باند ویزای جعلی در کمین مدیران کاروان‌ها


باند ویزای جعلی در کمین مدیران کاروان‌ها

6 عراقی که با تشکیل باندی ویزای جعلی به زائران عتبات عالیات می‌فروختند، دستگیر شدند.

به گزارش‌«جام‌جم»، چندی پیش مردی با حضور در شعبه اول بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب فرودگاه مهرآباد تهران از 2 مرد به اتهام کلاهبرداری شکایت کرد.

شاکی به بازپرس ابراهیمی بسامی گفت:‌ مدیر یک مرکز خدماتی ـ زیارتی هستم. قرار بود یک کاروان 30 نفره را برای زیارت به کربلا ببرم. یک روز برای دریافت ویزای زائران به سفارتخانه عراق رفتم ولی فقط برای تعدادی از آنها ویزا صادر شد. هنگام خروج از این اداره با یک مرد عراقی آشنا شدم.

وی اضافه کرد: این مرد پس از گفت‌و‌گو با من و اطلاع از مشکل پیش آمده، گفت یک شرکت را همراه دوستش در مرکز شهر اداره می‌کند و باتوجه به این‌که از سفارتخانه مجوز فعالیت دارند، می‌توانند برای من به هر تعدادی که نیاز داشته باشم ویزای اقامت در عراق را فراهم کنند و 2 روزه آن را تحویل می‌دهد.

شاکی افزود: با اعتماد به مرد عراقی پول و مدارک زائران را در اختیارشان قرار دادم. روز سفرمان ماموران در بررسی گذرنامه‌های کاروان متوجه شدند که ویزاها جعلی است و مرد عراقی و همدستش کلاهبردار بوده‌اند. با تشکیل پرونده قضایی در این زمینه، تحقیقات پلیسی آغاز شد.ماموران با تحقیق از شاکی به محل شرکت متهمان اعزام شدند، اما خبری از آنها نبود و به مکان دیگری نقل مکان کرده بودند.

شکایت‌های متعدد از 2 مرد عراقی

جستجوهای پلیسی در این زمینه ادامه داشت تا این‌که افراد دیگری از جمله مدیران کاروان‌های زیارتی ـ سیاحتی با حضور در مرکز پلیس، شکایت‌های مشابهی را مبنی بر خرید ویزاهای جعلی از یک تبعه عراقی ارائه کردند.ماموران با تحقیق از شاکیان متوجه شدند که همگی آنها به یک شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفته‌اند.با افزایش شکایت‌ها، ماموران به استعلام از سفارتخانه عراق پرداختند و مشخص شد این اداره مجوز فعالیت به هیچ شرکتی را نداده و فقط ویزای اقامت در عراق از سوی سفارتخانه این کشور صادر می‌شود.

دستگیری 6 متهم

با مشخص شدن این موضوع، روند رسیدگی به پرونده وارد مرحله جدیدی شد. پاتوق‌های احتمالی 2 متهم عراقی زیرنظر گرفته شد تا این‌که چند روز پیش مخفیگاه آنها که یک شرکت در میدان فردوسی تهران بود، شناسایی و 6 نفر در این رابطه دستگیر شدند.در بازرسی از آنجا چند دستگاه رایانه، گذرنامه و مجوزهای صدور ویزای جعلی کشف و ضبط شد.

6 مرد عراقی نیز بازداشت و برای تحقیقات به مرکز پلیس منتقل شدند.

اعتراف به کلاهبرداری از زائران

یکی از متهمان در اظهاراتش به پلیس گفت: من و یکی از همدستانم به عنوان توریست به تهران سفر کردیم و دیگر به عراق بازنگشتیم. از یک سال پیش یک شرکت کاغذی راه‌اندازی و با استخدام 4 مرد عراقی دیگر، فعالیت‌هایمان را شروع کردیم.متهم اضافه کرد: با مراجعه به سفارتخانه عراق، مدیران کاروان‌های زیارتی را که برای دریافت ویزای اقامت به آنجا مراجعه می‌کردند شناسایی و با عنوان این‌که شرکتمان از سفارتخانه مجوز دارد و می‌تواند برای اعضای کاروان ویزا تهیه کند، آنها را فریب داده و کلاهبرداری می‌کردیم.

درپی اعتراف متهم، دیگر متهمان بازداشت‌شده نیز بازجویی شدند و به همدستی با سرکرده باند اعتراف کردند.

شکایت‌های جدید از متهمان

در حالی که تحقیقات از اعضای این باند ادامه داشت، مدیران کاروان‌های شهرهای جنوبی کشور نیز با حضور در مرکز پلیس، از اعضای این باند به اتهام کلاهبرداری شکایت کردند.به این ترتیب متهمان با شاکیان جدید مواجهه حضوری شدند و اعتراف کردند که آنها را نیز فریب داده‌اند.

‌ 6 مرد کلاهبردار اکنون با قرار قانونی روانه زندان شده اند و تحقیقات تکمیلی از آنها ادامه دارد.

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.