۶ آدم‌ربای افغانی دستگیر شدند


6 آدم‌ربای افغانی دستگیر شدند

 6 مرد افغانی که یک پسر بچه 5 ساله را به خاطر 150 میلیون تومان ربوده بودند، دستگیر شدند.


به گزارش فارس،‌ در روز اول مرداد سال جاری پدر پسربچه‌ای 5 ساله با مراجعه به کلانتری 111 هفت چنار با اعلام خبر ربوده شدن فرزند خود، به مأموران گفت: پسرم در روز گذشته به قصد رفتن به خانه مادر بزرگش از خانه خارج شده بود که ربوده شد.

وی درباره ادعای ربوده شدن فرزندش به مأموران گفت: پس از آنکه متوجه دیر کردن پسرمان شدیم، به همراه مادرش به جستجوی او پرداخته و برای همین به خانه مادرم و دوستان و بستگانی که در همان منطقه زندگی کرده و فکر می‌کردیم که شاید وی در خانه آنها باشد، رفتیم اما هیچ کس از او اطلاعی نداشت؛ شب هنگام زمانی‌که به خانه بازگشتیم، در حین باز کردن در خانه متوجه پاکت نامه‌ای شدیم؛ وقتی در پاکت را باز و نامه داخل آنرا خواندیم متوجه شدیم که پسرمان ربوده شده است؛ در نامه نوشته شده بود که باید مبلغ 150 میلیون تومان پرداخت کنیم تا پسرمان آزاد شود.

با تشکیل پرونده مقدماتی و به دستور دادیار شعبه دوم دادسرای ناحیه 27 تهران، پرونده جهت رسیدگی تخصصی در اختیار اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفت.

با مراجعه پدر کودک ربوده شده به اداره یازدهم، وی ضمن معرفی خود به عنوان یکی از مهاجرین کشور افغانستان به ایران، به کارآگاهان گفت: از حدود 15 سال پیش به صورت قانونی وارد ایران شده و از همان زمان نیز در یک کارخانه بازیافت مواد مشغول به کار شده‌ام.

وی اظهارات خود با اشاره به تماس آدم‌ربایان با او گفت: آدم‌ربایان طی تماسی که با من داشتند درخواست مبلغ 150 میلیون تومان پول نقد کرده و نحوه تحویل این مبلغ را نیز به این شکل مطرح کرده‌اند که من باید این پول را از طریق بستگانم در کشور افغانستان به آنها تحویل دهم تا آنها نیز پس از اطلاع و اطمینان از تحویل پول، پسرم را در داخل ایران آزاد کنند.

کارآگاهان اداره یازدهم که با توجه به نحوه پرداخت پول اطمینان داشتند که آدم‌ربایان به احتمال بسیار زیادی از اتباع کشور افغانستان هستند به تحقیقات از محل سکونت خانواده کودک ربوده شده و همچنین محل کار پدر پسربچه 5 ساله پرداختند؛ در تحقیقاتی که از محل سکونت شاکی پرونده انجام شد، کارآگاهان موفق به شناسایی دختربچه‌ای 8 ساله شدند که پسر ربوده شده را در حال سوار شدن به یک موتورسیکلت دیده بود؛ با شناسایی این دختربچه و با استفاده از مشاهدات وی، کارآگاهان موفق به چهره‌نگاری تصویر یکی از سرنشینان موتورسیکلت شدند.

با بدست آمدن تصویر یکی از سرنشینان موتورسیکلت، این تصویر در مقابل پدر پسر ربوده شده قرار گرفت و او نیز پس از مشاهده تصویر عنوان داشت که تصویر متعلق به یکی از کارگران افاغنه کارخانه بازیافت موادی است که او در آنجا مشغول به کار است؛ با شناسایی این فرد به نام محمود 45 ساله کارآگاهان به نشانی کارخانه بازیافت مواد رفته و در تحقیقات خود اطلاع پیدا کردند که محمود همزمان با تعدادی از کارگران افاغنه، از زمان ربوده شدن پسربچه 5 ساله، به بهانه‌های مختلف مرخصی گرفته و از آن زمان تاکنون نیز هیچگونه اطلاعاتی از آنها در دست نیست.

با شناسایی محمود و 5 نفر دیگر از کارگران افاغنه، کارآگاهان با توجه به اطلاعات بدست آمده از محل‌های تردد و زندگی آنها در مناطق جنوب و جنوب غرب تهران، تمامی این مناطق را تحت مراقبت‌های پلیسی خود قرار داده و سرانجام هر 6 نفر آنها را در روز 4 مرداد، در منطقه یافت آباد شناسایی و دستگیر کردند.

با دستگیری این 6 متهم، بلافاصله هر شش نفر آنها به اداره یازدهم منتقل و تحقیقات پلیسی از آنها آغاز شد؛ با آغاز تحقیقات از متهمان و با توجه به تناقضات موجود در اظهارات آنها، سرانجام هر شش متهم لب به اعتراف گشوده و به مشارکت و همدستی در ربودن پسربچه 5 ساله اعتراف کردند.

در اعترافات متهمان مشخص شد که این افراد از چند سال پیش به صورت غیرقانونی وارد ایران شده و در طول این مدت مشاغل مختلفی را امتحان کرده تا نهایتاً در کارخانه بازیافت مواد، به عنوان کارگر، مشغول به کار شده‌اند.

برابر اعترافات متهمان، با گذشت مدتی از اشتغال این افراد در کارخانه، آنها از وضعیت مناسب مالی پدر کودک ربوده شده اطلاع پیدا می‌کنند بگونه‌ای که شاکی پرونده در طول مدتی که متهمان در کارخانه مشغول به کار بودند اقدام به خرید یک واحد مسکونی و همچنین دو دستگاه خودرو پژو سواری و وانت کرده و به تعدادی از کارگران افاغنه همکار خود نیز کمک‌های مالی داشته است.

با توجه به تصویری که متهمان از وضعیت مالی همکارشان برای خودشان تصور کرده بودند، تمامی آنها توافق کردند تا با همدستی و مشارکت یکدیگر اقدام به آدم‌ربایی کودک 5 ساله این شخص کرده تا از این طریق، مبلغ 150 میلیون تومان اخاذی کنند؛ پس از یک ماه کنترل خانواده شاکی و تهیه مخفیگاهی برای نگهداری پسربچه ربوده شده، در داخل اتاقی کوچک در یک گاراژ، سرانجام نقشه آدم‌ربایی انجام و در روز حادثه محمود به همراه یکی از همدستان خود با یک دستگاه موتورسیکلت طرح هوندا 125 به محل سکونت شاکی و خانواده‌اش در خیابان تیموری رفته و اقدام به ربودن پسر 5 ساله شاکی می‌کند و همان شب نیز آدم‌ربایان نامه‌ای تهدید آمیز را به همراه مطالبه 150 میلیون تومان پول، در داخل خانه شاکی می‌اندازند.

کارآگاهان اداره یازدهم مبارزه با آدم‌ربایی پلیس آگاهی تهران بزرگ در ادامه رسیدگی به این پرونده و پس از شناسایی دقیق مخفیگاه محل نگهداری کودک ربوده شده در جنوب تهران، در روز 5 مرداد ضمن آزادسازی کودک ربوده شده، سه نفر دیگر از متهمان افاغنه را که وظیفه نگهداری از کودک را بر عهده داشتند، دستگیر و به اداره یازدهم منتقل کردند.

سرهنگ کارآگاه آریا حاجی زاده، معاون مبارزه با جرایم جنایی پلیس آگاهی تهران بزرگ، گفت: در حال حاضر تحقیقات تکمیلی درباره شناسایی نقش هر کدام از متهمان در این پرونده آدم‌ربایی در دستور کار اداره یازدهم پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته و متهمان جهت انجام تحقیقات، در اختیار اداره یازدهم مبارزه با آدم‌ربایی قرار دارند.

minna - فنلاند - هلسینکی
اخه پسر 5ساله میتونه خودش تنها بره خونه مامان بزرگش ??
سه‌شنبه 18 مرداد 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
زندگی برخی از آدم ها چقدر نکبت بار ه . باد آورده رو باد میبرد !
سه‌شنبه 18 مرداد 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
هر شش نفر اعدام .
سه‌شنبه 18 مرداد 1390

سوییس - سوییس - برن
بعد میگن چرا با افغانی جماعت بدرفتاری میشه.افغانیا همینن.حتی اونایی هم وارد اروپا شدند درست نشدند.
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

tefli - نروژ - بودو
سوییس - سوییس - برن. ادمهایی مثل تو ابروی بقیه رو هم می برند اگر در حد دیپلم هم سواد داشته باشی اینو درک خواهی کرد این نحوه نوشتنت درست نیست .همه ما ها اعتراض داریم به نژاد پرست بودن اروپایی ها اما... minna - فنلاند - هلسینکی ( به نکته خوبی اشاره کردی)نروژ بودو
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.