دراکولا را روی بدنتان نکشید


دراکولا را روی بدنتان نکشید

این روزها و در اوج گرمای تابستانی و به خصوص در نواحی شمالی کشور حشره کوچکی که دراکولا لقب گرفته است به خیلی‌ها حمله‌ور می‌شود که آسیب‌هایش بر روی پوست، شاید از گزش‌های آن خون‌آشام افسانه‌ای هم آزاردهنده‌تر باشد.


«پدروس» یا حشره‌ای که در میان مردم به بیماری دراکولا یا بند مشهور است، از خانواده سوسک‌ها و از جمله حشراتی است که موجب بروز ضایعات خطی روی پوست بدن ساکنان مناطق شمالی و مرکزی ایران می‌شود. البته جالب است بدانید آلودگی پوست با ماده فعالی که «پدرین» نام دارد و توسط حشره ترشح می‌شود، در حالت عادی اتفاق نمی‌افتد، بلکه ضایعات پوستی معروف به «دراکولا گزیدگی» تنها درپی له شدن پدروس‌ها به وجود می‌آید و بر اثر له شدن، این حشرات سطح پوست را آغشته کرده و موجب ضایعات پوستی می‌شود.

حشره‌ای که نیشش از ره کینه نیست

پدروس‌های نارنجی‌رنگ که ظاهری شبیه مورچه دارند، رطوبت‌دوست هستند و به همین دلیل در مناطق شمالی کشور و به خصوص فصل تابستان، بیشتر به مردم آسیب می‌رسانند. این حشره که سلطان حشرات مناطق گرم و مرطوب شناخته می‌شود، به واسطه سمی که در بدن خود دارد فاقد دشمن طبیعی است و حتی پرندگان نیز از خوردن آن خودداری می‌کنند، اما به محض آن‌که روی پوست بدن انسان کشته شود، با ترشح سم بر پوست بدن، باعث بروز تاول‌های شدید همراه با درد، سوزش و خارش می‌شود. تاول‌هایی که بهبودشان متاسفانه درمان خاصی ندارد و یک بیماری خود التیام‌یابنده است و نیش‌خورده تنها باید با مواد ضدعفونی‌کننده، زمان بهبود 10 روزه آن را تحمل کند.

دکتر سید مسعود داوودی، متخصص پوست و مو در این باره می‌گوید:

اوج شیوع بیماری دراکولا در اواخر فصل بهار، تابستان و اوایل پاییز است و اوج فعالیت «پدروس» در شب‌ها و اطراف کانون‌های نورانی است و شعله‌های آتش در محیط‌های باز یا چراغ‌ها به خصوص چراغ‌های فلورسنت در مکان‌های بسته پدروس را به سوی خود می‌کشاند.

خارش‌های آزاردهنده پوست

بارزترین نشانه تماس سم دراکولا با پوست انسان، آسیب سطح پوست به صورت قرمز شدن موضعی، جوش‌ها یا کهیرهای کوچک همراه با خارش و در انتها ورقه ورقه شدن و پوسته پوسته شدن پوست است. التهاب پوستی ایجاد شده با خاراندن پوست، سبب انتشار سم و تشدید زخم‌های روی آن خواهد شد. به‌علاوه در صورت تماس این سم با چشم، اطراف لب‌ها و بینی، به علت نرم بودن بافت پوست در این نواحی، این عضوها را ملتهب می‌کند.

این آسیب‌ها دردناک بوده و طی 10 تا 12 روز، زخم‌ها حالت دلمه پیدا می‌کنند و به تدریج از بین می‌روند، ولیکن یک ناحیه تیره تا هفته‌ها یا حتی ماه‌ها باقی می‌ماند و سپس از بین می‌رود.

تنها عارضه ثانویه در ارتباط با این بیماری، ایجاد عفونت در ناحیه ضایعات است که در این صورت مصرف آنتی‌بیوتیک توصیه می‌شود. البته خوشبختانه این بیماری مسری نیست، مگر آن که در زمان له شدن حشره، شخص دیگری هم با مواد خارج شده از بدن پدروس تماس پیدا کند.

حشره دراکولا به محض آن‌که روی پوست بدن انسان کشته شود، با ترشح سم بر پوست بدن، باعث بروز تاول‌های شدید همراه با درد، سوزش و خارش می‌شود

اصلی‌ترین اقدام؛ تمیز نگه داشتن محل عارضه

اصلی‌ترین اقدامی که برای کاهش درد، سوزش و خارش آزاردهنده‌ی عارضه و نیز کاهش طول دوره ناشی از سم دراکولا می‌توان انجام داد، شستشوی سریع و مرتب محل آن با آب و صابون است، کما این‌که با تمیز نگه داشتن محل عارضه می‌توان از بروز مشکلات ثانویه از جمله عفونت‌های باکتریایی جلوگیری کرد. متاسفانه باید بدانید که حتی تجویز آنتی‌هیستامین‌ها و کورتون‌ها، تغییر خاصی در روند درمان بیمار ندارد و به طور قطع باید مراقب بود تا زخم، دچار عفونت ثانویه نشود.

حفاظت تنها راه پیشگیری

نصب توری به پنجره‌ها، پوشیدن لباس‌های آستین بلند و پوشیده از مهم‌ترین راهکارها برای پیشگیری است. به‌علاوه حتی‌المقدور باید از کشتن حشرات بر روی پوست خودداری کرد و آن‌ها را به آهستگی از روی پوست پراند.

ناگفته نماند که نگهداری از حیوانات خانگی باعث تجمع بیشتر حشرات می‌شود، پس در نگهداری از این نوع حیوانات باید نکات بهداشتی را به دقت رعایت کنیم.

در صورت آگاهی از تماس با سم «پدرین» نیز باید بلافاصله محل تماس با آب و صابون شسته شود و این کار به صورت مداوم تکرار شود.

به‌علاوه از آنجا که این حشرات بیشتر شب‌ها فعال هستند، باید نکات ایمنی در نزدیکی منابع نورانی را رعایت کرد.

فراموش نکنید کشتن پادشاه حشرات در مناطق شمالی کشور تاوان دردناکی خواهد داشت، پس مراقب باشید به او صدمه نزنید.

snowy me - سوئد - مالمو
1-برای من اتفاق افتاده.4 سال پیش تابستون شمال بودم.پشت میز کامپیوتر نشسته بودم و یه دستم زیر چونم بود.یعنی آرنجم روی میز بود و مچم زیر چونم. یکم احساس سوزش کردم در محل خم شدگی آرنجم از سمت داخل.البته اون موقع سوزش به خاطر سم نبود و دلیلش تقلای این حشره بود که در خم آرنج من از سمت داخل گیر افتاده بود.بد شانسی داشته روی دستم راه میرفته که من دستمو بسته بودم.وقتی دستمو باز کردم دیدم افتاد زمین.فکر نمیکردم اینقدر آسیب بزنه.صبح که از خواب بیدار شدم انگار روی دستم اسید ریخته بودن.یه بیضی به قطر حدودا 6 سانت از دستم کاملا سوخته بود و پوستش کامل از بین رفته بود. خیلی بد سوزونده بود.البته من نکشته بودمش روی دستم.ولی چون اونجا گیر افتاده بود سعی کرده بود خودشو آزاد کنه و تحت فشار هم بوده وخلاصه طی این ماجرا هرچی سم داشته روی دست ما تخلیه کرده بود. روی دستم تا 2 هفته باز بود و رطوبت و گاها خون پس میداد. کم کم پوست گرفت و خوب شد ولی اثرش به شکل یه لکه ی تیره رنگ تا 5 6 ماه رو دستم بود.خدارو شکر الان اثری ازش نیست. ببخشید خیلی طولانی شد :)
یکشنبه 16 مرداد 1390

felora - ایران - تهران
snowy me - سوئد - مالمو / شما اینقدر واضح و قشنگ تعریف کردین که من انگار فیلم نگاه کردم وتمام چیزهایی که گفتین ودیدم!خدارو شکر که به خیر گذشت:)
دوشنبه 17 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.