ایران از روسیه به دلیل تحویل ندادن موشک های اس ۳۰۰ شکایت می کند


ایران از روسیه به دلیل تحویل ندادن موشک های اس ۳۰۰ شکایت می کند

گزارش ها حاکی است که سفیر جمهوری اسلامی ایران در مسکو روز چهارشنبه گفته است، تهران به دلیل این که روسیه قرار داد فروش موشک های «اس ۳۰۰» را اجرا نکرده از این کشور  شکایت خواهد کرد، تا مسکو مجبور شود این موشک ها را به ایران تحویل دهد.

به گزارش «راشا تودی» محمودرضا سجادی سفیر ایران در روسیه در یک کنفرانس خبری این موضوع را علام کرده است.

طبق این گزارش محمودرضا سجادی گفته است:« از  نظر ما  قرارد فروش موشک های اس ۳۰۰ مشمول تحریم های شورای امنیت سازمان ملل متحد نمی شود، بنابراین ما از روسیه شکایت خواهیم کرد، تا از طریق قانون آنها را تحویل بدهند.»

به گزارش «راشا تودی» در قطعنامه ۱۹۲۹ شورای امنیت سازمان ملل متحد، چهارمین قطعنامه تحریمی علیه ایران که درژوئن سال ۲۰۱۰ به تصویب رسید ، محدودیت هایی برای فروش سلاح های نظامی متعارف به جمهوری اسلامی در نظر گرفته شده است.

درهمین زمینه، در ماه سپتامبر(مهرماه)سال گذشته، دمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه، اعلام کرد که مسکو  با استناد به قطعنامه ۱۹۲۹ علیه تهران، تحویل موشک های زمین به هوای اس ۳۰۰ به ایران را متوقف کرده است.

طبق این گزارش، آناتولی ایساکین، رییس شرکت دولتی صادرات تسلیحات روسبورون اکسپورت، روز شنبه بیستم ماه اوت سال جاری، گفته بود، در صورت لغو قطعنامه شورای امنیت علیه جمهوری اسلامی، امکان از سر گیری صدور اسلحه به ایران وجود دارد.

به گزارش «راشا تودی» راه سومی هم وجود  دارد و آن فروش موشک های اس ۳۰۰ به ونزوئلا و سپس انتقال آنها به ایران است، ولی به دلیل پیچیدگی این سامانه موشکی، مساله تامین و نگهداری آن مشکل ساز خواهد شد.

روسیه  و ایران در سال ۲۰۰۵ قرارداد ۸۰۰ میلیون دلاری برای فروش موشک های اس ۳۰۰ به جمهوری اسلامی امضا کردند.

اما مخالفت برخی از کشورها  به ویژه آمریکا و اسرائیل باعث شده بود تا روسیه تحویل این موشک ها را به تاخیر بیندازد و در نهایت پس از تصویب قطعنامه ۱۹۲۹ از اجرای این قرار داد سرباز بزند.

به دنبال مخالفت رییس جمهوری روسیه با فروش موشک های اس -۳۰۰ به ایران،  مقامات مسکو اعلام کردند که پیش پرداخت این قرارداد را به ایران باز می گردانند.

اما مقامات ایران از این رویکرد روسیه انتقاد کردند و وزیر دفاع ایران، سال گذشته، از اقدامات حقوقی برای دریافت غرامت از روسیه خبر داده بود.

احمد وحیدی، وزیر دفاع ایران، در اول آبان ماه سال گذشته گفته بود:«هم اکنون در حال طی کردن مراحل حقوقی دریافت غرامت از روسیه هستیم.»

سامانه دفاعی اس – ۳۰۰ قادر است تا شعاع ۱۵۰ کیلومتری با شناسایی و رهگیری موشک های بالستیک، کروز و هواپیماهای پروازی در ارتفاع کم آنها را مورد هدف قرار داده و منهدم کند.
bnajafi2003 - سوئد - گوتنبرک
حتما متل نیروگاه بوشهر.مردم فریبی تا کی.شما بدون اجازه روسها اب هم نمیخورید. گوتنبرک
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

شیر بیشه مازندران - ایران - ایران
چرا از کشور عراق به خاطر تجاوز به خاک و ناموس ایران و ایرانی شکایت و طلب غرامت نمیکنید؟؟؟؟ آفرین به شما بی غیرتها.
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

sharafYabi - انگولا - بیمبه
اگر دویست / سیصد میلیارد دیگر نوکری روسها را بکنید مکن است وقتی S900 تولید شد, S300 را قالبتان کنند. خاک بر سرتان با این سیاست تمایل به شرق. ارباب را ول کردید, نوکری دربان را ترخیح میدهید.
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

haghighatgo - آلمان - برلین
روس ها بدونید که خونخوارمنه ای " خامنه ای " از دستتون خیلی ناراحته ....یالله ...یالله هر چه زودتر موشک هاتون رو بفرستید .! دکتر ولایت فقیه میگه از ترس اسرائیلی ها و اسحالی شدن وضع بشار اسد ولایت فقیه خونخوارمنه ای "خامنه ای" دچار مشکل ...شده اند!! در ضمن جهودهای صاحب و سازنده موشک های روسی هم از دست روس ها خیلی عصبانی هستند که میگن یالله دیگه بزار موشک ها رو بفروشیم دیگه !!
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

gol andam - سویس - زوریخ
اخ اخ اینا که تا دیروز باهم دیزی می خوردن ...ناتالی خانم به قولش وفا نکرد مموتی جون هم ناراحت شد
پنج‌شنبه 3 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.