سود بانک‌ها بابت تاخیر در پرداخت یارانه‌ مرداد ۱۲ میلیارد تومان


سود بانک‌ها بابت تاخیر در پرداخت یارانه‌ مرداد ۱۲ میلیارد تومان

صف مردم مقابل خودپرداز یک بانک برای دریافت یارانه نقدی

وب‌سایت خبرآنلاین نوشته است که تاخیر ۱۲ روزه در واریز کردن یارانه نقدی مرداد ماه به حساب خانوارها، دست‌کم ۱۲ میلیارد تومان برای بانک‌ها یا دولت سود داشته است.

پس از ۱۲ روز تاخیر، مرحله ششم پرداخت یارانه‌ها برای مرداد ماه به مبلغ ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان برای هر نفر در روز چهارشنبه ۱۲ مرداد به حساب خانوارها واریز می‌شود.

وب‌سایت خبرآنلاین، نزدیک به رئیس مجلس، نوشته است که «اصلی‌ترین نتیجه ۱۲ روز تاخیر پرداخت در یارانه مردادماه این است که دست‌کم رقمی معادل 12 میلیارد تومان سود برای سیستم بانکی یا دولت ایجاد کرده است».

براساس این گزارش اگر این روند برای هشت ماه باقی‌مانده سال ۹۰ ادامه پیدا کند یعنی دولت مبلغ یارانه نقدی را ابتدای هرماه در اختیار سیستم بانکی قرار دهد و بانک این مبلغ را در دوازدهم هر ماه به حساب خانوارها واریز کند آن‌گاه سود سیستم بانکی حاصل از این تاخیر به رقمی معادل 96 میلیارد تومان خواهد رسید.

پیش از این یارانه نقدی در ابتدای هر ماه به حساب خانوارها واریز می‌شد.

سیدشمس‌الدین حسینی، سخنگوی اقتصادی دولت، در توضیح تغییر زمان پرداخت یارانه نقدی گفته است که هم‌زمان شدن پرداخت حقوق و یارانه‌ها مشکلاتی را ایجاد کرده بود و این کار به درخواست بانک‌ها و مشکلات گزارش شده صورت گرفته است.

سود ۱۲ میلیارد تومانی که سیستم بانکی یا دولت درنتیجه تاخیر تنها یک ماه در واریز یارانه نقدی خانوارها به‌دست آورده در شرایطی مطرح شده که برخی نمایندگان مجلس نسبت به کسری اعتبار دولت در پرداخت یارانه‌های نقدی خانوارها در سال ۹۰ ابراز نگرانی کرده و تردید داشتند که دولت در پرداخت یارانه نقدی خانوارها دوام بیاورد.

محمدرضا تابش، عضو کمیسیون تلفیق بودجه مجلس، اسفند سال ۸۹ پیش‌بینی کرده بود که دولت برای پرداخت یارانه نقدی به ۷۲ میلیون نفر ثبت نامی هشت هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهد داشت.

براساس آمارهای به ثبت رسیده در سایت مرکز آمار ایران، متقاضیان دریافت یارانه نقدی به بیش از 74 میلیون نفر رسیده است.

به گفته دولت از زمان اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها تا تیرماه امسال، زمانی که مرحله پنجم یارانه‌های نقدی به حساب خانوارها واریز شد، ۲۱ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان یارانه نقدی به خانوارها پرداخت شده است.

دولت از سه ماه آخر سال ۱۳۸۹، اجرای قانون هدفمندسازی یارانه‌ها و پرداخت یارانه‌های نقدی به خانوار‌ها را آغاز کرد و تاکنون پنج مرحله از یارانه‌های نقدی به حساب خانوارها واریز شده و مرحله ششم آن در ماه رمضان است که نخستین رمضان پس از اجرای قانون هدفمندی یارانه‌ها خواهد بود.

برنامه حذف یارانه‌ها با عنوان قانون هدفمندی یارانه‌ها از دی ماه سال ۸۹  اجرا شد و با اجرای آن، دولت قیمت ۱۶ قلم کالا از جمله مواد سوختی (بنزین، گاز، گازوئیل و برق) را چندین برابر افزایش داد و برای جبران این افزایش قیمت‌ها که به گفته کارشناسان و مجلس تورم ایجاد کرده، مبالغی را به عنوان یارانه نقدی به مردم می‌پردازد.

iran-esfahan-ario barzan - ایران - اصفهان
مشکل کمبود دستگاه های خودپردازه.اول ماه که میشه ملت جلو بانک ها صف میبندن.حالا پرداخت یارانه ها در هفته ی دوم کمی از مشکل رو حل کرده ولی خب نکته ی جالب اینه که مشکل از بانک هاست اما خود بانک ها از این مشکل سود میبرن.کوفتشون بشه
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

mehr461 - ایران - شیراز
محض اطلاع خدمتتان عرض کنم که هیچ سودی نصیب بانکها نمیشود ذیرا که بانکها همان روز که یارانه ها واریز میشود همان روز پرداخت میکنند و این در صورتی برای بانک سود دارد که یارانه به حسابها واریز شود و در حسابها بماند
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

marka - گرگان - ایران
اجرای این طرح تو کشورهای دیگه مثل مالزی اجرا شد ، این کشور با همت اقتصاد دانان انگلیسی و سرمایه گداران زاپنی به چنان پیشرفت شگرفی دست یافت کشوری که تا همین چند دهه نیروی کار به کشورهای دیگه از جمله ایران میفرستاد الان نتنها نرخ بیکاری منفی داره بلکه کشوری مثل ایران نیز نیرو کار به این کشور میفرسته ، اقتصاد این کشور چنان پیشرفتی کرد که الان جزء کشورهای دارنده تکنولوزی و توسعه یافته بحساب میاد .زمان اجرای این طرح خیلی از کارشناسان داخلی و خارجی اجرای پلکانی طرح را پیشنهاد دادند ولی متاسفانه اقتصاددانان اقای رییس جمهور خر خودشونو راندن و این شد وضعیت ایران تورم سرسام اور شد این طرح جزء طرحهایی است که باید کارشناسی میشد ولی متاسفانه و یا بدبختانه اقایون با کار به اصتلاح کارشناسی فقرا را فقیر تر کردند و یه قشر دیگه هم به این فقرا اضافه شدند . ای کاش این طرح با همت کشورهایی که تو این زمینه تجربه داشتند اجرا میشد تا الان نه مشکل صف داشتیم و نه این که اول برج باید پولو بگیریم یا اخر برج ،خدا بدادمان برسه والا اینان فقط بفکر سیاست غلط خودشونند
پنج‌شنبه 13 مرداد 1390

گوش آزاد - ایران - تهران
mehr461 - ایران - شیراز . دوست گرامی . اجازه دهید در این مورد با شما مخالف باشم . یارانه می تواند هر زمان به بانک ها پرداخت شده و تا زمانِ اعلام واریز به حساب مردم ، منافع بانک ها را تامین کند .. طبیعی است که ملت گرسنه و مطیع ایران ، جویای احوالاتِ انحرافی بانک ها نباشند .
پنج‌شنبه 13 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.