سوء استفاده بی سابقه در ایران از ایمیل سباستین کو


سوء استفاده بی سابقه در ایران از ایمیل سباستین کو

سباستین کو

مهدی رستم پور
رادیو فردا : «دیپلماسی ورزشی در دوومیدانی به اوج خود می‌رسد، ابراز تمایل سباستین کو برای کمک به دوهای نیمه استقامت در ایران.»
 
این عبارت ها، عنوان خبری است که در سایت فدراسیون دو و میدانی ایران منتشر شده است. خبری که حتی از نگاه خبرگزاری های دولتی، انعکاسش در رسانه های بین المللی می تواند اسباب تمسخر ورزش ایران را در پی داشته باشد.
 
آن چه فدراسیون دو و میدانی ایران از آن به عنوان «دیپلماسی بزرگ حاج آقا آشتیانی» یاد می کند، ایمیلی تبلیغاتی است که برای هر ۲۱۲ کشور موجود در جهان، Send  to  all شده است!
 
سباستین کو این روزها مهم ترین و پر مشغله ترین مدیر ورزشی در سراسر جهان لقب گرفته و دسترسی به او برای مکالمه ای کوتاه، حتی برای روسای فدراسیون های جهانی نیز آسان نیست.
 
او مدیر اجرایی المپیک لندن است. یکی از اعجوبه های تاریخ ورزش که به پاس خدماتش در دوران قهرمانی و خلاقیت های پس از آن در عرصه مدیریت، از سوی ملکه بریتانیا لقب لرد به او اعطا شده است.
 
مردی که از موثرترین افراد برای اعطای میزبانی المپیک ۲۰۱۲ به انگلستان نامیده می شود.
 
در چنین شرایطی حضور سباستین کو در ایران برای کمک به دوندگان استقامت، همان اندازه محتمل است که لیونل مسی برای توپ زدن در لیگ دسته سوم فوتبال ایران اعلام آمادگی کند.
 
 جعل ایمیل ساده و تبلیغاتی سباستین کو از سوی فدراسیون دو  و میدانی، با واکنش انتقاد آمیز کارشناسان و رسانه های خبری در ایران مواجه شده است.
 
خبرگزاری ایسنا از این اقدام، با عنوان رفتاری خطرناک و غیر صادقانه با وارونه کردن حقایق یاد کرده است.
 
آن هم فدراسیونی که پس از بازی های آسیایی گوانگجو، هر روز یکی از چهره ای شاخص مرد و زن در این رشته با شدیدترین لحن، به انتقاد از نابسامانی های پرشمار آن می پردازد.  
 
معرفی کامل سباستین کو و ماجرای ایمیل ارسالی او به فدراسیون دو و میدانی ایران در ادامه آمده است.
 
لرد سباستین کو کیست؟
 
نام سباستین کو، در وهله نخست یادآور عصر طلایی دوندگان نیمه استقامت انگلستان در جهان است.
 
 یعنی حدفاصل نیمه دوم دهه ۷۰ میلادی تا یک دهه بعد و پیش از قبضه کردن مواد نیمه استقامت از سوی دوندگان کنیایی یا اتیوپیایی.
 
غیر از سعید اوئیتا از مراکش، بریتانیایی ها در ۱۵۰۰ متر رقیبی نمی شناختند.
 
 دیوید مورکرافت، استیو اووت، تایم مک کین، استیو کرام و مشهورترین دونده بین آن ها؛ سباستین کو.
 
او نخستین بار در سال ۱۹۷۹ در زوریخ قهرمان جهان شد. اما با رکورد شخصی او  در ۱۵۰۰ متر، هنوز هم می توان به راحتی قهرمان جهان و المپیک شد!
سباستین کو دارنده دو مدال طلا و دو مدال نقره از المپیک های مسکو و لس آنجلس است.
 
آخرین عنوان مهم او مدال طلای جهان و مدال طلای اروپا در سال ۱۹۸۶ است. 
او پس از خداحافظی از پیست های دو و میدانی، عضویت در پارلمان انگلستان را تجربه کرد. از سال ۲۰۰۳ نیز نایب رئیس فدراسیون جهانی وومیدانی (IAAF) شد. 
 
در همان سال در تیم لندن برای ارائه  پیشنهاد میزبانی المپیک قرار گرفت و با ایده های او، انگلستان میزبان سی امین دوره بازی های المپیک شد. 
او حالا به عنوان مدیر اجرایی المپیک ۲۰۱۲ فعالیت می کند. 
 
ماجرای ایمیل
 
محبوبیت جهانی سباستین کو، او را در آستانه احراز سمت ریاست اتحادیه بین المللی دو و میدانی قرار داده است.
 
لامینه دیاک رییس ۷۷ ساله و سنگالی این اتحادیه منتقدان زیادی دارد. او که خود قهرمان سابق پرش طول است، پس از مرگ پریمو نیبولو در سال ۱۹۹۹ تا به امروز، رئییس IAAF است. 
 
کنگره اتحادیه بین‌المللی فدراسیون های دو و میدانی سراسر جهان، دو هفته دیگر در کره‌جنوبی و همزمان با سیزدهمین دوره رقابت های جهانی برگزار می‌شود.
 
این کنگره به خاطر انتخاباتی که در پیش دارد، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. 
 
سباستین کو در کنار یکی از اسطوره های تاریخ دو و میدانی یعنی سرگئی بوبکا رکورد دار پرش با نیزه جهان، از اقبال فراوانی برای کسب ریاست اتحادیه برخوردار هستند. 
 
سباستین کو برای اعلام رسمی نامزدی خود، به تمام کشورهای عضو ایمیل فرستاده و از آن ها خواسته تا در انتخابات پیش رو به او رای بدهند.
 
آن چه فدراسیون دو و میدانی ایران از آن به عنوان «دیپلماسی بزرگ حاج آقا آشتیانی» یاد می کند، ایمیلی است که برای هر ۲۱۲ کشور موجود در جهان  
Send  to  all شده است!
 
خبرگزاری ایسنا با انتقاد از این جعل خبری نوشته است: «ادامه این روند خطرناک است. با همین وارونه جلوه دادن هاست که هر روز خبر جدا شدن یکی از استخوان خرد کرده‌ها به گوش می‌رسد و این مسئله بسیار تاسف‌آور است.»
+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.