وزیر نفت ایران: فرش زیرپای خودمان را برای توسعه صنعت نفت بفروشیم


وزیر نفت ایران: فرش زیرپای خودمان را برای توسعه صنعت نفت بفروشیم

رستم قاسمی، وزیر نفت ایران پیش از این فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء وابسته به سپاه پاسداران بوده است.

وزیر نفت ایران نسبت به کمبود منابع مالی برای توسعه میدان های نفتی ابراز نگرانی کرده و گفته که "حتی اگر امروز کشور فرش زیر پای خود را هم بفروشد تا بتواند این میادین را به تولید واقعی برساند، ارزش دارد."

در سالهای اخیر به خصوص بعد از تحریم های بین المللی علیه ایران، این کشور برای تامین منابع مالی برای توسعه صنعت نفت با مشکل مواجه شده است.

تا پیش از آن، شرکت های بین المللی نفتی و موسسات مالی خارجی در اجرای پروژه های نفتی ایران مشارکت داشتند اما بعد از اصرار ایران به ادامه غنی سازی اورانیوم و نادیده گرفتن درخواست های بین المللی، تحریم های متعددی علیه این کشور وضع و به اجرا گذاشته شد.

این تحریم ها باعث شده است شرکت های بین المللی همکاری خود را با ایران قطع کنند و اگرچه جمهوری اسلامی مدتی تلاش کرد تا از شرکت های آسیایی به خصوص چینی و هندی استفاده کند، اما بعد از مدت کوتاهی این همکاری ها نیز محدود شد.

در نهایت ایران که از همکاری های بین المللی شرکت های نفتی ناامید شده بود، دست به دامن شرکت های داخلی شد و بخش عمده ای از پروژه های نفتی را به این شرکت ها واگذار کرد. اکنون مشخص شده که این شرکت ها چه از لحاظ تامین منابع مالی و چه از جنبه تکنولوژی لازم برای توسعه میدان های نفتی با مشکل مواجهند.

آقای قاسمی می گوید که "شاید سرمایه گذاری در طرح های مختلف صنعت نفت برای سازندگان این طرح ها تا حدی دشوار باشد اما ما می دانیم که در حال حاضر بیش از ۳۰۰ هزار میلیارد تومان (۳۰۰ میلیارد دلار) نقدینگی در بانک های کشور وجود دارد که اگر تنها ۱۰ تا ۱۵ درصد این سرمایه در صنعت نفت به کار گرفته شود، بسیار موثر خواهد بود."

 

پروژه پارس جنوبی بزرگترین میدان گازی این کشور است که اجرای به دلیل کمبود منابع مالی و تکنولوژیکی به کندی پیش می رود

اما به نظر می رسد این سردار سابق سپاه پاسداران نیز می داند که برای نقدینگی موجود در بانکها، چاله های زیادی کنده شده و برای همین ابراز امیدواری کرده است که با فروش اوراق مشارکت ارزی و ریالی بخشی از مشکل منابع مالی برای توسعه صنعت نفت حل شود.

راه دیگری که وزیر نفت ایران امیدوار است به نتیجه برسد، استفاده از صندوق توسعه ملی است که جایگزین حساب ذخیره ارزی شده و مازاد درآمدهای نفتی ایران در آن نگهداری می شود.

آقای قاسمی می گوید که امیدوار است صندوق توسعه ملی که به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده "موجب تسهیل تامین منابع مالی در صنعت نفت شود."

در حال حاضر دولت ایران سعی دارد تا با استفاده از منابع مالی موجود داخلی، شرکت های ایرانی را به همکاری بیشتر در صنعت نفت تشویق کند و به همین خاطر، آقای قاسمی می گوید که در دولت و مجلس این بحث مطرح شده که برای تشویق بخش خصوصی و بانکها برای فعالیت در بخش نفت و "سودرسانی" به آنها "خساست به خرج ندهیم."

وزیر نفت ایران می گوید که "اگر سود بیشتری به پیمانکاران و سازندگان داخلی کشور اختصاص دهیم بسیار بهتر است تا این که خارجی ها بخواهند این پروژه ها را انجام دهند."

آقای قاسمی برای دلگرم کردن صنعتگران ایرانی گفته که "از نظر کیفیت وضع ما بد نیست و حداقل از چین و کره چیزی کم نداریم البته با این حال از نظر زمانبندی مشکلاتی وجود دارد که بخشی از آن به مشکلات تامین سرمایه ها بر می گردد."

به دلیل کمبود منابع مالی و تکنولوژی، توسعه میدان های نفتی با تاخیر های طولانی مواجهند و گزارشها نشان می دهد که تلاش های دولت ایران برای رفع این مشکل تاکنون چندان ثمربخش نبوده است.

Punisher - ایران - شیراز
که پولهاای نفت رو به .. بدین ....!
جمعه 4 شهریور 1390

yasmiin78 - ایران - تهران
هاها ها بابا ابلیس مردم ایران فرش زیر پاشون کجاس تو و امثال تو باید فرش زیر پاشون بفروشن. شماها تنبونتون که بفروشین نصف مملکت و میخرین. فقط موندم که کی میشه اینا پولاشون و خرج دوا و درمون یک درد بی درمون بکنن
جمعه 4 شهریور 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
عجب رویی داره این جانور کثیف!!! ملت داره از فقر تلف میشه و این اوران گوتان از فرش زیر پای ملت حرف میزنه. بیشرفها سرمایه های کشور رو برای روز مبادا توی بانکهای سوئیس و آلمان و .. ریختند و با وقاحت از فرش زیر پای مردم حرف میزنن.
شنبه 5 شهریور 1390

baran828 - ایران - تهران
فرش ؟!!!جوک قشنگی بود.اینا چقدر از مردم دورن..........
شنبه 5 شهریور 1390

gholoo ahwazi - ایران - اهواز
هر چه قبلی ها فرشها شون را فروختند تو هم مئ فروشی دوروغگوئ گامبو
شنبه 5 شهریور 1390

svenskpojke - سوئد - اتسکهلم
وزارت نفت و بی پولی؟ بابا این جک هست .
شنبه 5 شهریور 1390

chaman - آلمان - بوخوم
ببینید که چه فرشی زیر پاش است که وقتی بفروشد می توان صنعت نفت را نجات بدهد. من ماندم که اگر انقلاب نمی شد این شیاطین چه کاره مملکت بودند_
شنبه 5 شهریور 1390

bookiak - امارات - دبی
اانگار این وزیر جدید همین یه عکسو داره, !!!!
شنبه 5 شهریور 1390

delmorde - سوئد - یوتوبوری
به جای کمک به لبنان و .. پولها را خب در توسعه صنعت نفت خرج کنید. اول وضع افتضاح پولی خودتان را حل کنید بعد به سومالی کمک کنید وقتی خودمان ششماه ششماه پول پرداخت دستمزد کاکنان مان را نداریم بدهیم. و خانواده های انها در فقر و زیر بار بدهی به بانگهای خصوصی وابستگان شماها با بهره سی چهل در صد مجبور میشوند اعضای بدن خود را بفروشند. چرا به کشورهای دیگر کمک مالی می کنید. من شک دارم تو کاسه سر مسئولین ایران مغز باشد. خون مردم توشیشه می کنید انوقت خود را خدا پرست می نامید فرزندان شیطان. پولهائی که در بانگ خارج ذخیره دارید بیرون کشید صنعت نفت رو توسعه دهید
شنبه 5 شهریور 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
گوریلی از باغ وحش فرار کرده است.
شنبه 5 شهریور 1390

Dara va sara - استرالیا - ملبورن
بابا اینها انقدر رو دارن که فردا میگن . مردم فرشهاشون بفروشن و به وزارت نفت کمک کنند.
شنبه 5 شهریور 1390

h.k - دانمارک - اودا
ایاکدامیک ازمسئولین جمهوری ملایان نسبت به پست تخصصی اش اگاهی وتجربه دارد???ایااین,بوزینه,,لیاقت این کاررادارد??بیچاره,کشورمان,ایران.هرروزش بدترازدیروزش میشود.واین که چه کسانی درمجلس به این ,بوزینه,رائ دادند???,جمعی ازبوزینه های پارلمان ایران.درصورتیکه این افرادرابه بوزینه هاربط دادم واحمدینژادرا,,توهین بوزینههاست.امیدوارم مراببخشند.جمهوری ملایان بایدبرودوگرنه بایدمنتظرروزهای سیاهتری باشیم.
شنبه 5 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.