نرخ دیه ۹۰ میلیون تومان تعیین شد, صدور کیفرخواست دو جن‌گیر


نرخ دیه 90 میلیون تومان تعیین شد, صدور کیفرخواست دو جن‌گیر

آفتاب: حجت‌الاسلام غلامحسین محسنی اژه ای عصر دوشنبه در هفدهمین جلسه سخنگوی قوه قضائیه اظهار داشت: در خصوص مسأله دیه ایراداتی مطرح شده بود که وزیر دادگستری پانزدهم خرداد در نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه خواستار مهلت دو ماهه برای بررسی دیه 90 میلیونی از سوی دولت و بیمه شده بود. امروز این مهلت به پایان رسید و براساس بررسی‌های حقوقی و فقهی همان گاو، شتر و گوسفند برای تعیین دیه در نظر گرفته شد که با توجه به اینکه شتر از نظر قیمت ارزانتر از گاو و گوسفند است قیمت دیه 90 میلیون تومان تعیین شد.

وی ادامه داد: با توجه به این که از ابتدای امسال بیمه‌ها قراردادهای خود را براساس دیه 45 میلیون تومانی منعقد کرده بودند از اول مهرماه می‌توانند قراردادها را تجدید کنند. براین اساس بیمه‌ها تا 60 میلیون تومان را می‌پردازند و 30 میلیون باقی مانده بر عهده کسی که دیه بر عهده اوست. اگر فرد توانایی پرداخت این مبلغ را نداشته باشد مقصر شناخته شده و زندان نمی‌رود.

ارسال پرونده روزنامه ایران به دادگاه

سخنگوی قوه قضائیه در خصوص آخرین وضعیت پرونده ویژه‌نامه روزنامه ایران گفت: کار فرهنگی باید به گونه‌ای باشد که در جهت تقویت مسایل فرهنگی گام بردارد. نه اینکه افکار و ذهنیت مرد را برانگیزد. در ماده 6 قانون مطبوعات 12بند از مواردی که رسانه‌ای حق انتشار آن را ندارند از جمله بیان اختلاف طبقاتی، توهین به موازین اسلامی و انتشار مواردی که موجب جریحه‌دار شدن احساسات مردم می‌شود مشخص شده است. در گذشته اگر نشریه‌ای در این زمینه مرتکب تخلف می‌شد تنها مدیر‌مسئول آن تحت پیگرد قرار می‌گرفت این در حالی است که پس از اصلاح قانون مطبوعات و براساس تبصره ماده 9 علاوه بر مدیر‌مسئول نویسنده مطلب یا افراد مرتبط با جرم قابل تعقیب هستند.

وی تصریح کرد: همچنین در ماده 4 قانون مطبوعات شرایط انتشار ضمیمه نیز مشخص شده است. در این زمینه اگر تخلفی صورت گیرد و موضوع شخصی باشد فرد شاکی می‌تواند اقدام به پیگیری پرونده کند در غیر این صورت اگر جرم جنبه عمومی داشته باشد داد‌ستان به عنوان نماینده مدعی‌العموم و هیأت نظارت بر مطبوعات موضوع را پیگیری می‌کند. البته باید دانست که اقدام هیأت نظارت بر مطبوعات و قوه قضائیه منافی هم نیست.

محسنی اژه‌ای تصریح کرد: پرونده روزنامه ایران امروز در هیأت نظارت مطرح شده و ضمن تذکر جدی به دادگاه ارسال می‌شود. در این مورد دادستان تهران و هیأت نظارت بر مطبوعات وارد عمل شدند و بر این اساس فرد دیگری نمی‌تواند اقدام به توهین و تعرض کند.

مراقب شیادان اینترنتی باشید

سخنگوی قوه قضائیه با اشاره به فعالیت برخی از افراد شیاد و کلاهبردار در فضای مجازی گفت: این افراد علاوه بر کلاهبرداری مزاحمتی نیز برای افراد ایجاد کرده و پس از ارتباط و تهیه عکس و صدا از طعمه‌های خود اخاذی می‌کنند. هموطنان باید در این زمینه بسیار مراقب باشند.

کلاهبرداری میلیاردی در قالب جعل عنوان

وی با اشاره به شناسایی 26 جاعل قضائی تصریح کرد: متاسفانه در 9 ماهه گذشته افرادی با جعل عنوان قضائی برای مردم و دستگاه‌ها دردسرهایی را ایجاد کرده‌اند. در این زمینه 26 نفر که جعل عنوان قضائی کرده بودند شناسایی شدند که از میان آنها 20 نفر شناسایی و دستگیر شدند. این افراد در مجموع 56 میلیارد ریال کلاهبرداری کرده‌اند.

صدور کیفرخواست دو جن‌گیر

سخنوی قوه قضائیه با تائید خبر دستگیری دو نفر به عنوان جن گیر دستگاه‌های دولتی گفت: پرونده دو نفر از کسانی که با این عنوان معروف شده اند در شرف رسیدگی در دادگاه است. 

غلامحسین محسنی اژه‌ای در پاسخ به خبرنگار مهر مبنی بر اینکه با توجه به ورود روزانه 3 تن مواد مخدر به کشور چرا تعداد برخوردها و اعدامی ها در دستگاه قضایی کم است، گفت: مافیای بزرگ مواد مخدر در کشور و خارج از کشور بزرگترین تهدید برای ایران است ولی با اینکه قبول داریم قوه قضائیه و نیروی انتظامی بهتر از این می‌تواند فعال باشند ولی نیروی انتظامی در سال جاری سرشاخه‌های اصلی مافیای مواد مخدر را نشانه رفتند که کشفیات اخیرنیز این را نشان می‌دهد.

وی افزود: ولی باید گفت که نباید تنها از دستگاه قضایی و پلیس انتظار داشت تا این مشکل را برطرف کنند زیرا اهمیت این موضوع آنقدر بزرگ است که رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر شخص رئیس جمهور است و وزارتخانه‌ها و سازمان‌های زیادی عضو این ستاد هستند. این اعضا باید به درستی اهداف ستاد را دنبال کنند که فرهنگسازی، آموزش، اطلاع‌رسانی و درمان معتادان از این جمله است و می‌توان گفت که تمام نظام باید برای مبارزه با مواد مخدر وارد شود.

سخنگوی قوه قضائیه در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه احمدی‌نژاد اعلام کرده است جن‌گیرهای دولتی دستگیرشده‌اند، گفت: دستگاه قضایی با اتهام و جرم برخورد می‌کند نه با عنوان افراد ولی چون این کلمه رسانه ای شده است دو نفر از کسانی که با این عنوان معروف شده اند پرونده شان در شرف رسیدگی در دادگاه است و قرار مجرمیت و کیفرخواست هم صادر شده است.

دادستان کل کشور در مورد علت برگزار نشدن دادگاه فائزه هاشمی گفت: وکیل این متهم یک ماه درخواست استمهال کرده است با این حساب 21 شهریورماه دادگاه برگزار می‌شود.

محسنی اژه‌ای در پاسخ به این شایعه که احتمال عفو و بخشودگی متهمان آمریکایی در ماه مبارزه رمضان وجود دارد گفت: این شایعه را نشنید‌ه‌ام ولی رسیدگی به پرونده تمام شده و به زودی حکم نهایی صادر می‌شود.
potatis - سوئد - مالمو
هر کسی داد زن خویش طلاق ، به خدایی خداوند خر است ، چونکه با قیمت سکه امروز ، دیه از مهریه با صرفه تر است . "هالو "
دوشنبه 24 مرداد 1390

potatis - سوئد - مالمو
دوستان میخواستم فقط یاداوری کنم که خانم هیلا صدیقی به جرم سرودن شعر فردا در دادگاه محاکمه میشود ،ترس سراسر وجود این رژیم را گرفته به طوری که شروع کرده به گاز گرفتن ،چه دشمن چه خودی ،و چه عمو تام و عمو سام!
دوشنبه 24 مرداد 1390

felora - ایران - تهران
پس چرا نگفتن این دیه 60 میلیون تومانی برای زنه یا مرد؟ اخه از نظر این اقایون 2 تا زن 1 مرد به حساب میاد! از ارث پدر هم که نصف سهم پسر میبره وافتضاح های حقوقی دیگه....... ولی من شنیدم تازگی موقع طلاق حق وحقوق بیشتری برای زنها قرار دادن . البته از نظر مال ودارایی شوهر
سه‌شنبه 25 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.