گران‌ قیمت‌ ترین تجهیزات نظامی آمریکا


گران‌ قیمت‌ ترین تجهیزات نظامی آمریکا

بودجه پایه وزارت دفاع آمریکا در سال مالی 2010 بالغ بر 500 میلیارد دلار بوده است که بخش اعظمی از آن صرف پروژه های مرتبط با توسعه و ساخت هواپیماها، تانک ها، کشتی ها و دیگر تجهیزات نظامی می شود.

آن‌چه در ادامه خواهید خواند، درباره برخی از پرهزینه‌ترین و گران‌قیمت‌ترین تجهیزات نظامی آمریکا است.
 

 نورث روپ گرومن. بی- 2 اسپریت(روح)   Northrop Grumman B-2 Spirit
بی- 2 یکی از بهترین بمب افکن های رادارگریز آمریکا بوده که از قابلیت حمل سلاح و بمب های اتمی و غیر اتمی برخوردار است. قابلیت رادارگریزی پیشرفته، این اجازه را به بی- 2 می دهد تا به راحتی در خطوط مجهز دفاعی دشمن نفوذ کرده و اهداف خود را منهدم نماید. بر اساس برنامه ریزی های اولیه، سفارش ساخت 132 فروند از این هواپیما در نظر گرفته شده بود که به دلیل هزینه های بالای تولید قرارداد اولیه برای تولید 21 فرود در سال 1987 به امضا رسید. هزینه تولید بی- 2 در سال 1997، رقمی بالغ بر 737 میلیون دلار بوده که در حال حاضر این رقم با توجه به هزینه های مربوط به تامین قطعات و نگهداری حدودا به 2 میلیارد دلار افزایش یافته است.


بل - بوئینگ. وی- 22 اُسپری(عقاب دریایی)   Bell-Boeing V-22 Osprey
وی- 22 هواگردی چند منظوره با قابلیت نشست و برخاست به صورت عمودی همانند یک هلکوپتر است. اما با توجه به قابلیت چرخش موتورها و تبدیل شدن به یک هواپیما، وی- 22 می تواند از هر هلکوپتری سریع تر پرواز کرده و به حداکثر سرعت هواپیماهایی که از موتور توربو پرآپ برخوردار هستند دست یابد. اولین عملیات نظامی این هواگرد به سال 2007 و در جنگ عراق صورت پذیرفت. از سال 2008 هزینه پروژه وی- 22، 27 میلیارد دلار بوده و بر اساس گزارش های منتشر شده هزینه تولید هر فروند از این هواگردها 67 میلیون دلار است.


نورث روپ گرومن. یو اس اس جورج اچ.دبلیو بوش   USS George H.W. Bush /CVN-77
این ناو هواپیمابر به افتخار سرباز کهنه کار و رئیس جمهور سابق آمریکا جورج اچ.دبلیو بوش نامگذاری شده است. این کشتی آخرین ناو جنگی با قابلیت حمل گستره وسیعی از تجهیزات نظامی است که برای نیروی دریایی آمریکا ساخته شده است. ساخت این ناو در سال 2001 و با هزینه تولیدی بالغ بر 6.2 میلیارد دلار آغاز و در سال 2009 با به پایان رسیدن پروژه، در ویرجینیا به آب انداخته شد. با توجه به طول تقریبی 335 متر ناو هواپیمابر بوش، یکی از طولانی ترین کشتی های جهان است. حداکثر سرعت این ناو بالغ بر 30 گره دریایی بوده که نیروی خود را از 2 راکتور هسته ای تعبیه شده در این کشتی دریافت می کند.


لاکهید مارتین. اف- 35 لایتنینگ 2 (صائقه)   Lockheed Martin F-35 Lightning II
اف- 35 به عنوان بخشی از پروژه مشترک میان آمریکا، بریتانیا و سایر متحدان مطرح با عنوان "جنگده های تهاجمی مشترک" شکل گرفته است. این هواپیما برای انجام ماموریت های هوایی، دریایی و شناسایی طراحی و ساخته شده است. اف- 35 می تواند به توپ گاتلینگ و هشت نوع موشک مختلف مجهز گردد. از سوی دیگر قابلیت حمل بمب اتمی بی- 61 نیز از دیگر امتیازهای برجسته این هواپیما محسوب می شود. هزینه تولید هر فروند اف- 35، 122 میلیون دلار بوده و آمریکا طی قراردادی به ارزش 323 میلیارد دلار، قصد دارد دو هزار فروند از این هواپیما را به ناوگان هوایی خود اضافه نماید. در زمان امضای این قرارداد در سال 2001، لاکهید مارتین رکورد بزرگترین قرارداد نظامی تاریخ را به خود اختصاص داد.


مک دانل داگلاس. اف/اِی- 18 هرنت(زنبور سرخ)   McDonnell Douglas F/A-18 Hornet
اف/ای- 18 توسط شرکت مک دانل داگلاس معرفی و توسط شرکت بوئینگ که در سال 1997 این شرکت را خریداری کرد به تولید خود ادامه داد. وظیفه اصلی این جنگنده انجام ماموریت های شناسایی و پشتیبانی هوایی است. هرنت می تواند به حداکثر سرعت 1190 مایل بر ساعت رسیده و در مدت زمان کوتاهی به سقف پروازی 50 هزار پایی دست پیدا کند. هزینه تولید هر فروند از این هواپیما برابر با 57 میلیون دلار است.


بوئینگ. ایی اِی- 18 جی گرولر   Boeing EA-18G Growlerهدف از طراحی و ساخت این جنگنده حضور در جنگ های الکترونیک است. ایی ای- 18 می تواند با استفاده از امواج الکترومغناطیسی، تجهیزات و سلاح های دیگری که در این زمینه در اختیار دارد باعث اختلال در سیستم های راداری و ارتباطی دشمن شود. آغاز تولید این محصول به سال 2007 باز می گردد و از سال 2009 فعالیت عملیاتی خود را آغاز کرده است. هزینه تولید هر فروند از این هواپیما برابر با 67 میلیون دلار است.


جنرال داینامیکس. خودرو جنگی چند منظوره  Expeditionary Fighting Vehicle
این خودرو نظامی از قابلیت حرکت در آب و خشکی برخوردار است. از این وسیله می توان برای انتقال نیروها از دریا به خشکی استفاده کرد. این در حالی است که این خودرو جنگی در خشکی از قابلیت هایی همانند یک تانک سود می برد. هزینه تولید هر دستگاه از این وسیله بالغ بر 22 میلیون دلار بوده و انتظار می رود هزینه کلی این پروژه تا سال 2015 برابر با 15 میلیارد دلار باشد.
 

گرومن. ایی- 2 دی هاوک آی(چشم شاهین)   Grumman E-2D Advanced Hawkeye
ایی- 2 دی در واقع بهترین مدل از این سری هواپیما بوده که از سال 1960 تاکنون در حال تولید است. سیستم پیشرفته رادار این هواپیما قدرت کنترل و بررسی محیط پیرامون آن را تا سه برابر افزایش داده است. ایی- 2 اولین پرواز خود را در سال 2007 انجام داده و هزینه تولید 232 میلیون دلاری را برای گرومن به همراه داشته است. سیستم های الکترونیکی هوایی جدید در کنار قابلیت ارتباط با ماهواره و سوخت گیری در آسمان از دیگر ویژگی های شاهین تیز بین گرومن محسوب می شود. تحویل این هواپیما به نیروی دریایی آمریکا نیز از سال 2010 آغاز شده است.


بوئینگ. سی- 17 گلوب مستر 3    Boeing C-17 Globemaster IIIاین هواپیمای ترابری- نظامی آمریکا از سال 1993 فعالیت عملیاتی خود را آغاز کرده است. توانایی حمل 100 سرباز با امکانات نظامی کامل این هواپیما را به یکی از مهره های کلیدی آمریکا در جنگ عراق و افغانستان مبدل کرده بود. این در حالی است که هزینه تولید هر فروند سی- 17 برابر با 191 میلیون دلار است. این هواپیما در نیروی هوایی کشورهای بریتانیا، کانادا و ناتو نیز به فعالیت می پردازد.


لاکهید مارتین. اف- 22 رپتور   Lockheed Martin F-22 Raptor
بدون هیچ گونه شک و تردیدی و به اعتقاد بسیاری از کارشناسان صنایع نظامی و هوایی جهان، اف- 22 بهترین جنگنده حال حاضر جهان است. حتی با نگاهی مختصر به ظاهر این پرنده خوش ساخت نیز می توان به درستی این اظهار نظرها پی برد. هرچند اطلاعات چندانی در ارتباط با مراحل و مواد مورد استفاده در ساخت این هواپیما از سوی وزارت دفاع آمریکا منتشر نشده است اما قابلیت شکستن دیوار صوتی، رادار گریزی کامل و حمل موشک های کروز را می توان به عنوان بخش کوچکی از توانایی های رپتور در نظر گرفت. هزینه ساخت هر فروند از این هواپیما بر اساس اطلاعات منتشر شده از سوی نیروی هوایی آمریکا بالغ بر 150 میلیون دلار و هزینه کلی تولید آن بالغ بر 65 میلیارد دلار است. هزینه های سنگین تولید اف- 22 باعث شد تا وزارت دفاع آمریکا در سال 2009 خواستار توقف این پروژه شود. پس از آن مجلس سنا به این درخواست رای مثبت داده و سه ماه بعد با قانونی شدن لایحه سیاست نظامی آمریکا بودجه این پروژه به طور کامل قطع شد
gorgnama - ایران - تهران
مگه چیه خب ما هم تانک ذوالفقار داریم که حتی میتونه گلوله هم پرتاب کنه تازه بسیجی داریم خودشو زیر تانک که سهله زیر هواپیما هم پرت میکنه!!!!!!!!!1
دوشنبه 31 مرداد 1390

romano - ایران - تهران
فقط شما قدرت آتش Raptor را ببینید بماند که از روی قم می‌تواند یک هدف هوایی را پشت البرز مورد هدف قرار دهد. یعنی براحتی از روی اقیانوس هند از روی ناو هواپیمابر بلند می‌شن هدف را میزنند و سپس می‌شینند بدون اینکه وارد خاک ایران شوند فقط جهت و دینامیک قدرت خود را تغییر می‌دهند زنده باد ابابیل، سجیل و دسته بیل.
دوشنبه 31 مرداد 1390

Artosh - ایران - تهران
اونوقت بسیجی های شهادت طلب زپرتی میخوان با دمپایی سفید و کلاشینکف و موتور سیکلت شهاب و هلیکوپترهای فرسوده به جنگ شیطان بزرگ برن.
دوشنبه 31 مرداد 1390

mortimer - ایران - اصفهان
پول خرج امور نظامی کردن=.... تو پول.من نمی دونم کدوم احمقی اولین بار اسلحه رو ساخت.
دوشنبه 31 مرداد 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
آقا جان اشتباه نکنید. این تسلیحات برای نابودی حکومت ولی وقیح استفاده نمیشه. لزومی هم نداره استفاده بشه!! ملکه انگلیس شبهای زیادی رو برای پس انداختن حکومت کثیف خمینی با یارو قارش به صبح رسونده تا از بقلش سودهای کلان ببره. ساده نباشید.
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

love-iran - ایران - مشهد
امریکا اگه جرات و قدرت داشت این حال و روز اش تو افغانستان نبود که حالا به التماس و افتاده و کار به جایی رسیده که واسه طالبان میخوان نمایندگی تو ترکیه بزنن و بشینم مذاکره کنن این حرف رئیس جمهور و ناتو هست درسته؟؟؟؟ در جنگ حرف اول رو شجاعت میزنه که تو جنگ عراق و ایران بخاطر باز شدن راه سرباز ها روی مین ها میخوابیدن تا یک راه باز بشه این کارها رو جرات اش رو داره امریکا؟؟؟ اگه خیلی مطمئن هست به قدرت اش خب بیاد مردم ایران همیشه منطزر اش هستن فقط این اشباه رو نکنه که اگه ما از حکومت خوشمون نمیاد میزاریم هر کار دوست داره بکنه
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

homa-ir - المان - هامبورگ
بیخود نیست که میگن , امریکا ابر قدرت دنیاست. تازه خیلی مهمترش را امریکا رو. نمیکند.
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

daryosh - انگلستان - لندن
باز هم میگم.لاکککککککن امریکا هیچ غلطی نمیتونه بکونه.
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
حریف امداد غیبی نمیشوند
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

khosh bavar - ایران - یزد
این اسلحه را تولید کردند تا از ارزشهای دمکراسی و سرمایه داری شان حفاظت کنند و اگر کشوری مانند ایران اسلامی " نباشد " که با تهدیدات پوچ و ارزانش باعث ترس کشورهای منطقه خلیج پارس نشود, پس انها نمیتوانند با داغ کردن بازار جنگ این اسلحه ها را فروخته تا باعث چرخش اقتصادی کشورشان شوند, هر چند طبق " محاسبات " اقتصادانان, اگر در جهان سوم تا پنجم " صلح و دمکراسی " برقرار باشد, همه مردم ( اکثرا ) دارای کار و درامدی بوده که با آن درامد میتوانند برای خود و افراد فامیل خود " لوازم زندگی‌ " از قبیل TV، ضبط و صوت و کامپیوتر و بطور کلی‌ لوازم الکتریکی‌ تهیه کنند و یا به مسافرت برونند که همه این پولها که خرج می‌کنند به کشورهای سرمایه داری برمیگردد و آنها ( دول اول ) پول بیشتری به جیب خود می‌زنند تا مثلا از طریقه جنگ و اختلافات مصنوعی با فروش مهمات جنگی پول را به کشور خود برگردانند ! پس به امید پیروزی عقل و شعور انسانی‌ بر جهالت و نادانی .
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

Khashayarshah - ایران - تهران
ارتش ایران با آن موشکهائی که از لوله آفتابه ساخته شده اند, خوراک دو ساعته اینهاست
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

مبحوت - فنلاند - هلسینکی
وای چقدر ترسیدم. میگم مگه آمریکا همینها را توی افغانستان و عراق نداشته؟ پس چطور یک عده پا برهنه زرتشو غمصور کردن؟ بابا این بدبخت تو قندهار داره زن میبره برای رییس قبیله های افغانی که بهش حمله نکنن. این هواپیماهاش فقط بدرد این میخورن که باهاشون بمب بریزه رو سر غیر نظامیها.
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

kokex - ‫آلمان - ‫ ‫فرانکفورت
‫مبحوت جدأ خندیدم آفرین مرحبا
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

بنده ی تنهای خدا - قطر - دوحه
چقدر اولی وحشتنااااکه :-s
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

کاپیتان - ایران - تهران
خوب که چی؟حالا ما باید بگیم ترسیدیم؟ من خودم کاپیتانم یعنی هم میتونم تو آسمون باشم و هم تو دریا هم تو تیم ورزشی و .. کلی هم از طرف تمام نیروهای هوایی و دریایی و ورزشی و فرودگاهها و.. دنیا دعوتنامه دارم ولی نمیرم .اون سر کاپیتان کشتی بزرگه هم طاقت یک کشیده منو نداره چه برسه به اون جوجه خلبانایی که این اسباب بازیارو می پرونن.در کل میخوام بگم کافیه ننه جون من یک چشم زخم بهشون بزنه میشن یه مشت آهن پاره!!!!!!!
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

kokex - ‫آلمان - ‫ ‫فرانکفورت
‫کاپیتان خیلی دوست داریم ها ها
سه‌شنبه 1 شهریور 1390

kelepner1010 - ایران عزیز - تهران
بسم الله الرحمن الرحیم. اقا جون اینا میخوان با این جور چیزا مارو بترسونن من نمیگم اینایی که ساختن دروغه اما خب لااقل یه احتمالی بدید که اینا یه خورده اغراق توشه ینی میخوان بگن ما فلانیم و بهمان. ما زمان جنگ سیم خادار نداشتیم از ارتش دنیا که پشت سر صدام لعنت الله علیه بودن نترسیدیم و پیروز شدیم. حالا که دیگه ما موشک های قاره پیما داریم. مگه آماریکا نمیگفت ما تانک داریم که وقتی موشک بهش بخوره موشک کمانه میکنه میره؟؟؟؟ خب پس چی شد توی جنگ حزب الله با اسرائیل غاصب چرا موشک ها میخوردن به تانک ها و داغونشون میکزدن. ههههههه آمریکا فعلا تا چند سال خمار پدافند غیر عامل مائه. میدونید که چیه؟. منظورم همون سیلوهای زیر زمینی برای پرتاب موشکهو البته سایر تجهیزات. یا علی
چهار‌شنبه 2 شهریور 1390

علی محمودی نژاد - ایران - تهران
kelepner1010 - ایران عزیز - تهران [بسم الله.. ههههههه .. لعنت الله .. ههههههه .. حزب الله .. ههههههه .. یا علی .. ههههههه ...] جای شادروان مرادی خالیه!
شنبه 5 شهریور 1390

علی محمودی نژاد - ایران - تهران
kelepner1010 - ایران عزیز - تهران [بسم الله.. ههههههه .. لعنت الله .. ههههههه .. حزب الله .. ههههههه .. یا علی .. ههههههه ...] جای شادروان مرادی خالیه!
شنبه 5 شهریور 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.