بهترین و بدترین موجودات بیگانه‌ دنیای سینما


بهترین و بدترین موجودات بیگانه‌ دنیای سینما

ساخت فیلمی درباره بیگانه‌ها می‌تواند پرخطر باشد؛ اگر کار اشتباه انجام شود، همه چیز غیرواقعی و الکی به نظر می‌رسد و اگر هم درست باشد، نتیجه کار فیلمی است که در نهایت تجربه‌ای ورای این دنیا را به تصویر کشیده است....«2001: یک ادیسه فضایی»

فیلم سوررئال استنلی کوبریک که سال 1968 ساخته شد، با استفاده از جلوه‌های ویژه که در زمان خود انقلابی در این عرصه بود و موسیقی فوق‌العاده و هیپنوتیزم‌کننده، «فضا» را به شکل یک قالب هنری در می‌آورد. کوبریک در این فیلم بجای آنکه یک موجود بیگانه فرضی را روی پرده نشان بدهد، صرفا برداشتی از او ارائه می‌دهد.«سربازان سفینه ستاره‌پیما»

در حالی که یک بلاک‌باستر با موضوع مبارزه با موجودات بیگانه لزوما نباید فیلمی هوشمندانه باشد، «سربازان سفینه ستاره‌پیما» به کارگردانی پل ورهوفن چنان در خشونت و جلوه‌های ویژه غرق شده و چنان عاری از هر نوع حس انسانی است که کل فیلم کاملا بی‌ارتباط و کاملا «بیگانه» جلوه می‌کند.
 


«ئی.‌تی.: موجود فضایی»

فیلم سال 1982 استیون اسپیلبرگ درباره پسر بچه‌ای به نام الیوت است که با یک بیگانه که گم شده، دوست می‌شود. فیلم نه تنها در زمان خودش به موفقیت تجاری بسیار زیاد دست پیدا کرد، بلکه ارجاعات فرهنگی آن تا زمان حال نیز ادامه دارد.
 


«موجودات»

«موجودات» که از آن به عنوان تقلیدی از فیلم «گرملین‌ها» یاد می‌شود، درباره مخلوقاتی پشمالو شبیه حلقه بسکتبال است که وحشت را به زمین می‌آورند. فیلم نه ترسناک است و نه بامزه و بهترین نمونه فیلمی با موضوع بیگانه‌هاست که همه چیز آن اشتباه است.«برخورد نزدیک از نوع سوم»

فیلم دیگری از استیون اسپیلبرگ و داستان روی نیری (ریچارد دریفوس) که وقتی یک بشقاب پرنده پیدا می‌کند، زندگی‌اش از این رو به آن رو می‌شود. «برخورد نزدیک از نوع سوم»‌ سال 1978 نامزد 9 جایزه اسکار شد و زمان خودش موفق‌ترین فیلم استودیو کلمبیا بود. این فیلم بیش از آن‌که نگاهی همراه با ترس و خشونت به بیگانه‌ها داشته باشد، با شگفتی و کنجکاوی به آن‌ها نگاه می‌کند.«بیگانه در برابر غارتگر»

این فیلم علمی تخیلی را دبلیو. اس. اندرسن در سال 2004 کرد. «بیگانه در برابر غارتگر» واجد تمام اشکالاتی است که یک فیلم با موضوع موجودات فضایی می‌تواند داشته باشد: دیالوگ‌های الکی، شخصیت‌های تلخ و طرح داستانی قابل پیش‌بینی. با این حال دنباله‌ای هم بر فیلم ساخته شد.«روز استقلال»

این فیلم با جلوه‌های ویژه ماهرانه و صحنه‌های اکشن پرقدرت آن‌قدر موفق بود که در اواخر دهه 1990 جان تازه‌ای به سینمای علمی تخیلی و سینمای فاجعه داد. «روز استقلال»‌ فیلمی نیست که خیلی بتوان آن را تجزیه و تحلیل کرد، اما می‌توان به خاطر تفریح محض عاشق آن شد.
 


«ترانسفورمرها: تاریکی ماه»

سومین فیلم مجموعه «ترانسفورمرها» در گیشه‌های فروش موفق بود و فعلا پرفروشترین فیلم سال 2011 است، اما داستان بی‌روح و نقش‌آفرینی‌های ضعیف آن باعث ناامیدی است.«نشانه‌ها»

فیلم سال 2002 ام. نایت شیامالان مطالعه‌ای است درباره ایمان و باور و داستان یک واعظ سابق را تصویر می‌کند که در مزرعه ذرت خود با حلقه‌هایی اسرارآمیز مواجه می‌شود. داستان «نشانه‌ها» با بازی مل گیبسن و هواکین فینیکس ثابت کرد اگر بجای استفاده از یک تن مواد منفجره روی پرده و صحنه‌های بزن بزن از احساسات انسانی استفاده کنید، می‌توانید یک تریلر ترسناک‌ با موضوع موجودات بیگانه بسازید.«خط افق»

این فیلم با موضوع حمله بیگانه‌ها که سال 2010 به نمایش درآمد، آن‌قدر داستان هولناکی دارد که جلوه‌های ویژه اصلا نمی‌تواند به آن کمک کند. «خط افق» به کارگردانی کرگ و کالین استراوس با شخصیت‌هایی غیر قابل دوست داشتن و یک طرح داستانی به هم ریخته باعث خنده تماشاگران می‌شود.«منطقه 9»

این فیلم که نامزد چهار جایزه اسکار بود، به شکلی ماهرانه از موجودات بیگانه برای نشان دادن اتفاقات تاریخی در آفریقای جنوبی در دوران آپارتاید استفاده می‌کند. «منطقه 9»‌ با بودجه‌ای در حدود 30 میلیون دلار ساخته شد و در دنیا 210 میلیون دلار فروخت«مردان سیاه‌پوش»

بیگانه‌ها لازم نیست همیشه خیلی جدی باشند. «مردان سیاه‌پوش» با بازی تامی لی جونز و ویل اسمیت داستان گروهی از ماموران مخفی است که با استفاده از تجهیزات سودمند کنترل فعالیت‌های موجودات بیگانه روی زمین را در دست دارند. این فیلم به یک اندازه مورد پسند منتقدان و تماشاگران قرار گرفت.
 


«کابوی‌ها و بیگانه‌ها»

این فیلم به کارگردانی جان فاورو که از جمعه 29 ژوئیه (هفتم مرداد) در سینماهای جهان اکران شده، موجودات بیگانه را به غرب وحشی می‌برد. نقش هفت‌تیرکش اسرارآمیز را دانیل کریگ، بازیگر نقش جیمز باند به عهده دارد و کابوی پیر و جدی فیلم هریسن فورد است.

mortimer - ایران - اصفهان
ترانسفورمرز تا حالا سومین فیلم پرفروش امساله و این که ترانسفورمرز و هری پاتر قسمت آخرم به جمع میلیارد دلاری ها پیوستند.1-هری پاتر 2-دزدان دریایی کاراییب3-ترانسفورمرز.
یکشنبه 16 مرداد 1390

alexxx - اتریش - وین
تجزیه و تحلیل نسبتا" به جا و درستی شده . نمیدونم این تحلیلات از طرف چه کسی است, ولی به هر صورت سعی کرده عادلانه به قضیه نگاه کنه. و این نتایجی که در مطلب فوق گرفته شده بخش بزرگی از طرفداران سینما رو همراهی میکنه. شاد باشید
یکشنبه 16 مرداد 1390

cantona - ایران - شاهین شهر
بنظرم t1000 در ترمیناتور 2 همون ربات جیوه ای بهترین موجود بیگانه ی تاریخ سینما بود . اون فیلم هم یکی از بهترین فیلمهایی که ساخته شده.
یکشنبه 16 مرداد 1390

garfield - ایران - تهران
cantona - ایران - شاهین شهر اون که بیگانه نبود زمینی بود! فقط از آینده اومده بود. دوست عزیز منظور از بیگانه، alien یا extra tresterial هستش.
دوشنبه 17 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.