شورشیان مخالف قذافی وارد طرابلس شدند


شورشیان مخالف قذافی وارد طرابلس شدند

بر اساس گزارش های رسیده از لیبی، در طرابلس پایتخت این کشور، درگیریهای مسلحانه بین مخالفان دولت و نیروهای وفادار به معمر قذافی در جریان است.

در تازه ترین خبر، صدها نفر از شورشیان موفق شده اند خود را به حومه غربی شهر طرابلس برسانند.

یکی از خبرنگاران خبرگزاری فرانسه می گوید عده ای از کسانیکه شاهد این صحنه بوده اند به نشانه شادمانی گلوله هوایی شلیک کرده اند.

در همین حال یکی از خبرنگاران بی بی سی که اکنون در طرابلس به سر می برد، از شنیده شدن صدای شلیک گلوله در مناطق شرقی، غربی و جنوبی مرکز این شهر خبر داده است.

در گزارشی دیگر اعلام شده است که شورشیان با تصرف یک پایگاه نظامی در ۲۷ کیلومتری غرب پایتخت، مقادیری سلاح و مهمات جنگی را در اختیار گرفته اند.

شورشیان در مناطقی در حومه شرقی طرابلس، ایست های بازرسی بر پا کرده اند.

مخالفان حکومت معمر قذافی، رهبر لیبی امروز پیشروی به سمت پایتخت را از چندین جهت مختلف آغاز کردند و تصرف طرابلس را به عنوان اولویت اصلی خود اعلام کردند.

'شمارش معکوس برای حکومت قذافی'

در واکنش به پیشروی نیروهای مخالف به سمت پایتخت، معمر قذافی در یک فایل صوتی که ساعاتی پیش از تلویزیون دولتی این کشور پخش شد، از عزم خود برای ماندن در طرابلس خبر داد و بار دیگر تکرار کرد که خود را پیروز این نبرد می داند.

نیروهای وفادار به رهبر لیبی می گویند دهها هزار نفر از حامیان او آماده اند تا برای دفاع از قذافی وارد میدان شوند.

پیشروی نیروهای مخالف قذافی به سمت پایتخت، با حمایت جنگنده های ناتو صورت گرفته که با هدف دفاع از غیرنظامیان از سوی سازمان ملل برای این عملیات دستور گرفته اند.

منتقدان عملیات ناتو در لیبی، این نیروها را به حمایت از شورشیان در پیشروی علیه مواضع قذافی متهم کرده اند. اما ناتو همواره چنین ادعاهایی را رد کرده است.

پیش از این موسی ابراهیم، سخنگوی دولت لیبی خواهان آتش بس فوری شده و از جامعه جهانی خواسته تا حذف سرهنگ قذافی از قدرت را، در اولویت طرح صلح قرار ندهند.

او گفت اگر شورشیان به طرابلس برسند، هیچ برنامه سیاسی ندارند. او گفت شورشیان خواهان دموکراسی و حقوق بشر نیستند و تنها در پی خونریزی و انتقام‌گیری هستند.

واکنش های بین المللی در ارتباط با پیشروی امروز شورشیان مخالف قذافی به داخل طرابلس ادامه دارد.

مقامات کاخ سفید از نزدیک بودن سقوط معمر قذافی سخن گفته اند، و نیکولا سارکوزی، رییس جمهوری فرانسه گفته است که لیبی به لحظه ای سرنوشت ساز نزدیک شده است.

آقای سارکوزی به شورشیان اطمینان داد که از حمایت کامل فرانسه برخوردارند.

massoudoslo - نروژ - اسلو
آینده ای که در سوریه و ایران تکرار خواهد شد !
یکشنبه 30 مرداد 1390

لیلی ایرانی - ایران - تهران
امیدوارم بعدی سوریه و ایران باشن.یعنی اطمینان دارم که اینطوره
یکشنبه 30 مرداد 1390

حسین83 - ایران - بهبهان
اولاً شورشیان نه بلکه انقلابیون و آزادیخواهان لیبی ! دوماً این عاقبت همه دیکتاتورهاست قذافی هم رفت کما اینکه تمام دیکتاتورهای تاریخ رفتنی هستند . تبریک به ملت قهرمان لیبی .
دوشنبه 31 مرداد 1390

سیروس کمال - امارات - دبى
مهربان یاران ، اى کسانى که میگویید " بعد نوبت ایران و.. " به نظر من تا زمانى که حکومت ایران به به اصطلاح ابر قدرتها "باج" میدهد ، این کار امکان پذیر نیست و هیچ ابر قدرتى حاضر نیست حکومت ملاها را سرنگون کند و براى ما آزادى بیاورد . مهم این است که اقتصاد آنها رو به راه باشد و برایشان اصلا مطرح نیست که ایرانى در بند باشد . سیستم آنها یعنى " ایرانى را گشنه بگذار و حکومت کن " . این نظر من بود ..
دوشنبه 31 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
massoudoslo , لیلی ایرانی و سیروس کمال -: دوستان گرامی‌، من جهت تکمیل کردن نظر دوستمان سیروس کمال باید اینرا در مدنظر داشته باشیم که تا زمانی‌ که مردم ایران دست به تظاهرات و اعتراض نزنند، هیچ قدرت و منطقی‌ اجازه به کسی‌ نمیدهدکه به ایران حمله کند، بدینجهت باید اول مردم ایران بپا خیزنند تا " شاید " منتظر کمکی‌ از آنان باشیم، شاد و پیروز باشیم.
دوشنبه 31 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.