محمود کبیر جایگزین معجزه هزاره سوم شد


محمود کبیر جایگزین معجزه هزاره سوم شد

کیومرث روشن
رادیو فردا : «از گوشه و کنار جهان» عنوان اخبار کوتاهی است که در حوزه های مختلف اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی رخ می دهد ولی در لابلای اخبار سیاسی و بین المللی گم شده و کمتر به آنها پرداخته می شود. در گزارش هفتگی «از گوشه و کنار جهان» که در وب سایت «رادیو فردا» منتشر می شود گزیده ای از این اخبار در اختیار علاقه مندان قرار می گیرد. در گزارش این هفته، این مطالب را می خوانید: «محمود کبیر جایگزین معجزه هزاره سوم»؛ «ساختمان های فراموش شده عصر کمونیسم»؛ «هندی ها؛ افسرده ترین ملت جهان»؛ «یک شهر به فروش می رسد»؛ «زمین هفت میلیارد نفری»؛ «پول نقد اپل بیش از عمو سام».

«محمود کبیر» جایگزین «معجزه هزاره سوم» شد

در تاریخ ایران، دادن القاب به سیاستمداران و رهبران همواره امری متدوال بوده است. در جمهوری اسلامی ایران نیز این سنت حفظ شده است و علاوه بر آیت الله خمینی که به «رهبر کبیر انقلاب اسلامی» ملقب شد و آیت الله خامنه ای که القابی چون «رهبر فرزانه» برای وی ابداع شد، رییسان جمهور نیز از این لقب ها بی نصیب نمانده اند.

در دوران ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی، وی از سوی اطرافیانش به «سردار سازندگی» و «امیر کبیر زمان» شهره شد و محمد خاتمی نیز به صورت نصف و نیمه «پرچمدار اصلاحات» لقب گرفت. ولی ظاهرا در این میان محمود احمدی نژاد گوی سبقت را از دیگران ربوده است.

وی در سال های اول ریاست جمهوری خود از سوی فاطمه رجبی نویسنده کتابی در باره احمدی نژاد به «معجزه هزاره سوم» ملقب شد؛ بعد محمدرضا رحیمی، معاون اول فعلی وی، به او لقب «پیامبر عصر حاضر» داد. «رجایی دوم»، «یوسف زمان»، «دزدگیر ۸۸»، «سلمان فارسی زمان» و «رییس جمهور مکتبی» از دیگر القابی است که طی شش سال گذشته از سوی اصولگرایان به آقای احمدی نژاد داده شد. اما اخیرا یک لقب دیگر به وی هدیه شده است.

هفته گذشته، استاندار گیلان که از سرداران سپاه است، در حضور احمدی نژاد گفت: «قبلا دنیا ایران را به کوروش کبیر می شناختند ولی الان به محمود کبیر می شناسند!» برخی از روزنامه ها و رسانه های اینترنتی از احمدی نژاد انتقاد کرده اند که «چرا به صورت این استاندار متملق خاک نپاشیده اید؟»

دادن این لقب در حالی است که ستاره اقبال رییس جمهور ایران طی هفته های اخیر به شدت افول کرده است و مخالفان و منتقدان او در جناح اصولگرایان، به وی القابی چون «تلویزیون تعمیری» و «سرکرده جریان انحرافی» داده اند.

ساختمان های فراموش شده عصر کمونیسم

یک نویسنده و عکاس فرانسوی به نام فردریک شاوبین کتابی منتشر کرده است به نام «ساختمان های فضایی دوران کمونیسم» که در آن تصاویری از ۹۰ ساختمان را در ۱۴ کشور سابق اتحاد جماهیر شوروی مستند نگاری و تصویربرداری کرده است.

این ساختمان ها که در دهه های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۰ ساخته شده اند مربوط به «عصر چهارم» معماری شوروی است و یادآور آخرین خلاقیت های نظامی است که در اوایل دهه ۱۹۹۰ دچار فروپاشی شد. در زیر مجموعه ای از این عکس ها را می بینید.

هندی ها؛ افسرده ترین ملت جهان

یکی از باورهای قدیمی همواره این بوده است که مردم کشورهای ثروتمندتر کمتر مزه خوشبختی را چشیده و نسبت به ملت های فقیر افسردگی بیشتری دارند. بر اساس تحقیقاتی که اخیرا سازمان بهداشت جهانی انجام داده است، در کشورهای فرانسه، هلند و آمریکا بیش از ۳۰ درصد مردم به یک نوع افسردگی شدید دچار شده اند، در حالی که این رقم در کشوری مانند چین ۱۲ درصد است.

در مجموع، یکی از هفت نفر (۱۵ درصد) در کشورهای با درآمد بالا احتمالا طی عمر خود به افسردگی دچار می شوند، در حالی که در کشورهای با درآمد متوسط و پایین این رقم یکی از ۹ نفر یا ۱۱ درصد جمعیت است.

اما یکی از نتایج بسیار جالب این تحقیق، این است که هند با نرخ ۳۶ درصد، دارای بالاترین میزان افسردگی در جهان است. این در حالی است که مردم هند به خاطر رقص و شادی در زندگی و فیلم های خود معمولا به عنوان یکی از ملت های شاد جهان شناخته می شدند.

سازمان بهداشت جهانی می گوید که دلیل این اتفاق نیز تغییرات سریع اجتماعی و اقتصادی در این کشور است که افسردگی را به دنبال خود می آورد.

تحقیقات یاد شده بر پایه مصاحبه با ۸۹ هزار نفر انجام شده است و نشان می دهد که زنان دو برابر بیش از مردان افسرده می شوند. در همین زمینه مشخص شده که مردم کشورهای ثروتمندتر احتمالا بیشتر از ملت های فقیر دچار از کارافتادگی ناشی از این بیماری خواهند شد.

این تحقیقات حاکی است که بیش از ۱۲۰ میلیون نفر در جهان مبتلا به افسردگی هستند و سالانه حدود ۸۵۰ هزار نفر در اثر تبعات ناشی از این بیماری، دست به خودکشی می زنند.


یک شهر به فروش می رسد

اگرچه این روزها انواع مختلف خرید و فروش در جهان رایج شده، اما فروش یک شهر هنوز به نوبه خود جالب و تعجب برانگیز است. حالا این قضیه نیز رنگ و بوی واقعیت به خود گرفته است. داستان از این قرار است که شهر «سنیک» در ایالت داکوتای جنوبی به فروش گذاشته شده است.

این نقطه از ایالت، بسیار کوچک است ولی بالاخره یک شهر است. قیمت آن هم خیلی زیاد نیست: تنها ۷۹۹ هزار دلار.

ساکنین شهر که همه آنها از اعضای یک خانواده هستند تصمیم گرفته اند که دارایی های خود را فروخته و از آنجا کوچ کنند. مساحت کل منطقه ۴۶ هکتار است- ۱۲ هکتار شهر و ۳۴ هکتار نیز اطراف آن.

بر اساس گزارش های منتشره، این شهر دارای یک سالن، موزه، مسافرخانه، سالن رقص، دو مغازه، یک ایستگاه راه آهن، زندان و چند ساختمان دیگر است. جمعیت سنیک در سال های اخیر به شدت کاهش داشته و در حال حاضر تنها ده عضو یک خانواده در آن زندگی می کنند.

برای کسانی که مایل باشند تا نگاهی به این شهر بیاندازند یک تور ویدئویی نیز راه اندازی شده است. دیوید اولسون، دلال معاملات ملکی، در این زمینه گفته است که «این شهر جای جالبی است و تاریخ پرباری پشت سر خود دارد. به تنها چیزی که احتیاج دارد اندکی جمعیت است و کمی هم ابتکار.»

در ابتدا کسی علاقه ای برای خرید این شهر نشان نداد ولی پس از اینکه یک نشریه شهر راپید سیتی در ۵۰ کیلومتری سنیک، مقاله ای در باره آن نوشت و موضوع در سطح ملی خبرساز شد، پیشنهادهایی هم از استرالیا و هم انگلستان روی میز قرار گرفته است.
زمین هفت میلیارد نفری

پیش بینی های سازمان ملل نشان می دهد که جمعیت جهان در ماه اکتبر سال جاری به هفت میلیارد نفر خواهد رسید؛ این رقم به معنای آن است که جمعیت جهان در ۵۰ سال گذشته دو برابر شده است. انتظار می رود شمار ساکنین کره زمین تا سال ۲۰۵۰ به ۹ میلیارد نفر و در سال ۲۱۰۰ بالغ بر ۱۰ میلیارد و یکصد میلیون نفر باشد.

در ۴۰ سال آینده حدود دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون نفر به جمعیت زمین اضافه خواهند شد که ۹۷ درصد آنها در مناطق کمتر توسعه یافته زندگی خواهند کرد.

این رشدی بالاترین نرخی است که بشر تاکنون تجربه کرده و این نگرانی را در میان دانشمندان برانگیخته است که این افزایش جمعیت چه تاثیری بر کره زمین خواهد گذاشت. نگرانی اصلی این است که آیا سیاره زمین اساسا تحمل چنین جمعیتی را خواهد داشت و قادر است غذای آنها را تامین کند.

انتظار می رود که تا سال ۲۰۵۰ تنها قاره آفریقا یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون نفر جمعیت درون خود جای دهد که این رقم ۴۹ درصد پیش بینی سازمان ملل را شامل می شود. در بخش هایی از آفریقا، جمعیت هر ۲۰ سال یک بار دو برابر می شود و این در حالی که تامین امکاناتی نظیر ارتباطات، جاده، مدرسه، خانه و مراکز درمانی همگام با رشد جمعیت پیش نمی رود.

پیش بینی می شود که نرخ رشد جمعیت در کشورهای توسعه یافته ای چون ژاپن و آلمان ثابت بماند و یا حتی کاهش یابد. در کل، کشورهای توسعه یافته تنها سه درصد نرخ رشد جهانی پیش بینی شده تا سال ۲۰۵۰ را به خود اختصاص خواهند داد.

از زمان آغاز عصر صنعتی شدن در سال ۱۷۵۰، رشد جمعیت جهان شتاب فزاینده ای گرفته است و برای نخستین بار شمار ساکنین زمین در سال ۱۸۰۰ میلادی به یک میلیارد نفر رسید.

۱۲۵ سال طول کشید تا ساکنین سیاره زمین دو برابر شود. از اواسط دهه ۱۹۶۰ جمعیت جهان سالانه دو درصد رشد داشته است.

با وجود تمام این اخبار منفی، انتظار می رود که میزان امید به زندگی از ۶۹ سال در زمان فعلی به ۷۶ سال در ۲۰۵۰ برسد. تخمین زده می شود که یک چهارم جمعیت جهان در سال ۲۰۵۰ بیش از ۶۰ سال سن داشته باشند که دو برابر میزان فعلی است.

بر اساس تحقیقات، در سال ۲۰۱۱ حدود ۱۳۵ میلیون نفر متولد خواهند شد و ۵۷ میلیون نیز زندگی را وداع خواهند کرد. تحقیقات نشان می دهد که اگر هر زنی تنها دو بچه داشته باشد، جمعیت جهان در وضعیت فعلی خود ثابت خواهد ماند.

این در حالی است که در حال حاضر این نرخ، دو و نیم بچه به ازای هر زن است که نسبت به پنج بچه برای هر زن در سال ۱۹۵۰ کاهش زیادی نشان می دهد.

پول نقد اپل بیش از عمو سام

در حالی که دولت باراک اوباما در تقلاست تا مشکل بدهی های عظیم دولت آمریکا را حل کند، مشخص شده که بزرگترین شرکت فناوری دنیا یعنی  اپل بیش از قدرتمندترین دمکراسی روی زمین پول برای خرج کردن دارد.

روز پنجشنبه هفته گذشته وزارت امور خزانه داری آمریکا اعلام کرد که دولت این کشور برای هزینه های جاری خود ۷۳ میلیارد و ۷۶۸ میلیون دلار پول در اختیار دارد. این در حالی است که موجودی نقدی اپل در حال حاضر، ۷۵ میلیارد و ۸۷۶ میلیون دلار است.

موجودی نقدی اپل بیانگر آن است که این شرکت از زمان عرضه تلفن های همراه آیفون تا چه اندازه قدرتمندتر شده است. در حال حاضر هر سهم اپل در بازار نزدک آمریکا حدود ۴۰۰ دلار معامله می شود که بالاترین رقم در تاریخ این شرکت است.

ارزش شرکت اپل ۳۶۳ میلیارد و ۲۵ میلیون دلار برآورد می شود که پس از شرکت نفتی اکسون موبیل، دومین کمپانی عظیم روی کره خاکی به شمار می رود. این یعنی اینکه، استیو جابز، رییس اپل، بیش از عمو سام پول نقد در اختیار دارد.

sobhanjan - امارات - ابوظبی
کثافت ونجاستی برای همه قذنها
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

porharfi - هلند - آرنم
تلویزیونهای هلـــــند باید .کارتــــون های "محمود احمدی نـــــژاد! را پخش کنند. تا درصد افسردگی مُردُم هلند با دیدن محمو د میمون .بخندند و از افسردگیشون. کاسته بشه!!....
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

khosh bavar - ایران - یزد
این مبالغه گوییها در فرهنگ اسلام ایرانی هست ! از یاعلی گفتن ضحاک و امام حسین بهنگام تولد, 1000 رکعت نماز خواندن امام علی و یا همین لقب محمود صغیر به محمود نفتی دادن !
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

zartusht67 - المان - فرانکفورت
باید به دستشوی تاریخ افتاده شود
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

h.a - ایران - تهران
porharfi - هلند - آرنم عزیزم هند بود-اونا هم انقلاب کردند و ر... به مملکتشون-الان 1000 تا گاندی هم نمی تونه ای هندی ها رو نجات بده-البته استعمار هیچوقت از بین نمیره-الان ما فکر میکنیم آمریکا و انگلیس کم از ایران چپاول میکنن؟فکر میکنیم-الان این آخوندها بیشتر به آمریکا و انگلیس باج میدن تا سر قدرت بمونن-پس زنده باد حکومت ایرانی=
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.