مجازات حماس از سوی ایران به دلیل عدم حمایت از رژیم سوریه


مجازات حماس از سوی ایران به دلیل عدم حمایت از رژیم سوریه

خالد مشعل، از سران حماس در سوریه، در دیدار با محمود احمدی نژاد، رییس جمهور اسلامی ایران.

دیپلمات های غربی می گویند که حکومت ایران به خاطر عدم حمایت جنبش حماس از رییس جمهور سوریه، از حجم  کمک های خود به این گروه کاسته و یا حتی به طور کلی این کمک های مالی را متوقف کرده است.

خبرگزاری رویترز می نویسد که جنبش حماس اخبار مربوط به مشکلات مالی این گروه تحت تاثیر بی ثباتی در اخذ مالیات در مناطق تحت کنترل خود و یا ناشی از کاهش کمک های مالی خارجی را تکذیب می کند.

گروه حماس به خاطر به رسمیت نشناختن حکومت اسراییل و ادامه فعالیت های خشونت آمیز، از سوی غرب مورد تحریم قرار دارد. حکومت ایران همواره به این گروه کمک مالی کرده است. هر چند رقم این کمک مالی آشکار نیست ولی جمهوری اسلامی ارسال این کمک ها را مخفی نمی کند.

یک دیپلمات غربی که خواست نامش فاش نشود به خبرگزاری رویترز گفت، گزارش های امنیتی نشان می دهند که حکومت ایران کمک های مالی خود را به حماس کاهش داده است.  برخی از منابع دیپلماتیک دیگر می گویند که حکومت ایران طی دو ماه گذشته کمک های خود را متوقف کرده است.

دیپلمات ها می گویند دلیل این تصمیم حکومت ایران عدم حمایت علنی جنبش حماس از حکومت بشار اسد است. با وجودی که بخش مهمی از رهبری و تشکیلات حماس در شهر دمشق قرار دارد ولی طی ماه های اخیر این گروه هیچ تظاهرات یا حرکتی را در حمایت از دولت بشار اسد برگزار نکرده است.

خبرگزاری رویترز یادآوری می کند که جنبش حماس به احتمال فراوان از سوی گروه «اخوان المسلمین» نیز کمک دریافت می کند. به گفته دیپلمات های غربی، احتمالا گروه اخوان المسلمین در ماه های اخیر بخش زیادی از منابع مالی خود را به جنبش های عربی اختصاص داده و بنابر این نمی تواند همچون گذشته از حماس حمایت کند.

جنبش حماس در ماه ژوئیه نتوانست حقوق بیش از ۴۰ هزار نفر از کارمندان ادارات و نهادهای امنیتی در نوار غزه را پرداخت کند. جنبش حماس وعده داده بود که این حقوق های معوقه در ماه اوت پرداخت شوند ولی تاکنون هنوز همه کارمندان حقوق خود را دریافت نکرده اند.

در سال ۲۰۱۰ جنبش حماس بودجه اداره مناطق فلسطینی در نوار غزه را حدود ۵۴۰ میلیون دلار اعلام کرده بود. طبق این آمار حدود ۵۵ میلیون دلار از محل مالیات و اخذ تعرفه گمرکی از اجناس وارداتی دریافت می شود که به شکل غیر قانونی از مرز مصر به نوار غزه قاچاق می شوند.

صاحبنظران معتقدند که جنبش حماس بدون کمک های خارجی مالی از جمله کمک مالی، حکومت ایران قادر به اداره امور این مناطق و پیشبرد فعالیت های گروه خود نیست.
mssiniur - belarus - بلاروس - مینسک
جای مردان سیاست بنشانید درخت تا هوا تازه شود
دوشنبه 31 مرداد 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
چه جالب، اینرا هم بیفزایید که حماس با اسراییل آتش بس کرد. پول از ملاها گرفتند یک آب هم روش، جفتک شان را هم پرت کردند. به اینها میگویند آدم زرنگ! میلیونها بار افسوس از هدر رفتن پول نفت و حق مردم ایران، اما تو دهنی خوبی به ملاها و جیره خورهای احمقشان زدند. برای توجه سینه چاک کنان و بادنجان دور قاب چینان ولایت تریاکی ها.
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

khosh bavar - ایران - یزد
ای خاک بر سر شعورتان که حتی حماس بیشعور هم " فهمید " که دوران فشار اسد بسر امده و بخاطر خوشرقصی برای ارباب جدیدش " دم " تکان میدهد ! و شماها که " غیرقابل انعطاف پذیر و دگم " هستید و فقط یک راه حل و یک سیاست را میبنید و انرا دنبال میکنید ! حتی فشار اسد هم حاضره از درخواست دیرینه خود برای بازپس گیری " بلندی‌های جولان " خود چشم بپوشد تا در سرقدرت بماند ! افسوس از ان کمکهای 1 میلیارد دلاری به انها.
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

ekman - ‫ایران - شیراز
‫کسانیکه بدون کمک مالی خارجی نمیتوانند روی پای خود بایستند،وجود نداشته باشند بهتر است که کاسه گدایی بدست گیرند،البته تا احمق هایی نظیر حکومت غاصب ایران باشند و حق ملت خودشان را به این گردن کلفت ها بدهند چرا که نه !!!. ‫البته این زالو صفتان سر بزنگاه نه چندان دور که حکومت انیرانی نیازمند حمایت آنها خواهد شد،حکومت ایران را تنها خواهند گذاشت.
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

shirzan48 - بلژیک - بروکسل
(((((((جنبش حماس در ماه ژوئیه نتوانست حقوق بیش از ۴۰ هزار نفر از کارمندان ادارات و نهادهای امنیتی در نوار غزه را پرداخت کند))))))........... مگه غزه چقدر جمعیت داره که ۴۰ هزار تاش کارمنده,????????????????? یعنی اینارو قبلا کی ساپورت میکرده ?????? ایران???????
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
شاید هم یارانه بیشتری خواسته اند و حکومت ولی وقیح هم بعلت بی پولی نداده!!! مزدوری که بی پول نمیشه. همین ساندیس خورهای سایت اگه ساندیس با طعم خیانت شون قطع بشه از فردا برای مموتی و ولی وقیح هورا نمیکشند. مگه نه !!!
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.