انحراف اخلاقی؛ از هالیوود تا شبکه یک


انحراف اخلاقی؛ از هالیوود تا شبکه یک

در حالی که مسئولان کشور با هشدارهای مکرر و تند نسبت به عواقب پخش سریالها و فیلم های سینمایی هالیوودی بر اخلاق جامعه ابراز نگرانی می کنند، پخش سریال های ماه مبارک سیمای جمهوری اسلامی نشان داد که برخی از این برنامه ها که با خیال راحت پخش می شود، به رغم تفاوتهای ظاهری، از نظر مضمون تفاوت چندانی با آن سریالها ندارد.

سریالهای امسال ماه مبارک رمضان در شبکه های اول، دوم و سوم سیما از نظر موضوع و خط داستان تفاوت چندانی با اغلب آثار هالیوودی که از نظر ما موجب انحراف جامعه می گردد، ندارد.

موضوع سریال سقوط یک فرشته که از شبکه اول سیما پخش می شود، وسوسه یک دختر مذهبی و چادری از خانواده ای اصیل توسط یک پسر خوش تیپ و خوش پوش با بهترین اتومبیل و امکانات رفاهی است که موجب لغزش دختر، اختلاط با پسر و عدم پایبندی وی به حریم خانواده می گردد.به این پلانها توجه کنید‌: ۲ دختر به یک پسر غریبه اجازه ورود به خانه می دهند، دختر با پسر خرید می‌روند، دختر با پسر سوار ماشین می‌شوند، پسر حرف احساسی به دختر بزند، به هم لبخند بزنند، با هم قرار بگذارند، شماره رد و بدل کنند و زنگ بزنند و ... حال به نظر شما کار دیگری هم مانده سیمای ایران به دختر و پسرها یاد بدهد ؟ آیا این سریالها بدتر از سریالهای ماهواره نیستند ؟

تاکنون که ده قسمت از این سریال پخش شده، روابط میان این دختر و پسر با جذابترین شکل و زیباترین وسایل و لباسها به تصویر کشیده شده و در واقع به پخش یک تصویر رویایی از عبور از مرزهای اخلاقی خانواده پرداخته است.

جالب اینجاست که دختری که مخالف این اختلاط است، از زیبایی کمتری نسبت به دختری که عاشق پسر همسایه شده است، برخوردار می باشد.

احتمالا در چند قسمت بعد که زمان دادن پیامهای اخلاقی سریال می رسد، دختر از کرده خود نادم شده و متوجه می شود سرانجام این رابطه غیر اخلاقی بد است.

اما ظاهرا برنامه سازان سیما متوجه نیستند که در یک مجموعه دهها قسمتی، ممکن است بسیاری از بینندگان تمامی قسمتها را ندیده و احتمالا به دلیل پرداخت ناشیانه و مستقیم بخشهای اخلاقی و پیام دار سریال، از ادامه تماشای آن صرف نظر کنند و صرف اینکه سرانجام داستان یک سریال دارای پیام اخلاقی است، دلیلی بر این گونه پرداختن جذاب به مسایل غیراخلاقی، آن هم در ساعات پربیننده خانواده ها وجود ندارد.

از سوی دیگر در سریال تلویزیونی شبکه دوم سیما "سی امین روز "نیز شاهد وجود مثلها و مربعهای عشقی هستیم.

پسری که عاشق دختری بود و بعد در یک نزاع، شوهر دختر به قتل رسیده و اکنون برادر شوهر دختر، عاشق اوست؛ اما دختر از عشق قدیمی پسر به خود آگاه شده است. همزمان دخترعمو و نامزد سابق این پسر نیز برای به دست آوردن او رقابت می کنند.

در سریال ۵ کیلومتر تا بهشت از شبکه سوم نیز اختلاط نادرست دختر و پسر، به بهانه روح بودن آنها به تصویر کشیده شده و صرف از نظر از ساختار بسیار ضعیف و سراسر تناقض فیلمنامه، دختر یک کشاورز ساده که ۲۰ سال است با مرگ مغزی نگه داشته شده به ارتباط و سینما رفتن با قهرمان سریال می پردازد و حتی رفتن به اتاق خواب دختر هم سوژه سریال می شود!

این نوع سوژه ها را در بسیاری از فیلمهای هالیوودی و بالیوودی می توان یافت و جالب اینکه در اکثر قریب به اتفاق این آثار هم پیام اخلاقی وجود دارد.

یعنی با وجود پرداخت صحنه های غیراخلاقی، پیام اکثر این آثار این است که خانواده محکم ترین جا برای روابط زناشویی و عشقی است و خیانت و روابط نامشروع فرجام نامطلوبی خواهد داشت و کمتر فیلمی است که در میان صدها آثار تولیدشده هالیوودی سرانجام خیانت را خوش نشان دهد.


اگر بناست که تنها به دلیل پیام اخلاقی آثار تولیدی خودمان آنها را پخش کنیم، به جای تولید پرهزینه این اثار که دقیقه ای چندصدهزار تومان هزینه دارد، تولیدات هالیوودی را به صورت فله ای خریداری و سپس با استفاده از فن آوری تغییر پوشش و سانسور صحنه های اخلاقی انها را پخش کنیم.

اتفاقا تجربه پخش سریال سالهای دور از خانه (اوشین) نشان داد مدیر دوبلاژهای ایرانی مهارت بیشتری از کارگردانان ما در اخلاقی کردن سریال ها دارند و با تغییر داستان و سانسور می توانند آثار بسیار مفیدی ارائه کنند.

این در حالی است که تجربه سالهای قبل سیما در ارائه آثار موفقی چون "صاحبدلان"، "اغما" و "میوه ممنوعه" نشان دادند که اگر تولید سریالهای مناسبتی به جای تولیدهای شتابزده و غیر کارشناسی، به کارگردانان و نویسندگان توانمند سپرده شود، آثار فاخری پیدید می آید.

یا در ژانر مجموعه های طنز نیز آثار کارگردانانی نظیر رضا عطاران با "متهم گریخت" یا سهیلی زاده با "رانت خوار کوچک" به مراتب بهتر از سریال طنزی است که در رمضان از شبکه پنجم سیما پخش شده است.

منبع: آینده

shahab46 - المان - هانوفر
این که انحراف نیست بازگشت به انسانیت است.شکر تو ان مذهب
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

mortimer - ایران - اصفهان
غلط کرد هرکی گفت فیلمای هالیوود منحرف می کنه.من یه عمره دارم این فیلمارو تماشا می کنم هنوز که منحرف نشدم.اونی که با این فیلما منحرف می شه مشکل از خودشه .از فیلم و سریالای ایرانی که بهتره که کلیشه و نعره و دعوا و بدبختی توش موج می زنه که.یاد این جمله افتادم:ای کسانی که ایمان آوردید آیا ایمانتان با دیدن تار مویی می لغزد؟!
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

khorramdin babak - فرانکفورت - فرانکفورت
واییییی چه جنایت اخلاقی وحشتناکی .دوتا دختر با یک پسر حرف زدند. ما امت امام تقازا داریم .که فروش موز. خیار. هندونه. توقیف شود. این میوه ها را استکبار جهانی برای نابودی اسلام تولید میکند. امت حزب الاه با دین این میوه ها مشگل بیضه پیدا میکند.
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

طالب حق - ایران - تهران
چی بگم؟ باز هم افراط و تفریط.در این که تمام سریال های امسال در پیت و مزخرفه ولی دیگه کلمه غیر اخلاقی براشون خیلی افراطه. فکر کنم نویسنده این مطلب یه کم جو گیر شده. نویسنده یه جوری در مورد سکانسهای این سریال و اتفاقاتش حرف میزنه انگار تا حالا چنین چیزهایی توی جامعه ما وجود نداشته و این سریال داره اونها رو به جوونهای ما یاد میده. نه آقا جون درحال حاضر کار از کار گذشته و خیلی قبل از اینها باید نگران از بین رفتن اخلاق و ریشه یابی میافتادید.
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

ستوان - ایران - بیجار
خودت به یک روانپزشک نشان بده یحتمل مخت تعطیل شده خبر نداری
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

abiabi - انگلستان - لندن
فرا خان روز ایران . دوستان بییاید فردا یه حالی به رژیم بدیم . بریم فردا با صدای بلند بگیم نه قدس نه لبنان . جانم فدای ایران . این پست را برای تمام دوستتانتان. بفرستید .
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

Big_bang - المان - درتموند
مریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند! نه غربی نه شرقی جمهوری اسلامی....... همیشه فکر میکردم این کلمات چیزی مثله واق واق سگ خونگیه , ولی روش و پیشرفتشون رو در روحو روان مردم که میبینم فقط میتونم بگم که واقعان امریکا هیچ غلطی نمیتواند بکند. ملت ایران شما باختید.!! سنگی در چاه انداختید که فقط خدا میدونه کجای چاه قرار گرفته. دراوردنش رو فقط خوابش رو ببین. از ایرانی فقط ایرانی باقی نخواهد موند.
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

مانفرد - ایران - ایران
حیفه وقت/برق و تلویزیون ووووو که صرف دیدن برنامه های کشکی شبکه های داخلی ایران بشه چه برسه به نقد وبررسی اون برنامه ها....
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

سوشیانس - ایران - اهواز
ای بمیرید الهی همتون که با این مغز فندقی و تفکرات قرون وسطاییتون زندگیمونو زهرو مار کردین...
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

pelle - سوئد - استکهلم
واقعا که احمقانه به چه چیزهایی گیر میدهند، بهتر است از به بعد قسمت اول اینجور سریالها به نشان دادن عاقبت بد جوانان بپردازد و درقسمتهای بعدی مرتب مروری به قسمت اول آن بکنید ،یعنی قسمت آخر را اول نشان بدهید تا خدای ناکرده پیامی که میخواهید بجوانان بدهید از دست بیندگانتان در نرود. این احمق ها هنوز فکر میکنند جوانان قرن 21 به توصیه و هشدار این عوضی ها گوش میکنند .
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

Royan - المان - المان
خوب راست میگه سریال یعنی شوهر بمیره زنه رختشوئی بکنه چادر شو ببنده دور گردنش حیاط جارو کنه بچه بدون کفش و گرسنه بره مدرسه ماه رمضون حاجی محل افطاری بده و زنه را صیغه بکنه که بی سرپرست نمونه زن حاجی هم خندان هوو را بغل بکنه و بگه من مراقب بچه هستم شما برید. به این میگن سریال اسلامی. عاشقی دختر وپسر یعنی چی ؟ استغفرالله.
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

assassin - ایران - مشهد
صدا و سیمای ایران جز دروغ و آشغال چیز دیگه ای تحویل مردم نمیده!. توی مملکتی که تلویزییو به همراه موج عظیمی از سانسور باشه دیگه هیچ ارزشی برای نگاه کردن نداره. اگه این اسلام پرستای بی وجدان روابط دختر و پسر رو به شکل درستش و بدون محدودیت های بیجا از صفحه ی ایران محو نمیکردن دیگه مشکلی از نظر اختلالات جنسی وجود نداشت در ایران. تو آب و خاکی که آدم نتونه دو سه تا فیلم بدون سانسور نگاه کنه و نتونه یکی دو تا کنسرت های شاد نگاه کنه دیگه زندگی چه دلیلی داره .. مرگ بر این رژیم مزدور
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

abiabi - انگلستان - لندن
این سریال سه دونگ سه دونگ بسیار مسخره هست . و به ایرانیان خارج از کشور خیلی بی رحمانه داره توهین میکنه و مسئولین صدا و سیما باید خجالت بکشن با این سریال مضخرفشون . من نمیدونم اینا با ما که خارج از ایران هستیم چه دشمنی دارن که از این نوع سریالها نشان میدهند .
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

romina20 - هلند - امستردام
بابا سر مردم وخوب گرم کردن من 5/1 ماه ایران بودم ببین مردم چیکار میکردن وقتی سریال ها شروع میشد .
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

abiabi - انگلستان - لندن
این سریال سه دونگ سه دونگ بسیار مسخره هست . و به ایرانیان خارج از کشور خیلی بی رحمانه داره توهین میکنه و مسئولین صدا و سیما باید خجالت بکشن با این سریال مضخرفشون . من نمیدونم اینا با ما که خارج از ایران هستیم چه دشمنی دارن که از این نوع سریالها نشان میدهند .
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

soheil_alman - المان - فرانکفورت
khorramdin babak - فرانکفورت - فرانکفورت...ا00000اااااکلی خندیدم زی تو خال.
جمعه 4 شهریور 1390

kholidar - ایران - رشت
بابا تو همین صدا و سیما دارن هزاران کار کثیفتر میکنند اما پنهانی زیر چادر صد رحمت به هالیود
یکشنبه 6 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.