه بعد بیش از ۱۰۰ مامور ریخته اند آنجا از ارگان های مختلف. خب چطور این همه نیرو یکباره با این سرعت حضور یافته اند؟ آماده باش بوده و خبر داشته اند؟ خب اگر ما چنین امنیت و چنین سرعت عمل بالایی در مملکت مان داریم چطور تا به حال با گذشت ۱۱ ماه حتی یک مظنون هم بازداشت نشده؟ چطور دقیقا ده دقیقه ای دوربین های بلوار کشاورز از کار افتاده که پدر من ترور شده؟ داروخانه همان جا و مطب دوربین مدار بسته داشتند. فیلم ها را اقایان بردند خب آیا چهره قاتل در این فیلم ها نیست؟ این واقعا غیر ممکن است. ما پرسیدیم و درخواست کردیم این فیلم ها را ببینند و جواب دهند اما پاسخی به ما ندادند . من با اطمینان می گویم کسی که خیلی زور و قدرت دارد پشت این قضیه است. حتی به ما گفته اند که فردی قیافه ها را دیده بوده و برای چهره نگاری به آگاهی رفته اما او رابا کتک بیرون کرده اند. برادرم یک نفر را پیدا کرده بود که همان ساعت در همان محل جریمه شده بود؛بعد از آقایان پرسیده بود چطور دوربین ها شماره ماشین این فرد را ثبت و بعد او را جریمه کرده اند اما چهره قاتل ثبت نشده؟ هیچ جوابی ندادند و باز گفتند دوربین ها آن موقع کار نمیکرده.

گفته می شد برخی بازداشت شدگان بازداشتگاه کهریزک بیمار پدر شما بودند اما همان زمان فرمانده نیروی انتظامی ارتباط پدرتان با کهریزک را رد کرد و گفت پدرتان ربطی به پرونده کهریزک نداشته.

این دقیقا مثل این است که بگوند من به پدرم هیچ ربطی ندارم! مگر می شود؟ همه مدارک پدر من هست پرونده های پزشکی او ثبت شده برخی از بیمارانی که پدرم داشت کسانی بودند که در زندان به آنها تجاوز شده بود. پدر من پزشک متخصص بیماری های عفونی بود. من دقیقا یادم است مدتی بود به شدت به هم ریخته بود طوری که می فهمیدیم اتفاقی افتاده. آن روزها خیلی توی خودش بود. وقتی به او می گفتیم چی شده حرفی نمیزد اما یکبار گفت چقدر نامرد هستند چگونه توانسته اند به یک بچه ۱۸ ساله در حدی تجاوز کنند که فوت کند؟ اخر چطور توانستند اینطور به بچه های مردم تجاوز کنند و … پرونده های پزشکی پدرم هست و نمی توان این مساله را با انکار تمام کرد.

آقای سودبخش شما معتقدید پدرتان را به خاطر اینکه از تجاوز ها در زندان بخصوص بازداشت گاه کهریزک اطلاعات داشت کشتند؟

بله . پدر من انسان بسیار درستی بود، او شرافتمندانه زندگی کرد و هرگز دروغ نگفت. آدم بسیار ساده ای بود و همیشه در چارچوب قانون و اخلاق زندگی کرد. به او گفته بودند درباره قربانیان کهریزک رسما گواهی دهد که تشخیص اش مننژیت است. اما پدر من گفته بود باید آنها را ببیند. بعد که دیده بود گفته بود این بچه ها زیر شکنجه فوت کرده اند و مننژیت نبوده. درباره بیمارانی هم که از میان آزاد شدگان بازداشتگاه کهریزک داشت گفته بودند که اگر به آنها گواهی میدهد باید عفونت مجاری تناسلی آنها را ناشی از مننژیت بنویسد اما پدرم نپذیرفته بود. او حتی یکبار با رادیو آلمان مصاحبه کرد و درباره عفونت و بسته بودن لوله های ادراری برخی از آزاد شدگان حرف هایی زد. همان موقع که پدرم ترور شد چند ساعت بعد پرواز داشت و قرار بود برای دیدن برادرم به خارج از کشور سفر کند. ما سه برادریم که خارج از ایران زندگی میکردیم اما مادر و خواهرم ایران بودند. آقایان گمان میکردند پدرم، خانواده اش را از ایران خارج کرده و خود نیز میخواهد خارج شود. حتی این را بعدا در روزنامه ای نوشتند که او خانواده اش را به خارج منتقل کرده بود و … فکر میکردند پدرم میرود امریکا و در فضایی بازتر تمام اطلاعاتش را رو میکند و با توضیحات کامل همه چیز را می گوید. چون پدرم جزو معدود کسانی بود که اطلاعات دقیق داشت.

حال با این اوصاف چه میخواهید بکنید؟ ۱۱ ماه گذشته و هیچ رسیدگی نشده چگونه میخواهید مساله ترور پدرتان را پیگیری کنید؟

اگر رسیدگی نکنند و قاتل و قاتلان را معرفی نکنند قطعا ازطریق نهادهای بین المللی اقدام خواهیم کرد.

آقای سودبخش اگر صحبت خاصی در پایان دارید بفرمایید.

پدر من واقعا آدم خوبی بود، کسانی که او را از نزدیک دیده اند می دانند چه می گویم. او بزرگترین بنیان زندگی ما بود که از ما گرفتند فقط به این خاطر که آدم درستی بود. فقط به این خاطر که دروغ نگفت. از او خواستند دروغ بگوید اما نگفت. او تمام زندگی ما بود که گرفتند و متاسفانه فعلا چشم انداز برگزاری دادگاهی عادلانه برای محاکمه قاتلان او رانمی بینم اما قطعا پی گیر خواهیم بود و هرگز اجازه نخواهیم داد قاتلان پدرم به راحتی مساله را خاتمه دهند.

niagara - آلمان - گوتینگین
از قیافشم معلومه که واقعا آدم خوبیه.روحش شاد باشه.البته ناگفته پیداست که شیطان هم جلو جمهوری اسـ... روسفیده چه برسه به این انسان محترم و مظلوم
شنبه 5 شهریور 1390

kiarash2020 - ایران - تهران
سالگرد جناب سودبخش تسلیت باد متاسفانه در ایران موقعیت هایی پیش میاید که یا باید روحتان را به شیطان بفروشید یا شرافتمندانه راه مرگ را انتخاب کنید
شنبه 5 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
بهرنگ هموطن عزیز.تنهاپدرت رانکشتند.این جنایتکاران وخائنان کشورهزاران نفرازروشنفکران ,اذادیخواهان,وفرزندان این مرزوبوم رابشهادت رساندند.که هرکدامشان ارزش هزراران,خامنه ای,خمینی,جنتی,مصباح.و...راداشتند.وملیونهانفرباارزش رااواره کردند.تابزمچه هایی مثل,احمدینژاد ,لاریجانی,وافرادی که ادم ازدیدنشان عقش میگیرد حکومت کنند.اخرهای حکومتشان است.چنان تقاصی بگیریم که تاریخ ازنوشتنش غمگین شود.اندکی صبرسحرنزدیک است.ومن عطای اروپارابه لقایش بخشیده ودرماهای اینده به میهنم برمیگردم.تادرکناهموطنانم مبارزه راهرچنداندک شروع کنم.چون دراروپانشستن ولنگش کن گفتن دردی رادوانمیکند.بامیدیداردرایران.
شنبه 5 شهریور 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
روحش شاد. از اولش معلوم بود که ترور این دکتر باشرف از طرف حکومت ولی وقیح بوده. امیدوارم برای خانواده این شهید راه انسانیت و ازادی مشکلی ایجاد نکنند. نابود باد حکومت جهل و جنایت ولی وقیح. مرگ بر خامنه ای
شنبه 5 شهریور 1390

امیراردلان - ایران - تهران
بادرود برشرفت در ایران مردان و زنان اینچینینی کم هستند به امید روزی که این عزیزان ریش سفیدان مردم ما باشند بدرود
شنبه 5 شهریور 1390

آزادیخواه - ایران - تهران
h.k - دانمارک - اودا هموطن با غیرت و وطن پرست .ای کاش خارج نشینان ایران اگر مثل شما فکر نمی کردند ، حد اقل کمکهای مادی وفکری به این کشوری که در استبداد وظلم و چند دستگی وعدم اتحاد ویکدلی دست وپا می زند ، میکردند تا اینقدر مردم ایران در باتلاق سیاست کثیف این رژیم ودولتهای خائن ونامرد روسیه وانگلیس گرفتار نمی شدند. به امید آزادی همه مردم مظلوم و بی دفاع جهان از دست جلادان و زورگویان. اگه به ایران ، وطن مادریت تشریف آوردی امکانش باشه آدرس بده تا عرض ادبی کرده باشم وناشنیده هارابا هم بیان کنیم.
شنبه 5 شهریور 1390

felora - ایران - تهران
من خودم با زنده یاد"دکتر سودبخش در بیمارستان اتیه تهران به خاطر بیماری یکی از عزیزان چندین بار از نزدیک برخورد داشتم. ایشون دکتر نبودن پروفسوربودن بدون اغراق. به خدا اینقدر وارسته وساده ومهربون بود که قابل وصف کردن نیست.یکی از بهترین وباهوشترین و مجربترین پزشکان ایران و باور کنین انسان* در ضمن ایشون از مبتلایان به ایدز در ایران اماری داشتن که قرار بود به سازمان ملل تحویل بدن! من که دلم اتیش گرفت... از مردم خوب شمال ایران بودن. روحشون شاد ودر ارامش ابدی
شنبه 5 شهریور 1390

amir hossein be - تران - تران
یکی از با سوادترین اساتید من در طول دوره تحصیل بود.درد اشنا و خاکی بود.وقتی بقیه تو تشخبص میماندن مریض میفرستادند پیش دکتر سود بخش
شنبه 5 شهریور 1390

mahkame - اتریش - وین
دلم براش خیلی سوخت. بهترین دکتر عفونی بود تو تهران. جون پدرمو از مرگ نجات داد 8 سال پیش. روحش شاد.
شنبه 5 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
ازادیخواه ایران تهران.سلام برتوهموطن..بطورحتم.زیادطول نمیکشد که برمیگردم ایران.وازطریق همینسایت تلفنم رابه شماخواهم داد.اماهموطن عزیز.من ازدست ملایان ایرانراترک نکردم.چون انان قدرت ازارواذیت مرانداشتند.بارهامراباحرمت بردندوباحرمت برگرداندند.وهمه داطلاعات وزارت کشورو سپاه میدانستندکه من اعتقادی به جمهوری اسلامی وولایت فقیه مطلقا ندارم.ودرهمه جلسات حاکمان رژیم راخائنان ایران میخواندم.اماترک ایران من ازمردمان بیفرهنگ که همه جاسوس وگزارشگررژیم بودندکشورمانرارها کردم.وامیدوارم دراین چندسال اگاه شده باشند.وقدریکدیکررافهمیده باشند.وهمچنین درک کرده باشندکه مافیادرایران حکومت میکند.....هرانچه کردبامن اشناکرد..واین افرادراکه درنظرداری هیچکدام وطنپرست نیستند.خودپرست هستند.که ایجادنفاق بین اقوام ایرانی باهزاران سال همزیستی میکنند.اینهاهم نوعی خائنند.بامیددیدار.
شنبه 5 شهریور 1390

ghalamfarsai - سوئد - مالمو
درود برشما ازادمردان این مرز و بوم ...وای از این ارتجاع سیاه
شنبه 5 شهریور 1390

saeed.uk - انگلیس - لندن
چقدر ساده ای تو ,برو از خامنه ای بپرس کی قاتل است تا بگوید خودم, انوقت انتظار داری قاتل را معرفی و مجازات کنند
شنبه 5 شهریور 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
روحش شاد
شنبه 5 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.