مقام ایرانی خواستار حمایت از سوریه در برابر مداخله آمریکا شد


مقام ایرانی خواستار حمایت از سوریه در برابر مداخله آمریکا شد

بروجردی: باید به سوریه کمک کرد تا بتواند به ناآرامی در این کشور پایان دهد

یک مقام ایرانی خواستار همکاری کشورهای عربی برای حمایت از دولت سوریه در مقابله با ناآرامی های کنونی در این کشور شده و نسبت به گسترش روابط ایران و مصر ابراز امیدواری کرده است.

به گزارش خبرگزاری مجلس ایران - خانه ملت - علاء الدین بروجردی، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس که در راس هیاتی به قاهره سفر کرده است، در دیدار با نبیل العربی، دبیرکل اتحادیه عرب، ایالات متحده را مسئول تظاهرات اعتراضی در سوریه دانسته و خواستار حمایت از دولت این کشور در برابر "دخالت های آمریکا" شد.

پیشنهاد رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس برای حمایت از سوریه در حالی مطرح می شود که روز یکشنبه این هفته، اتحادیه عرب سرانجام با صدور بیانیه ای از دولت سوریه خواست تا هرچه سریعتر به سرکوب خشونت آمیز تظاهرکنندگان مخالف دولت خاتمه دهد.

آقای بروجردی، که برای تسلیم دعوتنامه رئیس مجلس ایران به دبیرکل اتحادیه عرب برای شرکت در پنجمین همایش بین المللی فلسطین با نبیل العربی ملاقات کرده بود، اظهار داشت: "آمریکا بعد از اینکه مصر را از دست داد، هم اکنون سوریه را هدف قرار داده است."

اشاره این مقام ایرانی به تظاهرات منجر به کناره گیری حسنی مبارک، رئیس جمهوری سابق مصر است که از متحدان نزدیک آمریکا در منطقه محسوب می شد، هر چند با آغاز تظاهرات مخالفان در مصر، مقامات ایالات متحده، آقای مبارک را برای کناره گیری از قدرت تحت فشار قرار دادند.

به گزارش خبرگزاری فارس، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، روز گذشته در یک نشست خبری در مصر نیز شرکت کرد و به سئوالاتی در مورد بحران سیاسی در سوریه پاسخ داد.

براساس این گزارش، آقای بروجردی گفت که در مورد سوریه، دو گزینه وجود دارد و افزود: "انتخاب اول این است که سوریه را در دهان گرگی به نام آمریکا قرار دهیم و شرایط را به گونه ای رقم بزنیم که ناتو به این بهانه علیه سوریه حمله کند."

 

نحوه برخورد حکومت سوریه با اعتراضات مردم انتقاد اتحادیه عرب را در پی داشته است

ظاهرا اشاره این مقام ایرانی به انتقاد شدید اتحادیه عرب از سرکوب تظاهرکنندگان در لیبی قبل از صدور قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد در حمایت از غیرنظامیان آن کشور است که زمینه عملیات هوایی ناتو علیه مواضع طرفداران رهبر لیبی را فراهم آورد.

در مورد گزینه دیگر، آقای بروجردی گفت: "انتخاب دوم این است که در سوریه به پایان درگیری ها کمک کنیم و نباید از یاد ببریم که اصلاحات پیشنهادی دولت سوریه، آن هم در کشوری که ده‌ها سال است دارای نظام تک حزبی است، پیشنهادات قابل توجهی است."

اخیرا رئیس جمهوری سوریه قانون اجازه تشکیل احزاب سیاسی در این کشور را به عنوان اقدامی در اصلاح نظام حکومتی امضا کرد اما مخالفان نسبت به صداقت دولت در استقرار دموکراسی در سوریه ابراز تردید کرده و این اقدام را کافی ندانسته اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران گفت که جمهوری اسلامی با اینکه "سوریه طعمه آمریکا شود" مخالف است و افزود: "ما معتقدیم که مصالح امت اسلام حکم می کند که بسیج شویم تا سوریه را به عنوان مرکزی از مقاومت فلسطین استوار نگه داریم."

وی در عین حال گزارش های مربوط به کمک نظامی ایران به دولت سوریه و همکاری در سرکوب مردم معترض در آن کشور را به شدت تکذیب کرد.

روابط با مصر

به گزارش خانه ملت، علاء الدین بروجردی در دیدار با نبیل العربی، که پیشتر سمت وزیر خارجه مصر را برعهده داشت، از تظاهرات منجر به سقوط رئیس جمهوری سابق مصر به عنوان "اتفاقی بزرگ" نام برد و ابراز امیدواری کرد که "جهان پس از برگزاری انتخابات آینده پارلمانی و ریاست جمهوری در مصر، شاهد مصر جدیدی باشد."

 

حکومت اسد نزدیکترین متحد جمهوری اسلامی در منطقه خاورمیانه بوده است

در مورد روابط دوجانیه، او گفت که ایران و مصر دو کشور مهم هستند که باید روابط نزدیکی با هم داشته باشند و با اظهار این نظر که چنین روابطی تاثیر مهمی بر منطقه و جهان می گذارد، گفت: "ایران منتظر موضع مصر در مورد برقراری روابط میان قاهره و تهران است."

مصر و ایران در سال های منتهی به انقلاب اسلامی سال ۱۹۷۹ در ایران دارای روابط بسیار دوستانه ای بودند اما پس از انقلاب، این روابط به دستور آیت الله روح الله خمینی و به خاطر شناسایی اسرائیل توسط دولت مصر، قطع شد و هنوز برقرار نشده است.

پس از کناره گیری حسنی مبارک، برخی از رسانه ها و مقامات ایرانی از احتمال تغییر سیاست خارجی مصر و رویگردانی آن کشور از ایالات متحده و اسرائیل سخن گفتند و نسبت به گرایش حکومت جدید مصر به مواضع جمهوری اسلامی در مخالفت با روند صلح خاورمیانه، حمایت از گروه های تندرو فلسطینی و خصومت با اسرائیل ابراز امیدواری کردند و از امکان برقراری سریع روابط نزدیک بین دو کشور سخن گفتند.

آقای بروجردی در نشست خبری خود در قاهره در مورد برقراری روابط دو جانبه با مصر گفت: "ما ترجیح می دهیم دوستان مصری را برای تصمیم گیری درباره رابطه آزاد بگذاریم، ضمن اینکه اگر امروز رابطه برقرار شود، ما خرسندتریم تا فردا این اتفاق بیفتد."

 

بروجردی آمریکا را متهم کرده که به جبران سقوط مبارک در صدد ساقط کردن حکومت سوریه است

به گزارش فارس، یکی از خبرنگاران یادآور شد که در گذشته مسایلی مانند تاکید مصر بر تغییر نام خیابانی در تهران که به نام قاتل رئیس جمهوری اسبق مصر نامگذاری شده، مانع از برقرار روابط دوجانبه شده است.

آقای بروجردی گفت: "این مربوط به گذشته است و امروز، امروز است و در مصر انقلاب روی داده و ما جشن برقراری روابط دو کشور را به زودی در مصر و قاهره برگزاری می کنیم."

وی گفت که جمهوری اسلامی هیچ پیش شرطی برای تجدید روابط با مصر ندارد و به نظر نمی رسد که مصر هم شرایطی در این زمینه داشته باشد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران بر همکاری نزدیکتر فرهنگی با مصر هم تاکید کرد و از جمله از مبادله دانشجوی علوم دینی، اقدام ایران در تعمیر و بازسازی زبارتگاه های مذهبی در مصر و مبادله فیلم بین دو کشور حمایت کرد.

وی در مورد سفرهای تفریحی ایرانیان به مصر هم گفت: "من بارها تاکید کرده ام که اگر مشکل ویزا را دولت مصر حل کند، شرکت های ایرانی حاضرند هرچه زودتر امکان سفر گردشگران ایران به مصر را فراهم کنند و ما هیچ محدودیتی نداریم."

آقای بروجردی در ادامه سفر خود به منطقه، روز چهارشنبه وارد کویت شده و قرار است در دیدار با رئیس مجلس این کشور، از وی برای شرکت در نشست حمایت از فلسطین که روزهای ۹ و ۱۰ مهرماه در تهران برگزار می شود، دعوت کند.

mortimer - ایران - اصفهان
مگه الان داری چی کار می کنی؟به لطف شما بشار داره روزی میانگین 300تا می کشه بازم از رو نمی ری؟!
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

saeed.uk - انگلیس - لندن
بله باید هم ناراحت باشید سوپاپ نظامتون و راه فرارتون هم همین روزها بسته میشه دیگه هیچ راه فراری برای پوشاندن گندکاری هاتون باقی نمی ماند وگرنه دلتان واسه مردم سوریه نمیسوزد
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

alexxx - اتریش - وین
سلخورا کشور خودمون رو تا مرز مرگ به نابودی و خرتوخری کشوندین, هیچ فکر و ایده ای هم به مخ پوکتون خطور نمیکنه که وضع مملکت, کشور و ملت رو یه ریزه هم که شده سامون بدین. حالا شدین قیم کشورای عرب, اونم این عربایی که عجم رو همیشه بچشم دشمن نگاه کردن مگر تعداد محدودی سر شماها رو شیره مالیدن که در قبالش مبالغ کذائی پول نقد گرفته تا مواد غذایی, صنعتی, نظامی و حتی مزدورانی رو تحت عنوانهای کاذب به این کشورا سرازیر کردین. حالا هم سوریه رو مثل توفیلی چسبیدین و باباشر اسد هم که توی بحران داخلی گرفتار شده دست به دامنتونه. اصلا سیاستای کشورای عربی به ما چه ربطی داره? چه علاقه ای ? نه که تو کشور خودمون هیچکاری واسه کردن نمونده, هزینه ها و نیروهای مازاد رو خرج عربای وحشی کنیم نه ? واقعا" تک تکتون خائنید نسبت به ایران و ایرانی. و چوب این خیانتها رو چنان بخورید بزودی, که صدای سگ بدین از خودتون. این روز نزدیکه حمال....!!! به رهبرتون هم بگین تا وقت دارین زوزه کشیدن رو تمرین کنید.
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

hassan5 - ایران - تهران
سعی جمهوری اسلامی در این است که در اطراف اسرائیل یک پایگاه داشته باشه که بان تا با مسلح کردن حزب الله وتهدید اسرائیل از امریکا باج خواهی کند.اگر تماس ایران با حزب الله قطع بشه که احتمالا خواهد شد مرگ نظام نزدیکه
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
بشار اسد خوب بلده ادم بکشه ولی هنوز از روشهایی مثل کهریزک استفاده نکرده. برای کمک به بشار اسد میتونید سربازان گمنام ولی وقیح رو در زندانهای غیر استاندارد سوریه مستقر کنید و مردم سوریه رو هم کهریزکی کنید. مرگ بر خامنه ای و حکومت فاسد و جنایتکارش
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

محمدرضا بهشتی - ایران - تهران
این حرفها چیه؟ اگه کشور دیگری همین حرف را در باره ایران می زد چه واکنشی نشان می دادید آقای بروجردی ؟؟؟. آیا دخالت در امور دیگران جزیی از دمکراسی دینی شماست ؟؟؟؟؟؟ . حکومت مردم بر مردم عین دمکراسی است مردم سوریه از دخالتهای شما پرچم کشورمان و عکس رهبران مان را پاره و آتش می زنند همان کاری راکه بیش از سی سال است ما دارییم روی پرچم کشور دیگری انجام می دهیم . لطفا اجازه دهید مردم خودشان تصمیم بگیرند.
پنج‌شنبه 20 مرداد 1390

mellita - کردستان عراق - اربیل
من واقعا نمیدونم ایران همه رو دیکتاتور میدونه ولى بشارى که از صدام دیکتاتور تره رو دیکتاتور نمیدونه,حتما چونکه از خانواده شیعه است ازش طرفدارى میکنه.
پنج‌شنبه 20 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.