خبر خوش برای ملت عزیز عراق ؛ در ایران قضیه غرامت را جدی نگرفته اند!


خبر خوش برای ملت عزیز عراق ؛ در ایران قضیه غرامت را جدی نگرفته اند!

عصرایران - در پی انتشار مطلبی انتقادی در سایت عصرایران راجع به اهمال مسوولان برای اخذ غرامت جنگ 8 ساله از عراق ، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران اعلام کرد که اخذ غرامات جنگ از عراق در دست پیگیری است در گفتگو با خبرگزاری مهر گفت: "موضوع خسارات وارده به ملت ما از جنگ تحمیلی رژیم صدام در دستور کار ما با مقامات عراقی قرار دارد و با توجه به شرایط و وضعیتی که منطقه پیدا می کند و میزان تسلطی که دولت عراق بر امور پیدا می کند این موضوع پیگیری خواهد شد."

این که وزارت خارجه پیگیر دریافت غرامت از عراق باشد ،خبر خوبی است اما کلی گویی صورت گرفته که "داریم پیگیری می کنیم"، به هیچ وجه قانع کننده نیست.
این که گفته شود "در دستور کار است" ولی نه جزییاتی بیان شود و نه گزارشی از پیشرفت کار ، نشان می دهد که با یک پاسخ کلی و "پیش ساخته" مواجهیم.
اگر واقعاً دارند پیگیری می کنند ، به اندازه یک صفحه به ملت گزارش دهند که چه کارهایی کرده اند ، چه گفته اند و چه شنیده اند؟
آیا در سازمان ملل پیگیر هم پیگیر بوده اند؟ چرا تا کنون مشکل غرامت حل نشده است ؟و انشاءالله  چه زمانی  قرار است اولین قسط غرامت را بگیریم؟

این ها سوالاتی هستند که باید به طور شفاف پاسخ داده شوند و الا جمله" در دستور کار است" ، شاه کلیدی است که به همه درها می خورد و هر مسوولی درباره هر سوالی از هدفمندی یارانه ها وگرانی مرغ و تعویض خودروهای فرسوده گرفته تا معافیت چاق و لاغر ها از خدمت سربازی و پرونده فلان متهم اقتصادی و... می تواند این جمله کلیشه ای را بگوید و خودش را خلاص کند.

حرف ، حرف 1000 میلیارد دلار غرامت است و ابعاد حیثیتی این ماجرا و انتظار می رود مسوولان ما با جدیت پیگیر آن باشند. عراقی که برای خرید 36 فروند اف 16 آمریکایی و توسعه ظرفیت تولید نفت خامش به ظرفیتی حتی بیش از عربستان پول دارد و 17 سال است به صورت اقساط غرامت کویت را هم می دهد ، حتماً از عهده پرداخت اقساطی غرامت جنگ 8 ساله ای که بر ملت ما تحمیل کرد هم می آید ، به شرطی که موضوع "واقعا" در دستور کار باشد.

با این حال خبرخوش برای عراقی ها این است که به نظرنمی رسد عزمی در وزارت خارجه برای این کار وجود داشته باشد . این نکته ای است که
نایب رئیس کمیته روابط خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با روزنامه خراسان بدان اشاره می کند و  با تاکید بر این که مجلس پس از استقرار دولتی مستقل در عراق، قانون الزام دولت به پی گیری اخذ غرامت جنگ تحمیلی از عراق را تصویب کرد، می گوید: متاسفانه وزارت خارجه هیچ اقدام اساسی برای اجرای این قانون انجام نداده و گزارشی هم در این زمینه به مجلس ارائه نکرده است. این در حالی ست که در گذشته به دلیل شکل نگرفتن دولتی مستقل در عراق، پی گیری نکردن موضوع اخذ غرامت با توجیهاتی همراه بود اما حال استناد به این گونه توجیه ها موجه نیست.

جالب اینجاست در حالی که هنوز نتوانسته ایم غرامت جنگی که همین چند سال قبل تمام شد را از عراق بگیریم ، برخی مسوولان ارشد دولتی ، با عبور از کنار این موضوع کمیته ویژه تشکیل داده اند تا بروند از آمریکا و انگلیس غرامت جنگ جهانی را بگیرند!

mehrdad.n.l - هلند - امستردام
ضرب المثلی است گه می گوید طرف پیش اشنا می خوابد و به غریبه ..... می دهد . متاسفم برای این همه مملکت فروشی و خیانت به ملت . مرگت باد جمهوری اسلامی
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

Herzl - هلند - ارنهم
نه اصلا خبر خوشی نبود ایران چه درخواست کنه یا نکنه کی بهشون میده خوابی دیدن خیر باشه
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

porharfi - هلند - آرنم
مطمئن باشید ملایان با و بی عمامه .همۀ غرامت را پشت پرده .گرفته و. در حساب بانکی اروپایی شان واریز میکنند!!...
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

baran828 - ایران - تهران
اخی!همینجوری کرور کرور بهشون میبخشن اونم بابت چه چیزایی!غرامت سرشون رو بخوره اخرشم چشم دیدنمونو ندارن از حسادت به ما میمیرنو ما همچنان احمق وار ..............کمش کنم حرف سرخوردگیرو !
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

آزادى - قطر - دوحه
اخذ غرامت حتما" صورت میگیرد ولی ابتدا بایستی از دیگر ابزار استفاده کرد مثل قطع آب الوند رود و غیره. کم کم باید باشد چرا که هنوز وارد کننده اصلی کالا به عراق ایران است و نمی توان از این امتیاز صرفنظر کرد. اگر اخوندها نکردند با بهار پیروزی حرکت سبز پولمون را تا قرون آخر ازشون میگیرم اینو خاطر جمع باش
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

Royan - آلمان - آلمان
قربون خونی که 2 روز ازش بگذره , شامل مرور زمان شده.
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

shapur - ایرلند - دوبلین
دوستان این جانوران ملا اگر هم غرامت بگیرنند چون همه پولها . میزود جیب انها یا خرج تازیان میشود یا به جیب مردم لبنان و فلسطین میرود پس غرامت گرفتن به حا ل مردم ایران فرقی نمی کند
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

سید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا
خودتان را زده اید به آن راه. اگر عراق از سال 59 تا 61 متجاوز بود ایران از 61 تا 67 متجاوز بود. از سال 61 به بعد صدام همواره متقاضی پایان جنگ بود و حتی اوایل حاضر بود خسارت هم بدهد. کی بود که جنگ را شش شش سال دیگر ادامه داد و میخواست کربلا را آزاد کند و بعد قدس را بگیرد. اگر به خسارت باشد ما باید خسارت بیشتری بدهیم.
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

felora - ایران - تهران
ید ابوالقاسم واعظ - اندونزی - جاکارتا / درسته که جنگ از طرف دولت ایران ادامه پیدا کرد وافتضاح بیشتری به پا شد ولی این دلیل بر این نمیشه که شروع فاجعه" جنگ و به دنبالش وحشیگری هایی که عراقی های بی شرف و وجدان از هر جهت کردن ندیده گرفته بشه!؟ و به اصطلاح صورت مسئله رو پاک کرد!
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.