از آب‌بازی تا خزبازی در تهران؛ پای فیس‌بوک در میان است


از آب‌بازی تا خزبازی در تهران؛ پای فیس‌بوک در میان است

چند وقتی‌ست که بازار قرارهای دسته ‌جمعی بر اساس هماهنگی‌های فیس‌بوکی در ایران داغ است. آخرین آن‌ها قرار برای آب‌بازی در یکی از پارک‌های تهران. امری که خوشحالی جوانان و در مقابل انتقاد و تهدیدات دولتی را در پی داشت.

درست زمانی که بسیاری از افراد در سرتاسر دنیا نگران آن هستند که شبکه‌های اجتماعی مثل فیس‌بوک٬ و حضور فعال جوانان در آن‌ها٬ از ارتباطات انسانی در محیط واقعی بکاهد٬ در تهران در چند هفته گذشته چندین گردهم‌آیی داوطلبانه جوانانه و شاد، بر پایه قرارهای فیس‌بوکی برگزار شده است.

جمعه٬ هفتم مرداد٬ در یک پارک تهران٬ پارک آب و آتش٬ جوانان با تفنگ‌های آب‌پاش به روی هم آب گشودند و در یک پارک دیگر٬ پارک پردیسان٬ با تیپ‌های از مد افتاده و مربوط به سال‌های گذشته با عنوان «خز بازی» دور هم جمع شدند.

گردهمایی اول انتقادات فراوان رسانه‌های محافظه‌کار دولتی را همراه داشت و دومی با انتقاداتی از سوی جامعه همراه بود. در اولی لباس خیس و روسری عقب‌رفته دختران دستمایه انتقادات شد و در دومی لباس‌هایی که به اعتقاد عده‌ای پوشیدنش به نوعی تمسخر قوم و یا قشر خاصی از مردم بود.

«خز بازی» اشاره به نوعی از رفتار یا پوشش دارد که مد روز یا هماهنگ با معیارهای طبقه متوسط جامعه شهری نیست.

با این همه در صفحات فیس‌بوکی که مربوط به این رویدادها (Event) هستند بیش‌تر جوانان هیجان‌زده در پی فرصت‌های بعدی هستند تا دوباره در گوشه‌ای از شهر دور هم جمع شوند.

بسیاری از آن‌ها در حالی با اشتیاق از یکدیگر می‌خواهند که عکس‌هایی بیش‌تری از «ایونت‌های» قبلی آپلود کنند٬ که رسانه‌های محافظه‌کار با انتشار همان عکس‌ها٬ آن‌ها را عده‌ای «بی اخلاق»٬ «هنجارشکن» با رفتارهایی «منافی عفت عمومی» می‌نامند.

پیش از این نیز با هماهنگی‌های اولیه فیس‌بوکی٬ یک گردهمایی برای رنگ‌پاشیدن به هم٬ یک گردهمایی برای گوجه زدن به همدیگر٬ یک گردهم‌آیی برای حباب ساختن با کف صابون٬ یک گردهم‌آیی برای بادبادک بازی٬ و یک گردهم‌آیی برای دیدار موفرفری‌ها با هم در پارک‌های مختلف تهران برگزار شده بود.

اکنون این جوانان در حالی همچنان پیگیر قرارهای بعدی خود هستند که گروهی این قرارهای شاد برآمده از دل فیس‌بوک را استراژی جدید حاکمیت برای مصالحه در آستانه انتخابات می‌دانند و برخی نیز نگران دستگیری این جوان‌ها در دفعات بعدی قرارهای‌شان هستند.

بازتاب در رسانه‌ها و تهدیدات پلیس

وقتی خبرگزاری ایسنا٬ دیروز یک‌شنبه نهم مرداد خبر داد که پلیس تعدادی از جوانان را در یک پارک تهران دستگیر کرد٬ نگرانی آن دسته از کسانی که پیش‌بینی برخورد انتظامی با جوانان را داشتند به واقعیت پیوست.

 عنوان خبر ایسنا این بود: «در ادامه وقایع بوستان آب و آتش؛ رئیس پلیس تهران از دستگیری تعدادی از هنجارشکنان در یکی دیگر از بوستان‌های پایتخت خبر داد.»

در این خبر آمده که « تعدادی از پسران و دختران جوان در یکی دیگر از بوستان‌های پایتخت اقدام به انجام اعمال خلاف شئون اسلامی کردند که ماموران پلیس پس از اطلاع از این امر، سریعاً در محل حاضر و تمامی این متخلفان و هنجارشکنان را دستگیر و تحویل مراجع قضایی کردند.»

اما آخرین جمله خبر که نقل قولی است از رئیس پلیس تهران بیش از هر چیز بوی تهدید به منظور پیشگیری از تکرار چنین گردهم‌آیی‌هایی را می‌دهد: «پلیس تهران در صورت مشاهده این‌گونه موارد قاطعانه با بر هم‌زنندگان نظم و امنیت اجتماعی و هنجارشکنان برخورد می‌کند.»

خبرگزاری فارس نیز روز شنبه به انتشار گفته‌های «مدیر عامل اراضی عباس‌آباد» پرداخت. بهنام اتابکی در گفت‌وگو به فارس گفت «روز گذشته عده‌ای در یک هماهنگی قبلی در پارک آب و آتش حضور یافته و تصمیم گرفته بودند روی یکدیگر آب بپاشند» و بیان کرد: «افرادی که اقدام به آب ‌بازی کرده بودند، اصولا بدحجاب بودند. البته تعدادی افراد باحجاب نیز در پارک حضور داشتند.»

او در این گفت‌وگو ادامه داد: « نیروی انتظامی نیز نمی‌توانست آن‌ها را متفرق کند و از حدود ساعت ۹ تا ۱۲ این افراد اقدام به آب‌بازی کردند و با قطع آب آن‌ها را متفرق کردیم.»

این اظهارات از سوی کاربران صفحاتی در فیس بوک که تنظیم قرارهای جوانان اختصاص دارد مورد تمسخر قرار گرفت. چرا که آن‌ها اعلام می‌کردند که هیچ کس آب را به روی آن‌ها نبست. بلکه ماموران پارک حتی با روشن کردن مشعل‌های آتش سعی داشتند تا محیط را شادتر کنند و بیش‌تر جوانان تا ساعت ۱۵ نیز در پارک مانده بودند.

البته بازتاب وسیع آب‌بازی جوانان تهرانی در رسانه‌های محافظه‌کار و تهدیدات پلیسی شاید چندان هم بی اثر نبوده، چنان‌چه در یکی از صفحات فیس‌بوک اعلام شده که قرارها در ماه رمضان٬ ماه روزه‌گیری مسلمانان٬ تعطیل است و در یک صفحه دیگر با لینک به صفحه‌ای مشابه، کاربران را از ورود به این صفحه منع کرده‌اند و اعلام کرده‌اند که این صفحه تقلبی و برای به دام انداختن کاربرانی است که در پی تنظیم قرارهای دسته جمعی هستند.

قدرت فیس‌بوک برای تفریح و سیاست

یکی از صفحات فیس بوک که مخصوص قرارهای دسته جمعی است حدود ۲۱۵۰ عضو دارد. آن‌ها روی صفحه خود عکس‌های قرارهای‌شان٬ ویدیو‌هایی از این قرار‌ها و پیغام‌های عمومی را منتشر می‌کنند.

در یکی از ویدیو‌های منتشر شده یکی از جوانان رو به دوربین می‌گوید ببین قدرت فیس‌بوک را و در پشت سرش نمایی است از بادبادک‌ها بر آسمان تهران و دختر و پسرهایی که دارند با استفاده از کف صابون حباب‌های بزرگی درست می‌کنند و می‌خندند و شادند.

قدرت فیس‌بوک همان چیزی‌ست که به نظر یکی از کاربران فیس بوک برای دولت ایران خطرناک است و احتمال برخورد با چنین حرکت‌هایی را افزایش می‌دهد. این کاربر در صفحه‌اش در فیس‌بوک نوشت: «مهم نیست که به چه هدفی این جوان‌ها جمع شده‌اند٬ مهم این است که نشان می دهند که از طریق فیس‌بوک امکان هماهنگی تجمع وجود دارد و اعتماد به نفس را در جوان‌ها افزایش می‌دهد.»

اما چنین اظهارنظرهایی نظیر تهدیدات انتظامی برای بسیاری از کسانی که در صفحات فیس بوک مربوط به قرارها نظر خود را نوشته‌اند٬ مسخره است. یکی از آن‌ها نوشته که برایش خنده‌دار است که همه چیز سیاسی می‌شود.
البته بیش‌تر کامنت‌ها درباره‌ی جو رسانه‌ای دولتی‌هاست. یکی از کاربران می‌نویسد: «اون چیزی که تو این مملکت جرم داره اینه که بخوای شاد باشی...بخوای زندگی کنی و خوشحال باشی.... بزرگ‌ترین جرم تو این مملکت هوشـــیاری هستش.»
و کاربر دیگری می‌نویسد: «واقعا متاسفم! کجا داریم زندگی می‌کنیم خدا. حالا جالبه همه واسه ما سیاست‌دان شدن می‌گن پشت این کارا داستان هست شما نمی‌دونی فقط می‌ری آب بازی! می‌خوام با سر برم تو دیوار از بس جو می‌گیره مردم رو یهو پوآرو میشن واسه ما! آه خدای من!»

قرارهای آتی به رغم انتقادات

اما فقط موضوع آب‌بازی نبود که با انتقاداتی همراه شد. گرد‌هم‌آیی دیگر با عنوان "خز بازی" نیز انتقاداتی به همراه داشت. البته این گرد‌هم‌آیی نه انتقادات دولتی که انتقاداتی را از سوی جامعه برانگیخت.

در گرد‌هم‌آیی "خز‌بازی" جوان‌ها تلاش داشتند خود را با لباس‌هایی ناهماهنگ و عمدتاً مربوط به گذشته به نمایش درآورند. اما این نقد از طریق بسیاری از کامنت‌های فیس‌بوک یا دیگر نوشته‌های آن‌لاین به آن‌ها وارد شد که در کارشان به نوعی تمسخر قومیت‌های خاص و همچنین قشری خاص (قشر فرودست جامعه) به چشم می‌خورد. اگرچه گروهی دیگر نیز صرفاً از این حرکت به عنوان راهی برای شاد بودن یاد کردند

 این‌همه اکنون به رغم انتقادات دولتی و غیردولتی و همچنین تهدیدات انتظامی ظاهراً جوانان مشتاق قرارهای بعدی هستند٬ چنان‌چه همچنان بازار پیشنهاد موضوع برای قرارهای بعدی در کامنت‌های صفحات فیس‌بوک متعلق به گروه‌های هماهنگ کننده داغ است.

یکی از راه‌های تعیین موضوع استفاده از قابلیت رای گیری در فیس بوک است. یکی از موضوعاتی که بسیاری به آن رای مثبت داده‌اند این است که یک روز همگی با هم در مترو جمع شوند و سر یک زمان مشخص موبایل‌های‌شان زنگ بزند. زنگ‌هایی ترجیحاً مشابه.

حرکت «افطاری تا سحر» نیز این روزها طرفداران خاص خود را پیدا کرده که به نوعی از طریق فیس بوک و امکان گپ‌های مجازی در پی تنظیم شب زنده‌داری‌های عمومی در شب‌های رمضان هستند.

khosh bavar - ایران - یزد
100 افرین ! قدم کوچک برای شادی خود و قدمی بزرگ برای ازادی فرهنگ خود ! این حق ماست که بعد از 33 سال گریه و عزاداری, کمی شاد و ازاد باشیم .
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

Royan - المان - المان
این جوانان بیچاره زیرذره بین هستن اگر خوش تیپ باشند قرتی هستند , اگر بد تیپ باشند اهانت قومی کردند , اگر آب بازی کنند خلاف عفت عمل کردند, حباب هوا کنند سبک هستند..... مثل اینکه اینها ساخته شدن واسه آخوندا دسته عزا داری وگریه راه بندازن. تا می توانید از این کارها بکنید جامعه ایرانی هیچ ایرادی نمی گیره بلکه خوشحال هم میشه اونی که ایراد میگره ساندیس خوره و میخواهد بین مردم با این حرفها تفرقه بندازه این جوانانی که جمع شدند از هر قوم و فرقه و اصلیتی بودن گیلانی و ترک و کرد و لر وفارس همه باهم بودند و به هیچ قشر توهین نشده مگر قشر عقده ای ها.
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

Royan - المان - المان
کسی میدونه تو فیس بوک تحت چه عنوانی میشه پیداشون کرد من میخوام برم یه سری بزنم ببینم آنجا چه خبر است.
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

porharfi - هلند - آرنم
خودتون را گول نزنید!!..فیس بوک خطر برای مـــلا؟؟..وقتی جلوی چشم همه. آدم میکشند!!..فیس بوک براش خطر باشه؟؟...بچه شدید؟؟خودتون فریب. میدهید؟؟..یا اینهم از حقه های ملایی برای سرگرم کردن و دور شدن نیروی. جوان از وقایع اجتماعی ..سیاسی ست؟؟؟....(در ضمن نقطه ..ز..را بردارید!. واسه اینهایی که در برنامه ش شرکت کرده اند مناسبتره!!!....)
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

msforugh - ایران - تهران
Royan - المان - المان .... پارک آب و آتش .. این رو میتونی بنویسی و این هم لینکش . https://www.facebook.com/#!/pages/%D9%BE%D8%A7%D8%B1%DA%A9-%D8%A2%D8%A8-%D9%88-%D8%A2%D8%AA%D8%B4/108871249169397
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

shirzan48 - بلژیک - بروکسل
خطر بالاتر از موسوی وکروبی ???!!! خیالتون راحت خطرناک ها یا پیش خودتون و یا تو زندانهاتونن.
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

سارا-تهران - ایران - تهران
تیپ این 2تا پسرا خیلی باحاله
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.