توافق آمریکا و ترکیه بر سر کناره‌گیری بشار اسد


توافق آمریکا و ترکیه بر سر کناره‌گیری بشار اسد

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا و رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه طی تماسی تلفنی توافق کردند تا دو کشور به شکل علنی خواهان برکناری بشار اسد شوند. شمار معترضان کشته‌شده‌ی سوری نزدیک به ۲۰۰۰ نفر شده است.

کاخ سفید: «ایالات متحده‌ی آمریکا تصمیم گرفته است تا به شکل شفاف خواهان کناره‌گیری بشار اسد از سمت ریاست‌جمهوری سوریه شود.»

کاخ سفید اعلام کرده است که پنج‌شنبه (۱۱ اوت) باراک اوباما، رئیس‌جمهوری ایالات متحده‌ی آمریکا و رجب طیب اردوغان، نخست‌وزیر ترکیه در پی تماس تلفنی توافق کردند که «گذار به دموکراسی» در سوریه نیاز مبرم حال حاضر این کشور است.

بنا به گفته‌ی مقامات کاخ سفید، ایالات متحده‌ی آمریکا تصمیم گرفته است تا به شکل شفاف خواهان کناره‌گیری بشار اسد از سمت ریاست‌جمهوری سوریه شود. واشنگتن می‌گوید که این تصمیم ایالات متحده‌ی آمریکا به منظور برداشتن گام‌های عملی برای توقف سرکوب و کشتار معترضان سوریه‌ای به دست رژیم بشار اسد گرفته شده است.

در طی این تماس تلفنی، باراک اوباما و رجب طیب اردوغان همچنین درباره لزوم "توقف فوری هرگونه خشونت و خون‌ریزی مردم معترض در سوریه" نیز با یکدیگر توافق کرده‌اند. بیانیه‌ی کاخ سفید می‌گوید اوباما و اردوغان هر دو از آن‌چه در سوریه علیه مردم معترض رخ می‌دهد، ابراز تاسف و نگرانی عمیق کرده‌اند و بر حقانیت خواسته‌های معترضان سوریه‌ای تاکید کرده‌اند.

بیانیه‌ی کاخ سفید می‌گوید:« ایالات متحده‌ی آمریکا به دنبال راه‌های عملی است تا به صراحت خروج بشار اسد از اداره‌ی امور سوریه را در سطح بین‌المللی خواستار شود. زمان اعلام این درخواست شفاف از سوی آمریکا هنوز به طور دقیق مشخص نشده است.»

در عین حال یکی دیگر از مقامات کاخ سفید که نخواست نامش فاش شود در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه اعلام کرده است که ایالات متحده‌ی آمریکا احتمالا فراخوان کناره‌گیری و خروج بشار اسد را هفته‌ی آینده اعلان خواهد کرد.

افزایش فشارهای بین‌المللی بر رژیم بشار اسد

از سوی دیگر هیلاری کلینتون، وزیرامور خارجه‌ی ایالات متحده‌ی آمریکا نیز در تازه‌ترین اظهارات خود درباره‌ی سرکوب و کشتار مخالفان در سوریه گفته است: « بشار اسد حقانیت خود را برای اداره‌ی کشور سوریه از دست داده است. » هیلاری کلینتون همچنین خواهان افزایش فشارها و تحریم‌های بین‌المللی علیه رژیم بشار اسد شده است.

ایالات متحده‌ی آمریکا روز چهارشنبه (۱۰ اوت) نیز بانک تجاری سوریه را که مهم‌ترین بانک این کشور و رئیس آن یکی از اقوام نزدیک بشار اسد و مهره‌های اصلی حکومت وی است، تحریم کرد. سوزان رایس، سفیر ایالات متحده‌ی آمریکا در سازمان ملل متحد نیز پیش از این جامعه‌ی بین‌الملل را ترغیب کرده بود تا حکم جلب بین‌المللی بشار اسد را صادر کند که این تلاش ایالات متحده‌ی آمریکا هنوز به نتیجه نرسیده است.

سوزان رایس بشار اسد را یکی از اصلی‌ترین مهره‌ها و عوامل ناامنی و خشونت در منطقه‌ی خاورمیانه و تهدیدی برای صلح دانسته بود و اعلام کرده بود که سوریه بدون بشار اسد، سرزمینی بهتر و ایمن‌تر خواهد بود.

از سوی دیگر  دفتر نخست‌وزیر ترکیه، رجب طیب اردوغان نیز با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که "صبر ترکیه در مواجهه با کشتارهای رژیم اسد" به پایان رسیده است و  این کشور نیز خواهان برکناری و خروج بشار اسد از سوریه است. ترکیه که همسایه‌ی سوریه است، در سال‌های اخیر و از آغاز دوران نخست‌وزیری اردوغان روابط خود را با سوریه افزایش داده بود.

گزارش‌‌های سازمان‌های حقوق بشری سوریه و همچنین سازمان‌های بین‌المللی حاکی از آن است که در ماه‌های گذشته بین ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ نفر از معترضان سوری به دست عوامل سرکوب رژیم اسد کشته و هزاران نفر مجروح و بازداشت شده‌اند.

khosh bavar - ایران - یزد
بمیر ضحاک پست فطرت و خنگ الله ! تا تو باشی که دشمنت را دست کم نگیری ! مفلوک احمق, تو در چشم اربابت حکم گاوشیرده را داری که تا اخرین قطره از تو شیر دوشید ( علف دادن بتو تا تو با چرندیایت باعث فروش اسلحه انان بشوی ) و بموقع ترا تحویل کشتارگاه تاریخ میدهد ! ترکیه هم در اینجا نقش طویله دار را بازی میکند و از Mini ابرقدرت بودن خود در منطقه لذت میبرد ! ننگت باد ای خنگ خدا .
جمعه 21 مرداد 1390

fred1540 - بلژیک - هرنه
با سلام. ابه نظر من اگر امریکاومتحدانش بتوانند رژیم دیکتاتورئ بشاراسد رو ساقط کنه به نوعی باعث میشه تا حکومت ایران گوشی دستش بیاد الان هم که دنیا فهمیده ایران به رژیم دیکتاتوری اسد همه رقم کمک میکنه .چرا هیچ یک از سران دولت ایران حرفی از سوریه نمیزنن حتما به ضرر اقایون علما و فضلا است دولت اسد درست همان کارهای ایران بعد از انتخابات جنجال برانگیز که بر سر مردم اورد و تا حدودی جواب داد ولی اتش زیر خاکسردوباره این اتش اتشفشان میشه و فواره میکنه
جمعه 21 مرداد 1390

mortimer - ایران - اصفهان
به عمل کار بر آید به گفتن نیست.خوب علنی بگو باید برکنار شه چه فایده؟بشار همینجوری آدم می کشه و میره جلو.
جمعه 21 مرداد 1390

afshin7174 - ایران - تهران
آمریکا نزدیک 30 ساله که میگه ایران باید بره ولی خوب نمیتونه کاری بکنه حالا در مورد سوریه تصمیم گرفته؟؟ مگه میشه؟ مگه ما میذاریم؟
جمعه 21 مرداد 1390

edwin alenpooya - ایران - قم
به امید پیروزی مردم مسلمان وغیور آزادیخواه و ضد دیکتاتوری رژیم سوریه
جمعه 21 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
عزیز..بعنوان یک هم میهن بپذیر تا ملتی پالون بر دوش نداشته باشد//99 در صد کشورهای اسلامی با حداقل مطالعه ی علمی// مگر غرب می تواند سواری بگیرد???? چرا در مورد حتی ونزوئلا و کره ی شمالی و کوبا که هرسه دیکتاتوری است نمی تواند غلطی کند ??چون گرچه پالون کمونیسم رنگ باخته بر دوش ملتشان است لی لااقل دینی نیست/ خوشبختانه فیلمهای زمان عنقلاب هست دیه ای جنازه ی سوخته و ذغال شده ی یک زن را بر دوش عنقلابیون???...1/
جمعه 21 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
باشد می پذیرم که اگر ایران را یک انسان تصور کنیم یک دست یک چشم ملت از ظلم!!!!شاه سوخته بود چرا کاری کردید که 99 در صد این بدن دچار سوختگی حاد شود و اکنون با فحاشی توهین های زشت به جای قبول اشتباه غیرقابل جبران به بینی شاه به چهره ی درد کشیده ی فرح بند کنید و پس از 1432 سال استثمار فکری باز دوباره دو اسلامی خمینی لاور را بعنوان ناجی بپذیرید? پس گرامی این غرب نفتخوار نیست که در قفاست بلکه بیسوادی و بی هویتی ملتها درد اصلیست همین و شاد باشی نه خوش باور در خیل عظیمی از بی باوران میهن/هر کشوری/
جمعه 21 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
2. میبینی که بیش از دیگران مورد تهاجم هستم زیراکه جوابی برای سوال مستدل من ندارند که به فحاشی پناه می برند خواهند گفت شاه به ملا رو داد باشد صحیح است گلسرخی کمونیست شما چرا زیر پرچم امام حسین و علی و اسلام سینه می زد و توی مجاهد که مسعود و مریمت 24 ساعته در حرم امامان در عراق بودن چه????و کدام مسلسل در قفای ملت بود که بگویند//اماما حکم جهادم بده????
جمعه 21 مرداد 1390

romano - ایران - تهران
سلام سید علی دیگه منتظر باش اینم یک سال نه اصلا بگو دوسال اصلا بگو سه سال (دیگه خیلی ملاخورری برات حساب کردم!) آخرش چی جیگرتو بخورم. عمو یانکی اومد گاو مسلمونشو طناب کش ببره هی هرهر خندیدین به ریش ملت و دنیا. آخ پدری ازتون دربیاد اخ ملا کشونی بشه بخدا اگر شما برگی از تاریخ رو سیاه کنید اصلا 30 سال ثانیه هم حساب نمی‌شه ولی در مورد کشتنتون وا ویلا که چشم فتنه در میارین، مهدویت، زرزر سر لحاف ملا نصرالدین بخدا ثانیه ثانیه اش رو دارم می‌شمرم به همون دلیل بچه مسلمون بودن تا تلافی بدبخت آدمهایی که بی بها نفسی رو که خدا محترم شمرده بود به اسم مجاهد، بهایی بی دین بادین ، مبارز کرد زهر مار گرفتین بدین. یک نهضت حسینی نشونتون بدم که هرچی پول حسین کشونه از حلقتون دربیاد. بیبینم ارازلتون هم چند روز پشت سرتون وای می‌ستن. آخ آخوند کشونی داریم.
جمعه 21 مرداد 1390

لیلی ایرانی - ایران - تهران
afshin7174 - ایران - تهران نگران نباش بعداز اون نوبت اربابای تو هستش.ببینم حالا میذاری یا نه!!!
جمعه 21 مرداد 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
تا زمانیکه امریکا و غرب نمیخواهند قبول کنند که ایران یک قدرت سیاسی و نظامی در منطقه است. اوضاع به همین صورت است .و کشورهائی مثل ترکیه و.. فقط مسخره این بازی هستند.
شنبه 22 مرداد 1390

garfield - ایران - تهران
afshin7174 - ایران - تهران به زودی میفهمی کی قراره بذاره!!! :)))))
شنبه 22 مرداد 1390

مهدی کیانمهر - ایران - تهران
بشار اسد جنایتکار باید زودتر فکری به حالش می شد. اینجاست که آدم فکر می کنه اگه منافعی در کار نباشه عمو سامم دست رو دست می ذاره. اما مردم ساده ما فکر می کنن که همه غربیها آدم خوبه اند و صلاح سایر کشورها رو می خوان!
شنبه 22 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.