دوربرگردان‌ها از بزرگراه‌های تهران حذف می شود


دوربرگردان‌ها از بزرگراه‌های تهران حذف می شود

شش سال پیش ساخت بزرگراه‌ها راه حلی برای کاهش ترافیک عنوان شد

معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران از حذف دوربرگردان‌ها از بزرگراه‌های تهران خبر داد.

جعفر تشکری روز جمعه ۲۱ مرداد (۱۲ اوت) در گفت و گو با خبرگزاری فارس گفت:"جمع آوری دور برگردان‌ها آغاز شده و به تدریج تمام آنها از بزرگراه های تهران حذف می شوند."

او راه حل کاهش ترافیک شهر تهران را احداث تقاطع های غیر همسطح دانست و گفت که ساخت دوربرگردان‌ها راه حل مناسبی برای کاهش ترافیک نیست.

پروژه بحث برانگیز دوربرگردان

این سخنان معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در حالی مطرح می شود که پیش از این مسئولین دولتی بارها بر تاثیر آن بر کاهش ترافیک شهری تاکید کرده بودند.

محمود احمدی نژاد رئیس جمهوری ایران در گفت و گویی تلویزیونی در سال ۱۳۸۸ گفته بود: "برای حل مشکل ترافیک باید ظرفیت جابجایی عمومی را به سرعت گسترش دهیم. مثلاً در یک دوره‌ای یک دوربرگردان ساده باعث ‌شد ترافیک یک خیابان کاهش پیدا کند و در حال حاضر نیز می‌توان به این بهسازی‌ها و اصلاحات در تهران دست زد."

طرح دوربرگردان‌ها در زمانی که آقای احمدی نژاد شهردار تهران بود، اجرا شد و حمید بهبهانی معاون حمل و نقل و ترافیک وی در شهرداری تهران معتقد بود که به منظور روان‌سازی تردد خودروها و کاهش زمان سفرهای درون شهری دور برگردان در سطح شهر تهران طراحی و احداث می شود.

آقای بهبهانی نتایج ایجاد دوربرگردان‌ها را حذف چراغ‌های راهنمایی، افزایش سرعت خودروهای عبوری، کاهش تصادفات رانندگی احتمالی، جلوگیری از اجرای پروژه‌های پرهزینه مانند تقاطع‌های غیرهمسطح و از همه مهم‌تر افزایش ۳۰ درصدی ظرفیت عبوری خودروها اعلام کرد.

اما این طرح منتقدان فراوانی داشت که معتقد بودند با هزینه زیاد بزرگراه ایجاد شده و شهرداری تهران با گذاشتن دوربرگردان وسط بزرگراه آن را به یک خیابان کم عرض تقلیل داده است.

برخی معتقد بودند که براساس اصول اولیه حمل و نقل هیچ بزرگراهی نباید به دلیل قرار گرفتن در مسیر تندرو در سمت چپ دارای ورودی و خروجی باشد و تمامی مسیرهای ورودی و خروجی را از سمت راست تعبیه می کنند اما طراحان دوربرگردان های احداث شده در تهران بی توجه به این اصل تمامی ورودی ها و خروجی ها را از سمت چپ طراحی کرده بودند.

با گذشت نزدیک به هفت سال از ساخت دوربرگردان‌ها و صرف هزینه های زیاد، اکنون مسئولان شهرداری تهران اعلام کرده اند که براساس مطالعات کارشناسانه، تصمیم گرفته اند تا این دوربرگردان‌ها را که یادگار مدیریت آقای احمدی نژاد در شهرداری پایتخت بود، برچینند.

sha12tar - ایران - تهران
یادتون هست که در زمان شهرداربودن احمدی نژاد این دور برگردانهارو اجرا کردند و واقعا چه طرح افتضاحی بوده و این رو زمان ثابت کرده !!!
شنبه 22 مرداد 1390

ali bidin - ایران - تهران
یعنی یک کلام این ا.ن. بلای آسمانی بود برای ایران. لحظه لحظه زندگی ننگینش بدبختی و ویرانی بیش از پیش مملکت را ببار آورده است.
شنبه 22 مرداد 1390

مهدی کیانمهر - ایران - تهران
خارج نشینها کجان؟ بیان نظر بدن! چون به نظر می رسه برای همه چیز یه راه حلی دارن. البته بعد از منسوب کردن به اسلام و فحش و فضیحت دادن!
شنبه 22 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
بتازگی شاهد تغییر جهتشان هستیم, جریان چیه ?! یکی از اسلام اشک اور سخن میگوید و دیگری از اجباری نبودن حجاب اسلامی و در اینجا هم شاهد تغییر جهتشان هستیم !
شنبه 22 مرداد 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
خب باید اول از مقام عظمای وقاحت خامنه ای سوال میکردند و بعد دوربرگردان‌ میساختند. جنتی و تمساح یزدی هم میتونستند در این زمینه اظهار فض.. کنند.
شنبه 22 مرداد 1390

shaaad - اوزبکستان - تاشکند
دوربرگردان یعنی چی؟
شنبه 22 مرداد 1390

مستانه شرق - المان - هایدلبرگ
آیا مطالبی که در رسانه های آلمان در مورد این که از آخر آگوست، دولت ایران تصمیم به قطع کامل اینترنت دارد و میخواهند که فقط اینترنت اسلامی راه بی اندازند، واقعیت دارد؟
شنبه 22 مرداد 1390

baran828 - ایران - تهران
خیر نبینی تو با اون هاله ی سبزت!
شنبه 22 مرداد 1390

Saeed.Star - ایران - مشهد
%100 موافقم دوست عزیز .
شنبه 22 مرداد 1390

amir-m - ایران - تهران
shaaad - اوزبکستان - تاشکند - دور برگردان همان u-turn در زبان انگلیسی است. یعنی ایجاد بریدگی در جدول وسط خیابان یا بزرگراه که به شما اجازه میده به سمت مخالف حرکتت تغییر مسیر بدی. این مدل بریدگی در همه جای دنیا منسوخ شده اما زمان شهرداری احمدی نژاد بیشتر بزرگراهها دارای دوربرگردان شدند. مهمترین خطرش اینه که شما از لاین چپ که لاین سرعته خارج میشی و از لاین سرعت مسیر مخالف هم وارد میشی! یعنی از دو طرف احتمال تصادف وجود داره
شنبه 22 مرداد 1390

آلن پویا - ایران - تهران
ای بابا پول که مال باباشون نیست. پول خون مردم است. یکی طرح می دیده و کلی به جیب می زنه ،هزاران نفر هم برای اجرای آن دزدی می کنند نفر بعدی میاد میگه قبلی اشتباه کرده و یک طرح آبکی دیگه می دیه دوباره به این ترتیب دزدی ها شروع می شه و.. با دنیا قطع ارتباط کردن و کار را به یک اخمق (....)سپردن نتیجه ای غیر از این نداره
یکشنبه 23 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.