سیگار کشیدن سر صبح، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد


سیگار کشیدن سر صبح، خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد

محققان می گویند سیگار کشیدن در نیم ساعت اول پس از بیدار شدن از خواب خطر ابتلا به سرطان ریه را به طرز چشمگیری افزایش می دهد

محققان آمریکایی می‌گویند افرادی که صبح‌ها بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب سیگار می کشند، بیشتر از کسانی که در ادامه روز سیگارشان را روشن می کنند در معرض ابتلا به سرطان هستند.

نتایج این تحقیق که در آن ۷۶۱۰ فرد سیگاری شرکت داشتند در مجله "سرطان" منتشر شده است.

بر این اساس، سیگار کشیدن در ۳۰ دقیقه نخست پس از بیدار شدن از خواب خطر ابتلا به سرطان ریه را نسبت به سایر افراد سیگاری دو برابر افزایش می دهد.

موسسه تحقیقات سرطان در بریتانیا می گوید افرادی که صبح ها زودتر از دیگران سیگار روشن می کنند، به احتمال زیاد دود بیشتری را وارد ریه‌های خود می کنند.

دانشمندان در دانشکده پزشکی دانشگاه دولتی پن آمریکا، در انجام این تحقیق از ۴۷۷۶ فرد سیگاری مبتلا به سرطان ریه و ۲۸۳۵ فرد سیگاری که به این نوع سرطان مبتلا نبودند کمک گرفتند.

در این تحقیق مشخص شد کسانی که در ۳۰ دقیقه نخست پس از بیدار شدن از خواب سیگار می کشند، ۷۹ درصد بیشتر از کسانی که دست کم یک ساعت پس از بیدار شدن سیگار می کشند در خطر ابتلا به سرطان ریه هستند.

در تحقیق دیگری که نتایج آن در همین نشریه علمی منتشر شده، مطالعه ای روی ۱۸۵۰ فرد سیگاری انجام گرفت که از میان آنها ۱۰۵۵ نفر به سرطان سر و گردن مبتلا بودند.

یافته های این تحقیق هم حاکی از آن است که احتمال ایجاد غده (تومور) در افرادی که در فاصله نیم ساعت بعد از بیدار شدن از خواب سیگار می کشند، ۵۹ در صد بیشتر از کسانی است که پس از برخاستن از خواب دست کم یک ساعت صبر می کنند و سپس نخستین سیگار روز خود را روشن می کنند.

نویسندگان این تحقیق پذیرفته اند که توضیح ارتباط ابتلا به سرطان با زمان سیگار کشیدن کار راحتی نیست.

دکتر جاشوا موسکار، یکی از محققان ارشد در این مطالعه می گوید: "سطح نیکوتین و احتمالا سایر سموم ناشی از مصرف تنباکو در بدن این افراد بالاتر از سایرین است، و احتمالا این اشخاص از کسانیکه قادرند تا یک ساعت پس از بیدار شدن از خواب به طرف سیگار نروند بیشتر به سیگار اعتیاد دارند".

پروفسور رابرت وست، از موسسه تحقیقات سرطان در بریتانیا در این مورد می گوید: "کسانی که بلافاصله پس از بیدار شدن از خواب سیگار روشن می کنند، معمولا دود هر نخ سیگار را با شدت بیشتری پایین می دهند."

آقای وست در ادامه توضیح می دهد: "بنابراین شاید بهترین توضیح در این ارتباط این باشد که هرچه یک نفر زودتر سیگارش را روشن کند، دود بیشتری را وارد ریه هایش خواهد کرد، و بنابراین بیشتر در معرض مواد شیمیایی قرار می گیرد که عامل ابتلا به سرطان شناخته می شود."

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
دود = بیچارگی و هزار تا دردو مرض
دوشنبه 17 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.