ترک تحصیل کرده های مشهور


ترک تحصیل کرده های مشهور

رهبران بزرگترین شرکتهای تجاری و تکنولوژیکی جهان در چه دانشگاهی درس خوانده‌اند؟ شاید بهتر باشد بچه ها از این موضوع چیزی ندانند اما واقعیت این است که برخی از برترین مدیران نه تنها از هیچ مرکزی فارغ التحصیل نشده‌اند بلکه برای ثبت نام در دانشگاه نیز به خود زحمت نداده‌اند.

این افراد از مشهورترین مدیران صنایع مختلف در جهان هستند، از صنایع رایانه ای گرفته تا خطوط حمل و نقل دریایی، 10 مدیر عامل بسیار مشهور در جهان تجارت و تکنولوژی وجود دارند که هیچ مدرک دانشگاهی ندارند و این نظریه را که برای موفقیت در کار باید مدرک تحصیلی داشت را با قاطعیت رد می کنند:

آلفرد تابمن: این فرد به عنوان بنیانگذار و مدیر اجرایی سابق مرکز "تابمن" حرفه خود را از سن 11 سالگی و به عنوان یک خرده فروش آغاز کرد و در دوران دبیرستان نیز به کار خود ادامه داد. پس از دبیرستان وی در دانشگاه میشیگان ثبت نام کرد و کمتر از یک سال در این دانشگاه به تحصیل پرداخت، اما برای حضور در جنگ جهانی دوم دانشگاه را ترک کرد.

پس از بازگشت از خدمت در ارتش، دوباره به دانشگاه بازگشت اما کمی بعد خود را به دانشگاه شبانه ای منتقل کرد، اما تحصیل در این دانشگاه را نیز در نیمه رها کرد و وارد تجارت املاک و مستقلات شد. وی طی 50 سال به گسترش و توسعه شرکت خود پرداخت، شرکتی که امروز به ریاست پسرش "رابرت تابمن" ارزش سهامی برابر 3.3 میلیارد دلار دارد.

ریچارد شولتز: بنیانگذار سابق شرکتی به نام BestBuy حرفه خود را به عنوان روزنامه فروش از سن 11 سالگی آغاز کرد و تا رسیدن به دوران دبیرستان، کارهای متعددی را تجربه کرد. وی در نظر داشت که در دانشگاه سنت توماس تحصیل کند اما خدمت در ارتش وی را از این کار بازداشت.

پس از اتمام خدمتش وی شرکتی ویژه فروش تجهیزات مرتبط با موسیقی را راه اندازی کرد اما پس از مدتی دوباره به شرکت سابق خود روی آورد و با ایجاد شیوه ای جدید در نحوه ارائه کالا تحول بزرگی در ارزش شرکت خود ایجاد کرد تا جایی که امروز BestBuy ارزش سهامی برابر 10.1 میلیارد دلار دارد. وی هرگز در دانشگاه تحصیل نکرد اما مدرک دکترای افتخاری حقوق دانشگاه سنت توماس به وی اهدا شده است.

رالف لارن: مدیر عامل یکی از بزرگترین شرکتهای طراحی مد و صنعت لباس، پولو، شرکت خود را در سال 1976 تاسیس کرد و کمی بعد به امپراطوری بزرگی در صنعت لباس تبدیل شد. با این همه وی هرگز در زمینه طراحی مد تحصیل نکرده و به گفته خودش تنها از هوش و استعداد طبیعی که در اختیار داشت برای موفقیت خود استفاده کرده است. وی تنها مدرک دیپلم دبیرستانش را در اختیار دارد، اما در عین حال مدیریت یکی از موفق ترین شرکتهای مد جهان با ارزشی 11.9 میلیارد دلاری به عهده او است.

ریچارد برنسون:
فارغ التحصیلی از دانشگاه را فراموش کنید، این مدیر عامل بزرگ شرکت ویرجین مدیا حتی دوران متوسطه خود را نیز پشت سر نگذاشته است. او در سن 16 سالگی مدرسه را ترک کرد و مجله دانش آموز را راه اندازی کرد. چهار سال بعد برنسون گروه ویرجین را پایه گذاری کرد.وی اولین فروشگاه را در لندن افتتاح کرد و دو سال بعد اولین استودیو ضبط صدا را بازگشایی کرد. برنسون در سال 1984 کار خود را توسعه بیشتری داد و امروز شرکت ویرجین با ارائه خدماتی در زمینه موبایل، پهنای باند، تلویزیون، رادیو، امور مالی، سلامت، توریسم، سرگرمی و خدمات مسافرتی به ارزش سهامی برابر 8.1 میلیارد دلار رسیده و ارزش خود شرکت در حدود 18 میلیارد دلار برآورد شده است.

میکی آریسون: وی به جای صرف کردن چهار سال از زندگی خود در دانشگاه ها تمامی زمان خود را به کار کردن اختصاص داد و شرکت دریایی "کارنیوال" را از آن خود کرد. وی کار خود را در بخش فروش شرکتی آغاز کرد و به سرعت به مقام مدیریتی رسید. سپس با ارتقا دوباره به مقام نایت رئیسی رسید و تنها سه سال بعد به عنوان رئیس شرکت کارنیوال انتخاب شد.

بر اساس گزارش یاهو، وی در دستیابی این شرکت به خطوط دریایی متعددی کمک کرد و این شرکت را به یکی از بزرگترین خطوط حمل و نقل دریایی در صنعت کشتیرانی تبدیل کرد. وی در سال 1987 به عنوان رئیس هیئت مدیره و در سال 2003 به عنوان مدیر کل شرکت انتخاب شد. ارزش سهام شرکت کارنیوال امروز 19.6 میلیارد دلار است.

مایکل دل: شاید امروز بیشتر 19 ساله ها هزاران دلار را خرج رفتن به تعطیلات کنند یا با آن خودرویی جدید بخرند، اما مایکل دل با هزار دلاری که در اختیار داشت هیچ یک از این کارها را انجام نداد، در عوض شرکت دل را پایه گذاری کرد. پایه گذار و مدیر کل شرکت دل با این ایده که تکنولوژی ابزاری برای فعال ساختن توانایی های بالقوه انسانها است، شرکت خود را توسعه داد.در سال 1992 دل به یکی از جوانترین مدیران اجرایی جهان در لیست 500 برتر جهان مجله فورچون انتخاب شد و کارمندان شرکت وی نیز در عرض هشت سال به 100 هزار نفر افزایش یافتند. امروز شرکت دل شرکتی شناخته شده در زمینه های خدمات تکنولوژی، همکاری های جهانی و رایانه است که ارزش سهام آن در حدود 30 میلیارد دلار است. دل نیز که مانند مدیران دیگر در دسته مدیران غیر دانشگاهی بوده است، در سال 1997 بنیاد خیریه مایکل و سوزان دل را برای انجام فعالیتهای خیرخواهانه راه اندازی کرد.

مارک زاکربرگ: ارزش شرکت این مدیر عامل جوان به تازگی 100 میلیارد دلار تخمین زده شده است، و شرکتش را بیش از 500 میلیون نفر در سرتاسر جهان می شناسند: فیس بوک. زاکربرگ از کودکی به نوشتن برنامه های مختلف پرداخت و در دوران متوسطه برنامه پخش موسیقی نوشت که منجر شد از جانب شرکتهای AOL و مایکروسافت تقاضای همکاری دریافت کند، اما او نپذیرفت.پس از قبول شدن در دانشگاه هاروارد زاکربرگ برنامه ای به نام "فیس مش" را نوشت که در آن تصاویر دانشجویان نمایش داده می شد و دیگران می توانستند به این عکسها رای بدهند. پس از آن دوقلوهای معروف وینکلوس از او خواستند که در ساخت شبکه اجتماعی به نام "ارتباط هاروارد" با آنها همکاری کند، اما زاکربرگ با آغاز طرحی دیگر برنامه دو قلوها را کنار گذاشت و فیس بوک را راه اندازی کرد. زاکربرگ پیش از فارغ التحصیلی از هاروارد دانشگاه را ترک کرد تا بتواند تمرکز خود را بر روی کارش قرار دهد.

پائول آلن: او به همراه بیل گیتس شرکت مایکروسافت را بنیان گذاشت که نامش را تقریبا همه شنیده اند. بیل گیتس و آلن از کودکی با یکدیگر دوست بودند و هر دو با هم تصمیم گرفتند که مدرک دانشگاهی نداشته باشند. آلن پس از دیدن رایانه "آلتیر 8800" بر روی جلد یک مجله تصمیم گرفت زبان کدگذاری شده ای را بنویسد. وی از مهارتهای خود و گیتس در کدنویسی زبان برنامه برای آلتیر آگاهی داشت و از این رو دوستش را قانع کرد تا با او همکاری کند.آلن امروز یک مولتی میلیاردر و مالک چندین شرکت فناوری و رسانه ای است، او تا کنون بیش از یک میلیارد دلار از سرمایه خود را در راه امور خیریه صرف کرده است و قصد دارد بخش بیشتر املاک خود را به خیریه ببخشد.

بیل گیتس: وی به همراه آلن شرکتی را بنا نهاد که اکنون ارزش سهام آن 226.2 میلیارد دلار است. گیتس در سال 1973 در دانشگاه هاروارد مشغول به تحصیل شد، جایی که مدیر اجرایی کنونی مایکروسافت، استیو بالمر، زبان برنامه نویسی BASIC را برای اولین میکرورایانه نوشت.گیتس در سال دوم هاروارد را رها کرد و به همراه آلن همه تلاش خود را به تاسیس شرکتی که مایکرو-سافت نامیده می شد معطوف کرد. وی امروز یکی از اعضای هیئت مدیره مایکروسافت است و به عنوان مشاور در پروژه های کلیدی این شرکت حضور پیدا می کند.

استیو جابز: مالک با ارزشترین شرکت جهان، با ارزش سهام 362.4 میلیارد دلار، در نوجوانی دانشگاه را به خاطر علاقه مفرطش به رایانه ها ترک کرد. زمانی که جابز 12 سال داشت با بنیانگذار شرکت HP تماس گرفت و گفت: سلام. من استیو جابز هستم. من 12 سال سن دارم و در دبیرستان درس می خوانم. من می خواهم یک فرکانس شمار بسازم، می خواستم بدانم شما قطعات اضافی ندارید که در اختیار من بگذارید؟

بیل هلوِت، مدیر HP قطعات مورد نیاز را در اختیار جابز قرار داد و در تابستان او را برای کار در خط مونتاژ شرکتش استخدام کرد. در این دوره جابز پس از ترک کردن کالیفرنیا برکلی، با استفان وزنیاک دوست شد، فردی که پس از دبیرستان وارد کالج "رید" شد اما آن را ترک کرد. آنها بعد از مدتی کار خود را برای ساخت رایانه ای در پارکینگ خانه جابز، رها کردند.داستانهای زیادی برای توضیح انتخاب نام اپل برای شرکت این دو نفر وجود دارد اما بهترین آنها کار کردن جابز در یک باغ سیب و علاقه شخصی وی به این میوه است. همچنین گازی که به سیب زده شده به منظور نمایش دادن عبارت رایانه ای "بایت" به معنی "عامیانه گاز زدن" انخاب شده است.

بر اساس گزارش ان بی سی، جابز در بیوگرافی خود نوشته که ارزشش در سن 23 سالگی بیش از یک میلیون دلار، در سن 24 سالگی بیش از 10 میلیون دلار و در سن 25 سالگی در حدود 100 میلیون دلار بوده است. شرکت اپل از پارکینگ خانه جابز پا را فراتر گذاشت تا اکنون به شرکتی بین المللی تبدیل شود، شرکتی که با ترک تحصیل دو دوست پایه گذاری شد.

zagros_finland - فنلاند - هلسینکی
جالب بود اما برای من سوال است که چرا مدیران و مسئولان نا لایق و بی کفایت جمهوری اسلامی برای خود مدرک جعل می کنند که نشان دهند باسوادند .!؟؟؟
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
پس بهتره این شعر را طبق شرایط زمانی اینطور تغییر بدهیم : ز گهواره تا گور دانش نجوی / توانا بود هر که نادان بود ! ولی بیشوخی, ما باید اینرا قبول کنیم و به این امر توجه داشته باشیم که " انها " پولدار هستند, زیرا " ما " بی پول هستیم و امثال مثل این اشخاص هستند که باعث بحران اقتصادی شدند و میشوند و خواهند شد !
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

هلند - هلند -
جمهوری فاسد نابود باید گرددمرگ بر خامنه ای
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

kara - هلند - رتردام
خوش باور جان، می‌خواهم ازت انتقادی کنم امید که نرنجی. مدتیست کامنتهایت رنگ دیگری گرفته. دیگر مثل سابق آن شور و حال و منطق در آن کم است. در مورد همین مطلب نوشته‌ای "آنها پولدار هستند زیرا ما بی‌ پولیم". دوست عزیز برداشت اولین من از حرفهات این است که آنها پول امثال مارا بالا کشیده‌اند (امید که اشتباه برداشت کرده باشم). اگر برداشتم درست باشد متأسفم که باید بگویم خوش باور در باور‌های چپ چپ شده است. چیزی که باورش برایم سخت است. دوست عزیز من طرفدار مردم عادی و حمایت از نیازمندان واقعی و نه تنبلان هستم. افرادی همچون بیل گیتس کارافرین و ثروت سازند. آنها مال دیگری را نه تنها بالا نکشیده‌اند که برای هزاران انسان دیگر هم ایجاد کار و ثروت کرده‌اند و حتا ثروت خود را در کارهای خیر سرمایه گذاری کرده‌اند.ادامه...
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

kara - هلند - رتردام
...ادامه. دوست عزیز من به این نتیجه رسید‌ام که ریشه فساد مالی به چپ‌ها و تز‌‌های سوسیالیستی آنها برمیگردد که ابتدا مردم را تنبل و طلبکار میسازند و با شعار عدالت سعی‌ در نابودی ثروتمندان دارند و لاجرم زمینه کینه، جنایت و فساد را میسازند. نگاهی‌ به هرج و مرج انگلستان بینداز که چگونه جوانها‌یی بی‌ منطق و طلبکار و پر از کینه دست به غارت میزنند. به قولی‌ سالها سردمداری چپها در انگلستان ریشه فرهنگ این جوانهاست که تنبل و طلبکار از جامعه و دولت به بار امدند.
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

mortimer - ایران - اصفهان
متاسفانه تو ایران مردم مدرک پرستند.فکر می کنند مدرک به آدم بی شعور،شعور می ده.بی شعور اگه دکتر باشه بازم بی شعوره ولی باشعور اگه بی سوادم بمونه بازم باشعوره.طرف کوچیک که هست می گه می خوام فوتبالیست بشم به جای این که ازش حمایت کنند و بفرستنش مدرسه ی فوتبال هی تو سرش می زنند که می خوای لا ابالی بشی واسه ما؟!!!یا حالا هر چیز دیگه...
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
kara -: دوست عزیز، از اینکه شما خیلی‌ دوستانه و آن‌هم با متانت از من انتقاد کردید، بسیار خوشحالم ولی من که نمیتوانم از عمد به باب دل شما و دیگران بنویسم و سر خودم و شما دوستان را کلاه بگذارم و از شما آفرین بگیرم ! شما باید از من راضی‌ باشید که اقلا یکی‌ مثل خوش باور حرفشو میزند تا هم خودش و هم دیگران به یک نقطه مشترکی برسند. به گفته یک فیلسوف اقتصادی که گفته: ما نمیدانیم که طبیعت چه برنامه‌ای با ما دارد و ما هم نمیتونیم آنرا کنترل کنیم ولی‌ اقتصاد را میتوانیم کنترل کنیم که الان هم میبینیم که حتا اقتصاد را نمیتوانیم کنترل کنیم و تا آنجایی‌ که من خبر دارم همین بیل گیتس که شما مثال زدید با مونوپول( Monopol ) بودن میکرو سافت خود اجازه پیشرفت و رشد شرکتهائی دیگر را نداد و بعنوان مثال اروپا و آمریکا شرکت بیل گیتس را جریمه کردند. و همانطوری که می‌دانم ، مثلا یک پیراهن در پاکستان دوخته می‌شه به قیمت ۲ دلار و در بازار به ۴۰ دلار فروخته می‌شه که گاهی اوقات کارگران
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
قسمت 2): این شرکتها دست به خودکشی‌ می‌زنند مخصوصا شرکت Nike و Adidas . و در بدترین شرایط کارگری کار میکنند که همین سرمایه دارها بخاطر سود زیاد در کشور خود شرکتها را بسته و در ویتنام و بنگلادش با سختترین شرایط کارگری جیب خود را پر میکنند و و و ! کارا عزیز, این جمله من نیست " آنها پولدار هستند زیرا ما بی‌ پولیم ", بلکه گفته علم اقتصاد است و خوشحال میشوم که باز از من انتقاد کنید که شاید بتوانیم همدیگر را بهتر درک و حلاجی کنیم, زیرا کسیکه اصلا حرف نزد و کاری انجام ندهد, دچار اشتباه و انتقاد نمیشود, پس همواره شاد و راهنما باشیم .
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

مبحوت - فنلاند - هلسینکی
اولا" این داستانهای زیبایی که از زندگی اینها نقل میشود واقعیت ندارند و نوعی تبلیغات هستند که میخواهند بگویند که سیستم موجود عادلانه است و کسی که در این سیستم تلاش کند به حق خود میرسد. در صورتی که این چهره هایی که جلوی دوربینها پاشنه میکنند در واقع شعبان بی مخهایی هستند که سر در آخر اینها دارند منتها زمینه کارشان فرق دارد. از هر سرمایه داری بپرسید چطور پولدار شده، یک داستان دروغین تعربف میکند مبنی بر اینکه خیلی فعالیت کرده و زحمت کشیده است. بعد معلوم میشود که بباش براش پول به ارث گذاشته یا اینکه عروسک دست یک نوع مافیاست.
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
kara عزیز, عقیده شما در مورد جوانان انگلیس که خواهان کار نیستند همانند این " کلیشه " میماند که به افریقایی ها چنین صفتی / برچسبی دادند که انها بخاطر گرمی و تنبلی بیش از حد در زیر سایه درخت می نشیند تا خود میوه بیافتد تا انرا زهر مار کنند ! پس متوجه میشویم که هر کسی خواهان کار, مقام و شخصیت اجتماعی والایی هست و استثنا هم داریم که بخاطر سیاست غلط خانوادگی و اقتصادی بسیاری از جوانان علاقه ای بکار ندارند که این موضوع همگانی است و حتی جوانان پولدار و مرفه هم قصد کار کردن را ندارند و از طرفی بخاطر اقتصاد خراب انگلیس که باعث کوتاه کردن مواجب سوسیالی / اجتماعی انان شده, انان هم جواب دندانشکنی به سیاستمداران دادند که پلیس لندن با دروغ بستن به شخص مقتول که مسلح بوده, باعث شعله ور شدن خشم این قشر محروم شد همانند شورش سیاهان لوس انجلس در سال 92 .
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

sepherdad - استرالیا - سیدنی
هر که بود افزون سیم و زرش! ----زر نبارید از اسمان به سرش!---- یا خودش دزد بوده یا پدرش!.
جمعه 28 مرداد 1390

mortimer - ایران - اصفهان
khosh bavar:دیگه حالا از یه مشت وحشی دفاع می کنی؟اینا عین همون بی سرو پاها و الواتاید هستند که سال 57 با وحشی گری مغزه ها و اموال مردم رو غارت می کردند.کشته شدن اون جوونم بهونه ایی بیش نیست درست عین عیاشایی که سال 57 دین وایمان رو بهونه کردند.
جمعه 28 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
mortimer -: نباید مانند ضحاک, بیعقل و تنبل باشیم و با برچسب زدن فتنه و خس و خاشاک, حکمی برای افراد جامعه صادر کنیم و بهتر است از دید " این " مردم به دنیا خیره شوید که از انان " وحشی " ساختند, زیرا هیچ کس وحشی بدنیا نیامد و جهت اطلاع شما لطفا به حرف فعالان مدافع آزادی در این تاپیک توجه کنید : https://iranianuk.com/article.php?id=66718 .
جمعه 28 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.