شکل خوابیدن شما درباره شخصیت شما چه می گوید؟


شکل خوابیدن شما درباره شخصیت شما چه می گوید؟

آیا شکل خوابیدن ما، می تواند حاوی اطلاعاتی در مورد شخصیت ما باشد؟ این ایده که موقعیت بدن حین خواب و شخصیت به هم ربط دارند، چیز تازه ای نیست. روانکاوان از دیر باز در پی اثبات چنین چیزی بودند و چنین ارتباطی به خوبی با تئوری رؤیای فروید سازگار است.

فروید باور داشت که وقتی به خواب می رویم، ما با ناخودآگاه خود که حاوی امیال ناخوشایند و ناخواسته مان است، تنها می مانیم، امیال و خواسته هایی که نمی خواهیم به صورت ارادی به آنها فکر کنیم. کارکرد رؤیا این است که امیال را به صورت نمادین و قابل قبول تری به ما عرضه کند.

فروید عقیده داشت که رؤیاها در حکم «مسیر شاهانه ای به سوی ناخودآگاه» هستند. بر اساس تئوری فروید، شخصیت ما تا حد زیادی انعکاس، چگونگی مدیریت و دفاع ما علیه امیال ناخواسته مان است.

فروید در حین بعضی از جلسات روانکاوی، از بیمارانش می خواست که در برابر او راحت باشند و به آرامی در موقعیتی که راحت هستند و معمولا در هنگام خواب به خود می گیرند، در بستر دراز بکشند و بعد از روی نحوه آرام گرفتن بیمارانش، به عنوان یکی از شاخص های ارزیابی شخصیت استفاده می کرد.

یکی از اشخاصی که کتابی در این زمینه تألیف کرده است، دکتر ساموئل دانکل است، او که یک روانپزشک مقیم نیویورک است، کتابی با عنوان «موقعیت های خواب: زبان شبانه بدن» نوشته است. در این کتاب او نوشته است که موقعیتی که در شب به بدنمان هنگام خواب می دهیم، بازتابی از کارها و چالش های روزانه مان است.

البته چیزهایی که تا اینجا برایتان نوشتم، زاویه دیدی روانشناسان را نشان می دهد، اگر از پزشکان دیگر مثلا از یک جراح مغز و اعصاب در مورد موقعیت خواب بپرسید، به احتمال زیاد چیزی که به شما خواهد گفت این است: بهترین موقعیت خواب، خوابیدن به پشت است. در این حالت سرتان باید کمی بالاتر از بدنتان قرار بگیرد و زاویه ای ۱۰ تا ۳۰ درجه ای با بدنتان داشته باشد. در این وضعیت بیشترین مقدار خون به مغزتان می رسد و تنفس بهتری خواهید داشت. بهتر است پاها هم کمی بالاتر از تنه قرار بگیرند.

از دید پزشکان، خوابیدن روی شکم اصلا خوب نیست، چون اعضای داخلی را تحت فشار قرار می دهد و ثابت شده است که کسانی که عادت دارند دمر بخوابند، بیشتر از دیگران دچار درد گردن و کمر می شوند.

اما «کریس ایدزیکوفسکی» که مدیر سرویس ارزیابی و مشاوره خواب است، اخیرا با بررسی شکل خواب یک هزار نفر، شش وضعیت شایع تر خواب را با اشکال شخصیتی مختلف مرتبط کرده است.Foetus position

۴۱ درصد افراد، در هنگام خوب، شکل جنینی به خود می گیرند. زن ها دو برابر مردها، دوست دارند که در این وضعیت به خواب بروند. این اشخاص برون گرا و در عین حال حساس هستند. ممکن است خجالتی باشند، اما زود صمیمی و خودمانی می شوند.

Log position

افرادی که به پهلو می خوابند، در حالی که دست ها و پاهایشان کشیده است. این افراد غالبا اجتماعی هستند، آنها آسان گیر هستند و زود اعتماد می کنند و حتی در مواردی ساده لوح هستند. ۱۵ درصد افراد در چنین وضعیتی می خوابند.

Yearner position

این افراد هم به پهلو می خوابند، ولی عادت دارند دستهایشان را در هنگام خواب در جلوی بدنشان بگیرند. ۱۳ درصد افراد در هنگام خوب این شکل را به خود می گیرند. این افراد، غالبا روشنفکر و در عین حال بدگمان و مشکوک هستند. آنها وقتی تصمیمی بگیرند، در پی گرفتن آن، ثابت قدم هستند.

Soldier position

افرادی که به پشت می خوابند و اصطلاحا وضعیت سرباز به خود می گیرند. ۸ درصد افراد دوست دارند، در این وضعیت به خواب بروند. این افراد غالبا آرام و خوددار هستند و از هیاهو پرهیز می کنند و دوست دارند خود و دیگران را به استانداردهای بالاتری برسانند. البته آنها در عین حال، احتمال دارد که در هنگام خواب خر و پف کنند.

Freefall position

افرادی که دمر می خوابند و دستشان را زیر بالش می گیرند یا بالش را بغل می کنند. ۷ درصد افراد در هنگام خوابع دمر می خوابند. آنها عجول و بی پروا هستند و از انتقادهایی که در مورد آنها می شود، استقبال نمی کنند.

Starfish position

موقعیت ستاره دریایی، افرادی که به پشت می خوابند، دستهایشان را بالا می گیرند و نزدیک سر و بالش می برند. ۵ درصد افراد این موقعیت را دوست دارند. این افراد شنونده های خوبی هستند و یاری رسان دیگران هستند، آنها دوست ندارند که در مرکز توجه دیگران قرار بگیرند. آنها بیشتر از دیگران، احتمال دارند که خر و پف کنند و بیشتر از بقیه دچار اختلال خواب می شوند.

تنها، ۵ درصد افراد در شب های مختلف، موقعیت خواب متفاوت اختیار می کنند و بقیه در همه شب ها، یکسان می خوابند.
تنها ۱۰ درصد افراد، در هنگام خواب، همه بدن را با پتو می پوشانند و سایر مردم، عضوی از بدن مثلا یک دست، یک پا یا هر دو پا را بیرون پتو می گذارند.

بنده ی تنهای خدا - قطر - دوحه
هر جور عشقمه میخوابیم D-;
دوشنبه 17 مرداد 1390

عرق سگی - ایران - تهران
شکل خوابیدن من که تو اینا نبود قضیه من چی میشه انوقت/.
دوشنبه 17 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
من فقط میخواهم بدانم که چه کسی بحالتهایی از نظر من " باور نکردنی "مانند Soldier position و Starfish position میخوابد ! شاید فقط نی نی ها اینطور میخوابند وگرنه تصورش برایم سخته !
دوشنبه 17 مرداد 1390

dannni - سوئد - استکهلم
من دمر میخوابم ولی نه عجول و نه انتقاد ناپذیر هستم
دوشنبه 17 مرداد 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
من که تمام این حالتها را در خواب انجام میدهم
دوشنبه 17 مرداد 1390

آندرلاین - ایران - قزوین
جناب خوش باور! حالا ما شدیم نی نی؟ D:
دوشنبه 17 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
آندرلاین عزیز, دوست دارم باور کنم ان چیزی را که از خودتان گفتید که متاسفانه با توجه به خوش باور بودنم باورکردنش برایم مشکله ! شاد و نی نی باشیم !
دوشنبه 17 مرداد 1390

felora - ایران - تهران
موقعی که خیلی خسته ایم دوحالت از این خوابیدنها خستگی ادمو در میکنه, یا باید نی نی بشیم و یادمر. برای کمر دردهم بهترین حالت ,جنینی هستش.
دوشنبه 17 مرداد 1390

a.ahooraei - المان - کلن
آخ آخ آخ. به جون خودم در مورد من صدق میکنه و نمیگم کدومه, چونکه یه ذره 3 داره. اما به کسی ضرر نمیزنه.
سه‌شنبه 18 مرداد 1390

آندرلاین - ایران - قزوین
فکر نکنم خوابیدن به شکل چهار و شش (تو تصویر بالا، از سمت چپ به راست) خیلی چیز عجیبی باشه که نشه باورش کرد!
سه‌شنبه 18 مرداد 1390

gol andam - سویس - زوریخ
من بچه که بودم گاهی نصف شب از زیر کمد می کشیدنم بیرون : ) ولی حالا Freefall position ..و Foetus...
پنج‌شنبه 20 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.