دعوت فیس‌بوکی برای آب‌بازی در انگلیس به دستگیری انجامید


دعوت فیس‌بوکی برای آب‌بازی در انگلیس به دستگیری انجامید

دویچه وله : دعوت به آب بازی از طریق فیس‌بوک و مسنجر بلک بری به دستگیری دعوت‌کننده در انگلیس انجامید. در پی شورش‌های اخیر٬ پلیس این کشور نسبت به فعالیت کاربران در شبکه‌های اجتماعی بسیار حساس شده است.

هنوز دو هفته از بلوای راه افتاده بر سر ماجرای آب‌پاشی در پارک آب و آتش تهران نگذشته که این بار از انگلیس خبر می‌رسد که یک جوان که از طریق پیامی بر مسنجر بلک بری و فیس‌بوک در تلاش برای هماهنگی گرد‌هم‌آیی‌ای برای آب‌بازی بود٬ دستگیر شد.

وقتی برنامه خبری ۲۰:۳۰ در تهران جوان‌هایی رو به دیوار ایستاده را نمایش داد که با لحنی نادم از آب‌بازی خود عذر می‌خواستند٬ نمی‌شد حدس زد تنها یکی دو هفته بعد پای این ماجرا به انگلیس نیز می‌رسد. چیزی که بهت و حیرت کاربران ایرانی اینترنت را در پی داشت.

بر اساس خبر گاردین٬ یک پسر ۲۰ ساله روز جمعه گذشته در پی آن‌که پلیس پی برد که پیغام بلک‌بری و فیس بوک برای گردهم‌آیی بزرگ آب‌بازی از اوست٬ دستگیر شد. اتهام این جوان که نامش فاش نشده٬ «تشویق یا کمک به ارتکاب جرم» است. او اکنون با قرار وثیقه آزاد است. قرار بود آب‌بازی گروهی اول سپتامبر برگزار شود.

نخست‌وزیر انگلیس٬ هفته گذشته٬ در جلسه‌ای در مجلس این کشور که برای بررسی شورش‌های اخیر خیابانی در لندن و سایر شهرها صورت گرفته بود٬ گفت که دولت بررسی خواهد کرد که در صورت مشخص شدن این‌که شبکه‌های اجتماعی در «طرح‌ریزی» شورش‌های خیابانی نقش داشته‌اند٬ باید آن‌ها را بست یا خیر. دیوید کامرون بیان کرد که در پی بررسی این خواهند بود که ببینند «آیا بهتر نیست که مردم را از ارتباط‌گیری از طریق شبکه‌های اجتماعی منع کنیم وقتی می‌دانیم این شبکه‌ها و وب‌سایت در طرح‌ریزی خشونت٬ نافرمانی و جنایت نقش داشته‌اند.»

جمعه هفتم مرداد امسال جوانان در تهران در پارک آب و آتش با تفنگ‌های آب‌پاش به روی هم آب گشودند

در سال ۲۰۰۸ یک گردهم‌آیی بسیار بزرگ برای آب‌بازی در انگلیس از طریق شبکه‌های اجتماعی برنامه‌ریزی شد و به انجام رسید. این گردهم‌آیی تقریباً کاملاً صلح‌آمیز به پایان رسید.

جمعه هفتم مرداد امسال جوانان
در تهران در پارک آب و آتش با تفنگ‌های آب‌پاش به روی هم آب گشودند و در یک پارک دیگر٬ پارک پردیسان٬ با تیپ‌های از مد افتاده و مربوط به سال‌های گذشته با عنوان «خز بازی» دور هم جمع شدند. هر دو این گرد‌هم‌آیی‌ها از طریق شبکه‌های اجتماعی برنامه‌ریزی شده بود. چیزی که خیلی زود واکنش مسئولان ایران را برانگیخت. بر اساس خبرها حتی تعدادی از جوانانی که در آب‌بازی شرکت داشتند٬ دستگیر شدند.

در حالی که مسئولان سعی کردند نارضایتی "جامعه" از روسری‌های عقب‌افتاده دختران و شوخی‌های پسران و دختران را بهانه انتقاد و در نهایت برخورد با جوانان آب‌پاش قرار دهند٬ بودند کسانی که ترس حاکمیت از پتانسیل شبکه‌های اجتماعی برای بسیج مردم خصوصاً جوانان در خیابان را علت اصلی برخوردها می‌دانستند.

حکم دعوت به تظاهرات از طریق فیس‌بوک؛ زندان

اما این پسر ۲۰ ساله که تلاش داشت تا از طریق شبکه‌های اجتماعی دیگران را دعوت به یک آب‌بازی گسترده کند تنها کسی نبود که به دام وسواس‌های پلیس لندن که در پی شورش‌های اخیر بروز کرده گرفتار شد. دو پسر جوان دیگر نیز بر اساس حکم دادگاه این کشور به اتهام تشویق افراد از طریق فیس‌بوک به حضور در خیابان در طول شورش‌ها به چهار سال زندان  محکوم شدند.

ماده قانونی استفاده شده در مورد آن‌ها مشابه ماده ‌قانونی‌ست که برای متهم کردن جوانی که از دیگران دعوت به آب‌بازی کرده بود٬ استفاده شده بود.

در انگلیس یک جوان که در تلاش برای هماهنگی گرد‌هم‌آیی‌ای برای آب‌بازی بود٬ دستگیر شد

به گزارش خبرگزاری‌ها هر دوی این جوان‌ها از دوستان خود برای تجمع دعوت کرده بودند که اگرچه تجمعی بر اساس درخواست آن‌ها شکل نگرفت اما از طرف پلیس دستگیر شدند.

فعالان مدافع آزادی بیان در اینترنت از اقدامات اخیر دولت انگلیس به شدت انتقاد میکنند. امیلی بوتسلار٬ سردبیر بخش آن‌لاین نشریه نهاد ایندکس آن سنسرشیپ (Index on Censorship) که یک نهاد انگلیسی مدافع آزادی بیان است٬ در سایت این نهاد نوشت: «این احکام و لفاظی‌های دولت درباره ممنوع کردن شبکه‌های اجتماعی در طول ناآرامی‌ها باعث تضعیف آبروی ما در جهان به عنوان سنگری برای آزادی بیان و عدالت می‌شود. تنها همین نکته که رسانه‌های دولتی چین از انگلیس برای چنین پیشنهاداتی تقدیر کرده‌اند باید به اندازه کافی نگران‌کننده باشد.»

درخواست یکی از این دو جوان تنها از سوی ۹ نفر از ۱۴۷ نفر دوستش در فیس‌بوک پاسخ داده شد و دیگری نیز خیلی زود پست خود را پاک کرده بود.

iran-esfahan-ario barzan - ایران - اصفهان
حالا بگید ایران ضد بشره!!تا اینجور دولت ها هستند آزادی یعنی پشم
جمعه 28 مرداد 1390

دستان - ایران - تهران
خب اگه ایجا چیزی برای شیرین عبادی و امثال او میماسید الان صدایشان در می آمد ولی اینجا دیگه خط قرمزه حقوق بشر و این بازی ها که برای اربابای او معنی نداره وگرنه اقامت و پول جاسوسی و پاچه خواری پر...
جمعه 28 مرداد 1390

potatis - سوئد - مالمو
و اما این آزمونی است که انگلیسیها هم کم کم دارند نمره ی ردی از ان میگیرند هرچی باشه اینها پدران آخوندهای ایران هستند.
جمعه 28 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
بهنگام اتش سوزی, تر و خشک با هم سوخته میشود و این سونامی انگلیسی هم باعث سرخم کردن ارزشهای دمکراسی که همان ازادی بیان و ازادی شخصی هست بر ارزشهای کاپیتالیستی شده است, هر چند باید مراقب بود که مانند سیستم های دیکتاتوری این ممنوع کردن اب بازی جزو عادت نشود و به مردم اجازه زندگی و ازادی را ندهد زیرا دمکراسی با سیستمهای کاپیتالیستی رابطه نزدیکی دارند تا سیستمهای دیکتاتوری با دمکراسی که زندان و ضرب و شتم جزویی از ابزار ان سیستم میباشد ! بدینجهت همیشه فریاد میزنم که دمکراسی و ارزشهای ان مانند " نی نی " میباشد که اگر هر دقیقه 100% مراقب او نباشیم, امکان از دست دادن او خیلی نزدیک است , پس همواره شاد و برای دمکراسی باشیم .
جمعه 28 مرداد 1390

Rouzbeh1602 - انگلستان - لندن
وقتی‌ تو این شرایط و بعد از این دزدیها یه جوانی که سابقه دار هست و با پلیس پرونده دزدی و مشکل داشته درخواست به تجمع می‌کنه اونم از اکثرا دوستای خلاف کارش! معلومه اون تجمع قراره به کجا ختم بشه . این اوباش دزد رو با اون بچه‌های توی ایران مقایسه نکنین، یه نگاهی‌ به عکس‌های اینا و اونا بندازین خودتن بعد نظر بدین
جمعه 28 مرداد 1390

razmandeh - سوئد - استکهلم
اسلام شیعه انګلیسی هدیه دولت انګلیس به ایرانی ها بود حالا چند وقتی هم خودشون با مشکلات اجتماعی حال کنند تا بفهمند ما ایرانیها تو این چندین ساله چه از دست اخوندهای انګلیسی کشیدیم
جمعه 28 مرداد 1390

danial nabi - سوئد - استکهلم
ابن face book هم شده خار تو چشم کور خودشون. دولت انگلیس دیگر دوران استثمار و خود بزرگ بینی بسر اومده مردم دنیا از دستتان شاکیند. امروز شورش را با دروغ و تزویر سرکوب کردید ولی دوباره این ملت برمیخیزد برعلیه شما.
جمعه 28 مرداد 1390

shayad chizi digar - انگلستان - ناتس
این خبر به این گونه که سایت ایرانیان انگلستان نوشته است نمی باشد و اگر اصل خبر را بخوانید با خبر درج شده در اینجا متفاوت است . از این سایت خواهش می شود خبرها را با دقت بیشتری بر روی سایت قرار دهد .
جمعه 28 مرداد 1390

Michael Jackson L.O.V.E - ایران - تهران
khosh bavar - حالا که این قصه تو اینگلیس اتفاق افتاده نه به دولت اینگلیس فوحش دادی ، به تندی هم انتقاد نکردی!تازه سعی کردی با تر و خشک گفتن کار دولت اینگلیس رو توجیح کنی!خوبه بدونی که 2تا جوون اینگلیسی رو دولتشون به خاطر فعالیت های فیس بوکی چند سال زندان محکوم کرده ،دیدی که تو روزه روشن چطور به خونه ها حمله کردن و درب منازلو شکوندن.حالا اگه این تو ایران اتفاق می افتاد...!!@:lool
جمعه 28 مرداد 1390

winnie1987 - یوکی - بیرمنگهام
اوه اوه, اینجاش دیگه داره مسخره میشه.
جمعه 28 مرداد 1390

neda2oo7 - ایران - شیراز
حالا این "آب بازی" هم دیگه یکم لوس بازی شده این روزا . درسته قصدش دوستی و سرگرمی بوده ولی وقتی اوضاشون هنوز قاراش میشه باید یکم صبر کرد تا آروم بشه و حساسیتها کمتر شه.
جمعه 28 مرداد 1390

feminism - انگلستان - لندن
جوانان بیکار و بی مصرف که تنها کارشان پای کامپیوتر نشستن است ! اگر از همین ولگردان و بیکاران بپرسید آیا حاضرید کارهای داوطلبانه و مفید برای جامعه انجام بدهید,که همین امتیاز مثبی خواهد بود برای زمانی که جویای کار خواهی بود, گوئی که آنان را برای ساختن بنائی چون اهرام مصر به بیگاری کشانده ای !! از نوجوان 16 سالۀ بیکاری که عضو یکی از گروه آشوبگران بود و در سرقت و دزدیهای اخیر دست داشت, پرسیدند که اجناسی که دزدیدی چه بودند ؟ پوز خندی زد و گفت: سرویس لوازم بچۀ جانسون برای فرزندم, بعلاوۀ تلویزیون پلاسما و چند قلم دیگر !!! حال کسانی که شروع به رساله نویسی میکنید و دم از دمکراسی میزنید, بفرمائید که آیا باید به این پسر بچۀ بیمصرف که خود صاحب فرزندی است, مدال شجاعت و انسایت داد ! قوانین سست و ملایم اینجا همیشه باعث شده که این نوجوانان و جوانان بیکار و بی عار با این شیوۀ زندگی خو گرفته و با گرفتن کمک دولتی , اجارۀ خانه و مستمری فرزند, روزگار نکبتی خود را بگذرانند و از همه ناخوشایند تر اینکه باعث سلب آسایش دیگران میشوند, وقت آن رسیده که دولت انگلیس با این انگلان به سختی و جدی تر برخورد کند !
جمعه 28 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
Michael Jackson L.O.V.E : اجازه بده که جواب شما را با طنز بدهم و اینکه ، شما مثل همون روح مایکل ، یکهو میری و یکهو هم پیدات می‌شه و یک سوال آنچنانی‌ هم از من می‌کنید ! دوست عزیز، من که " شاید " تنها کاربری باشم که از تظاهر کنندگان تا اندازه ای طرفداری کردم که مورد سرزنش و اهانت بعضی‌ از کاربران شدم که به من لقب نخود هر اشی میدهند که مثلا چون من در لندن تشریف ندارم، نباید حرف بزنم که اگه اینطور باشه ، پس آنها که هم در خارج هستند نباید از ایران و سیاست آن حرف بزنند. دوست عزیز، باید دولت در موارد اضطراری دست به اقداماتی بزند که هم به قوانین دمکراسی مطابقت داشته باشد و هم به خاطر آسایش عمومی که باید تضمین کننده آن باشد به عهده بگیرد و من هم در اینجا گفتم که نباید دولت انگلیس به خودش اجازه هر کاری را بدهد و و و. فکر کنم شما منو با کاربرهای دیگر عوضی‌ گرفتی‌ که از تند انتقاد نکردن من گله دارید ! به هر حل خوشحالم که شما را در اینجا میبینم، پس تا بعد.
شنبه 29 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
neda2oo7 - : باز هم افرین بر شما, زیرا این شخص فقط و فقط قصد جریحه دار کردن روح دمکراسی را داشته که به این زودی چنین ایده ای را بیان کرد و یا بقول خودشان " مزاح و طنز انگلیسی " به این میگویند, پس تا بعد !
شنبه 29 مرداد 1390

love-iran - ایران - مشهد
بعد دوستان هی بگن انگلیس خوبه بابا مگه میشه پدر اخوند ها خوب باشه اگه هر روز تو انگلیس گل هم بین مردم پخش نکنن بازم این کشور یک کشور ادم شدنی نیست و بر پایه قدرت با چاقو کشور رو اداره میکنه این که خوبه اگه تظاهرات اونجا مثل عرب ها میشد که انگلیس با جت خیابان ها رو موشک باران میکرد مرگ بر دروغ گویانی همچون انگلیس و حکومت اسـ...
شنبه 29 مرداد 1390

waahed - بحرین - منامه
مانا منتظر کاریکاتوریم .........
شنبه 29 مرداد 1390

ali1111 - ایران - تهران
اصلا این خبر به این شکل نبوده, چرا اخبار را به نحوی دیگر منتشر می کنید?! خود اینها از بنیاد گزاران و امضا دهندگان اصلی کنوانسیون حقوق بشر هستند و واقعا دمکراسی را اینجا کاملا می شود حس کرد.
شنبه 29 مرداد 1390

danial nabi - سوئد - استکهلم
feminism - انگلستان - لندن همچین از امکانات مالی حرف میزنی که همه فکر میکنند انگلیس بهشت زمینه. تو مک دونالد لندن که بودم برای خرید قهوه دیدم جوونها اکثرا سیب زمینی میخرن سیر شوند . نیمی از مردم انجا در فقرند در چندین کشور اروپائی سوای اسکاندیناوی وضع یکسان است. پاچه خواری تا کجا..
شنبه 29 مرداد 1390

feminism - انگلستان - لندن
danial nabi حرف زیاد نزن بسیجی ! سیب زمینی حداقل کالری داره تو برو قهوه ات رو بخور بَنگی .
شنبه 29 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.