درخواست ۹۰ سناتور آمریکایی برای تحریم بانک مرکزی ایران


درخواست ۹۰ سناتور آمریکایی برای تحریم بانک مرکزی ایران

مجلس سنای آمریکا

بیش از ۹۰ سناتور آمریکایی در نامه ای به باراک اوباما رییس جمهوری، خواستار تحریم بانک مرکزی ایران شده اند. شماری از نمایندگان مجلس سنا هم تهدید کرده اند که در صورت لزوم و اگر دولت همکاری نکند، قانونی وضع کرده و دولت را مجبور به اجرای این طرح خواهند کرد.

به نوشته روزنامه وال استریت جورنال و به گفته برخی مقامات دولت کنونی و پیشین ایالات متحده در صورت اجرایی شدن تحریم بانک مرکزی جمهوری اسلامی، نظام مالی ایران به صورت کامل از نظام مالی جهانی جدا شده و دولت حاکم بر ایران از دریافت ماهیانه میلیاردها دلار وجوه حاصل از معاملات نفتی خود بازمی ماند.

این گزارش می نویسد: «از نگاه بسیاری از آمریکایی ها وارد کردن بانک مرکزی ایران در فهرست سیاه تحریم به منزله «گزینه اتمی» در جنگ مالی واشینگتن علیه تهران خواهد بود. بعضی از رهبران ایران نیز پیشاپیش اعلام کرده اند که اجرای چنان طرحی را از جانب دولت آمریکا به عنوان یک اقدام جنگی تلقی خواهند کرد.»

«مارک کرک»، سناتور جمهوریخواه از ایالت ایلینوی و«چارلز شومر» سناتور دمکرات از نیویورک تهیه این درخواست را برعهده داشتند و در اقدامی فراحزبی خواهان اقدامات سختگیرانه تر علیه رژیم ایران شده اند.

به گزارش وال استریت جورنال، در قسمتی از این نامه آمده است: «از دیدگاه ما، ایالات متحده آمریکا می بایست برای تحت فشار گذاشتن نظام مالی ایران یک استراتژی جامع را در پیش گیرد و بانک مرکزی ایران را مورد تحریم قرار دهد.»

یک مقام ارشد دولت باراک اوباما به وال استریت جورنال گفته که دولت در حال بررسی تمامی گزینه های عملی، از جمله اقداماتی علیه بانک مرکزی ایران، برای افزایش فشار بر روی جمهوری اسلامی ایران است. این مقام ارشد گفته است: ««ما در زمینه چالش ایران به سختی کار کرده ایم و تا کنون پیشرفت های خوبی در زمینه جمع آوری نیروها و افزایش فشار و تحریم های بین المللی بر روی ایران داشته ایم.»

سال گذشته، کنگره آمریکا قانونی را مورد تصویب قرار داد که بر اساس آن هر شرکت خارجی که با بانک های تحت تحریم ایرانی، بخش انرژی ایران و شرکتهای مرتبط با معاملات مربوط به سپاه پاسداران مبادله کند، مورد تحریم دولت آمریکا قرار خواهد گرفت. بر پایه این قانون کاخ سفید اجازه تحریم بانک مرکزی ایران را نیز خواهد داشت، اقدامی که تا کنون باراک اوباما از انجام آن خودداری کرده است.

وال استریت ژورنال به سخنان سناتور کرک اشاره می کند که طی گفت وگویی، اعلام کرده در صورتی که کاخ سفید تا پایان سال جاری (میلادی) بانک مرکزی ایران را تحریم نکند، قانونی را برای تصویب ارائه خواهد داد که دولت را به اعمال تحریم ها ملزم کند. آقای کرک گفته است: «انتخاب با دولت است که آیا مایل است در این امر (فشار بیشتر بر ایران) نقش هدایت کننده را خودش ایفا کند و یا این که ترجیح می دهد مجبور به این کار شود.»

مقام های آمریکایی در دولت کنونی و دولت پیشین می گویند که موضوع هدف قرار دادن بانک مرکزی ایران در فهرست تحریم ها، توسط هر دو دولت فعلی و قبلی آمریکا، دولت های باراک اوباما و جورج دبلیو بوش مورد بحث قرار گرفته است.

دولت های آمریکا و اتحادیه اروپا بر این باورند که بانک مرکزی ایران، از طریق مخفی کردن نام اصلی طرف های قرارداد در انتقال مالی بین المللی، انجام معاملات را برای بانک ها و بنگاههای تجاری ایران که تحت تحریم هستند، ممکن می کند. 

آمریکا همچنین نگران فعالیت بانک مرکزی ایران در انتقال و تسهیلات مالی و کمک به گروه هایی مانند حزب الله و حماس است که در فهرست گروه های تروریستی ایالات متحده جای گرفته اند.

مقام های جمهوری اسلامی در مقابل می گویند تحریم های ایالات متحده و سازمان ملل غیر قانونی است و ایران حق انجام معاملات بین المللی را دارد.

مسئله جدی متحدان ایالات متحده در تحریم بانک مرکزی ایران این مسئله است که در صورت اعمال یک چنین تحریمی، خرید نفت از ایران برای خریداران در اروپا و آسیا، غیر ممکن کرده و می تواند به افزایش بهای نفت در بازارهای جهانی منتهی شود.

ایران سومین صادرکننده بزرگ عضو سازمان کشورهای صادر کننده نفت، اوپک، به شمار می آید.
Khashayarshah - آلمان - تهران
با این کار شاهرگ اقتصاد ایران زده خواهد شد.
دوشنبه 17 مرداد 1390

bache shapoor - سوئد - یوسدال
دمشون گرم اگه این کار رو بکنند.
دوشنبه 17 مرداد 1390

ali1111 - ایران - تهران
Khashayarshah - آلمان - تهران. با اینکار شاهرگ مردم بی گناه ایران زده خواهد شد.
دوشنبه 17 مرداد 1390

romano - ایران - تهران
آخیش یانکیها خوب گاو می‌چرونن از زمان بوش که رایس می یومد تو خاور میانه داشت برای امروز لابی می‌کرد همون موقع این الاغ آخوندیسم لای دندونهای گرگ بزرگ رفت و حالیشون نشد. پارسال هم که برادر عربستان حسابی زدو بند رو بابت ظرفیت نفت ایران تو بازار کرد. هه هه خیال کردن هشت سال عرو تیز اتم اتم بکنن عربا بیکار می‌شینن و دیپلماسی ندارن این خنگا هم منوچ متکی رو عوض کردن و لج و لج بازی هی می گم حالا صبر کنین ببینین چه بلایی سر آخوندا میاد بگین نه. اتفاقا به دلیل اعتقادم به خدا بدی هیچ کسی رو نمی‌خوام ولی این آخوندا باد کاشتن مطمئنا طوفان درو می کنن. پس بدرک که پدرشون در بیاد تا جای زخم روح اون دخترایی بشه که شب ازاله بکارتشون کردن و صبح اعدام. ....قرار بود اسلام آب،برق مجانی بدید.بزودی همه وعدهاتونو از جوونهایی که تا مغز استخوان از اسلام تو زمان شما متنفر شدن می‌گیرید. هه هه آخیش اخیش. شب درازست و قلندر بیدار. خیال کردین فقط لپتاپ خوب میسازن نه تو سیاست هم همونقدر سرن.
دوشنبه 17 مرداد 1390

porharfi - هلند - آرنم
صدای این سناتور های پُفیوز از جای گرم در میاد!!..بیشرفها .با این کار ها. ملا های بیشرف تر از خود سیاستمداریتان !پول پارو میکنند و مَردُم بیچاره. و فقیر ایران در رنج و سختی بیشتری غرق میشوند!.""پولدار ها و میلیاردرها. که کُک ِ شان هم نمی گــَزه!!...(خاک بر سرتان با این سیاستتان!..بعد از 32. سال حکومت ملایی!هنوز در حال مزخرف گفتنید!.به زیان ِ مَردُم ِ ایران!)
دوشنبه 17 مرداد 1390

لیلی ایرانی - ایران - تهران
زودتر اینکارو بکنین.ما اماده ایم.شاید اینطوری اون عده از مردم که تا حالا خفه خون گرفته بودنم صداشون دربیاد.
سه‌شنبه 18 مرداد 1390

MIRZADEH E ESHGHI - دوسلدورف - دوسلدورف
یکی میمُرد ز درد بینوایی یکی میگفت خانوم زردک میخواهی!
سه‌شنبه 18 مرداد 1390

دستان - ایران - تهران
آمریکا هیچ غلطی نمیتونه بکنه با ادامه های خوش خیالش .مگه تا حالا تحریم نکردند درسته فشار اقتصادی بوده ولی مردم با کمی و کاستیش شاخته اند و از این به بعد هم خواهند ساخت . تا خواب های بد خواهان و انگلان برای استعمار و استیلا بر ملت بزرگ ایران زمین باطل شود.
چهار‌شنبه 19 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.