یک مقام قضایی: محمد مصطفایی عامل مرگ بهنود شجاعی بود


یک مقام قضایی: محمد مصطفایی عامل مرگ بهنود شجاعی بود

بهنود شجاعی

یک مقام قضایی ایران گفته محمد مصطفایی، وکیل دادگستری باعث شده تا بهنود شجاعی اعدام شود.

عصمت‌الله جابری، قاضی دادسرای جنایی تهران، سه‌شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۰ به خبرگزاری مهر گفت: «روزی که بهنود را پای چوبه دار آوردیم، پدر مقتول در کنار او بود و بهنود را نوازش می‌کرد. پدر مقتول به مصطفایی گفت تو او را بالای دار بردی، حق ما را پایمال کردی.»

محمد مصطفایی تاکنون به این اتهامی که علیه او مطرح شده، پاسخی نداده است.

بهنود شجاعی در سال ۱۳۸۴ در یکی از پارک‌های تهران جوانی به نام احسان را در یک درگیری به قتل رساند.

این مقام قضایی از پرونده بهنود شجاعی با عنوان پرونده‌ای «بسیار آزاردهنده» نام برده و در توضیح آن گفته: «متأسفانه بهنود خیلی زجر کشید. خانواده مقتول ابتدا اعلام کردند حاضرند وی را ببخشند اما وقتی مصطفایی متوجه موضوع شد، آن را مطبوعاتی و بین‌المللی کرد تا آن را به نام خود تمام کند. وقتی اولیای دم (خانواده مقتول) متوجه این موضوع شدند احساس کردند حقشان پایمال شده و خواستار قصاص شدند.»

محمد مصطفایی سال گذشته و پس از مطرح شدن احتمال بازداشت‌اش از ایران خارج شد.

بهنود شجاعی در دادگاه به قصاص محکوم شد که این حکم پنج بار تا آستانه اجرا پیش رفت اما هر بار با دخالت آیت‌الله محمود هاشمی شاهرودی، رئیس پیش قوه قضائیه و آیت‌الله صادق لاریجانی، رئیس کنونی این نهاد متوقف شد.

با این حال بهنود شجاعی در ششمین بار در تاریخ ۱۹ مهر ۱۳۸۸ اعدام شد.

وکلای بهنود شجاعی در دادگاه استدلال می‌کردند که موکل آن‌ها مرتکب قتل غیرعمد شده و به‌جای اعدام، مجازات پرداخت دیه را پیشنهاد می‌کردند.

اما دادستان این گفته آن‌ها را رد کرد و گفت بهنود شجاعی به مقتول حمله کرده و با ضربات متعدد او را از پای درآورده‌است.

اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه‌ای از مقامات قضایی ایران خواسته بود در مجازات این جوان تخفیف قائل شوند.

در بیانیه اتحادیه اروپا آمده بود که مجازات مرگ این نوجوان در تناقض با تعهدات و وظایف جمهوری‌اسلامی به‌ویژه پیمان بین‌المللی حقوق مدنی و سیاسی و کنوانسیون حقوق کودکان است که هر دو به وضوح اعدام افراد صغیر و یا محکومیت افرادی که در سن نوجوانی مرتکب جرم شده‌اند را منع می‌کند.

در قوانین ایران، جرم‌های «قتل، سرقت مسلحانه، گروگانگیری، آدم‌ربایی و خرید و فروش مواد مخدر» مجازات اعدام را به دنبال دارد.

هم اکنون دو سوم کشورهای عضو سازمان ملل، یعنی ۱۳۰ کشور، حکم اعدام را کنار گذاشته‌اند، اما در ۶۲ کشور همچنان مجازات اعدام اجرا می‌شود که جمهوری اسلامی ایران یکی از این کشور‌ها است.

ey.javidan.iran - استرالیا - سیدنی
بابای مقتول غلط زیادی کرده که خواسته ببخشه و حتی بهنود رو پای دار نوازش میکرده اما چار پایه رو کشیده.حالا زدن جوون رو اعدام کردند میخوان گناه رو بندازن گردن یکی دیگه؟... هنوز صدای اون مادر عقده ای و لجاره مقتول احسان تو گوشمه..که چطوری میگفت باید اعدام شه با اون لهجه مسخره اش که بی فرهنگی و کینه ازش موج میزد
سه‌شنبه 25 مرداد 1390

لیلی ایرانی - ایران - تهران
گیریم عامل مرگ این یکی مصطفاییه.عامل مرگ دهها و صدها بیگناه دیگه که تو ایران اعدام میشن کیه؟فرزادکمانگر_زهرابهرامی...
سه‌شنبه 25 مرداد 1390

hassan5 - ایران - تهران
از این حرف مسخره تر نشنیدم که کسی که خودش خواهان قصاص قاتل پسرش است پای چوبه دار قاتل پسرش را نوازش کند.چون در صورت مخالفت با اعدام همانجا رضایت میداد و قصاص انجام نمیشد.احتمالا قاضی جابری احساس گناه میکند و با این دروغ ها میخواهد خودش را تبرئه کند.جابری دروغ میگوید
سه‌شنبه 25 مرداد 1390

ملاصدرا - ایران - شیراز
به شدت متنفرم از این نونی که اکثر وکلا میخورن.خیلی پست هستن.آخه پول میگیرن که حق را ناحق کنن،پول میگیرن که خون به ناحق ریخته را پایمال کنن.خیلی حرفه ی کثیفی هست.البته نا گفته نماند که هستند عده ای از وکلا که با شرافت کار میکنند.
سه‌شنبه 25 مرداد 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
دوباره حرف و حدیث ها شروع شد ول کنید بابا
سه‌شنبه 25 مرداد 1390

کاپیتان - ایران - تهران
مسخره ترین ژستی که یک مسئول در برابر یک اتفاق وحشت ناک می تواند بگیرد همین است. منتظر تکذیب این نقل قول از طرف والدین داغ دیده مرحوم احسان باشید. روح هر دوشان شاد. هم احسان که قربانی بی نظمی و خشونت پنهان در بطن جامعه شده و هم محمد که قربانی بی مبالاتی مسئولان و اطرافیانش شده.
سه‌شنبه 25 مرداد 1390

Plato_2010 - استرالیا - ملبورن
آقای جابری را از مدتها قبل میشناختم . البته من اصلآ کار قضایی انجام نمیدادم ولی با ایشان در جریان کاری آشنا شدم . بسیار انسان نازنینی بود و تا جایی که میدانم واقعا تلاش میکرد تا رضایت ولی دم را بگیرد . به هر حال انسان دوست داشتنی و خونگرم بود بر عکس سایر قضات .
سه‌شنبه 25 مرداد 1390

sam66 - انگلستان - لندن
عجب زمونه ای شده.. پدر مقتول که میتونست همون موقع رضایت بده.. بهتره یه سر به این لینک که گذاشتم بزنید و صحبتهای مادر مقتول رو یک روز بعد از اعدام بهنود بشنوید تا بهتون ثابت بشه که آقای جابری راست میگه یا دروغ.. یادم افتاد به حرف یه آدم کثیف که میگفت : نهال انقلاب ما تشنه خونه.. هیف و صد هیف از ایران و ایرانی.. احسانها و بهنودهای زیادی رو تو ایران داشتیم.داریم و خواهیم داشت.. خود کرده را تدبیر نیست . https://www.youtube.com/watch?v=R9FzX2CWLm8.
سه‌شنبه 25 مرداد 1390

poriyaye_vali - قطر - دوحه
ملاصدرا - ایران - شیراز..با شما موافقم
سه‌شنبه 25 مرداد 1390

shana - ایران - خوزستان
تنها قاتلی بود که تا روزی که می خواست اعدام بشه دعا می کردم که بخشیده بشه.خانواده احسان هم قاتل بودند
پنج‌شنبه 27 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.