چرا بعضی از مردم خوش شانس و عده دیگر بدشانس هستند؟


چرا بعضی از مردم خوش شانس و عده دیگر بدشانس هستند؟

تحقیقی از"ریچارد وایزمن"روانشناس دانشگاه هارتفورد شایر.
چرا برخی مردم بی‌وقفه در زندگی شانس می‌آورند درحالی که سایرین همیشه بدشانس هستند؟

مطالعه برای بررسی چیزی که مردم آن را شانس می‌خوانند، ده سال قبل شروع شد. می‌خواستم بدانم چرا بخت و اقبال همیشه در خانه بعضی‌ها را می‌زند، اما سایرین از آن محروم می‌مانند. به عبارت دیگر چرا بعضی از مردم خوش‌شانس و عده دیگر بدشانس هستند؟

آگهی‌هایی در روزنامه‌های سراسری چاپ کردم و از افرادی که احساس می‌کردند خوش‌شانس یا بدشانس هستند خواستم با من تماس بگیرند. صدها نفر برای شرکت در مطالعه من داوطلب شدند و در طول سال‌های گذشته با آنها مصاحبه کردم، زندگی‌شان را زیر نظر گرفتم و از آنها خواستم در آزمایش‌های من شرکت کنند.

نتایج نشان داد که هرچند این افراد به کلی از این موضوع غافلند، کلید خوش‌شانسی یا بدشانسی آنها در افکار و کردارشان نهفته است. برای مثال، فرصت‌های ظاهرا خوب در زندگی را در نظر بگیرید. افراد خوش‌شانس مرتبا با چنین فرصت‌هایی برخورد می‌کنند، درحالی که افراد بدشانس نه.

با ترتیب دادن یک آزمایش ساده سعی کردم بفهم آیا این مساله ناشی از توانایی آنها در شناسایی چنین فرصت‌هایی است یا نه. به هر دو گروه افراد خوش شانس و بدشانس روزنامه‌ای دادم و از آنها خواستم آن را ورق بزنند و بگویند چند عکس در آن هست.
به طور مخفیانه یک آگهی بزرگ را وسط روزنامه قرار دادم که می‌گفت: اگر به سرپرست این مطالعه بگویید که این آگهی را دیده‌اید، 250 پوند پاداش خواهید گرفت. این آگهی نیمی از صفحه را پر کرده بود و با حروف بسیار درشت چاپ شده بود. با این که این آگهی کاملا خیره کننده بود، افرادی که احساس بدشانسی می‌کردند عمدتا آن را ندیدند، درحالی که اغلب افراد خوش‌شانس متوجه آن شدند.

مطالعه من نشان داد که افراد بدشانس عموما عصبی‌تر از افراد خوش‌شانس هستند و این فشار عصبی توانایی آنها در توجه به فرصت‌های غیرمنتظره را مختل می‌کند. در نتیجه، آنها فرصت‌های غیرمنتظره را به خاطر تمرکز بیش از حد بر سایر امور از دست می‌دهند.
برای مثال وقتی به مهمانی می‌روند چنان غرق یافتن جفت بی‌نقصی هستند که فرصت‌های عالی برای یافتن دوستان خوب را از دست می‌دهند. آنها به قصد یافتن مشاغل خاصی روزنامه را ورق می‌زنند و از دیدن سایر فرصت‌های شغلی باز می‌مانند. افراد خوش‌شانس آدم‌های راحت‌تر و بازتری هستند، در نتیجه آنچه را در اطرافشان وجود دارد و نه فقط آنچه را در جستجوی آنها هستند می‌بینند.

تحقیقات من در مجموع نشان داد که آدم‌های خوش‌اقبال براساس چهار اصل، برای خود فرصت ایجاد می‌کنند:

- اول آنها در ایجاد و یافتن فرصت‌های مناسب مهارت دارند،

- دوم به قوه شهود گوش می‌سپارند و براساس آن تصمیم‌های مثبت می‌گیرند.

- سوم به خاطر توقعات مثبت، هر اتفاقی نیکی برای آنها رضایت بخش است.

- چهارم نگرش انعطاف‌پذیر آنها، بدبیاری را به خوش‌اقبالی بدل می‌کند.

در مراحل نهایی مطالعه، از خود پرسیدم آیا می‌توان از این اصول برای خوش‌شانس کردن مردم استفاده کرد. از گروهی از داوطلبان خواستم یک ماه وقت خود را صرف انجام تمرین‌هایی کنند که برای ایجاد روحیه و رفتار یک آدم خوش‌شانس در آنها طراحی شده بود. این تمرین‌ها به آنها کمک کرد فرصت‌های مناسب را دریابند، به قوه شهود تکیه کنند، انتظار داشته باشند بخت به آنها رو کند و در مقابل بدبیاری انعطاف نشان دهند.

یک ماه بعد، داوطلبان بازگشته و تجارب خود را تشریح کردند. نتایج حیرت انگیز بود: 80 درصد آنها گفتند آدم‌های شادتری شده‌اند، از زندگی رضایت بیشتری دارند و شاید مهم‌تر از هر چیز خوش‌شانس‌تر هستند. و بالاخره این که من عامل شانس را کشف کردم.

چند نکته برای کسانی که می‌خواهند خوش‌اقبال شوند:

- به غریزه باطنی خود گوش کنید، چنین کاری اغلب نتیجه مثبت دارد.

- با گشادگی خاطر با تجارب تازه روبرو شوید و عادات روزمره را بشکنید.

- هر روز چند دقیقه‌ای را صرف مرور حوادث مثبت زندگی کنید.


*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
کسی که کم شانس باشه همیشه بد میاره ثابت شدم برام !
دوشنبه 10 مرداد 1390

ghost_rider - ایران - اصفهان
تمام این حرفها درست ، ولی برای مثال وقتی کسی که تو قرعه کشی بانک برنده میشه دیگه چه ربطی به این داستانا داره ، اون دیگه واقعا خوش شانسه و ...
دوشنبه 10 مرداد 1390

pelle - سوئد - استکهلم
Fanoos* - ایران - شهمیرزاد . فانوس جان ولی من امیدوارم در زندگی همیشه با شانس واقبال خوب روبرو باشی.همیشه مثبت فکر کن که باعث خوش شانسی ات میشود .
دوشنبه 10 مرداد 1390

iran-esfahan-ario barzan - ایران - اصفهان
"به غریزه باطنی خود گوش کنید، چنین کاری اغلب نتیجه مثبت دارد."من هم همیشه گول غریزه ی نامردم رو میخورم و بد شانسی میارم.شما چطور؟
دوشنبه 10 مرداد 1390

sharafYabi - انگولا - بیمبه
arioBarzan شما متاسفانه در ایران زجر میکشید. هیچ چیز بر طبق اصولش نیست. به خود اطمینان داشته و اطلاعاتتان را بسط دهید. هر چند از من هم مطلعتر به نظر میایید.
دوشنبه 10 مرداد 1390

sharafYabi - انگولا - بیمبه
شانس اتفاقی و پیدا کردنی نیست شانس و یا بد شانسی ساخته دست و افکار مثبت و یا دید منفی خودمان میباشد. شانس را باید بوجود اورد و به ان عمل کرد. هیچ چیز اتفاقی نیست به جز بندرت. زندگی را روی ندرت نمیتوان ساخت.
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

rostam91 - سوئیس - سوئیس
البته این تحقیقات هم راهبردی هست اما حداکثر بیست درصد قضیه رو در بر میگیره. یا بقول دوستمون مثلا برندگان لاتاری رو که نگاه می کنی، می بینی اکثرا پولدارند یا لااقل دستشان به دهانشان می رسه. کلا شانس چیز دیگست که قدیمیها هم در این مورد می گفتن: پیشونی منو کجا می شونی!
سه‌شنبه 11 مرداد 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
pelle - سوئد - استکهلم ممنونم از دعای زیبایت و باهات کاملا موافقم پله جان. شما هم همیشه شادو سلامت باشید
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد
pelle - سوئد - استکهلم ممنونم از دعای زیبایت و باهات کاملا موافقم پله جان. شما هم همیشه شادو سلامت باشید
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

گلیا - ایران - تهران
به نظرم تلقین هم نقش مهمی رو بازی میکنه. اگر حتی دارایی و مال نداشته باشی ولی اعتماد به نفس به دست آوردنشو داشته باشی واقعا پول دار میشی یا آرزوی داشتن جایگاهی رو فرق نمی کنه ضمیر ناخود آگاه آدم از افکار آدم اثر می پذیرد.
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

felora - ایران - تهران
*Fanoos* - ایران - شهمیرزاد / pelle - سوئد -/افرین به فکر های مثبت شما. بزرگی میگه: تمام رندگی یعنی عشق وکار ! پس فرصتی برای فکر کردن به بدشانسی نمیماند! این هر دو یعنی شانس در شانس...
چهار‌شنبه 12 مرداد 1390

pelle - سوئد - استکهلم
. felora - ایران - تهران .امیدوارم شما هم همیشه با خوش شانسی در زندگی روبرو باشید که البته سرچشمه اش در مثبت اندیشی است.
پنج‌شنبه 13 مرداد 1390

+0
رأی دهید
-0

نظر شما چیست؟
جهت درج دیدگاه خود می بایست در سایت عضو شده و لوگین نمایید.