بخش فارسی هم به اعتصابیون بی‌بی‌سی پیوست


بخش فارسی هم به اعتصابیون بی‌بی‌سی پیوست

رادیو فردا : در پی اعتصاب کارکنان بی بی سی در بریتانیا بخش فارسی این سرویس خبری نیز دچار اختلال‌هایی شده است. اما صادق صبا مدیر اجرایی بخش فارسی بی بی سی، در گفت و گویی با رادیو فردا می‌گوید کاهش بودجه شامل کارمندان این بخش نخواهد شد.

 
صادق صبا: اعتصابی که الان در بی بی سی وجود دارد به این دلیل است که مرکز تصمیم‌گیری بی بی سی می‌گوید به دلیل کاهش بودجه ، ناچار  است که عده‌ای از کارکنانش را از کار برکنار نماید.
 
 ولی اتحادیه خبرنگاران بی بی سی معتقد است که بی بی سی باید تلاش کند که این افراد را در بخش های دیگر این مجموعه جایگزین نماید، تا بتوانند کارکنند.
 
همکاران من در بخش فارسی بی بی سی هم با اینکه هیچ بازخرید اجباری در این بخش وجود نداشت، در حمایت از بخش‌های دیگر بی بی سی، اعتصاب کرده‌اند که البته ما می‌دانیم که اعتصاب حق مشروع و قانونی همه کارکنان بی بی سی و دیگران در بریتانیاست و ما هم این حق را به رسمیت می‌شناسیم.
 
از این جهت که در برنامه‌های ما، یعنی در بخش فارسی هم، اختلال ایجاد شده است از همه مخاطبان پوزش خواهی می‌کنیم.
 
اتحادیه روزنامه نگاران در بریتانیا از بی بی سی انتقاد می‌کند و می‌گوید که این رسانه از یک سو دارد عده‌ای را بازخرید می‌کند و پول کلانی بابت آن پرداخت می‌نماید و از سوی دیگر، برخی از همین افراد ممکن است دوباره استخدام شوند.
 
شما با این انتقاد موافقید؟
 
بی بی سی بخش جهانی معتقد است که به دلیل اینکه ۱۶ درصد از بودجه اش کاهش یافته است، ناچار بوده‌اند اقداماتی انجام دهند.
 
از جمله اینکه برنامه های پنج زبان این رسانه به کلی تعطیل شده است و مقداری از برنامه‌های بخش های دیگر هم کم شده است، رادیوی برخی از زبان‌ها تعطیل شده است.
 
ما هم در بخش فارسی،  رادیو شبانگاهی را به همین دلیل و از عید سال جاری تعطیل کردیم. 
 
بی بی سی به دلیل کاهش بودجه ناچار شد که حدود ۴۰۰ نفر از نیروهایش را کاهش دهد که از مجموع این ۴۰۰ نفر، عده زیادی به طور اختیاری تصمیم گرفتند که با دریافت مبالغی  از بی بی سی بیرون بروند.
 
 عده دیگری را هم بی بی سی در بخش‌های دیگر تشکیلاتش استخدام کرده است . می‌توان گفت الان دعوا بر سر ۱۰۰ نفر است که مدیریت بی بی سی معتقد است که برای این ۱۰۰ نفر دیگر نمی‌تواند کاری بکند.
 
گرچه می‌گوید که ما کماکان به تلاشمان برای استخدام این افراد در سایر بخش‌ها ادامه می دهیم، ولی می‌گوید که ما قادر نیستیم که این درخواست اتحادیه خبرنگاران انگلیس را بپذیریم که هیچ گاه در بی بی سی، کاهش اجباری نیرو وجود داشته باشد.
 
بی بی سی می‌گوید که ما نمی‌توانیم این درخواست را بپذیریم ولی حاضریم گفتگوها را با این اتحادیه کماکان ادامه بدهیم ، شاید بتوانیم راه‌حل‌های دیگری برای این مشکل پیدا کنیم.
 
قرار است که دوباره در این مورد فکر کنند و در روز یازدهم اوت یعنی چیزی حدود ۱۲ روز دیگر، باز هم طرفین دعوا دوباره بنشینند و ارزیابی کنند که آیا می توانند راه حلی پیدا کنند یا خیر؟
 
دعوا بر سر این است که اتحادیه روزنامه نگاران بریتانیا از بی بی سی درخواست دارد که تعهد بدهد که اخراج اجباری در این رسانه وجود نخواهد داشت و بی بی سی هم می‌گوید که چنین تعهدی را نمی تواند بپذیرد.
 
فکر می‌کنید که ادامه این گفت‌وگو چقدر بر بخش فارسی بی بی‌سی تاثیرخواهد گذاشت؟ آیا برنامه‌های شما به زودی روال عادی را پیدا می‌کند؟ 
 
طبیعتا وقتی سایر بخش‌ها در بی بی سی اعتصاب می‌کنند، مثل اعتصاب امروز یا اعتصابی که دو هفته پیش رخ داد، بر عملکرد بی بی سی فارسی هم اثر خواهد گذاشت.
 
چرا که همکاران من در بخش بی بی سی فارسی هم با اینکه ما در این بخش هیچ گونه اخراج اجباری نداشتیم، در حمایت از همکاران خود در سایر بخش های بی بی سی، دست به اعتصاب زده‌اند.
 
در نتیجه امروز مثلا برنامه بامدادی‌مان حالت عادی خود را نداشت و برنامه ضبط شده را پخش کردیم.
 
سایتمان را نمی‌توانیم دائما مثل همیشه به روز کنیم و برنامه تلویزیونی  ما امروز با اختلالاتی مواجه شد. برنامه «نوبت شما» را نخواهیم داشت و به احتمال زیاد برنامه «۶۰ دقیقه» را به شکل سابق نخواهیم داشت.
 
ولی به هر حال عده‌ای از همکاران من، همچنان بر سر کار خود حاضر شدند و با کمک آنها ما برنامه‌های تلویزیونی خود را همچنان ادامه خواهیم داد.
 
پیش بینی می‌کنید که این وضع تا چه مدتی ادامه خواهد یافت؟
 
من فکر نمی‌کنم که مسئله بی بی سی به این زودی تمام شود. برای اینکه مشکلاتی که در حال حاضر وجود دارد درباره بخش جهانی بی بی سی است و به زودی می‌دانیم که بخش داخلی بی بی سی هم ناچار است که عده‌ای از نیروهای خود را کم کند.

بخش داخلی بی بی سی هم با کاهش بودجه‌ای حدود ۲۰ درصد مواجه است.  
shemiranian - ایران - تهران
خبر جعلی است چون که در نظام ولایت فقیه اعتصاب ممنوع است و فکر نمیکنم که . آیت الله بی بی سی بر خلاف میل نظام متبوع ش کاری کند.مگر اینکه جیره شان از طرف حوزه علمیه قم قطع شده باشد که آن هم بعید است.
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.