گرمترین نقطه زمین در کرمان


گرمترین نقطه زمین در کرمان

 گندم بریان در کویر شهداد با ثبت دمای 70 درجه سانتیگراد گرمترین نقطه جهان لقب گرفته است. شدت گرما در این منطقه به حدی زیاد است که هیچ موجود زنده ای تاب تحمل آن را ندارد. استان پهناور کرمان سرزمینی از عجایب است یکی از شگفت انگیز ترین عجایب جهان در کویر کرمان و در آخرین منطقه مسکونی این استان در نزدیکی شهر شهداد قرار گرفته است.

طبق استاد و ثبت مستند توسط یک گروه مستند ساز به سرپرستی محمد علی اینانلو دمای 64 درجه سانتیگراد در اوج گرمای شهریور ماه در این منطقه ثبت شد و جالبتر اینکه دمای این منطقه از این میزان نیز بیشتر می شود و هم اکنون دمای هوای گندم بریان در حوالی بخش شهداد از توابع استان کرمان به 70 درجه سانتیگراد نیز رسیده است.پیش از این گفته می شد گرمترین نقطه جهان منطقه ای در بیابان العزیزه لیبی با دمای 57.7 درجه سانتیگراد است و در  دره مرگ کالیفرنیا نیز دمای 56 درجه سانتیگراد ثبت شده که با ثبت دمای 64 درجه حداقل برای دانشمندان ایرانی این فرضیه تغییر کرد.

نکته قابل تامل و تاسف در این میان ادعاهای ثابت نشده ای در خصوص وجود منطقه ای گرمتر در کویر مرکزی ایران است که حتی نام آن نیز عنوان نمی شود در حالیکه توسط مسئولان محلی شهداد دمای 70 درجه ثبت شده است و مردم محلی معتقدند در برخی ماههای تابستان مانند تیر ماه دمای این منطقه از 70 درجه نیز بیشتر می شود این درحالی است که ماهواره تحقیقاتی ناسا نیز دمای این نقطه از کویر کرمان را تا 71 درجه سانتیگراد ثبت کرده است.

با این وجود و درحالی که این رکورد جهانی می تواند موجب جذب گردشگر در شهداد شود تا کنون مرجع علمی در خصوص ثبت جهانی این دما اقدام نکرده است و سازمانهای مرتبط با گردشگری نیز در این خصوص سکوت اختیار کرده اند.


شدت دما در این منطقه از استان کرمان که هیچ موجود زنده ای در آن تاب زندگی را ندارد به حدی است که به گفته محمد جهانشاهی، کارشناس طبیعت گردی استان کرمان هیچ موجود زنده ای در این منطقه وجود ندارد . گوساله ای نیز که جسد آن در این منطقه پیدا شده  و پس از گذشت سالها از مرگش تجزیه نشده است نشان می دهد از شدت گرما اجساد در این منطقه خشک می شوند اما تجزیه نمی شوند.
 
جهانشاهی به خبرنگار مهر گفت: گندم بریان پوشیده شده است از سنگهای تیره آتشفشانی و گدازه ای از نوع بازالت که به دلیل جذب دمای هوا و ارتفاع منطقه شرایطی ایجاد شده است که دمای هوا را نسبت به سایر مناطق اطراف چندین برابر افزایش می دهد. این کارشناس طبیعت گردی گندم بریان را دارای جاذبه های فراوان برای گردشگران به خصوص در بحث گردشگری علمی دانست.
 
لزوم ثبت رسمی رکورد گندم بریان

 
با وجود چنین منطقه منحصر بفردی که می تواند نام ایران را بر سر زبانها بیندازد هیچ تلاشی برای ثبت جهانی و ملی این منطقه نشده است و همچنان گمنام مانده است و برخی نیز سعی دارند با نسبت دادن این موقعیت به نام جای دیگر بدون هیچ مستندی و یا حتی نسبت دادن گندم بریان به سایر استانها گندم بریان را در سکوت کویر همچون سالهای گذشته تنها بگذارند.
 

گندم بریان که تا چشم کار می کند پوشیده از سنگهای سیاه است در جوار عجایب دیگری از جمله کلوتهای شهداد و رودخانه شور قرار گرفته است، وجود این مواهب طبیعی در کنار یکدیگر می تواند زمینه ایجاد بزرگترین و متنوع ترین سایت گردشگری کویر را در استان کرمان ایجاد کند. در این خصوص به جز فعالیتهای اندک و سایت کویری کوچکی اقدام دیگری انجام نشده است و تنها توسط مسئولان محلی شهداد در برخی سالها جشن کویر در این کپ گردشگری برپا شده است.
 
لزوم توجه به قطب گرمایی زمین

این تپه عظیم که مساحتی معادل 480 کیلومتر مربع را شامل می شود دقیقا در 80 کیلومتری شهداد واقع شده است که می توان به آن لقب قطب گرمایی زمین را اطلاق کرد. بدون شک این منطقه می تواند به یکی از قطبهای گردشگری نیز تبدیل شود .البته به دلیل مجاورت رودخانه شور و باتلاقی بودن منطقه دسترسی به این منطقه بکر مشکل است و باید با راهنما و افراد محلی که به مسیر گندم بریان آشنایی دارند به این منطقه رفت.
 
 
دمای هوا در ایام تابستان و حتی برخی ماههای زمستان به حدی زیاد است که راهپیمایی در این منطقه غیر ممکن است و تنها با تجهیزات و امکانات می توان به این نقطه زمین گام نهاد، بنا به اعلام کارشناسان گردشگری تنها در اوایل فروردین ماه می توان به این منطقه سفر کرد و گندم بریان را از نزدیک دید. با این وجود متاسفانه هیچ راه دسترسی مناسب و تابلویی برای رسیدن به گندم بریان وجود ندارد!
 

گندم بریان از عجایب ایران است
 
محمد علی اینانلو، رئیس موسسه طبیعت گردی ایران در خصوص طبیعت کرمان  می گوید: استان کرمان که پهناورترین استان کشور است دارای خصوصیات منحصر به فردی است بطوریکه از گندم بریان که گرمترین نقطه زمین است به سادگی می توان ارتفاعات کوه هزار را که یکی از مناطق برفگیر و سرد استان است مشاهده کرد.
 
وی در خصوص گندم بریان می افزاید: این منطقه به عنوان گرمترین نقطه زمین شهرت دارد که در واقع 48 کیلومتر طول و 10 کیلومتر عرض دارد و منطقه ای پوشیده از سنگهای سیاه آتش فشانی است و از سطح دریا مرتع تر است. این کارشناس طبیعت گردی اضافه کرد: همراه یک گروه مستند فیلم برداری برای ساخت فیلمی در این منطقه حضور یافتیم و در شهریور ماه که اوج گرمای منطقه نیز نیست توانستیم دمای 64 درجه را ثبت کنیم و این درحالی است که دمای این منطقه در تیرماه و خرداد ماه به مراتب بیشتر است.
 
وی نکته قابل توجه را اقلیم متفاوت کرمان دانست و گفت: درست در همان زمان یک گروه کوهنوردی در کوههای جفتان در 140 کیلومتری گندم بریان دمای 9 درجه سانتیگراد را ثبت کردند که موجب تعجب همگان شد. با وجود چنین مناطقی در استان کرمان باید برنامه ریزی به گونه ای صورت گیرد که صنعت گردشگری در کرمان ارتقاء یابد بطوریکه استان کرمان می تواند هم در فصول گرم و هم فصلهای سرد سال پذیرای گردشگران داخلی و خارجی باشد.

saljog - ایران - خوی
اینجا فارسستان است.
دوشنبه 24 مرداد 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
فقط زنده باد سرما واقعا روح آدم رو لطیف و زنده میکنه حالا بر عکسش گرما آدم کسل ناتوان بی رمق و ....
دوشنبه 24 مرداد 1390

alexxx - اتریش - وین
والله فکر میکنم همون بهتر که توریستهای خارجی پاشون تو ایران وا نشه, که اونوقته که اون یه ریزه ابرویی که ملت ایران منهای حکومت دارن اونم بریزه. تصورش رو بکنید با این اراذل و اوباشی که ما روزانه میشنویم و میخونیم چه رفتاری با مردم کشور خودشون میکنن, وای...وای و صد وای اگه یه جایی یه جورایی دستشون به توریست خارجی برسه.. ! اون توریست کلمه "ایران" رو با کابوس جاشون روعوض میکنه , و اگر در طول عمرش زمانی در یه مکانی فقط ایران به گوشش بخوره از جاش میپره و فقط میدوه تا زمانی که از حال بره و بیهوش بیافته یه جایی.!!! نه از شوخی گذشته فکر میکنید بر خلاف یکی دو نسل پیش اگر در این روزها گروه توریستی اروپایی به ایران سفر کنن در بازگشت نظرشون راجع به مردم و اداب اونها چی میتونه باشه? امیدوارم کشور و ملیت ما ایرانیا این فاز رو هم مثل خیلی فازای دیگه که اومدن و رفتند, هر چه زودتر بگذرونه و به گذشته اش بسپره. جدا" که بد فازیه...!!!
دوشنبه 24 مرداد 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
saljog -ایران - خوی - اقای پانترک بی سواد میشه شرح بدی ترکستان کجا است اخر شعور هم خوب چیزی است.
دوشنبه 24 مرداد 1390

ben 15 munich - المان - مونیخ
خیلی شبیه کره مریخ می مونه واقعا که عجیبه ,مغز تو کله میپزه.
دوشنبه 24 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
چرا از علت این گرمای منحصربفرد نامی نبرده است ? ایا بخاطر سنگهای سیاه اتشفشانی بازالت که گرمای خورشیدی را به اطراف پس میدهند میباشد ?!
دوشنبه 24 مرداد 1390

Royan - آلمان - آلمان
من که عاشق آقای اینانلو هستند مثال زنده فردوسی هستند .
سه‌شنبه 25 مرداد 1390

UKGUY4U - بریتانیا - لندن
بخدا بهترین کشور رو داریم و بی لیاقت ترین ملتیم. کشوری که متنوعترین اقلیم ها رو داره و میتونه از نظر توریسم در دنیا سر باشه . واقعا افسوس
سه‌شنبه 25 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.