ایران: محموله توقیف شده در ترکیه سلاح نیست


ایران: محموله توقیف شده در ترکیه سلاح نیست

رادیو زمانه : رامین مهمان‌پرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته در محموله توقیف شده ایران در ترکیه، سلاح وجود ندارد.

مهمان‌پرست ۱۶ مرداد ۱۳۹۰ به خبرگزاری پانا گفته است: «به بهانه اینکه برخی کالاهایی که در این کامیون بوده ممکن است کاربرد دو گانه داشته باشد، اختلاف نظر بین نهادهای مختلف در داخل ترکیه بوده است و به همین دلیل مدتی این کامیون در این کشور معطل مانده است.»

به گفته وی این محموله شش ماه پیش در ترکیه توقیف شده است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزوده: «یک سری نهادهای داخل ترکیه هم معتقد بودند که این محموله مشکلی ندارد ولی عده‌ای می‌گفتند کاربرد دو گانه دارد و با پیگیری‌هایی که در حال انجام است، تلاش می‌کنیم به صورت نهایی این مسئله حل شود.»

چند روز پیش روزنامه «زود دویچه تسایتونگ» چاپ آلمان در گزارشی از توقیف «محموله تسلیحاتی» ایران برای صدور به سوریه و حزب‌الله لبنان خبر داده بود.

این روزنامه به نقل از منابع دیپلماتیک غربی نوشته است این سلاح‌ها ظاهراً قرار بود از طریق سوریه به دست حزب‌الله لبنان، هم‌پیمان جمهوری اسلامی ایران، برسد. به گفته این منابع حزب‌الله در سوریه انبارهای اسلحه دارد.

این مهمات همچنان در دست نیروهای مرزبان ترکیه است و مقامات دولتی و محلی حاضر نیستند در این‌باره اظهار نظر کنند.

شورای امنیت سازمان ملل به‌خاطر برنامه هسته‌ای ایران جمهوری اسلامی را مورد تحریم‌های متعددی قرار داده است از جمله ارسال هرگونه سلاح از ایران به کشورهای دیگر ممنوع گردیده و همه اعضای سازمان ملل موظف‌اند نقض چنین موردی را گزارش کنند.

پیش از این، در نیمه ماه مارس  مارس ۲۰۱۱ (اسفند ۱۳۸۹) دولت ترکیه در دیاربکر به بازرسی هواپیمایی از شرکت یاس‌ایر ایران پرداخت که عازم سوریه بود.

در این بازرسی سلاح‌های کلاشینکف، مهمات، خمپاره و قطعات یدکی خودرو کشف شد.

رسانه‌های ترکیه، از جمله خبرگزاری نیمه‌رسمی آنادولو، در نیمه آوریل گذشته مدعی شده بودند که ایران محموله‌های تسلیحاتی خود را به سوریه می‌فرستد. به گزارش این رسانه‌ها تسلیحات صادراتی ایران از طریق گذرگاه باب الحوا در نزدیکی شهر ریحانلی واقع در جنوب ترکیه ارسال می‌شوند.

منابع دیپلماتیک غربی همچنین گفته‌اند چندین کامیون با محموله‌های مشکوک و موارد مشابهی که در ماه آوریل در کیلیس کشف شد، بدون رویارویی با مشکلی از مرز ترکیه و سوریه عبور کرده‌اند.

گزارش‌های سازمان ملل نشان می‌دهد که ایران سعی دارد به‌شکل سیستماتیک تحریم‌ها را دور بزند. بنا به این گزارش‌ها ایران به‌طور منظم به صدور تسلیحات غیرمجاز تحت پوشش کالاهای مجاز و عادی اقدام کرده است.

«زود دویچه تسایتونگ» نوشته است بر اساس داده‌های سازمان‌های اطلاعاتی غرب پس از کشف تسلیحات غیرمجاز در هواپیمای شرکت یاس‌ایر، رهبری ایران از سپاه پاسداران خواسته است تا راه‌های دیگری برای صدور اسلحه بیابند.

این روزنامه می‌نویسد ایران در پی ارسال محموله‌های تسلیحاتی از طریق راه‌آهن و خطوط هوایی کشور سوم، از جمله ونزوئلا و عراق است.

khosh bavar - ایران - یزد
اره, حتما کفن فرستادید برای شهیدان راه ازادی ! ننگتان باد .
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

mortimer - ایران - اصفهان
منظورش از پیگیری همون باجه دیگه.
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

dara20 - ایران - تهران
لابد محموله افتابه اسلامی ساخت طویله ولایت فقیح بوده!!!!کثافتها باز هم دروغ می گویند. حالا باید برای ماستمالی کردن قضیه به ترکهای دزد باج بدن. اون 16 میلیارد دلار رو هم ترکهای پلید بابت حق سکوت بالا کشیدند.
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - پاریس
راست میگوئی میمون اسلامی.سلاح نبود...اسلحه بود!!!خلی گفت چلی هم باور کرد/البته نه اقای خوش باور/
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

انقلاب دوم - آلمان - هامبورگ
کامیون توقیف شده حامل آدامس خروس نشان و پفک نمکی (چی توز) بوده, که برای بچه های بشار اسد فرستاده شده بوده. اسلحه کجا بود بابا?
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
ARTEMIS-SW - : هیچ دانی, مون از ت خیلی ترسنوم ! پس افرین, پس همیشه خیلی واضح بنویس که مون بدانوم ت منظور چیه ! پس تا بعد .
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

sourena.de - آلمان - اشتوتگارت
تو روز روشن مردم رو میکشن و انکار میکنن. حالا باید توقع داشت که صادرات اسلحه رو تایید کنن!!! خرررررررررر خودتونید و ساندیس خورهاتون. مرگ بر خامنه ای و مزدوران جنایتکارش
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

ARTEMIS-SW - فرانسه - .پاریس
khosh bavar - ایران - یزد . گرامی ---من هرگز با شما درگیری نداشته ام/جز یک سوئ تفاهم/ که گذشت/روش مبارزه ی من و شما مشابه هم نیست ولی می دانم مقصود من و شما یکیست ازادی ایرانمان از چنگال خونین اشغالگران /شاد باشید/
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
ARTEMIS-SW -: صحیح است, صحیح است, صحیح است ! پس تا بعد خواخور جان .
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

gol andam - سویس - زوریخ
تو گفتی و ما هم باور کردیم....خودتی ..از بس یقه شو سفت بسته شکل نخود شده...
پنج‌شنبه 20 مرداد 1390

آلن پویا - ایران - تهران
راست می گه سلاح نبوده بلکه داروی بهداشتی(واجبی) بوده که برای پشمالوهای حزب ا.. لبنان می فرستادند. ضمن اینکه در ایران این محموله(واجبی) کاربرد دوگانه دارد هم برای زدودن پشمالو و هم خودکشی استفاده می شود.
شنبه 22 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.