آیت‌الله یزدی: جشن نوروز در تخت جمشید به دستور رهبری لغو شد


آیت‌الله یزدی: جشن نوروز در تخت جمشید به دستور رهبری لغو شد

آفتاب: رییس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم می‌گوید که برخی می‌خواهند با روش دینی با نظام دینی مقابله کنند.

بخش‌هایی از گفت‌و‌گو با آیت‌الله یزدی را که با همکاری معاونت جامعه و روحانیت جامعه مدرسین صورت گرفته‌، در ادامه می‌خوانیم:

*برای نمونه یکبار معاون وزیر ارشاد در همین اتاق حضور پیدا کرد و اعضای جامعه مدرسین با اسناد و مدارک مستدل نسبت به تخلفات محرزی که در مطبوعات صورت گرفته به وی تذکر دادند. جالب اینجاست که ایشان فی‌المجلس نسبت به غفلت یا تخلفات صورت گرفته اعتراف کرده و از سوی دیگر از بررسی‌ها و تحقیقات میدانی صورت گرفته توسط جامعه مدرسن تقدیر کرد.

*در چنین مواردی مثلا امام جمعه محترم باید با مسئول مربوطه ارتباط برقرار کند و نسبت به انحرافی که احساس می‌کند وجود دارد با او صحبت کرده و تذکر دهد و متذکر شود که در صورت عدم اصلاح مردم را در جریان می‌گذارم و اگر عمل نکردید از مردم کمک می‌گیرم. به نظرم چنین روش موثرترین روش می‌تواند باشد.

*خالی از لطف نیست که نمونه‌هائی را عرض کنم. مثلا قرار بود فروردین‌ماه سال جاری در شیراز جشنی برگزار شود که احساس کردیم برخلاف مبانی فرهنگی نظام و اسلام است. علیرغم اینکه همه مقدمات کار فراهم شده بود موضوع توسط دوستان پیگیری شد و در نهایت به اطلاع مقام معظم
” برای مبارزه با ولایت فقیه راه‌های عجیبی را آغاز شده است. مثلا معتقدند که ظهور حضرت نیز همچون غیبت ایشان دو دوره صغری و کبری دارد و هم اینک در دوره صغرای آن هستیم و برخی می‌توانند خدمت ایشان برسند و مستقیماً از ایشان دستور بگیرند و دیگر نیازی به ولایت فقیه نداریم! “
رهبری رسید و با دستور قاطع ایشان از برگزاری این جشن جلوگیری به عمل آمد.

*درخصوص تدریس فلسفه در حوزه‌های علمیه دو نظر متفاوت وجود دارد. برخی به شدت مخالف تدریس فلسفه در حوزه هستند و آن را گمراه کننده می‌دانند و معتقدند جز فقه و اصول نباید باشد. و برخی دیگر موافق مطالعه یا تدریس فلسفه در حوزه هستند که به نظر بنده نیز باید فلسفه وجود داشته باشد‌، چرا که حوزه بدون فلسفه حوزه ناقصی است.

*مقام معظم رهبری در دیداری فرمودند که با یکی از مراجع عظام تقلید در این خصوص به صورت حضوری صحبت کردیم. به ایشان عرض کردم که در خصوص تدریس فلسفه همیشه در حوزه‌های علمیه دو نظریه وجود دارد و حضرت‌عالی در مقام منع هستید. اما علت اینکه بنده از تدریس فلسفه حمایت می‌کنم این است که اگر فلسفه اسلامی در حوزه تعطیل شود، دیگران فلسفه‌های پوچ غربی را با رنگ اسلام به حوزه‌ها و دانشگاه‌ها عرضه می‌کنند. غیراسلام به عنوان فلسفه اسلام عرضه می‌شود و لازم است برای ایستادن در مقابل چنین انحرافی فلسفه اسلامی در حد نیاز در حوزه‌ها تدریس شود. مقام معظم رهبری فرمودند این مرجع تقلید سکوتی اختیار کردند که حکایت از رضایت ایشان داشت. در سایر موضوعات اختلافی نیز همچون روش‌های تدریس در حوزه و رابطه استاد و شاگرد چنین است.

*باید برای مردم توضیح داد که مسأله بزرگ‌نمائی ایرانیت یک انحراف جدی است. چرا که مردم کشور ما ابتدا مسلمان هستند و سپس ایرانی. مسلمان ایرانی نیستند بلکه ایرانی مسلمان هستند. خدمت ایرانیان به اسلام هم بخاطر عمق علاقه آنها به اسلام است.

*تبیین نقاط انحرافی که در جامعه ما شکل گرفته است ضروری است. این موضوع که برخی مدعی هستند خدمت امام زمان می‌رسند امری بسیار خطرناک است که مبلغان باید به شدت نسبت به آن واکنش نشان دهند.

*متاسفانه برای مبارزه با ولایت فقیه راه‌های عجیبی را آغاز شده است. مثلا معتقدند که ظهور حضرت نیز همچون غیبت ایشان دو دوره صغری و کبری دارد و هم اینک در دوره صغرای آن هستیم و برخی می‌توانند خدمت ایشان برسند و مستقیماً از ایشان دستور بگیرند و دیگر نیازی به ولایت فقیه نداریم!

*این سخن یک مبارزه رسمی با نظام اما در چارچوب و پوسته اسلام است و می‌خواهند با روش دینی با نظام دینی مبارزه کنند.

*تاکنون موارد زیادی بوده است که جامعه مدرسین با دعوت از مسئولان ارشد نظام همچون روسای سه قوه یا وزرا و سایر مسوولان در خصوص برخی موارد ناقض شرع با آنها به گفت‌وگو نشسته است و تذکرات لازم را به آنها گوشزد کرده است که خوشبختانه در موارد بسیاری نیز این تذکرات موثر بوده است.
khosh bavar - ایران - یزد
انچه را اعیان است چه حاجت به بیان است ! فرهنگ و فرهنگی بودن در خور شماها نیست زیرا با ایدلوژی مذهبیتان مغایرت دارد و به غیر از فرهنگ اسلامی که از جنگها و خونریزیها سخن میگوید, شماها بقیه فرهنگ ها و ایین ها را پست میدانید که باید از ایدلوژی فاشیست مذهبی سخن گفت که طاقت شنیدن و دیدن " دیگر " فرهنگها و ایین ها را ندارد و اینرا از ما یقین بدانید که " هیچوقت " موفق بر روح و ایین ازادمنش ما مردم ایران نخواهید شد, بعنوان مثال کسی برای تماشای فیلم فرج الله سلحشور به سینما نرفت و نخواهد رفت و روز بروز بر تعدادتان کم میشود که مجبور هستید ایران را بسوی صحرای کوفه ترک کنید که به فرهنگ و امامتان نزدیکترید !
شنبه 15 مرداد 1390

oghab - فنلاند - هلسینکی
چی میشه در اون فضیه را ... بگیرند . که دیگه امتال مقام مطعفن رهبری پس نیافته
شنبه 15 مرداد 1390

baran828 - ایران - تهران
ولمون کنین تروخدا!
شنبه 15 مرداد 1390

mehrdad.n.l - هلند - امستردام
طالبان بر تمام ایران و نفتش حاکم شد هدفش حذف ایرانیت ماست .کاری که 1400 سال علیه این ملت همه کاری کردند اما نتوانستند در جامعه ی عرب خذفش کنند .امروز با تمام قوا مشغول شدند . دوستان تا می توانید در ترویج ایرانیت بکوشید . اختلاف انداختن بین ترک و کرد و فارس و .....کار نظام است . به ایرانیت و مشترکات بچسبید تا کور شود ان کس که نمی خواهد ایران متحد و پیشرو را ببیند . زنده باد ملیگرایی و سکولاریسم ایرانی . تا مرگ حکومت دینی راهی نمانده
شنبه 15 مرداد 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
اسلام در خطر است! نوروز و جشنهای ایرانی و آب پاشی و شادی چند جوان در پارکها دشمن اسلام و مسلمین هستند و باید با انها برخورد شود!!
شنبه 15 مرداد 1390

دل نازک - ایرلند - کابل
مگه بغیر از اینکه همشون از دارو دسته خودتونه حالا سر قدرت به جون هم افتادین و میخواین همو بد نام کنین خدا به فریاد مردم برسه که این وسط چی بسرشون میاد
شنبه 15 مرداد 1390

دل نازک - ایرلند - کابل
((((((((((باید برای مردم توضیح داد که مسأله بزرگ‌نمائی ایرانیت یک انحراف جدی است. چرا که مردم کشور ما ابتدا مسلمان هستند و سپس ایرانی. مسلمان ایرانی نیستند بلکه ایرانی مسلمان هستند. خدمت ایرانیان به اسلام هم بخاطر عمق علاقه آنها به اسلام است))))))))) تورو خدا ابن جمله رو بدقت بخونین خنده دار نیست ملت ما اول مسلمان بودن و بعد ایرانی شدن
شنبه 15 مرداد 1390

kabootar - پاکستان - لاهور
اول ایرانیان بودند که مسلمان شدندپس اول ملیت مطرح هست واین جمله ی خود ایشان هم گویای همین مطتب میباشد.باید برای مردم توضیح داد که مسأله بزرگ‌نمائی ایرانیت یک انحراف جدی است. چرا که مردم کشور ما ابتدا مسلمان هستند و سپس ایرانی. مسلمان ایرانی نیستند بلکه ایرانی مسلمان هستند.
شنبه 15 مرداد 1390

دل نازک - ایرلند - کابل
گریه -ماتم- غم خیلی بهتره اگه بتونن جشن عید نوروز رو هم بردارن خیلی عالی میه براشون
شنبه 15 مرداد 1390

shahram2020 - ایران - اهواز
پس کجا رفت غیرت ومردانگی ...در خانه خود نشستهیم و منتظر امدن امریکا و اروپا برای به جهنم فرستادن این انگلهای تاریخ ایران زمین هستیم حیف و بینهایتها حیف که هنوز هیچ کاری نکردیم ...بازهم صدهزار افرین به مردم ازادی خواه تونس .مصر.سوریه .. ما چی..بنشینیم این اراجیف را تحمل کنیم.......
شنبه 15 مرداد 1390

arashbehdin - امریکا - اتلانتا
kabootar - مردم شما پاکستانی ها نخست مسلمان هستند بعد پاکستانی. بهتر است درباره ایرانیان نظر ندهی. بسیاری از ایرانیان به کشور خود افتخار کرده و ایرانی بودن برایشان بسیار مهم است.
شنبه 15 مرداد 1390

ali1111 - ایران - تهران
kabootar - پاکستان - لاهور. نسخه خودتو پیچیدی با این حرفت, الان بمب بارون میشی..
شنبه 15 مرداد 1390

iranazadiran - ایران - تهران
همه جنایات و خیانات و تروریست پروری تخریب فرهنگ وتمدن ما همچنین تخریب اسلام نیاکان ما و رواج بت پرستی و ظهور ضحاک توسط این روضه خن دوزاری معروف ه علی گدا و علی دولا که از شدت بار مجاهدت به نارسایی کمر دچار شده بودو تمام دوران نوجوانی جوانی به ریاضت و مجاهده د ر راه ان . مشغول بود مربوط میشود به گونهای که از اینهمه مجاهده لق حور و پری گرفته و و به لقببا افتخار پری بلنده ملبس شده بود. اکنون هم که به لقب ولی امر ترورستان و مجاهدین در ره شیطان اکبر نایده که الحق والانصاف برازنده قامت دراز بی نورش است و لبان شیره ایش و زبانیکه مانند زبان قورباغه مدام . برای شکا مگسان گرد شیرینی حالا از هر نوعش به بیرون فرستاده میشود تا شکارشان کند.
شنبه 15 مرداد 1390

Royan - المان - المان
ایران وایرانی بودن مثل الماسی است که گردو خاک گرفته و درخشش و شفافیت ان گاه گداری از لا بلای خراشهای گردو خاک به چشم میرسد ولی این مذهبیون از وحشت کور شدن از این همه درخشش دوباره روی ان خاک ماتم می پاشند و با عزاداری و سینه زنی وننه من غریبم بازی چند صباحی آن را از جلوه میاندازند و فقط این ایرانیان عاشق ایران هستند که باید این الماس گرد گرفته را جلا داده و دوباره درخشش آن را بجلوه بیاوردند. به امید اتحاد در راه نابودی اشغالگران .
شنبه 15 مرداد 1390

poriyaye_vali - قطر - دوحه
. kabootar - پاکستان - لاهور..شما،ما ایرانیها رو به حال خود رها کن برو به فکر ساخت کمربند انفجاریت باش !!! ابتدا ایران بعد هر دینی که هر ایرانی بهش معتقده
شنبه 15 مرداد 1390

Shamamai - ایران - کوردستان
باید سلسله مراتب رو در هر موردی رعایت کرد.اگر من مسلمانی خود راتعریف کنم ،یک انسان کرد ایرانی مسلمان هستم نه اینی که این حاج آقا فرمودند
شنبه 15 مرداد 1390

UKGUY4U - بریتانیا - لندن
بکوری چشمش روز به روز سنت های خودمون رو بهتر برگزار می کنیم. بکوری چشمشون از این به بعد اسم فرزندانمون رو فقط ایرانی میگذاریم تا بترکن.
شنبه 15 مرداد 1390

Matilda71 - سوئد - سوئد
khosh bavar - ایران - یزد مثل همیشه با شما موافقم هر چی که تو دل و ذهن من هست شما به قلم میاری از شما سپاسگزارم که به جای من هم مینویسی
شنبه 15 مرداد 1390

amir-amir - کانادا - تورنتو
ما به این واقعیت تلخ واقفیم که ایران عزیز در اشغال تازى ها مى باشد لزومى به گوشزد اجنبى مثل شما نیست
شنبه 15 مرداد 1390

shahab46 - المان - هانوفر
رهبری شکر غلیظ خورد با تو ...
شنبه 15 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
Matilda71 : فقط نوشتن یادت نره که منو مقصر بدونی !? پس تا بعد دوست زرنگ من !
یکشنبه 16 مرداد 1390

massoudoslo - نروژ - اسلو
لغو رهبریت و پیشوا بودن در آینده نزدیک ایران در حال تحقق است ،فقط متاسفم در کشورم جنایت،خرافات و توحش حکومتی و بخشا مردمی در حال افزایش بیش از اندازه است و کل ایرانیت را به خطر انداخته .
یکشنبه 16 مرداد 1390

salarkhan - آمریکا - لس آنجلس
هر مسلمونی ضد ایرانی هست!
یکشنبه 16 مرداد 1390

shayanaziz - ایران - آزاد
خاک بر سر تو و امثال تو و رهبر اوزگل و جلادتون . زنده باد ایرانی آزاده و پاینده باد ایران و ارزشهای ملی آن
یکشنبه 16 مرداد 1390

gol andam - سویس - زوریخ
من ایرانیم از نسل کوروش بزرگ ...من ایرانیم از نسل ازادهگان...من از نسل ارش کمانگیر ...جشن من مهرگان عید من نوروز است...من تازی نیستم ...باورم پندار نیک...گفتار نیک ...کردار نیک است.. نوروز مال من است ..
یکشنبه 16 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.