طرح مسکن مهر به خاطر بی‌پولی در آستانه تعطیلی است


طرح مسکن مهر به خاطر بی‌پولی در آستانه تعطیلی است

مردمک : امین شعبانی، عضو کمیسیون عمران مجلس از «تعطیلی قریب‌الوقوع» طرح مسکن مهر به دلیل فقدان اعتبارات لازم خبر داد.

پیش‌تر نیز ایرج رهبر رئیس انجمن انبوه‌سازان گفته بود که پرداخت تسهیلات به طرح مسکن مهر متوقف شده است و رکود حاکم بر طرح مسکن مهر را به دلیل  عدم نقدینگی دانسته بود.

آقای شعبانی، به خبرگزاری کار ایران، ایلنا توضیح داده‌ است: در قانون بودجه سال ۹۰، ردیف اعتباری خاصی برای مسکن مهر، در نظر گرفته نشده و دولت در لایحه بودجه این قانون هیچ اشاره‌ای به مسکن مهر و اعتبارات آن نکرده است.

به گفته این عضو کمیسیون عمران مجلس، دولت هشت هزار میلیارد تومان اعتبار برای مسکن مهر پیش بینی کرده بود که اکنون به نظر می‌رسد با عدم شناسایی منابع مالی لازم، این طرح راکد خواهد ماند.

محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران اواسط تیرماه امسال اعلام کرده بود که در جلسه شورای عالی مسکن دستور اختصاص فوری سه میلیارد دلار از صندوق ذخیره ارزی یا همان صندوق توسعه ملی را به طرح مسکن مهر صادر کرده و گفته بود که این مبلغ تا شهریور ماه به هفت میلیارد دلار نییز افزایش خواهد یافت.

اقدامی که با واکنش برخی از نمایندگان مجلس مواجه شد که آن را خلاف قانون دانسته و اعلام کردند که رئیس جمهوری چنین اختیاری ندارد.

اما آقای شعبانی در این باره گفت:  دراساسنامه‌ صندوق توسعه ملی تاکید شده که دولت فقط برای بخش کشاورزی و تولید که منجر به اشتغال‌زایی می‌شود می‌تواند از این صندوق برداشت کند اما از آنجا که در مسکن مهر، پول در اختیار پیمانکار قرار می‌گیرد و طرحی اشتغال‌زا محسوب نمی‌شود لذا نمی‌توان به برداشتی از آن دلخوش بود.

او از عملکرد مسکن مهر در برخی استان‌ها مانند کردستان انتقاد کرد و گفت که قرار بوده با حداقل دریافتی، مسکن مهر در اختیار متقاضیان قرار گیرد ولی با احتساب برخی موارد مانند هزینه‌ دفترخانه، تعاونی، انشعاب آب و برق، هر واحد بین ۳۸ تا ۴۰ میلیون تومان برای متقاضیان تمام می‌شود.

در حالی که دولت همچنان بر اجرای طرح مسکن مهر اصرار دارد و آن را تنها راه‌ حل مشکل مسکن در کشور می‌داند، اما آمارها نشان می‌دهد که اجرای این طرح دست کم در یکی از اهداف اصلی‌اش موفق نبوده است.

در سال ۸۶ که قیمت ملک در سراسر کشور به خصوص در پایتخت، ناگهان بالا رفت، محمد سعیدی‌کیا، وزیر مسکن و شهر‌سازی دولت نهم، طرحی را به نام «مسکن مهر» پیشنهاد داد تا با اجرای آن دولت دو هدف مهم را محقق کند. اول آن‌که قیمت مسکن کنترل شود و دوم، «آرزوی همه مستاجرها را برآورده کرده و آن‌ها را صاحب خانه کند.»

در طرح مسکن مهر دولت زمین را در اختیار مردم قرار می‌دهد تا از طریق شرکت‌‌های تعاونی و با کمک تسهیلات بانکی خانه‌هایی ارزان قیمت داشته باشند.

در حقیقت دولت در این طرح با حذف قیمت زمین از قیمت خانه، قصد داشت قیمت‌ها را شکسته و بحران مسکن را یک بار برای همیشه حل کند.

مطابق برآوردهای وزارت مسکن، دولت قصد داشت که سالانه سه هزار میلیارد تومان در بخش مسکن سرمایه‌گذاری کند و با ساخت ۸۰۰ هزار واحد مسکونی درسال، به اهداف خود در این بخش دست یابد.

مرکز آمار ایران خرداد ماه امسال، از افزایش حدود هفت درصدی قیمت و اجاره‌بهای مسکن در فروردین ماه خبر داد. این در حالی بود که براساس گزارش خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها، اجاره بهای مسکن در سال ۹۰، بین ۴۰ تا ۶۰ درصد افزایش داشته است.

دولت دهم تاکنون روی طرح «مسکن مهر» وعده‌های خود را برای خانه‌دار کردن مردم متمرکز کرده بود و قرار بود تا پایان کار دولت دهم تمام ایرانیان صاحب خانه شوند.

با گذشت سه سال از اجرای طرح مسکن مهر در شهرهای مختلف ایران، هنوز گروه زیادی از متقاضیان خانه‌های خود را تحویل نگرفته‌اند و بسیاری نیز از خانه‌دار شدن منصرف شده‌اند.

اما حالا رئیس جمهوری ایران، از طرح دیگری برای ساخت مسکن ویلایی خبر داده و گفته است که بر اساس این طرح به هر خانواده ایرانی هزار متر مربع زمین برای ساخت خانه و باغ داده خواهد شد.

Royan - آلمان - آلمان
طرح مفت خوری دور و نزدیکان احمدی نژاد بخاطر بالا کشیدن پول طرح با شکست مواجه شد.
شنبه 29 مرداد 1390

mortimer - ایران - اصفهان
آه چه طرح مهم و بنیه داری!به جای ایجاد شغل این مسخره بازیا رو را انداختند.
شنبه 29 مرداد 1390

yashainiran - ایران - ایران
خدا رو شکر اینهم مثل سایر طرحهای ناتمام و تعطیل، تعطیل میشه تا ببینم عده ای که قول خورده اند چی می خواهند یگن
شنبه 29 مرداد 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
مموتی نمیتونه خشتکش رو بالا بکشه چه برسه به این طرحهای عمرانی!!! البته قصد توهین به امیر کبیر ساندیس خورها رو نداشتم ولی واقعیت همینه.
شنبه 29 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.