هفته‌ای ۵ هزار ایرانی به آنتالیا سفر می‌کنند


هفته‌ای ۵ هزار ایرانی به آنتالیا سفر می‌کنند

ممنوعیت پرواز شرکت‌های هوائی ایران به آنتالیا، هر سال صدها میلیون دلار سود نصیب شرکت‌های ترک می‌کند. ایرانی‌ها سومین جایگاه را در میان توریست‌های آنتالیا کسب‌ کرده‌اند. اکنون تور ویژه ماه رمضان‌هم به راه افتاده است.

سواحل کنیاآلتی در آنتالیا

روزنامه ترک زبان "زمان" در شماره روز اول اوت خود نوشته است که ایرانیان در حال حاضر پس از روس‌ها و آلمانی‌ها سومین ملیتی هستند که بیشترین سفر را به آنتالیا دارند. تنها در ماه ژوئن امسال بیش از ۱۴ هزار ایرانی به آنتالیا سفر کرده اند.»

سفرهای ارزان در ماه رمضان

همزمان، پایگاه اینترنتی "جهان نیوز" گزارش داده که با آغاز ماه رمضان، هزینه مسافرت به آنتالیا حدود ۵۰ درصد نسبت به قبل کاهش یافته است. در تبلیغات آژانس‌های مسافرتی هزینه یک هفته اقامت در هتل های ۵ ستاره آنتالیا ۹۰۰ هزار تومان اعلام می‌شود. تا پیش از ماه رمضان، هزینه چنین سفری یک میلیون و ۷۰۰ هزار تومان بود.

علت استقبال ایرانیان از سفر به آنتالیا در ماه رمضان آن است که چون این منطقه توریستی است، کافه‌ها، رستوران‌ها و هتل‌های آن در ماه رمضان نیز مثل همیشه از میهمانان پذیرائی می‌کنند.

تعطیل پروازهای ایرانی و سود ترک‌ها

دولت ایران، از شش سال پیش پرواز خطوط هوائی ایرانی را به آنتالیا ممنوع کرد. از آن زمان این تنها شرکت‌های هوائی خارجی، به ویژه شرکت‌های ترک هستند که مسافران ایرانی را به آنتالیا می‌برند. فعالیت این شرکت‌ها به ویژه در تعطیلات نوروز و تابستان بیشتر می‌شود. به گزارش روزنامه شرق، شرکت‌های هوائی ترکیه اکنون هر هفته  با ۳۰ پرواز حدود ۵ هزار مسافر ایرانی را به آنتالیا منتقل می‌کنند.

شرق می‌نویسد:«با آغاز تعطیلات تابستانی، سفر ایرانیان به ترکیه و به ویژه بندر آنتالیا شدت بیشتری پیدا می‌کند و بخش عمده‌ای از تبلیغات رسانه‌های مکتوب کشور هم به همین تبلیغات اختصاص پیدا می‌کند. اما حمل و نقل این همه مسافر مشتاق ایرانی را فقط شرکت‌های هواپیمائی خارجی به عهده دارند و وشرکت‌های داخلی با همه حال و روز بدشان از این بازار پررونق و پرسود هیچ سهمی ندارند.»

در سال ۱۳۸۴ پس از ممنوعیت پرواز شرکت‌های هوائی ایرانی به آنتالیا، ابتدا این شرکت‌ها، پروازهای خود را به شهرهای نزدیک آنتالیا انجام می‌دادند. اما به تدریج شرکت‌های خارجی، به ویژه شرکت‌های ترک این خلاء را پر کردند و شرکت‌های هوائی ایرانی سرانجام مجبور شدند میدان رقابت را ترک کنند.

اعتراض بی‌ثمر اردوغان

آژانس خبری "خبر ترک" و روزنامه ترک زبان "آکشام" هنگام تعطیل پرواز هواپیماهای ایرانی به آنتالیا گزارش دادند که محمود احمدی‌نژاد پس از آن که شادی و تفریح  ایرانی‌ها در سواحل آنتالیا را از تلویزیون ترکیه دیده، دستور ممنوعیت پروازها را صادر کرده است. این اقدام احمدی‌نژاد با انتقاد رجب طیب اردوغان نخست‌وزیر ترکیه روبرو شد.

به گزارش شرق، اردوغان، با توجه به درآمد هنگفتی که کشورش از سفر ایرانیان داشت، در دیداری با پرویز داوودی معاون اول وقت احمدی‌نژاد، خواستار رفع ممنوعیت پروازها شد. اما دولت ایران تصمیم خود را پس نگرفت و به تدریج سود پروازها نیز به جیب شرکت‌های ترک روانه شد.

parviz1 - انگلستان - کترینگ
خلایق هر چه لایق.یک زمانی پروازهای تهران. نیویورک. تهران را ایران ایر با بوئینگ های 747 انجام میداد و مسافران ایرانی چشم و چراغ امریکا و اروپا بودن و اوضاع اقتصادی و رشد ایران ایر هم در ان زمان با مدرنترین هواپیماها تمام ایرلاینها را شگفتزده میکرد و امروزه هم شگفتزده عقب افتادگی کشور در همه امور که ایران ایر و صنعت توریست هم از همین مدیریت حضرات نابود شده.
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

mehrdad.n.l - هلند - امستردام
ترکیه و امارات دو کشوری هسندکه از قبال انقلاب ایران واقعا سود بردند و از هیچ به همه چیز رسیدند . لعنت بر نظام خود فروخته ی ایران اسلامی که همه چیز ما را به فنا داد
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
باعث تاسف است خاک تو سر اشغالگران تازی ایران فقط از راه توریست میتواند از فروش نفت بیشتر در امد داشته باشد
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

porharfi - هلند - آرنم
خمینی هم وقتی بر تخت جنایاتش جلوس کرد...دستور ریختن ِ خـــاویار (طلای سیاه ایران) به دریا را صادر کرد!!..محمود احمدی نژاد هم اینجا ...امام خمینی... شده دیگه!!...
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

فراوانی - آلمان - کلن
داشتن دولت بی کفایت یعنی همین نه تنها نمیتوانیم توریست جزب کنیم بلکه تازه خوراک توریسم دیگران هم میشویم تازه حتی ارضه حمل ونقل ایت توریست ها را هم نداریم خاک بر سر هرچی آخونده بی کفایت وبا کفایت
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

porharfi - هلند - آرنم
در بین ِ این 5 هزار تا ایرانی. از مَردُم ِ در صف مـــُرغ ِشهرستان ِ البرز قزوین که. مسافـــری نیست؟؟ !..هست؟؟!!..
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

baran828 - ایران - تهران
یادتونه تو سریال برره ای ها ،اعتصاب میکردن میزدن شیشه های خونه ی خودشونو میشکستن؟
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

پدرام-اهواز - ایران - اهواز
دولت ایران، از شش سال پیش پرواز خطوط هوائی ایرانی را به آنتالیا ممنوع کرد. از آن زمان این تنها شرکت‌های هوائی خارجی، به ویژه شرکت‌های ترک هستند که مسافران ایرانی را به آنتالیا می‌برند. بعد میگن آخوند جماعت گودن تشریف دارن .با یه حساب سر انگشتی ببینید هر سفر رفت و برگشت چقدر تو جیب رهبری میره
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

porharfi - هلند - آرنم
ملا یان طبیعت زیبای شمال ایران ...کناره خـــزر...را پــــــــــُر از خالیِ !"توریست. بیگانه "کردند .درعوض اسلامیش کردند!..ایرانیها ی مسلمان بدور از چشم ِ (زیر حجاب اسلامی )پولها به دریای بیگانه میریزند!..ملای خـــَر مغز! هم به روی ِ. کثیفش نمیاره!..کی به کیه؟؟!..(حساب بانکی ملایان پــــُره !؟..پــَس؟؟!..).
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

amir-amir - کانادا - تورنتو
رژیم اسلامى ایران عاشق گریه زارى, عزادارى, مصیبت, درد, رنج, بلا, بیمارى, گرسنگى, قحطى, زندان, دار, مرگ و هزاران بلا ودرد بى درمان دیگر است
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

fred1540 - بلژیک - هرنه
با سلام. به نظر من احمدی نژاد یک روز از عمرش با خانواده راحت مثل این ایرانیها که واسه خوش گذرانی به انتالیا رفتن نگذرنده همین که اب بریز اونجات که بعد از دیدن فیلم میسوخت و دستور .. صادر کرد همیشه شاد و سر زنده باشیم
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

iranesabz - هلند - امستردام
نابود باد حکومت ولایت قبیح.
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

edwin alenpooya - ایران - تهران
از تفکرات ارتجاعی و پوچ سران نظام عقب افتاده آخودندیسمی ایران انتظاری بیش از این نمی توان داشت
پنج‌شنبه 13 مرداد 1390

danial nabi - اسوئد - ستکهلم
هر کی انجا میره مواضب کیف و جیبش باشه چون تو 2 سوت جبب برها دخلشونو میارند. بیشترین دزدها در ترکیه میباشند. از ما گفتن بود...
پنج‌شنبه 13 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.