حسنی مبارک اتهام‌های خود را رد کرد


حسنی مبارک اتهام‌های خود را رد کرد

حسنی مبارک، رئیس جمهور سابق مصر و پسرانش در اولین جلسه محاکمه خود، اتهام‌های فساد مالی و صدور فرمان کشتار معترضان را رد کرده‌اند.

رئیس جمهور سابق مصر با برانکارد به دادگاه منتقل شد و در محل استقرار متهمان که به یک قفس شباهت دارد حضور یافت.

پس از آن که دادستان، فهرست اتهامات حسنی مبارک و پسرانش را خواند، رئیس جمهور سابق مصر و پسرانش، این اتهامات را رد کردند.

وکلای متهمان خواهان احضار فیلد مارشال طنطاوی، رئیس شورای نظامی حاکم و وزیر کشور فعلی به عنوان شاهد شده‌اند.

احمد رفعت، قاضی دادگاه نتوانست نظم را به خوبی در دادگاه برقرار کند و ده وکیل متهمان، بارها با اظهارات خود نظم دادگاه را بر هم زدند.

قاضی رفعت به نوشته روزنامه دولتی الاهرام، قاضی است که به دلیل استقلال دیدگاهش، مورد احترام است.

اولین جلسه دادگاه به پایان رسیده و ادامه آن به وقت دیگری موکول شده است.

جریان دادگاه به طور مستقیم از تلویزیون‌هایی در بیرون دادگاه پخش شد و صحنه ورود حسنی مبارک به دادگاه با شادی گروه زیادی از مردم رو به رو شد.

پیش از آغاز محاکمه، میان هواداران حسنی مبارک و مخالفان او درگیری هایی روی داد.

نزدیک به سه هزار سرباز، مسئولیت تامین امنیت دادگاه را به عهده گرفتند.

آقای مبارک پس از کناره گیری در شرم الشیخ به سر می برد که امروز با یک فروند هلیکوپتر به قاهره منتقل شد.

جان لین، خبرنگار بی بی سی در قاهره می گوید همه از این محاکمه شگفت زده شده اند، چون هیچ کس در مصر و شاید در تمام خاورمیانه این انتظار را نداشت.

پدر و پسران و یاران سابق در دادگاه

 

حسنی مبارک ۸۳ ساله با اتهاماتی شامل فساد و صدور فرمان کشتار صدها معترض رو به رو است

در کنار رئیس جمهور سابق مصر، جمال و علاء، دو پسر او، حبیب العدلی، وزیر کشور سابق و چند مقام دولت پیشین نیز در قفس محل استقرار متهمان در دادگاه دیده می شوند.

جمال مبارک که از او به عنوان جانشین پدرش یاد می شد، طی دهه گذشته چهره ای قدرتمند و اثرگذار در مصر به شمار می رفت.

حبیب العدلی، وزیر کشور سابق هم به پولشویی و سوء استفاده از قدرت متهم است اما او این اتهامات را رد می کند.

حسنی مبارک، یازده فوریه امسال پس از تقریبا سی سال حکومت، از سمت خود کناره گیری کرد.

او به دنبال تظاهرات وسیع مردم که برای روزها ادامه یافت، استعفای خود را اعلام کرد.

آقای مبارک، قدرت را به نظامیان تحویل داد و نظامیان هم وعده داده اند که قدرت را به دولت غیر نظامی منتخب مردم تحویل خواهند داد.

از آن زمان، تظاهرکنندگان مصری و فعالان سیاسی و حقوق بشر در مصر خواهان تحقیق در مورد اموال و دارایی های خانواده آقای مبارک بوده اند.

تاخیر در رسیدگی به پرونده آقای مبارک، چندین بار باعث بروز اعتراضات مخالفان خشمگین او در قاهره شد که به درگیری معترضان و پلیس هم انجامید.

وکلای آقای مبارک می گویند او به شدت بیمار است.

مبارک: از خودم دفاع می کنم

به دستور دادگاه، حسنی مبارک و پسرانش ممنوع الخروج اعلام شده و نمی توانند از کشور خارج شوند.

آقای مبارک، در یک پیام صوتی که آوریل امسال پخش شد، اتهام ثروت اندوزی از راه های غیرقانونی در طول ۳۰ سال حکومتش را رد کرد.

 

آقای مبارک پس از کناره گیری در شرم الشیخ به سر می برد که امروز با یک فروند هلیکوپتر به قاهره منتقل شد

حسنی مبارک در این پیام صوتی که از شبکه تلویزیونی العربیه پخش شد، گفت در مقابل اتهام فساد، از آبروی اعضای خانواده خود دفاع خواهد کرد.

آقای مبارک در همین پیام صوتی گفت هیچ دارایی خارج از مصر ندارد و حاضر است برای پاک شدن نامش با گروه تحقیق همکاری کند.

حسنی مبارک از سال ١٩٨١ و پس از ترور محمد انورسادات، رئیس جمهور پیشین، قدرت را در دست گرفت.

در دوران زمامداری او، فعالیت سیاسی احزاب مخالف در مصر با محدودیت های وسیعی همراه بود.

مخالفان و جامعه مدنی مصر در این دوران از ادامه قانون وضعیت اضطراری و سرکوب و محدود کردن فعالیت های سیاسی انتقاد می کردند.

دولت حسنی مبارک به مدت ۲۹ سال حالت فوق العاده را در کشور حفظ کرد که این به دولت این توانایی را داد که هر صدای مخالفی را در نطفه خفه کند.

YAS ABI - بلژ - برسل
عاقبت ظلم خیانت و ادمکشی. تا همین بارسال بارها مبارزین مصری پست این مبله ها بودند و حالا نویت خود یکتاتور است. دفاع هم میکند!! مردم حاکم میشوند و دموکراسی اسلامی حاکم میشود. اهای دست من وتونیست خودشان حاکم می کنند.
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

danial nabi - سوئد - استکهلم
دست نشانده و نوکر امریکا . حکم اعدام هم برایش کم است مردک رذل.
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

kian ahvaz - ایران - اهواز
در این درگه که گه گه که که شود ناگه مشو غافل زامروزت که فردایت نهی اگه....قرن 21 قرن پایان تمام دیکتاتوری هاست چه دیکتاتور سکولار چه دیکتاتور دینی و مذهبی....یه امید ایرانی ازاد و دموکرات....
پنج‌شنبه 13 مرداد 1390

pelle - سوئد - استکهلم
YAS ABI - بلژ - برسل-danial nabi - سوئد - استکهلم-اگر دست مبارک بخون تعدادی ازمردم مصر آلوده است و مستحق اعدام است، پس با خامنه ای چکارباید کرد که بسیاری از جوانان ایران را اعدام یا بناحق گوشه زندانها انداخته .
پنج‌شنبه 13 مرداد 1390

massoudoslo - نروژ - اسلو
YAS ABI / عزیز تو این چند هفته گذشته جنابعلی ۲ یا ۳ تا کامنت درست و مناسب گذاشته اید و ما را مفتخر کردید !مثلا همین کامنت شما اینجا که کاملا درست و به جاست تا انجایش که دموکراسی اسلامی را میخاهید برما نوکران و مواجب بگیران C .I .A ، پچپانید !! هموطن ،دموکراسی اسلامی دیگر چه صیغه ای است که شما اینجا صرف میکنید!؟ حیف تان نمیآید حرف و کامنت حقتان را با یک کلمه (که خودتان هم میدانید دموکراسی اسلامی امکان پذیر نیست ) نفله کردید ؟ دوست عزیز خیال نکنید کسانی مثل اینجا نشسته اند که دشمن اسلام باشند و ...!من قول میدهم اگر شما مسلمان ها در همین سایت فقط در حد حتا کامنت گذاری ظلم و ستم رژیم ایران را محکوم کنید دیگر کسانی مثل من هم به اسلام شما حمله نخواهند کرد.این انتخاب همیشه با شما بوده!
پنج‌شنبه 13 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
دانیال جان و massoudoslo عزیز, درود بر شما دوستان اگاه و هوشیارم, و تا بعد همواره شاد و راهنما باشید .
پنج‌شنبه 13 مرداد 1390

YAS ABI - بلژ - برسل
massoudoslo - نروژ - اسلو جنایت توسط هر کس محکوم است چه ایر ان چه هر جای دیگر وجنایتکار مستحق مجازات. اما دموکراسی تعیین کننده شکل حکومت و نحوه انتخاب حکومتگران است و ا سلامی محتوا و source قانونگذاری. هر حکومتی در دنیایک سورس قانون دارد. یا کمونیسم است یا اومانیسم است یا.. شما فکر میکنید که در کشور مصر مردم قوانین را از کمونیسم و اومانسم میکیرند یااز اسلام ? ضمنا جمهوری اسلامی کنونی ملاک دموکراسی اسلامی نیست. هرکشور طراحی و فرم خود را دارد. بخواهیم یا نه مردم مصر اینکار رامیکنند.
پنج‌شنبه 13 مرداد 1390

massoudoslo - نروژ - اسلو
YAS ABI .1/ هموطن عزیز این سورسی که شما مد نظر دارید کجا و این سیستم های حکومتی و اجتماعی من در آوردی کجا!؟آیا آزادی و دموکراسی یک سورس نیست و نبوده قبل از پیدایش ادیان !؟ کدام سورس بودنش حقیقی تر است؟ هر سورسی بعنوان مواخذ شناخته میشه و استفاده، و نه بصورت قوانین جاری و عملی و همه گیر روزمره سیاسی اجتماعی !چون در اینصورت دیگر سورس نمیتوانند باشند(قوانین اسلامی هم همینطور).در کشور های اسلامی هم شما درست میگوید و حتما هم همینطور که شما میگوید میشود اما با یک تفاوت که هر سورس یا ماخذی در جهان امروز مشکل مدرن بودن و آپ دیت دارد اگر خیلی نا هنجار و خاص باشد!مثلا سورس شما (اسلام )با گردن زنی و شلاق و از بین بردن مخالفانش هیچ مشکلی ندارد و اگر این قوانین را مثل قوانین کشور عربستان و ایران و بقیه دار المکافات ها در نظر بگیریم باید گفت که اسلام همیشه با آزادی که سورس الزامی تر بشر هست در تضاد خواهد ماند و تا حقانیت عملی این دو در عمل اجرا نشود در دنیا همین YAS ABI خواهد بود و همین massoudoslo .
پنج‌شنبه 13 مرداد 1390

massoudoslo - نروژ - اسلو
2. YAS ABI / مردم بیدار شده کشور های عربی بخاطر اسلام امروز خون نمیدهند و کشته! بلکه بخاطر نیاز های فطری بشر مثل عدالت ،برابری ،اقتصاد و نفرت از فقط است!این ملل اشخاص ظالم و سیستم فاسد را کنار گذاشته اند و نه دینشان را! شما میتوانید مسلمان قوی و با ایمان باشید ولی تا وقتی که به هر آنچه که (انسان )امروز خود را میشناسد و به نیاز هایش اهمیت ندهید کارتان با سر کشی و مبارزات آزادی خواهی مردم گره میخورد حالا هر چه شما گنبد های مرقد امامانتان را با طلاهای دزدیده شده در طول تاریخ ،ماله بکشید باز هم بدنبال معرفی اسلام ناب و بهتری خواهید بود که تازه کمتر کسی هم باورتان خواهد کرد (تاریخ را ببین ).هموطن گل خودم شما فقط احتیاط کنید و پر و پاچه وجدانتان را شل نگیرید تا ظالم و ظلم انصافتان را دور بزند به اسم دین و ایمان ، که گاها ستم بر انسان را در مقطعی به صلاح و درست بدانید که مثلا خدایتان در آخر راضی باشد.اگر دین داری دست کم آزاده باش و به حق اهمیت بده وقتی که ظلم در کشورت آدم میخورد ،تا من هم از مختلف بودن خودمان در ایمان و عقیده دفاع کنم .
پنج‌شنبه 13 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.