اعتراضات در سوریه با وجود سرکوب حماة ادامه دارد


اعتراضات در سوریه با وجود سرکوب حماة ادامه دارد

شاهدان عینی می گویند هنوز در بخش هایی از شهر حماة صدای شلیک گلوله شنیده می شود

با وجود سرکوب شدید معترضان در شهر حماة طی روزهای گذشته، دهها هزار نفر از مخالفان بشار اسد امروز جمعه، پنجم اوت ۲۰۱۱ میلادی، بار دیگر در شهرهای مختلف سوریه به خیابان ها آمده اند و خواستار کناره گیری او از قدرت شده اند.

فعالان سوری مخالف دولت می گویند که بر اثر حمله نیروهای دولتی به معترضان در نزدیکی دمشق دست کم ۷ نفر کشته اند.

امروز همچنین تلویزیون دولتی سوریه تصاویر جدیدی از داخل شهر محاصره شده حماة منتشر کرده است که در آن تکه های سنگ در گوشه و کنار خیابان ها به چشم می خورد و برخی از ساختمان ها تخریب شده اند.

در گزارش خبری این شبکه تلویزیونی گفته شده است که نیروهای ارتش سوریه موفق شده اند یک شورش مسلحانه را در حماة سرکوب کنند و اکنون کنترل شهر را بار دیگر در دست گرفته اند.

اما ساکنان شهر و گروههای حقوق بشری می گویند که ارتش اقدام به بمباران حماة کرده است.

در بعضی تصاویر تانک های ارتش در حال کنار زدن سنگرهایی نشان داده شده اند که توسط معترضان در خیابان های شهر برپا شده است.

برخی از ساکنان شهر خبر می دهند که همچنان بخش هایی از این شهر زیر آتش توپخانه ارتش است.

شاهدان عینی از شهر حماة می گویند که تک تیراندازان و تانک ها به سوی شهروندان عادی شلیک می کنند و ذخیره آب و مواد غذایی در شهر رو به اتمام است.

با این حال تلویزیون دولتی سوریه در گزارش خود تصاویری از مردان مسلح در شهر حماة منتشر کرده است که خود را پشت اتومبیل ها مخفی کرده اند.

بشار اسد و نزدیکان او از زمان آغاز ناآرامی ها در سوریه بارها "گروههای خلافکار مسلح" که از سوی قدرت های خارجی حمایت می شوند را مسئول ایجاد ناآرامی ها معرفی کرده اند.

طی هفته های اخیر شهر حماة یکی از کانون های اصلی مخالفان بشار اسد، رییس جمهوری سوریه بوده است که در نتیجه حملات نیروهای دولتی بیش از ۱۰۰ نفر در این شهر کشته شده اند.

در تحولی دیگر نیروهای امنیتی سوریه ۴ نفر را در تظاهراتی که روز جمعه در نزدیکی شهر دمشق برگزار شده بود به ضرب گلوله کشته اند.

فعالان سیاسی مخالف دولت از مردم درخواست کرده بودند که امروز به روال هفته های گذشته بعد از برگزاری نماز جمعه در تظاهرات ضد دولتی شرکت کنند.

 

دیمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه در واکنش به اتفاقات اخیر در سوریه گفته است که اگر بشار اسد فورا نسبت به انجام اصلاحات در کشورش و مصالحه با مخالفان اقدامی نکند، با "سرنوشتی تلخ" روبرو خواهد شد

هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه آمریکا در سخنانی نیروهای امنیتی سوریه را متهم کرده است که از آغاز اعتراضات ضد دولتی در ماه مارس سال جاری دو هزار نفر از معترضان را کشته اند.

خانم کلینتون، دیروز بار دیگر تکرار کرد که حکومت بشار اسد "مشروعیت" خود را از دست داده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هم این هفته با انتشار بیانیه ای سرکوب اعتراضات در سوریه را محکوم کرد.

روسیه که به طور سنتی یکی از متحدان سوریه محسوب می شود هم به جمع منتقدان سرکوب های اخیر در سوریه پیوسته است.

دیمیتری مدودف، رییس جمهوری روسیه در واکنش به اتفاقات اخیر در سوریه گفته است که اگر بشار اسد فورا نسبت به انجام اصلاحات در کشورش و مصالحه با مخالفان اقدامی نکند، با "سرنوشتی تلخ" روبرو خواهد شد.

جیم میور، خبرنگار بی بی سی در لبنان می گوید ممکن است اظهارات اخیر آقای مدودف موجب شود مقامات سوری کمی در مورد گفته های او تامل کنند، اما ظاهرا هنوز در عمل و در خیابان های سوریه نشانه ای از تغییر رفتار حکومت سوریه در قبال معترضان مشاهده نشده است.

romano - ایران - تهران
اسد برو گمشو فقط یک کلام (آرزوی آزادی برای مردم سوریه ).
جمعه 14 مرداد 1390

Ezhaq - ایران - تهران
مردم سوریه قلبم امروزها تند می تبه. خونم بجوش آمده، زخم خورده اما امیدوار، هر چند یک قطره بیش نیستم از آب پاک دریا، اما بوسه می زنم به دریا هر روز سر به آسمان دارم می بخشم زیرا آب پاکم از دریا.
شنبه 15 مرداد 1390

لیلی ایرانی - ایران - تهران
اسد زودتر سرنگون شو که خامنه ای تو نوبته
شنبه 15 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
عزا عزا است امروز / روز عزاست امروز ! این شعاریست که ضحاک پیش خود بلغور میکند, از وقتیکه دوست محمود صغیر, دیمیتری مدودف چنین اظهار نظری کرده ! افسوس از ان همه کمکهای میلیاردی که ایران به سوریه کرد و با فرستادن ساندیسیان به سوریه, ایران بعنوان بزرگترین دشمن ازاداندیش سوریه شناخته شده است و در تاریخ از ایران بدها خواهند گفت ! فقط ضحاک بیشعور با بمبگذاری در مترو مسکو باعث تغییر سیاست دیمیتری مدودف نشود که امیدوارم که دچار چنین اشتباهی بشود که او را همزمان به کمک اسلحه ابی مردم ایران در دریا غرقشان کنیم که اگر فقط 10.000.000 مردم تهران عوض اب بازی, یک سطل اب بپاشند, خونینتخت را از شر این مزدوران انسان نما نجات خواهند داد, پس شاد و امیدوار و مصمم باشیم !
شنبه 15 مرداد 1390

kiarash2020 - ایران - تهران
یکجا تیتر بامزه ای زده بود : در سوریه زرافه شیر ها را میکشد !
شنبه 15 مرداد 1390

shahab46 - المان - هانوفر
دم این مردم گرم بابا.بر روح خمینی لعنت
شنبه 15 مرداد 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
افرین به اراده اهنین مردم سوریه.
شنبه 15 مرداد 1390

tiger.man - بریطانیا - گیلفورد
این هم فرق میان عرب گرسنه وایرانی گرسنه
شنبه 15 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.