بانک مرکزی ایران: نمی توانیم سکه طلا را گران نکنیم


بانک مرکزی ایران: نمی توانیم سکه طلا را گران نکنیم

سکه بهار آزادی طرح قدیم در سال ۱۳۵۸ و برای اولین بار پس از انقلاب ضرب شد. یک روی این سکه نام امام اول شیعیان سه بار در داخل یک شش ضلعی و قید عبارت بانک ملی ایران در زیر آن ضرب شده است. بر روی دیگر این سکه، تصویر آرامگاه امام هشتم شیعیان به همراه عبارت "نخستین بهار آزادی" و تاریخ ۱۳۵۸ نقش شده است. تولید این سکه تا ۱۳۷۰ ادامه داشته است.

ضرب و توزیع سکه بهار آزادی طرح جدید، معروف به امامی، از سال ۱۳۷۰ آغاز شده و تاکنون ادامه دارد. مطابق قانون نحوه حفظ آثار آیت الله روح‌الله خمینی، بانک مرکزی ایران موظف شده است که تصویر بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران را بر یک طرف سکه‌های بهار آزادی نقش کند. پشت این سکه همانند طرح قدیم آن، نقشی از آرامگاه امام هشتم شیعیان است و سال ضرب آن یعنی ۱۳۷۰ قید شده است.

در واکنش به بالا رفتن قیمت سکه طلا در ایران که روز گذشته به بهای بالاتر از نیم میلیون (۵۰۰ هزار) تومان به فروش رفت، بانک مرکزی این کشور می گوید با افزایش قیمت جهانی طلا، ناگزیر از افزایش قیمت سکه است.

محمود بهمنی، رئیس کل بانک مرکزی ایران روز جمعه بیست و هشتم مرداد گفته است زمانی که قیمت طلا در بازارهای جهانی افزایش می یابد، به طور طبیعی قیمت سکه هم باید از سوی بانک مرکزی افزایش یابد.

قیمت جهانی هر اونس طلا در حال حاضر اندکی بیش از ۱۸۰۰ دلار است. با فرمول ارائه شده توسط رئیس کل بانک مرکزی ایران، قیمت هر قطعه سکه طلا در حال حاضر، بیش از رقم معامله شده در بازار تهران می شود.

آقای بهمنی گفته که بانک مرکزی تابع نرخ جهانی طلا است و نمی تواند با تغییرات نرخ هر اونس طلا، قیمت سکه را در بازار داخلی ثابت نگه دارد.

پیش از این بانک مرکزی ایران با هدف کمک به ثبات قیمت سکه در بازار اقدام به توزیع آن با نرخ دولتی کرده است. بهای دولتی هر قطعه سکه طلا روز پنجشنبه بیست و هفتم مرداد ۴۸۸ هزار و ۸۰۰ تومان بود که نسبت به یک روز پیش از آن ۹ هزار تومان افزایش داشت.

سکه با نرخ مصوب دولتی، هر روز در شماری از شعب بانکی عرضه می شود و متقاضیان با ارائه کارت ملی، می‌توانند حداکثر پنج قطعه سکه خریداری کنند.

گزارش ها از تهران حاکی است که سکه طلا در مواردی با قیمت ۵۱۰ هزار تومان نیز معامله شده است.

این رقم نسبت به دو روز گذشته بیش از ۱۰ هزار تومان افزایش نشان می دهد.

روز پنجشنبه قیمت هر اونس (۳۲ گرم) طلا در بازارهای جهانی نسبت به روز چهارشنبه بیش از ۲۰ دلار افزایش داشت.

در ایران رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر علت افزایش قیمت طلا را تداوم رکود اقتصادی اروپا و آمریکا و تورم ناشی از آن و تاثیر این رویداد بر بازار داخلی طلا دانسته است.

طالب حق - ایران - تهران
نیمدونم چرا این احمقا بلد نیستن که حرفهای ضد و نقیض نزنن. چطوریه که وقتی صحبت از تحریم میشه اون احمدی نژاد و خامنه ای احمق میان میگن ایران کوچکترین تاثیری از تحریم ها نمیپذیرد ولی وقتی قیمت طلا توی ایران میره بالا میگن دلیلش بالا رفتن قیمت طلا توی بازارهای جهانیه. بابا خیلی احمقید که مردم رو احمق فرض کردید
شنبه 29 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.