غافلگیری شبانه اموات: قدیمی ترین قبرستان کوهبنان تخریب شد


غافلگیری شبانه اموات:  قدیمی ترین قبرستان کوهبنان تخریب شد

کوهبنان - خبرگزاری مهر: بخشی از قدیمی ترین قبرستان کوهبنان در حالی شبانه در این شهر تخریب شد که برخی از این قبرها 500 سال قدمت دارند و تاکنون هیچ ارگانی مسئولیت این رویداد را به عهده نگرفته است.

 

به گزارش خبرنگار مهر، شهر کوهبنان در شمال استان کرمان به سرزمین عرفا شهرت یافته است به گونه ای که طی سالهای گذشته دهها عارف شهیر جهان اسلام در این سرزمین سکونت داشتند و به همین دلیل نیز مقبره دهها عارف بزرگ در این شهرستان وجود دارد، وجود این بزرگان موجب شده است که هزاران نفر برای تحصیل علم به این شهرستان مهاجرت کنند و هم اکنون این افراد در قبرستانهای این شهرستان آرمیده اند.
 
 لودرها به جان قبرستان افتادند
یکی از مهمترین و قدیمی ترین قبرستانهای شهر کوهبنان در جوار امام زاده سلیمانشاه واقع شده است که طی روزهای گذشته و به صورت غیر قانونی در نیمه های شب به وسیله چند دستگاه لودر و تراکتور تخریب شده است و این درحالی است که این قبرستان طی سالهای اخیر نیز برای دفن اموات مورد استفاده مردم قرار می گرفته و متاسفانه در تخریب بخشی از این قبرستان حدود هفتاد قبر به کلی از بین رفته است.
 
وجود سنگ قبرهای 500 ساله
 
بنا به مشاهدات خبرنگار مهر و اظهارات مسئولان در بین سنگ قبرهای تخریب شده برخی از سنگ قبرها مربوط به 500 سال پیش بوده است.
 
این امر در حالی صورت گرفته است که از قبل هیچ گونه هشداری و اطلاع رسانی به مردم در راستای جابجایی قبرها صورت نگرفته است و همین مسئله موجب نارضایتی مردم نیز شده است.
 
این درحالی است که طی سالهای گذشته نیز در شهر کرمان این داستان روی داده بود و قبرستان قدیمی کرمان شبانه تخریب شد و هم اکنون مسیر کمربندی شهر کرمان از روی قبرستان قدیمی شهر می گذرد.
 
هیچ ارگانی تخریب قبرستان را به عهده نمی گیرد
 
اما نکته قابل تامل در خصوص تخریب قبرستان کوهبنان این است که هیچ ارگان و مدیری در این شهرستان مسئولیت تخریب این قبرستان را به عهده نگرفته است و همه سازمانها تخریب این قبرستان را تکذیب می کنند.
 
هم اکنون قسمتی از این قبرستان تخریب شده است در حالیکه در این قبرستان امواتی از سالهای قبل تا سالهای اخیر دفن شده اند که سنگ نوشته های کشف شده از آن حکایت دارد که برخی از این قبرها صدها سال قدمت دارند.
 
مردم خواستار برخورد قضایی هستند
 
در این رابطه مسئولان شهرداری و شورای شهر منکر اطلاع از تخریب شده اند اما گفته می شود این تخریب نیمه های شب به وسیله یک دستگاه لودر و یک دستگاه تراکتور توسط مسئول قبرستان صورت گرفته است.
 
هم اکنون روحیه مردم کوهبنان به دلیل تخریب قبور این قبرستان جریحه دار شده است و مردم خواستار معرفی و برخورد قضایی با مرتکبین این امر هستند.
 
متهمان دستگیر شدند
 
اکبر مختاری، دادستان عمومی و انقلاب کوهبنان در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارداشت: پس از اطلاع دستگاه قضایی از تخریب قدیمی ترین قبرستان شهرستان کوهبنان واقع در جوار امام زاده سلیمانشاه بالا فاصله دو مظنون دستگیر شدند که پس از بازجویی به عمل تخریب قبرستان اعتراف کردند.
 
این مسئول قضایی با اشاره به اینکه علیرغم ادعای متهمان که هدفشان از تخریب قبرستان اصلاح جوی های آب داخل قبرستان بوده است پس از بازدید از محل قبرستان مشخص شد به قرینه وسعت و نحوه تخریب قبرستان ادعای افراد دستگیر شده برای اصلاح جوی های آب صحت ندارد.
 
پرونده در دست بررسی دقیق است
 
مختاری ادامه داد: این موضوع که شهرداری و شورای شهر بدون اطلاع مردم اقدام به بهسازی کرده اند درحال بررسی است اما ثابت نشده است.
 
وی تصریح کرد: این پرونده جدا از جنبه عمومی جرم چندین شاکی خصوصی دارد که قبرهای اموات انان تخریب و یا به طور کلی از بین رفته است.
 
این مسئول با بیان اینکه از زمان آخرین دفن برخی از اموات در این قبرستان هنوز بیش از 23 سال نگذشته است و هر گونه تبدیل این قبرستان به کاربرهای دیگر همانند پارک خلاف قانون است گفت: شهرداری و شورای شهر اگر قصد بهسازی این قبرستان را داشته اند باید از قبل اطلاع رسانی می کردند تا مردم در مدت زمان تعیین شده امواتشان را جا بجا می کردند و انجام این تخریب از عهده مسئولان قبرستان خارج بوده چرا که اجرای چنین طرحی میلیونها تومان هزینه در بر خواهد داشت.
 
تخریب قبرستان خلاف قانون است
 
دادستان کوهبنان افزود: این اقدام صورت گرفته در قبرستان کوهبنان کاملا خلاف قانون است و به دلیل اینکه برخی استخوانهای اموات از داخل قبرها بیرون آورده شده اند متهمان به عنوان نبش قبر متهم هستند.
 
وی افزود: به دلیل اینکه صورتهای اولیه قبور تخریب شده نمی توان آمار دقیقی از تعداد قبور تخریبی اعلام کرد ولی گفته اهالی محل قریب 70 قبر این قبرستان تخریب شده است.
 
قبرستان باید با هزینه شخصی متهمان اصلاح شود
 
این مسئول قضایی با اشاره به اینکه از مسببین این حادثه تعهد گرفته شده است با هزینه شخصی خود صورت قبور تخریب شده را اصلاح کنند افزود: هزینه اصلاح باید توسط افراد متخلف پرداخت شود و در این زمینه نباید هیچ کمک مالی و تجهیزات فنی از شهرداری گرفته شود چرا که مصرف وجوه شهرداری در خارج از محدوده قانونی خود جرم محسوب می شود و پیگرد قانونی دارد.
 
پنج متهم تفهیم اتهام شدند
 
وی همچنین با اشاره به اینکه تاکنون پنج نفر از عاملین اصلی تفهیم اتهام شددند افزود: پرونده فوق مفتوح است تا عاملین و  انگیزه صالی ریشه یابی شود.
 
سنگهای تاریخی باید به موزه مردم شناسی منتقل شوند
 
مختاری تاکید کرد: به منظور جلوگیری از آسیب و سرقت سنگاهای تاریخی و با ارزش مقرر شد با هماهنگی های صورت گرفته تعدادی از این سنگها تاریخی به موزه مردم شناسی شهر منتقل شود که متاسفانه به دلیل عدم وجود یگان حفاظت میراث فرهنگی مشخص نیست چه تعداد از سنگهای تاریخی توسط افراد غیر مسئول از قبرستان خارج شده است.
 
شهرداری هیچ اطلاعی در خصوص این حادثه ندارد
 
شهردار کوهبنان نیز در گفتگو با مهر منکر هر گونه اطلاع قبل از بروز این حادثه شد و گفت: شهرداری تنها متولی امور قبرستان است نه صاحب قبرستان و هیچ گونه نقشی در تخریب قبرستان نداریم.
 
رضا خالداری ادامه داد: اگر روزی قرار بر این باشد ضمن اطلاع رسانی فرصتی مناسب در اختیار خانواده فوت شدگان قرار می دهیم تا در صورت ضرورت نسبت به جابجایی اموات اقدام کنند.
baran828 - ایران - تهران
همه چی بی صاحبه دیگه !
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

romano - ایران - تهران
من نبودم دستم بود تقصیر آستینم بود.
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
حتما برادران قاچاقچی سپاهی(سربازان گمنام ولی وقیح خامنه ای) بدنبال گنج های پنهان در این قبرستان هستند. اینها به قبرستانها هم رحم نمیکنند.
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

gol andam - سویس - زوریخ
بیچاره مرده ها هم بی نصیب نموندن از دست این لاشخور ها حالا یکی از خوده رژیم می یاد می گه ...من در راه خدا و اموات اینجا رو میخرم البته مفت برایه صواب شهرک می زنم .. بعد هم 100 برابر میفروشه به مردم بینوا...
جمعه 4 شهریور 1390

آریو - تایلند - بانکوک
فکر کنم تیترشو از اون جک تو اخراجیها کش رفتین.هه هه هه
دوشنبه 7 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.